Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Masina electrica pana in 20.000 euro in 2024?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Cu rabla plus taiata la jumate, mai e vreo masina acum sau macar anuntata, cu range decent adica peste 300km pana in 20k? Nici MG4 pe care pusesem ochii nu mai intra in discutie. Daca deja sar de 26k, cel mult un plug-in hibrid, dar nici aici nu am gasit nimic, toate sar de 30k. Alternativa e sa imi iau (iar) o rabla din Germania si sa o mai tin 1-2-3 ani pana ori mai pun bani deoparte ori apare ceva nou pe piata care chiar sa merite. Sau sa vedem care-i treaba cu Citroen eC3, desi si acolo daca cele 10 tari privilegiate care au deschis precomenzile acum o luna au termene de livrare in vara, la noi... La Renault5 si la ID2 care e si mai departe de 2024, ei zic ca sub 25.000 dar sigur va fi ceva cu baterie de 40kw ceea ce iar e inacceptabil, plus termene incerte de livrare. Mai mult ca sigur ca din 2025 o sa ne luam si noi adio de la rabla plus, asa cum si-au luat nemtii in mod neasteptat anul acesta.

#2
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8flSRQXdrtE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In schimb nu stiu daca apare in 2024.

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
ce rost are sa dai bani pentru masini electrice, daca nici un producator nu le produce la noi? Subventionam importul?

#4
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017
Dacia spring.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
EV de 20 000 EUR este ca Loganul de 5000 EUR, adica nu o sa vezi prea curand.

Abia se cacaie VW sa scoate un Polo EV (ID2) pe la 30 000 EUR.

Salvarea va veni poate de la Musk cu Model 2/Q

Intre timp vezi atasat.

Attached Files



#6
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011

 Adm, on 18 decembrie 2023 - 17:36, said:

EV de 20 000 EUR este ca Loganul de 5000 EUR, adica nu o sa vezi prea curand.

Abia se cacaie VW sa scoate un Polo EV (ID2) pe la 30 000 EUR.

Salvarea va veni poate de la Musk cu Model 2/Q

Intre timp vezi atasat.

E irelevanta lista aia deocamdata, mai asteapta 3-4 luni ca producatorii sa anunte scaderi de preturi. La Megane E-tech de exemplu deja l-au scazut din pretul de lista cu 5k euro ca urmare a noului tichte rabla.

#7
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Ai putea sa iei minunatia asta: https://economie.hot...-made-china.htm

#8
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

 Epdm, on 18 decembrie 2023 - 17:36, said:

Dacia spring.

Made in China:
https://www.automark...-fi-100763.html

#9
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
europeni ar trebui sa acorde tichete pt. EV-uri doar pentru cele produse si fabricate in Europa

#10
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
La inceputul lui 2024 ar trebui sa inceapa vanzarea lui Citroen E-C3. Pretul estimat undeva la 20k euro fara subventii.

#11
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
SH?
Si-a luat un prieten un Kia eNiro (in olanda, dar totusi), cu vreo 20k, 2019, parca. Varianta cu baterie de 67 kWh, sub 100k km. Zice ca-l tine bateria peste 350 km.
Nu stiu daca gasesti ceva mai bun dpdv dotari/range cu tot cu subventia de la stat. Si de baterie nu mi-ar fi frica, depinde cat vrei s-o tii.

Intr-un fel inteleg ideea de a lua EV nou, dar daca iei ceva cu 300 km range care in 5 ani pierde 50 km, e mai bine decat daca iei ceva cu 350 km range care in 5 ani pierde 100 km?
Intreb, nu zic ca asta e solutia ideala, dar poate merita explorat.

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,552
  • Înscris: 30.08.2017

 Capcaunul, on 18 decembrie 2023 - 17:56, said:

Ai putea sa iei minunatia asta: https://economie.hot...-made-china.htm

O mizerie chinezeasca vândută la preț dublu pentru a lua subvenția.

#13
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022
In afara de Spring nu exista masina electrica sub 20k euro. Poate Citroenul sa scoata ceva. Cand o scoate.

#14
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

 ioana1973, on 18 decembrie 2023 - 17:57, said:

Dap.
La fel ca Volvo sau la fel ca telefonul de pe care ai postat.

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,552
  • Înscris: 30.08.2017
Să compari Spring cu Volvo e ca și cum ai compara Allview cu Apple. Ca idee, și Tesla de fabrica în China, însă e o mașină proiectata în SUA și construita conform standardelor companiei americane. Spring este o mașină chinezeasca, gândită pentru piața chineză, căreia i-au schimbat sigla, i-au pus elemente de siguranță minime (are o stea la testele EuroNCAP) cât să fie permisa înmatricularea în Europa și o vând la preț de 3 ori mai mare comparativ cu prețul din China.

#16
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Mai e si noul Twingo care se zvoneste ca ar fi in jurul a 20k euro, insa de prin 2025 incolo.

#17
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
Am spus doar ca ambele sunt fabricate in China. Am sugerat ca nu-i neaparat ceva naspa acest lucru. Chinezii pot face si chestii bune, dar si slabe, in functie de mai multe aspecte, in special costuri.
N-am facut nicio comparatie si nici nu ai ce compara. Comparatiile se fac la aceleasi preturi.

 george_alexandru, on 18 decembrie 2023 - 19:47, said:

Să compari Spring cu Volvo e ca și cum ai compara Allview cu Apple. Ca idee, și Tesla de fabrica în China, însă e o mașină proiectata în SUA și construita conform standardelor companiei americane. Spring este o mașină chinezeasca, gândită pentru piața chineză, căreia i-au schimbat sigla, i-au pus elemente de siguranță minime (are o stea la testele EuroNCAP) cât să fie permisa înmatricularea în Europa și o vând la preț de 3 ori mai mare comparativ cu prețul din China.


#18
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Am deja eUP de 3 ani care nu ma mai satisface, simt pe pielea mea cum se pierde range-u. As putea sa o tin in continuare pt oras, pentru asta are viata lunga. Dar la 2 concedii pe an in afara, de inchiriat alta masina ma duce la 1500-2000 euro asa ca mai bine i-as baga in ceva ce imi ramane. Citroen eC3 e 24000 varianta cheala. Cu rabla sa zicem 19k. Nu mi se pare super evolutie fata de ce am acum, cu exceptia bateriei lfp care daca m-ar tine inca 4-5 ani cu un range de peste 260km as putea trai cu asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate