Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Sfat achizitie telefon

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View Postcrocko.dilul, on 14 decembrie 2023 - 21:18, said:

Se cam plange lumea de G72...
Are recenzii mai bune https://altex.ro/tel.../SMTXRDNT12SBK/
O fi bun telefonul, am părere foarte bună despre Xiaomi.  Altexul pare totuși că bagă recenzii fake. Am citit doar două(consecutive) la întâmplare. Se pare că și greșelile gramaticale le fac identice.


Aurelian S.
02.12.2023 la 21:04
Achizitie verificata
Varianta produsului
Albastru deschis
Un telefon echilibrat cost-calitate
Un telefon care raspunde exigentelor unui om normal. Cea mai buna achiziție, cu un raport corect calitate-pret. Un telefon performant, de mișcă foarte bine, spatiu de stocare arhisuficient, camere bune.Nu in ultimul rand, baterie suficienta pentru 3zile daca iti folosesti telefonul ca pe telefon, nu ca un play station. Inainte mergeam pe Samsung, modele din clasa medie, dar acest XIAOMI  este mult mai performant.  După părerea mea, Xiaomi oferă mult mai mult decât alte mărci la acest preț.  Merită toți banii. NB. Apreciez ca furnizorii s-au gandit la securitatea fizica a produsului si au adaugat in cutie o husa silioconica transparenta.  Deci, 5 stele meritate.

Nicola C.
25.11.2023 la 20:34
Achizitie verificata
Varianta produsului
Albastru deschis
Recomand
Cea mai buna achiziție. Un telefon performant, de mișcă foarte bine, spatiu de stocare peste cap, camera bună. Înainte am avut Samsung, dar acesta este mult mai performant. După părerea mea, Xiaomi oferă mult mai mult decât alte mărci la acest preț. Foarte mulțumită. Merită toți banii. ����

#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Eu tocmai ce mi-am luat iPhone 8 cu 400 de lei, de pe olx.
Vechiul iphone 8 a facut baie si se vedea prin ecran ca prin borcanul cu muraturi. si pe ala tot de pe olx il aveam, de aproape 2 ani. Dadusem 700 de lei, parca.
Nu merita sa dai atat de multi bani pe un telefon  pe care poti sa-l strici chiar si a doua zi, daca ai ghinion.
Ia-ti unul care a fost de top acum 4-5 ani si iesi in castig. Ele sunt uzate moral, dar eu zic ca uzura morala te avantajeaza cu cativa(destui) bani in plus in buzunar.
Nici la agatat gagici nu mai e acum bun telefonul. A ajuns o piesa banala de tehnologie.
De ce sa dai 2000 lei cand poti da 1000 lei sau chiar 500 lei? Mai ales ca nu esti cred ca mare bogatan. Lasa-i pe altii sa cumpere noi, ca toate fac acelasi lucru.
Mai poti pune in calcul o baterie. Cauta in prealabil pe aliexpress sa vezi daca o si gasesti si cat costa. Sa fie de firma (Baseus, Nohon) si nu "originala". Originala e fake.

Edited by maccip, 15 December 2023 - 14:50.


#21
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Ziceti voi ce vreti, Xiaomi nu mai e ceea ce era in urma cu 5-6 ani, cel putin nu pe nisa low cost, adica pe nisa care i-a consacrat.
N-au telefoane rele dar au devenit un fel de Samsung al chinezilor: nu mai poti spera sa iei un telefon ieftin dar echilibrat. Ori scoti banii din buzunar ori ai procesor de se chinuie cu aplicatiile, ori prea putin RAM, ori ecran de rahat, ori carcasa de zici ca e de jucarie.

@maccip, ceea ce spui se aplica in mod deosebit pentru telefoanele Apple. Pentru celalalte, termenul de 4-5 ani e putin cam mare in opinia mea, l-as limitas la 2-3 ani, in ideea ca iei un telefon pe care vrei si tu sa-l mai folosesti inca 2-3 ani, daca nu chiar mai mult ca doar esti pus pe economie.
Mai apar si riscurile inerente, telefoanele reparate cu componente "originale" care se dovedesc a fi de tot rahatul, cel mai frecvent bateriile, cum ai zis tu, dar si ecranele care se dovedesc a fi mult mai casante decat cele originale.

Ar mai fi o chestiune, legata de procesoare. Ani la rand am criticat procesoarele MediaTek dar vremurile alea au trecut. Prefer in continuare Qualcomm-ul dar odata cu seria Dimensity procesoarele MediaTek sunt competitive. Nu mai au consumul ala mare, nu se mai incalzesc excesiv, sunt stabile si mult mai ieftine. Au facut treaba buna taiwanezii, devenind un concurent redutabil chiar si Qualcomm si-a ajustat preturile.

#22
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 29.06.2005

View PostBingo, on 15 decembrie 2023 - 11:54, said:

florinel "Nu recomand Xiaomi nici la dusmani."

Hai sa fim seriosi . Sper ca ai peste 18 ani .
Eu recomand Xiaomi si la Prieteni.
Nu este Aghiutza asa de negru .
Colegul Leo a recomandat ceva optim ca pret si calitate .
Dar gusturile si fitzele nu se discuta ; se accepta sau se platesc.

View Postgvincentiu, on 15 decembrie 2023 - 12:58, said:

Zic sa îl plimbi pe Moș Martin.... Doar Xiaomi am avut, de la Redmi Note 5 (care acum încă funcționează, e la maică-mea). În total cam vreo 12 telefoane, care încă sunt ok, excepție făcând doar patru: trei căzute în apă, iar unul pe asfalt sub roțile.mașinilor.... Niciunul nu a făcut ce zici tu.

Faine exprimarile.

2 Xiaomi am avut la viata mea.
Primul (nu mai stiu exact modelul, cu ceva ani in urma), din gama medie - dupa cateva luni i s-a ingalbenit o zona din ecran. Ulterior am aflat ca era problema comuna, se incalzea ceva si deteriora ecranul.
Al doilea, Mi 11 lite - a mers ok o perioada, aproape un an; la primul update major de soft s-a dus dreaq - ingheta pur si simplu, sau ramanea in bucla (muzica..etc), se oprea singur, in buzunar...etc etc. Inca il foloseste cineva din familie, inca se blocheaza de 2 ori/zi, cu toate update-urile facute intre timp (care speram sa rezolve problemele). La fel, gasit pe forumuri, problema comuna.

Deci - 2 cumparate, 2 cu probleme.
Fata de Motorola 4 cumparate, 0 probleme.

Asta e experienta mea.

#23
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Florinele, e dupa noroc aici. Au fost probleme cu toate telefoanele - Note 7 care exploda, probleme cu display-urile la iPhone-uri, Samsunguri cu display-uri arse(burn-in), la alte marci apar dungi verzi pe ecrane samd.
Am un Xiaomi 13 in teste si pot spune ca nu e deloc rau, ba chiar il recomand mai degraba prietenilor, nu dusmanilor.
Problema la Xiaomi e urmatoarea - cele mid-range au un raport pret/calitate imbatabil, dar flagshipurile Xiaomi sunt foarte-foarte scumpe ( Xiaomi 13/Pro/Ultra).
Deci nu as recomanda un flagship Xiaomi, din considerente de pret.
PS:Cand zic Xiaomi includ si Redmi si Poco. Preturi mici si calitate buna.
Dar iti inteleg supararea, daca as avea de 2 ori probleme cu un brand, si eu l-as evita a 3-a oara.

#24
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Am fost in Altex si am butonat telefoanele Motorola. Absolut toate agata usor la derulare rapida in lista de stiri. Am facut comparatie cu 40 edge pe care il detin si am vazut ca si neo agata usor. Cel mai bun telefon Motorola la pret de sub o mie e Moto G72. Ecranul e aproape la fel de luminos ca la 40 edge pe setarea auto si nu are banda neagra in partea de jos a ecranului. La Samsung, toate telefoanele lor se misca fluient chiar si cel mai ieftin. Au ecranele luminoase si culori placute. Softul e optimizat sa ruleze fluent in functie de procesor. Deruleaza mai incet printre feed-urile cu stiri si nu mai agata. Cam de la 900-1000 lei incep sa semene a smartphone-uri. Xiaomi nu am gasit iar modelele de la Oppo erau invechite. Alte telefoane erau blocate si nu am reusit sa le testez. Moto 40 edge l-am ales pentru ca arata si se misca ca un telefon flagship si nu s-a simtit ca ar fi lent in comparatie cu mult mai puternicul 30 edge fusion de care se spunea ca e praf la camera foto. Edge 40 are aceiasi camera si pot spune ca acesta face cele mai frumoase poze dintre modelele de smartphone-uri midrange avute pana acum.
Mai jos e un crop la ultima poza de azi. Facuta la repezeala ca pisica isi misca mereu capul. Mi-am trimis fotografiile prin mesagerie si le-a comprimat puternic.
Attached File  L9J8IHVfTlaiazVSAPHNIg.jpg   221.75K   28 downloads
si fara crop
Attached File  DvTRH5NXQwCJbx4Vr4coNA.jpg   238.14K   26 downloads

Edited by Leo2006, 15 December 2023 - 18:32.


#25
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 24.12.2004
In banii si cerintele tale, Samsung a54 sau Motorola 40 edge.

#26
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Multumesc la toti pentru recomandari, o sa ma hotarasc.

#27
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
M-am hotarat ptr Samsung A54, ce incarcator recomandati ? Nici sa incarce prea repde sa f bateria mai repede, dar nici sa stai n ore.
Daca puteti sa-mi dati linkuri de la Emag, ca de acolo iau tot.

Husa am zis asta, e okey ?

https://www.emag.ro/...9/pd/DQCR38MBM/

Prietenului meu i-a venit telul S10+ cu folie de protectie din fabrica, A54 are la fel ?

#28
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Nu are încărcător in cutie și husa de silicon?

#29
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 30.03.2010
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Este si pe negru, depinde ce culoare are cablul care vine in cutia telefonului. De obicei e alb.
Husa in functie de preferinte, nu vine in cutie. Vine doar cu cablu usb-c la usb-c.  Cu incarcator de 25w se incarca in ~ 1 ora

Edited by coricom, 17 December 2023 - 08:56.


#30
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
I-ati incarcatorul recomandat ca de sanatatea bateriei se ocupa modulul de incarcare. Eu am alimentator de 68W venit in pachet cu telefonul si incarcarea se face la aprox 16W cu telefonul semidescarcat. La 25-30W poate doar asa 1-2 minute in total. De 0 la 100% se incarca in 45 minute. Partea buna la telefon e ca tine bateria pana a doua zi si nu trebuie incarcat de la zero. Pentru cresterea duratei de viata a bateriei, evita ca nivelul de incarcare sa fie inafara valorii 20-90%. Eu nu am tinut cont de asta si nu am avut probleme cu bateria nici dupa 3 ani.
Attached File  io7IQ6bQSbCaOihttNTvuA.jpg   88.79K   18 downloads

Edited by Leo2006, 17 December 2023 - 09:38.


#31
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

View PostPietreNeispirescu, on 17 decembrie 2023 - 00:06, said:

Nu are încărcător in cutie și husa de silicon?
Nu are incarcator si husa, are doar cheie SIM si cablu USB-C, altfel nu as mai fi intrebat aici.

View Postcoricom, on 17 decembrie 2023 - 08:53, said:

https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Este si pe negru, depinde ce culoare are cablul care vine in cutia telefonului. De obicei e alb.
Husa in functie de preferinte, nu vine in cutie. Vine doar cu cablu usb-c la usb-c.  Cu incarcator de 25w se incarca in ~ 1 ora
Si daca e alb sau negru nu conteaza ptr mine, doar sa fie okey sa incarce in timp util nu neaparat fast, daca inacarca in 1,5 - 2 ore, imi ajunge.
Auzisem ca pe fast cam f bateria mai repede, n-ar fi recomandat, dar nici nu am nevoie de asta.


Leo2006:

Eu pe incarcator am asa la Output la ala de-l am:
5 V - 2,4 A - 12 W
5 V-  3 A - 15 W
9 V - 2 A - 18 W
12 V - 1,5 A - 18 W

Cred ca ar fi bun zic eu. Sau ? Ca daca asta merge, n-as lua altul.

Edited by MinettoMatoi, 17 December 2023 - 22:46.


#32
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
La telefoanele Samsung sunt compatibile toate alimentatoarele PD (Power Delivery).

#33
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 30.03.2010

View PostMinettoMatoi, on 17 decembrie 2023 - 22:44, said:


Eu pe incarcator am asa la Output la ala de-l am:
5 V - 2,4 A - 12 W
5 V-  3 A - 15 W
9 V - 2 A - 18 W
12 V - 1,5 A - 18 W

Cred ca ar fi bun zic eu. Sau ? Ca daca asta merge, n-as lua altul.
Merge si cu asta, va fi mai lent cu vreo 15 minute, probabil.

#34
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Cu 15 minute nu ma deranjeaza ca e mai lent.

Are idee cineva cum sa bag datele noului card la Emag ?! Am intrat acolo dar nu apare sa bag datele, ala de sus era cardul vechi, atunci am uitat cum am bagat datele. Am ales sa platesc cu alt card, trebuie sa apara rubrica sa bag datele. Atasez poza.

Attached Files


Edited by MinettoMatoi, 17 December 2023 - 23:31.


#35
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Pe site-ul eMag apeși pe numele tau, apoi pe Cardurile mele și Adaugă card nou. Poți să îl ștergi pe ăla vechi.
Cat ai dat pe telefon?

#36
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Pai as da 2047 lei pe telefon, cablu incarcare si date de la USB la USB-C, cablu de date si incarcare USB-C la USB-C sa fie si din ala, card de memorie de 512 GB Sandisk.
Inca nu am comandat. Mai costa 45 lei husa si 35 lei folie de protectie de silicon.
Incarcatorul de 15 W ajunge sa stau si pe el si sa se si incarce in acelasi timp ? Sa nu imi dea aia "ca incarcatorul nu face fata incarcarii, ca consuma prea mult", sau ceva de genul.

As lua de la Emag, deci o luna pot sa vad daca face probleme. Unii zic ca pierde semnalul si nu te mai poti conecta la net nici wifi nici mobile, nu stiu ce sa zic, in 3 sapt poate apare problema la o adica.

Auzisem ca folia de protectie de sticla absoarbe din soc la cadere fata de cea de silicon, asa e ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate