Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Cum ar fi putut să scape Ceaușeștii?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#145
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,897
  • Înscris: 28.11.2006
@djl, daca traduci "party line" prin "linia partidului", atunci da, sunt de acord :P

On: pe atunci aveam doar 11 ani, dar stiam multe nenorociri care se intamplasera in anii 80. Ai mei ascultau Europa libera si Vocea Americii, ba chiar DW si RFI. Si simteam criza din toate domeniile, cozile de la paine (unde era sa fiu strivit de o bara metalica din cauza celor care impingeau din spate), la carne sau lapte, penele de curent etc. Si mi-a parut bine ca l-au ciuruit pe Ceasca. Cred ca oricui nu era din CC sau Secu i-a parut bine ca l-au impuscat. Nivelul de frustrare era imens. Daca nu-l killereau pe el si pe Leana. ii kilerea lumea pe ei.

Sigur, gandind la rece, procesul ala a fost un simulacru, si poate Ceausescu ar fi turnat multe nume daca se facea un proces dupa reguli, dar poporul avea sete de sange dictatorial. Daca s-ar fi putut sa-i impuste pe loc si sa le puna intrebari dupa aceea, ar fi fost ideal :lol:

PS Am citit o carte foarte bine scrisa despre perioada aia, cu accent in special pe neincrederea instaurata de securici. E o carte de fictuine, dar e bine documentata. Si are si cateva poze din perioada aceea. Recomand!

#146
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,571
  • Înscris: 02.09.2006

View Posttfmercedez, on 22 decembrie 2023 - 18:02, said:

In 1989 eram la Felix la un restaurant aproape gol. Ne-am pus la o masa, am comandat. Dupa ceva timp s-au pus la o masa alaturata niste straini. Imediat a venit un chelner sa ne ceara sa ne mutam la o alta masa.
Voi va amintiti de astfel de intamplari?


Telefon cuplat.. ridicai receptorul si auzeai discutia cuplatului cu interlocutorul.
Cand apela, sunau uneori ambele telefoane.
O porcarie sovietica.
Ce era sovietic? daca te referi la telefoanele cuplate, te inseli total!

View Postpufonel, on 22 decembrie 2023 - 21:36, said:

Taice-meu a facut multe demersuri sa nu-i bage cuplaj la telefon, si pana la urma a reusit. Dar cei care aveau cuplaj aveau multe probleme, cum zuce si @tfmercedez.

Cat despre ascultarea telefoanelor de catre Secu'. stiu ca era o practica uzuala. A fost ascultat un prieten de familie, care era pilot militar pe MIG, ulterior la Tarom, si care zicea ca l-au avertizat chiar tehbniciebnii care i-au montat microfonul, pentru ca a fost dragut cu ei. I-au zis sa fie atent ce vorbeste Posted Image
folclor de cazarma!

View PostSharonCollins, on 22 decembrie 2023 - 22:19, said:

Noi aveam vecin( si coleg de serviciu cu mama) cu sora in US din 70. Mai suna din cand in cand, s- a intamplat o data sa sune cand era curentul intrerupt.( deja era dupa 80).Si ala fara sa isi dea seama ii spune. La un timp a vrut si el sa plece in excusie in URSS, ce crezi , nu i- au aprobat. A intrebat de ce, se mirau si fetele alea care bateau la masina tabelele ca nu mai auzisera sa refuze cuiva . L- au luat tare" tovarasu', criticati masurile de austeritate si anti risipa ( sanchi) daca mergeti acolo, cine stie ce mai spuneti! " Ei intentionat lasau deschise caile de comunicare de atunci( telefon fix si corespondenta) ca sa aiba ce controla.
tot folclor!

View Postvio69c, on 22 decembrie 2023 - 23:38, said:

Era indusa special in populatie aceasta teama.
chiar si prin bancuri....
Sa fim seriosi cine putea ascuta convorbirile a 1.5 miloane de bucuresteni maturi?
Au fost povesti cu scrumiere cu microfoane la hotel, cu microfoane in casele oamenilor.
Poate au fost ici colo, cand tipul sau familia erau filati pentru ceva concret.
Cand se avea ceva concrest impotriva lor.
Sau ruda sau prietenul devenisera suspecti ca au fost multi si din astia
Dar sa crezi ca sute de mii de convorbiri pe zi  sunt ascultate.....!!
Eu vorbeam si cate o ora la telefon, alteori vorbeam cu Israel, cateodata cu Germania,
sunam eu jumatate de minut si apoi ma sunau inapoi.
Daca cineva a ascultat, azi o sa vrea banii inapoi....ca nimic nu a avut ce pescui...
Ai dreptate de data asta. Mai putin cu sunatul tau in exterior! cind sunai tu direct in strainatate si nu trebuia sa astepti dupa operatoare citeva ore?

View Postvio69c, on 23 decembrie 2023 - 01:00, said:

Nu, nu erau, dar toti cei 1.5 milioane de posesori de aparate telefonice erau convinsi ca sunt ascultati tot timpul....
nu erau toti romanii idioti! si in Bucuresti nu erau 1,5 milioane de linii telefonice, de ce tot lucrati pe cifra asta?

#147
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,983
  • Înscris: 17.08.2022

View Postpufonel, on 23 decembrie 2023 - 23:51, said:

poate Ceausescu ar fi turnat multe nume daca se facea un proces dupa reguli, dar poporul avea sete de sange dictatorial. Daca s-ar fi putut sa-i impuste pe loc si sa le puna intrebari dupa aceea, ar fi fost ideal Posted Image


Nu mi s-a parut....
Poporul pana seara s-a potolit iar a doua zi piata era aproape goala.
Au  urmat inscenarile cu ataca Televiziunea, teroristii arabi, la Otopeni soldati au tras in soldati, se zvoneau fel de fel.
Poporul roman niciodata in istorie nu si-aa dat joc canducatorul in mod vioelent.
Nu ar fi facut-o nici acum daca nu era manipulat...
Nenorocitii erau sa incendieze Muzeul National de la palat, dupa ce au incendiat biblioteca .
Bine ca nu le-a venit sa darame Atheneul ca sa fie mai dramatic.
Si in toata incruciserea asta de gloante, terorisiti, ceausisti, nici un glonte nu a plecat  spre balcon....

Edited by vio69c, 24 December 2023 - 16:48.


#148
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

View Postpufonel, on 23 decembrie 2023 - 23:51, said:

poate Ceausescu ar fi turnat multe nume daca se facea un proces dupa reguli, dar poporul avea sete de sange dictatorial. Daca s-ar fi putut sa-i impuste pe loc si sa le puna intrebari dupa aceea, ar fi fost ideal Posted Image
Pai Ceasusescu a spus ce s-a intamplat: a fost o interventie a "agenturilor straine"
Si daca nici dupa serialul "primavara araba" nu ne dam seama despre ce a fost vorba in serialul "1989 - Europa de Est" nu ne mai ramane decat sa ne mai nastem o data

#149
tudorel2000

tudorel2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 19.07.2022
Ca sa traiasca , Cesca trebuie sa lase mancarea la liber ca sa bage romanu in el pana crapa matu . Daca traia Ceasca ar fi castigat alegerile cu 90% . Pe politicieni nu intereseaza decat sa faca bine pentru ei si familia lor.

#150
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

View Posttudorel2000, on 24 decembrie 2023 - 21:29, said:

Ca sa traiasca , Cesca trebuie sa lase mancarea la liber ca sa bage romanu in el pana crapa matu . Daca traia Ceasca ar fi castigat alegerile cu 90% . Pe politicieni nu intereseaza decat sa faca bine pentru ei si familia lor.
Ca om care a trăit vremurile alea, nu sunt de acord cu tine.
Și am și un argument: comunismul a fost înlăturat în tot blocul estic, inclusiv în țările unde nivelul de trai era mai ridicat.

#151
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 07.04.2017
Vad ca esti de parerea  lui Dinescu, el a scos asta cu tovarasul  reales. Sa fim seriosi, ar fi avut 105 ani acum...iar Nicu ( fiul lui) e si el mort de mult ,daca e sa presupunem ca il lasa in locul lui. Deci oricum se termina, cu revolutie sau fara.

#152
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

View PostSharonCollins, on 25 decembrie 2023 - 00:22, said:

Vad ca esti de parerea  lui Dinescu, el a scos asta cu tovarasul  reales. Sa fim seriosi, ar fi avut 105 ani acum...iar Nicu ( fiul lui) e si el mort de mult ,daca e sa presupunem ca il lasa in locul lui. Deci oricum se termina, cu revolutie sau fara.
Asta cu tovarasul reales este desigur o figura de stil prin care Dinescu vrea sa arate ca sunt multi nostalgici.
Nu-si inchipuie nimeni ca 5 milioane de romani l-ar vota pe ceausescu daca ar mai trai.

#153
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 24.07.2022
l-ar vota cam toti. ar fi vot istoric, peste cel cu destituirea lui basescu.

#154
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,897
  • Înscris: 28.11.2006
L-ar vota multi. Si ce e mai nasol, e ca l-ar vota multi care nu l-au apucat.

#155
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 24.07.2022
daca nu l-au apiucat inseamna ca ori se vede din avion acum ca era mai bine, ori sunt asa disperati de ce bine e acum incat ar incerca orice, chiar si trecutul..

#156
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,897
  • Înscris: 28.11.2006
Ori educatia e la pamant si ei cred ca tot ce zboara se mananca.

#157
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,983
  • Înscris: 17.08.2022

View Postpufonel, on 25 decembrie 2023 - 21:53, said:

L-ar vota multi. Si ce e mai nasol, e ca l-ar vota multi care nu l-au apucat.

Interesant....
Daca partea materiala, economica, nu cantareste suficient incat sa fie  reales....care ar fii atuurile?

#158
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,003
  • Înscris: 10.01.2023

View PostPunter, on 25 decembrie 2023 - 21:59, said:

daca nu l-au apiucat inseamna ca ori se vede din avion acum ca era mai bine, ori sunt asa disperati de ce bine e acum incat ar incerca orice, chiar si trecutul..

ori sunt proști bătuți în cap. cel mai probabil asta a treia variantă

#159
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 24.07.2022
daca o majoritate "se sinucide" cum zici tu, inseamna ca e mai mult decat prostie...e disperarea prezentului..

#160
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Personal eu nu l-as vota. Nu mai vreau frig. Nu mai vreau cozi la hartie igienica. Da, pe vremea aia era un lux sa te stergi la fund! Nu mai vreau sa merg o duminica din doua cu masina!

#161
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 24.07.2022
domnia lui a fost de 25 de ani, nu de cativa ani. si nu a facut asta doar ca sa dea bani la fmi etc... si vorba aia, nu vom reusi sa zugravim ce a facut el, abia demolam/vindem o parte... :/

#162
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,842
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvio69c, on 24 decembrie 2023 - 16:45, said:

...
Nenorocitii erau sa incendieze Muzeul National de la palat, dupa ce au incendiat biblioteca .
Bine ca nu le-a venit sa darame Atheneul ca sa fie mai dramatic.
Si in toata incruciserea asta de gloante, terorisiti, ceausisti, nici un glonte nu a plecat  spre balcon....

Stai ca de incendiat au fost cazuri si la Tg Mures, si in timpul mineriadelor. Ce coincidenta..

View PostPunter, on 26 decembrie 2023 - 18:26, said:

domnia lui a fost de 25 de ani, nu de cativa ani. si nu a facut asta doar ca sa dea bani la fmi etc... si vorba aia, nu vom reusi sa zugravim ce a facut el, abia demolam/vindem o parte... :/
eu cred ca daca nu erau comunistii, se construia si mai mult in tara asta.  Afirmatia ta e ciudata, o zici de parca doar comunistii au construit ceva pe pamant.


Si e doar o vorba, de la Nicu.. care nu a muncit personal in viata lui. Ceausestii doar au dat ordine iar sclavii au executat de frica securistilor.

Nu exista proprietate privata. Cine se impotrivea comunistilor, isi pierdea locul de munca, casa, poate ajungea la bulau.

Ca fapt divers: au fost terminate doua reactoare la Cernavoda, iar nr de km de autostrada este semnificativ mai mare acuma, parca Brasovul are propriul aeroport international, orice sat are internet cu fibra.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate