Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Sfat achizitie telefon

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Deocamdata stau sa ma gandesc, problema e urmatoarea, exista doua tabere:

Una zice asa:

Faptul ca nu folosesc jocuri complexe, A54 poate tine ceva ani fara probleme, nu are sens un S23.

Alta zice asA:

Aaa, pai in 2 ani sa vezi cum se sacadeaza aia si aia si nu o sa mai fie bine, mai bine iei unu mai de top si tine mult mai mult.

Oare care e adevarul ?! Ca nici sa dau 4000 lei degeaba, dar nici sa dau 2000 si sa dau alti 2000 dupa 2 ani, nu stiu cum sa fac.
Adevarat ca nu prea bag jocuri mari.

La S22-23 nu imi place ca nu are card de memorie ! Mi se pare un dezavantaj, sau ? Ca mie ca se tot umfla spatiul ocupat din aia 256 stocare si nu mai am unde baga instalari si altele.
Ca la HTC One M8 poti transfera instalari de pe intern pe card. La A54 merge ?

#38
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 30.03.2010
Indiferent ce vei alege, azi ai 10% reducere la unele modele Samsung.

#39
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Chiar azi m-am gandit sa ma duc la emag sa vad ce iau si daca iau, plec acum.

#40
Smitty

Smitty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 07.04.2023
Si, ce ai luat?

#41
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Am luat A54 cu 256 stocare si 8 Ram, merge bine, sunt multumit, am dat 1970 lei pe el (1830 lei telefonul) dar si un cablu de 1,8 m USB-C to USB-C si altul USB to USB-C de 2 m.
La Flanco era 2142 doar telefonul de ex.
Am pus cardul de mem de la celalalt de 128 GB deocamdata, n-am mai luat pe ala de 512, iar incarcatorul vad ca merge bine si asta de 15 W, nu mai iau altul. Husa am luat, folie de protectie de sticla am pus.

Sa vedem cum se comporta.

#42
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Scump pentru un telefon cu proc Exynos și nici nu ai cerut/nu ti-au dat reducerea de 10%.

#43
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Nu e bun ex cu flanco.
Asa si al meu note 12 pro cu 128 gb era 1600 lei la flanco in timp ce la emag si majoritatea siteurilor aveau pret de 1200 lei.
Cablul e o frectie. Era nice daca aveai incarcator original.

#44
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
La mine in oras nu gasesti un Xiaomi de testat asa ca asta vara am luat la urgenta un telefon Motorola 40 Edge la pret de lansare de 2000 lei. Astazi e 1500 lei si cam atat si face. Nu sunt fan Samsung pentru ca m-am descurcat cu orice model de telefon avut pana acum, inclusiv un Samsung din seria S si nu pot spune ca am avut unul perfect sau cu probleme de stabilitate. Toate modelele s-au comportat bine cu un mic plus la Huawei P2019 care a primit si android 12 de la 9 si inca mai functioneaza cu toti cei 3GB de ram. La mine conteaza ca telefonul sa ruleze rapid , sa aibe un ecran cat mai luminos, sunet clar si sa nu ma agaseze cu aplicatiile lui proprietare. Telefon care sa mi se reseteze din senin, nu am intalnit si sper sa nu vad vreodata asa ceva.

#45
Smitty

Smitty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 07.04.2023

View PostMinettoMatoi, on 20 decembrie 2023 - 21:16, said:

Am luat A54 cu 256 stocare si 8 Ram, merge bine, sunt multumit, am dat 1970 lei pe el (1830 lei telefonul) dar si un cablu de 1,8 m USB-C to USB-C si altul USB to USB-C de 2 m.
La Flanco era 2142 doar telefonul de ex.
Am pus cardul de mem de la celalalt de 128 GB deocamdata, n-am mai luat pe ala de 512, iar incarcatorul vad ca merge bine si asta de 15 W, nu mai iau altul. Husa am luat, folie de protectie de sticla am pus.

Sa vedem cum se comporta.

Sincer, ai dat cam prea mult pentru el.

#46
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@Leo2006 sunt extrem de fericit cu note 12 pro 5g luat cu 900 lei de pe olx. Produs sigilat si vandut de un amanet din zona. Garantie 1 luna.
Nota la camera pe qimovil de 7.7 e wow!!!
Da e o prostie sa iei tel imediat ce e lansat pe piata. Dupa 1 an il iei la jumatate de pret pe olx si sigilat.
Incarcatorul de 67 w e bestial. In maxim jumatatr de ora e incarcat tel.

#47
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

View PostPietreNeispirescu, on 20 decembrie 2023 - 21:36, said:

Scump pentru un telefon cu proc Exynos și nici nu ai cerut/nu ti-au dat reducerea de 10%.
Am si uitat de reducerea aia sincer sa fiu ca sa intreb. Atata e pretul cam peste tot 1850-2150 lei la asta, nu prea aveam de unde sa-l iau mai ieftin.
Cum e procu Exynos ? Nu e okey ?

As fi luat S23 insa nu are card de mem si nu imi convine asta. Cum e procu de la el ?
Ca eu pe card bag poze, filme si ocupa destul, nu vreau sa fiu limitat la aia interna. Ciudat ca la banii aia nu are card, chiar n-am inteles de ce nu i-au pus.

Avea Android 13 si s-a updatat la 14 vazui.

Ce fac eu cu el, si tu sa-mi zici daca ma tine ceva ani, ca am o luna timp sa-l dau inapoi.

Jocuri mari nu folosesc mai deloc, doar alea mici gen seria Escape Games, 100 doors, etc care-s mici. Aplicatii nici alea cine stie ce, cel mult din alea Face app, reface.
Citit doc-uri, txt-uri copiate pe card, navigare pe net informatii, youtube dar nu la rezolutie mare ca nu ma intereseaza, sa fac poze cu orice rezolutie e, sa filmez la fel, nu am pretentii la calitatea imaginii, se vedea bine si la M8.
Cam atat. In rest app marunte gen file explorer, firefox, apk installer, glovo, ceas alarma, calculator, etc.

Cam cati ani crezi ca o sa ma tine asa moral zic ? Adica sa mearga aplicatii pe 14 android (parca nu mai urca la 15 si nici la S23 nu mai urca), sa nu se sacadeze si sa nu raman fara ram si stocare. Bine, nici la M8 n-am ramas fara nici dupa 8 ani, dar zic ca idee.

Ca sa stiu ce fac, daca-l dau inapoi sau nu.

Alt sfat primit a fost asa:

"in loc de iei unu tare acuma sa te tina 5 ani, mai bine iei unu mai asa, si dupa 2 iei altul dar ala e updatat la zi cu androidul si altele".

Ca nu vreau sa fiu dezamagit, asa il dau inapoi si iau altceva la o adica. Asa aparent sunt f multumit.

#48
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Samsung a anunțat că ofera updateuri de android 4 ani și de securitate 5 ani sau ceva pe acolo.
Dacă nu filmezi 4k nu ai cum sa umpli memoria telefonului.

#49
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Pai ce update de Android ca A54 asta si S23 se pare ca mai mult de 14 nu suporta. Update de scuritate da, dar alea-s altceva. Deja si S23 plus si asta al meu au 14.

Ca ma gandeam ca nu are sens sa dau 4300 lei pe un S23plus (atata era in Altex Sun Plazza azi) in loc de 1830 pe A54 la emag (iar la Altex 2150) daca nu ma ajuta.

Dar ce parere ai de chestia aia ? Mai bine unu de 2000 acuma, dupa 2 ani altul de 2000, decat unu de 4000 ptr 4 ani (e doar un exemplu de schema ca principiu), cum ca ala al doilea de 2000 va fi la zi cu OS si tot, pe cand ala de 4000 dupa 2 ani chiar daca mai tine 2 moral, nu ar mai avea totul la zi, asa o fi ?

Edited by MinettoMatoi, 22 December 2023 - 19:58.


#50
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
In doi ani nu se schimba mai nimic pe zona asta. Samsung A54 e inca la performanele lui A52s de acum 2 ani. In 2 ani de zile inca nu avem procesoare middle cu peste 600000 de puncte in Antutu. Multe telefoane de pana la 2000 lei sunt tot submotorizate. Sunt pe degete cateva modele care la sub 2000 lei au un scor antutu de peste 600000 puncte. Procesorul mai anemic Snapdragon 7s Gen 2 e o raritate pe telefoanele actuale si probabil ca telefoanele motorizate cu el vor sparge bariera psihologica de 2000 lei. Moto 40 edge are 760000 in Antutu si e doar 1500 lei. Daca nu va avea nici o actualizare la android 14, are toate sansele sa mearga la fel de fluent si peste 4 ani. Ma bazez pe marca asta sa nu exagereze cu update-urile si sa le puna in genunchi.

Edited by Leo2006, 22 December 2023 - 20:38.


#51
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007
@MinettoMatoi, personal consider ca este mai ok telefon de 2000 ron din 2 in doi ani. 2 ani oricum vei avea suport tehnic ok pe partea de securitate, la ce folosesti tu telefonul sigur se va descurca onorabil in timpul acesta plus ca prin cumpararea unui telefon nou dupa 2 ani, vei avea acces la alte progrese tehnice (caracteristici mai bune) si o baterie noua. un alt avantaj ar fi ca te poti folosi altfel de 2000 de lei. cu ce te ajuta mai mult acum un telefon de 4300 lei fata de unul de 2000? ce nu poate acoperi decent cel de 2000? se justifica sa platesti mai mult decat dublu avand in vedere nevoile tale?

#52
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Ai dreptate Kato dar ia uite ceva, am vrut sa instalez doua app si zice ca nu merg pe telul meu, oare de ce ?! Astasez print-urile, ceva nu e in ordine.
"Sa nu mai functioneze...", ca si cum pana acuma ar fi functionat ! Pai in 2023 a fost lansat telul asta. Daca de acuma ma ia asa, atunci nu stiu ce sa zic, sunt curios daca pe Galaxy S23 plus merg alea. Nu cred ca procu de la al meu nu suporta un call recorder sau ce e in poza ailalta, in rest are si asta 8 GB Ram si 256 stocare si android 14 ca si S23.

Attached Files


Edited by MinettoMatoi, 23 December 2023 - 02:28.


#53
RealMe

RealMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.12.2023
Aplicații prea vechi pentru A14?

#54
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 18.05.2010
Pare să fie doar o informare oricum, nu o problemă de procesor sau alte minuni. Te lasă să le instalezi. Prima are șanse mai mari să meargă. A doua e ceva mai complicat din cauză că înregistrarea nu e legală în Europa fără consimțământul interlocutorului. Înțeleg că sunt chestii pentru uz personal dar cam astea sunt legile.

Edited by xtremealex15, 24 December 2023 - 16:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate