Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Programul Rabla 2024

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#109
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajionfacatoru, pe 21 martie 2024 - 14:47, a scris:

Dealer-ul a confirmat reluctant ca am fost inscris in program

In traducere libera ce inseamna (pentru tine)?

#110
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajionfacatoru, pe 21 martie 2024 - 14:47, a scris:

Dealer-ul a confirmat reluctant ca am fost inscris in program
Cum pot face o verificare pentru stadiul dosarului?
Care este urmatorul pas?

A sovait dealerul?

"RABLA CLASIC
Având în vedere înscrierea eronată a unui solicitant care a blocat suma de 70.000.000 lei în cadrul Programului Rabla Clasic, precum și retragerea dosarelor depuse de către alte instituții, înscrierile în cadrul Programului Rabla Clasic Publici pot continua, în limita bugetului rămas disponibil!"
Sursa: https://www.afm.ro/r...utovehicule.php

#111
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Producatorul validat trebuie sa iti elibereze nota de inscriere.

Ce anume vrei sa verifici la dosar?

verificarea AFM dureaza cel mult 5 zile de la data introducereii cererii in aplicatie/eliberarii notei de inscriere:

https://www.afm.ro/m...-2024_03_12.pdf (pagina 27)

#112
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
multumesc Bogdan
vreau sa verific statusul inscrierii in PSIPAN

ce inseamna validata la identificare  versus in asteptare validare ?

Edited by ionfacatoru, 21 March 2024 - 17:26.


#113
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 07.06.2023
Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a declarat, joi, la Jurnalul de Seară de la Digi24, că, având în vedere că planul UE este de a interzice comercializarea mașinilor noi cu combustie internă începând din 2035, Ministerul își propune ca în fiecare an să transfere bani de la programul Rabla Clasic către Rabla Plus. El speră ca banii din bugetul Rabla Clasic să se regăsească în finanțarea mașinilor electrice noi precum și a infrastructurii de încărcare. Ministerul Mediului lucrează cu un grup de lucru la o strategie pentru perioada 2025 – 2030 prin care să fie finanțate achizițiile de mașini electrice prin leasing.
Am stabilit încă de săptămâna viitoare să avem un grup de lucru la Ministerul Mediului și să stabilim direcția în care vom merge în următorii cinci ani: 2025 – 2030, pentru că e firesc față de producători, față de importatori și față de cetățeni. Pentru prima oară, am invitat în acest grup de lucru și instituțiile financiare. Luăm în calcul să nu mai finanțăm vouchere, așa cum facem astăzi – să dăm 5.000, 10.000 de euri banii toți odată - ci posibilitatea finanțării leasing. Să-i putem plăti unei persoane o parte din leasing, mai pune ea o parte și să beneficieze de o mașină electrică, având un impact financiar în bugetul Ministerului puțin mai redus”, a afirmat Mircea Fechet.

Edited by 2cata, 22 March 2024 - 10:09.


#114
zilo_b333

zilo_b333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 15.01.2019

View Post2cata, on 22 martie 2024 - 10:08, said:

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a declarat, joi, la Jurnalul de Seară de la Digi24, că, având în vedere că planul UE este de a interzice comercializarea mașinilor noi cu combustie internă începând din 2035, Ministerul își propune ca în fiecare an să transfere bani de la programul Rabla Clasic către Rabla Plus. El speră ca banii din bugetul Rabla Clasic să se regăsească în finanțarea mașinilor electrice noi precum și a infrastructurii de încărcare. Ministerul Mediului lucrează cu un grup de lucru la o strategie pentru perioada 2025 – 2030 prin care să fie finanțate achizițiile de mașini electrice prin leasing.
Am stabilit încă de săptămâna viitoare să avem un grup de lucru la Ministerul Mediului și să stabilim direcția în care vom merge în următorii cinci ani: 2025 – 2030, pentru că e firesc față de producători, față de importatori și față de cetățeni. Pentru prima oară, am invitat în acest grup de lucru și instituțiile financiare. Luăm în calcul să nu mai finanțăm vouchere, așa cum facem astăzi – să dăm 5.000, 10.000 de euri banii toți odată - ci posibilitatea finanțării leasing. Să-i putem plăti unei persoane o parte din leasing, mai pune ea o parte și să beneficieze de o mașină electrică, având un impact financiar în bugetul Ministerului puțin mai redus”, a afirmat Mircea Fechet.


Salutare tuturor.

Ma repet.

" Asta se intampla cand nu prea mai vrei motoare cu ardere interna (le bagi bete in roata unde apuci-poti) si bagi aproape tot pe masini electrice, ca asa doreste ue.....sau cine stie.....???
Se poate face o comparatie 2020-2023 cata suma a fost alocata pentru rabla clasic vs plug-in+electrice si anul asta rabla clasic vs restul !!!!!!
Ca in Romania....... "
Ouuuups, nu am stiut ca in toamna n-o sa mai fie rabla clasic.Nasol de tot, dar traiasca electricele pe seama altora....
A vazut cineva la tv parlamentari ori de ai nostri ori din Brussel sa coboare din masini electrice cand se duc-ajung la "lucru" sa propune idei pentru vot care sa fie "benefic" populatiei care le voteaza....?
Intreb si eu de curiozitate ...
Numai bine.

#115
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.09.2007

View Post2cata, on 22 martie 2024 - 10:08, said:

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a declarat, joi, la Jurnalul de Seară de la Digi24, că, având în vedere că planul UE este de a interzice comercializarea mașinilor noi cu combustie internă începând din 2035, Ministerul își propune ca în fiecare an să transfere bani de la programul Rabla Clasic către Rabla Plus. El speră ca banii din bugetul Rabla Clasic să se regăsească în finanțarea mașinilor electrice noi precum și a infrastructurii de încărcare. Ministerul Mediului lucrează cu un grup de lucru la o strategie pentru perioada 2025 – 2030 prin care să fie finanțate achizițiile de mașini electrice prin leasing.
Am stabilit încă de săptămâna viitoare să avem un grup de lucru la Ministerul Mediului și să stabilim direcția în care vom merge în următorii cinci ani: 2025 – 2030, pentru că e firesc față de producători, față de importatori și față de cetățeni. Pentru prima oară, am invitat în acest grup de lucru și instituțiile financiare. Luăm în calcul să nu mai finanțăm vouchere, așa cum facem astăzi – să dăm 5.000, 10.000 de euri banii toți odată - ci posibilitatea finanțării leasing. Să-i putem plăti unei persoane o parte din leasing, mai pune ea o parte și să beneficieze de o mașină electrică, având un impact financiar în bugetul Ministerului puțin mai redus”, a afirmat Mircea Fechet.
Domnul ministru Fechet oare stie ca in Romania practic nu exista leasing auto pentru persoane fizice?

#116
blanc

blanc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 07.04.2005
Concluzia este una și clară: vor lua orice măsură pentru a reduce achiziția de mașini cu motoare termice și vor introduce alocarea in rate a bonificației pentru cele electrice!😔

#117
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,672
  • Înscris: 31.01.2010
Urmarea va fi ca ICE se vor mai ieftini iar EV si vor mentine pretul.

#118
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 07.06.2023

 Ion_Bumbu, pe 24 martie 2024 - 13:09, a scris:

Urmarea va fi ca ICE se vor mai ieftini
Da, cumperi doua și primești 3😂

#119
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,672
  • Înscris: 31.01.2010
Iar la EV dai 15kE pe o masina de 10kE deci acolo chiar se nimereste, platesti 3 masini si iei 2...

#120
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018
Si-a ridicat cineva masina?- care a prins rabla - eu nici factura finala nu am primit, nu stiu ce dureaza asa mult, masina sta de +2 luni in parcare la dealer.

#121
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,038
  • Înscris: 29.06.2011
De fapt o sa importam si mai multe sh-uri, o sa devenim groapa de gunoi a europei....

#122
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014

View Postjepetoz, on 25 martie 2024 - 16:59, said:

Si-a ridicat cineva masina?- care a prins rabla - eu nici factura finala nu am primit, nu stiu ce dureaza asa mult, masina sta de +2 luni in parcare la dealer.
Eu astept de la politie sa finalizeze radierea masinii. Vineri a fost dusa masina la remat, acolo am primit certificatul de distrugere si firma a incarcat documentele in sistemul politiei rutiere pentru radiere. Nu stiu cat dureaza de obicei, dar inca nu am primit niciun semn.

#123
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,710
  • Înscris: 09.11.2010

View Post2cata, on 22 martie 2024 - 10:08, said:

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a declarat, joi, la Jurnalul de Seară de la Digi24, că, având în vedere că planul UE este de a interzice comercializarea mașinilor noi cu combustie internă începând din 2035, Ministerul își propune ca în fiecare an să transfere bani de la programul Rabla Clasic către Rabla Plus. El speră ca banii din bugetul Rabla Clasic să se regăsească în finanțarea mașinilor electrice noi precum și a infrastructurii de încărcare. Ministerul Mediului lucrează cu un grup de lucru la o strategie pentru perioada 2025 – 2030 prin care să fie finanțate achizițiile de mașini electrice prin leasing.
Am stabilit încă de săptămâna viitoare să avem un grup de lucru la Ministerul Mediului și să stabilim direcția în care vom merge în următorii cinci ani: 2025 – 2030, pentru că e firesc față de producători, față de importatori și față de cetățeni. Pentru prima oară, am invitat în acest grup de lucru și instituțiile financiare. Luăm în calcul să nu mai finanțăm vouchere, așa cum facem astăzi – să dăm 5.000, 10.000 de euri banii toți odată - ci posibilitatea finanțării leasing. Să-i putem plăti unei persoane o parte din leasing, mai pune ea o parte și să beneficieze de o mașină electrică, având un impact financiar în bugetul Ministerului puțin mai redus”, a afirmat Mircea Fechet.

Fechet e un idiot. Doar repeta ca papagalul ce au zis la un moment dat mai marii Europei.

#124
zilo_b333

zilo_b333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 15.01.2019

View Postjepetoz, on 25 martie 2024 - 16:59, said:

Si-a ridicat cineva masina?- care a prins rabla - eu nici factura finala nu am primit, nu stiu ce dureaza asa mult, masina sta de +2 luni in parcare la dealer.
Nu mai este "cerneala" rosie pentru numere.....si cele "negre" nu le primesti daca nu ai (avut) cele provizorice.....rosii.......
Se asteapta un nou lot din China, vine cu vaporul dar cum sunt probleme geo-politice Yemen-Somalia + marea rosie, vapoarele fac un pic de ocol pentru siguranta lor.
Sau birocratia noastra......)).
Rabdare pana primiti masina,pana atunci se poate circula pe jos, cu bicicleta (cum fac si eu 365 de zile /an 10-20 km zilnic) tramvai-trolei sau autobuz-metrou sau uber-bolt-taxi.
......ca nu toti ne-am nascut in masina.
Mai ales ca o sa aveti o masina noua hybrida de la un producator (nr.1 in lume) care mai vrea-poate-stie sa faca calitate.
Traiasca  KIICHIRO TOYODA  si tot neamul !!!!
Deci, merita sa aveti rabdare.
Rog a nu lua tot in serios, am incercat sa mai dezmortesc supararea oamenilor fata de system.
Cu suparare si telefoane la dealer nu se rezolva mai repede.
Sa va bucurati ca ati prins "rabla", nu cum au patit foarte multi de aici.
Numai bine.

View Postorbanbalint, on 26 martie 2024 - 10:44, said:

Eu astept de la politie sa finalizeze radierea masinii. Vineri a fost dusa masina la remat, acolo am primit certificatul de distrugere si firma a incarcat documentele in sistemul politiei rutiere pentru radiere. Nu stiu cat dureaza de obicei, dar inca nu am primit niciun semn.
Poate aduce iepurasul..............
Si noi asteptam, dar avem biciclete si muuulta rabdare mai ales ca eram pe ultima suta de metri.
3  !!! TREI !!!! termene de livrare a masinii au fost depasite, deci daca noi nu am avut rabdare + noroc si nu prindeam de adata asta rabla mai scotea o suma frumoasa din buzunare sau renuntam la avansul de 10%.
Poate luam o masina ca si un roman normal una"seriosa" la mana a 2-a cu carte de identitate si km "reali" un X 3-5 sau Q 7 (asa cum se poarta la noi mai nou) de culoarea neagra cu piele si a.c."bizonal".
Bineinteles de la un dealer "serios" din targ si daca se poate omul sa fie si "colorat" sa avem full increde in vanzator,rog a NU intelege SAMSAR !!!!

Numai bine.Posted Image Posted Image

#125
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Azi am primit factura pentru rest de plata si maine ma duc sa ridic masina.

#126
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018
am primit si eu factura in sfarsit, livrare saptamana viitoare, mai asteapta radierea rablelor de la politie cica.

Edited by jepetoz, 27 March 2024 - 20:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate