Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 

Fara centrale de apartament peste 17 ani

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2732 replies to this topic

#2449
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,087
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajdoinastela, pe 23 martie 2024 - 21:29, a scris:

De la 21.30 e Earth Hour. Închideți lumina și stați pe întuneric 1 ora, sa salvam Planeta.
Done.

#2450
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,875
  • Înscris: 02.12.2021

Vizualizare mesajcipaul, pe 23 martie 2024 - 22:19, a scris:

Orice Dorel din Romanica stie ca izolatia e cea mai buna. Chiar si Dorel Soflete.
Un finlandez are doua case pasive: una in Finlanda, alta in Spania. Facturile lui sunt mai mari pentru incalzire in Finlanda si mai mari pentru racire in Spania.
Dorel se scarpina in cap si mai trage o dusca. Dorel le stie pe toate ca de obicei chiar ca nu are nevoie de matematica in viata.
Dumneata ai facut logica cu Mariana Baboș,
Cu izolatie, facturile scad atat in Finlanda pentru incalzit in sezonul rece, cat si in Spania pentru incalzit iarna si racit vara șandramaua.

Edited by Roland74, 23 March 2024 - 23:14.


#2451
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 30.11.2017
Eu zic că ideea promovată de UE este buna. Se încurajează locuitul in zone mai calde și ieftine și evitarea celor reci și păguboase.
In Spania se muta tot mai multă lume de la Germania Suedia și de la mai nord și est sătui de frig și cheltuieli mari că e clima mai caldă și e mai bine și mai ieftina viata. Numai din Romania câți sunt in Spania și Italia.
Izolațiile nu sunt bune că se aduna radonul și alte porcarii in camerele locuite și fac probleme grave de sanatate. Pereții trebuie sa respire. Altfel s-ar putea face pereti de plastic dar sunt prea scumpi.
Aerul condiționat o alta porcărie, e și scump și inutil și dăunător grav sănătății, utilitatea lui e aceeași cu a tigarilor. Trebuie curățat des că aduna bacterii și viruși in el pe care ii vehiculează apoi inclusiv cu sporulari.
Pt frig exista frigider, beci, piscina si altele.

Cu siguranță soluția la poluare nu e sa faci frig foame și întuneric și nici să stai cu 4 cojoace și pereți izolați cu plastice.
Soluția e locuitul in zone prielnice vieții nu in zone neprielnice. Plus că în zonele calde sunt viroze respiratorii mult mai puține.

Locuitul in zone neprielnice e scump dăunător și costisitor. Gândiți va ce costuri ar fi fost pt planeta daca zonele reci ar fi fost locuite așa de dens ca și zonele calde. Sa fie de exemplu toată Canada Alaska Siberia cu vreo 7 miliarde de oameni și cu orașe imense precum Tokio Beijing Shanghai New York New Delhi fiecare cu peste 10 milioane de inși. Numai sa dea zăpadă de pe străzi în cele 10 luni de iarna cat ar fi costat.

Gazul ar trebui oprit nu doar din cauza poluării ci și ca sa fie suficient celor din zone reci Siberia Alasca Canada.

Am vorbit mai demult cu oameni din zone montane de la noi, Predeal Azuga Fundata și am zis că ce fain că au aer curat și poluare deloc și că ar fi bine de locuit acolo. Și mi-au spus toți cam aceeași situație adică că e chiar dăunător sănătății să locuiești îndelungat in acel frig și umezeală multa și că intenționează să se mute în zone mai calde învecinate. Bineînțeles că frigul reduce puterea sistemului imunitar și nu poate face fata ca deaia răcesc oamenii iarna și nu vara, totodată frigul duce și la alte afecțiuni infecții și  autoimune cum ar fi reumatisme și altele.

Edited by cipri2bau, 24 March 2024 - 00:28.


#2452
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 04.11.2022

Vizualizare mesajAlexD2, pe 23 martie 2024 - 22:01, a scris:

Ce mai buna masura ecologica (si nu numai) este micsorarea drastica a consumului si trecerea la economisire in toate domeniile. Consumul excesiv a de toate/risipa este cauza principala a problemelor, inclusiv cele de mediu.
In primul rand propun doar 2 ore de emisie la TV, ce atatea posturi? Dupa care 4-5 ore de energie electrica si tot atatea de caldura la bloc.
De unde rasariti mai fratilor? Posted image

#2453
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 19.05.2006

Vizualizare mesajPavel54, pe 24 martie 2024 - 00:31, a scris:

In primul rand propun doar 2 ore de emisie la TV, ce atatea posturi? Dupa care 4-5 ore de energie electrica si tot atatea de caldura la bloc.
adevarul e ca este un Consum mare (de multe ori si inutil) plus Risipa pe masura. Insa nu in Ro, unde consumul tot scade, scade (si nu numai la Gaze si Electricitate).

Ecologistii nostri cu elan sa mearga in France, Germania, Italia, UK, Coreea de Sud, Japan, Rusia, India, China, Japan si mai ales USA sa-i invete economisirea si traiul fara lumina, electricitate, gaze, TV etc. Cred ca doar rusii le mai cunosc.

Tarile ce consuma enorm trebuie sa gaseasca si alte masuri pe care sa le aplice in afara expedierii Gunoiului si deseurilor de tot felul spre Ro !

Edited by doinastela, 24 March 2024 - 00:42.


#2454
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

Vizualizare mesajrider_x, pe 23 martie 2024 - 21:39, a scris:

voi v-ai pierdut echilibrul si nu mai intelegeti ce e centrul.
"Centrul" ca virtute este o eroare de logica:
https://en.wikipedia...t_to_moderation

Vizualizare mesajrider_x, pe 23 martie 2024 - 21:39, a scris:

sunt bun la logica
Postarile tale indica exact opusul.

Vizualizare mesajrider_x, pe 23 martie 2024 - 21:39, a scris:

Si binenteles iar psihiologie cand te bat la ecologie.
Partea de psihologie iese singura in evidenta deoarece tu doar ataci sursa, neavand argumente.

Vizualizare mesajrider_x, pe 23 martie 2024 - 21:39, a scris:

Apropo de izolatie. Mi-a soptit o pasarica ca nu prea erai ecologist acum cativa anisori. Ai ceva izolatie sub placa de beton si pe interiorul casetelor de fundare?
Raspunsul la aceste intrebari este disponibil pe forum si nu este cel sugerat de tine.

#2455
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 30.11.2017
Electrificarea se poate face numai cu consum scăzut, altfel în zonele reci pot fi zilnic incendii ca la spitalele alea unde au luat foc în pandemie de la niste reșouri conectate la priza.
E de evitat consumul mare de curent și utilizarea buteliilor cu hidrogen care este extrem de inflamabil. Dovezi stau incendiile devastatoare și exploziile cu mii de victime și clădiri avariate de la spitalele din pandemie in 2021 și 2020 parca.

Soluția eleganta e locuitul in zone calde prielnice vieții și avem și în țara noastră aceasta posibilitate.

Edited by cipri2bau, 24 March 2024 - 11:30.


#2456
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,434
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajkolfleading, pe 23 martie 2024 - 20:38, a scris:

Sigur, cel mai usor este sa ataci sursa in loc sa discuti concret ce nu-i bine din ce scrie acolo.

Ia sa recunosti, cat ai primit subventie pentru "geamurile" tale? 90% cumva? Din banii cui? Iarna de unde iti procuri curentul electric? Reteaua nationala, cumva? Te intereseaza cum e produs? Nu prea cred! Las-o jos ca macane! M-am cam saturat de ecologistii de carton. Sa-ti mai spun de unde vin banii aia pe care tu i-ai primit?

Edited by un_el, 24 March 2024 - 13:34.


#2457
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 15.10.2006
Da, spune te rog, sa aflam si noi.
Te rog spune si de ce suntem nevoiti sa platim acizze pe energie si combustibili.
Sau de ce romanii ecologisti care au renuntat la consumul de gaze si curent subventionat sunt nevoiti sa plateasca pentru cele 5 miliarde de euro cat ne-au costat subventiile de stat?

#2458
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,434
  • Înscris: 24.11.2006
Ia fa dumneata o "introspectie cerebroasa" si dupa aia mai vorbim. Nu trebuie sa te "sfortezi" prea mult, crede-ma!

#2459
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 15.10.2006
Eu stiu ca lui Neaceasca ii bag masiv bani in buzunar pentru subventia la gaz pe care o platesc pentru el.
Mai sunteti si alti pe aici.
Incerc sa imi protejez cat de cat portofelul si sa mai si ofer unele solutii care duc la reducerea risipei inutile, adica la arderea gazului de pomana.
Colegul Kolf e la fel dijmuit de subventiile la energie de care nu are nevoie.
E clar ca tie iti convine aceasta situatie chiar daca agresezi si Mama Natura.
Nu am primit nici un leu ajutor de la stat, asa ca fapt divers.

#2460
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

Vizualizare mesajun_el, pe 24 martie 2024 - 13:32, a scris:

Ia sa recunosti, cat ai primit subventie pentru "geamurile" tale? 90% cumva?
Raspunsul la aceasta intrebare se gaseste pe forum si nu este cel insinuat de tine.

Vizualizare mesajun_el, pe 24 martie 2024 - 13:32, a scris:

Iarna de unde iti procuri curentul electric? Reteaua nationala, cumva?
Asa...si?

Vizualizare mesajun_el, pe 24 martie 2024 - 13:32, a scris:

Te intereseaza cum e produs? Nu prea cred!
Tu crezi prost si eu nu te pot ajuta in privinta asta. Posted image

#2461
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,434
  • Înscris: 24.11.2006
Adica, la toate intrebarile pe care ti le-am adresat, n-ai niciun raspuns. Sau ma rog, nu vrei sa raspunzi! Sa incercam un lucru: vezi SEN-ul ce spune de cele mai multe ori. Miroase a ecologie cand tastezi, asta fiind spus intr-un mod elegant.

#2462
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 19.05.2006

Vizualizare mesajun_el, pe 24 martie 2024 - 13:32, a scris:

cat ai primit subventie pentru "geamurile" tale? ..M-am cam saturat de ecologistii de carton.
sunt multe Subventii, practic e foarte greu sa le centralizezi pe toate intr-o Lista.

Sare in ochi insa Subventia pentru Termoficarea bucuresteana (teoretic plateste doar Primaria, practic s-au virat des si bani de la Bugetul de Stat -deci toti cetatenii tarii au platit pentru incalzirea bucurestenilor la comun). Si Primaria a platit doar teoretic, ca practic vireaza din cand in cand niste firfirici, bagandu-i pe ELCEN in incapacitate de plata.

Apoi avem tarifele de electricitate si de gaz plafonate. Aici e discutabil, ca pretul de piata a scazut sub pretul plafonat (!) si mai mult ca sigur am platit mai mult decat in cazul in care pretul era lasat la liber.

Mai sunt si Programele gen Casa Verde -multi din cei ce sunt happy cu o Pompa de caldura, o instalatie Fotovoltaica sau instalatie solara de incalzire le-au achizitionat partial pe banii restului populatiei.

Aceeasi situatie si la Masinile electrice.

Edited by doinastela, 24 March 2024 - 14:43.


#2463
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,434
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajcipaul, pe 24 martie 2024 - 14:15, a scris:

Eu stiu ca lui Neaceasca ii bag masiv bani in buzunar pentru subventia la gaz pe care o platesc pentru el.
Mai sunteti si alti pe aici.
Incerc sa imi protejez cat de cat portofelul si sa mai si ofer unele solutii care duc la reducerea risipei inutile, adica la arderea gazului de pomana.
Colegul Kolf e la fel dijmuit de subventiile la energie de care nu are nevoie.
E clar ca tie iti convine aceasta situatie chiar daca agresezi si Mama Natura.
Nu am primit nici un leu ajutor de la stat, asa ca fapt divers.

Bingo! Esti pe poola ta, felicitari! Da' printre altele ai nevoie mancare iar camioanele functioneaza cu motorina. Despre ce vorbim? Reciclarea bateriilor sau ce mai ai tu pe acolo cat costa si mai ales cine suporta costul respectiv? Mai aducem in discutie si alte aspecte? Nu va mai "shituiti" pe voi cu cea "ecologie".
Cine a spus ca arde gazul de pomana? De unde ai ajuns tu la concluzia asta?
Iei curent electric din SEN? Da au ba?

Edited by un_el, 24 March 2024 - 14:55.


#2464
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004

Vizualizare mesajAlexD2, pe 23 martie 2024 - 22:01, a scris:

Ce mai buna masura ecologica (si nu numai) este micsorarea drastica a consumului si trecerea la economisire in toate domeniile. Consumul excesiv a de toate/risipa este cauza principala a problemelor, inclusiv cele de mediu.

În afară de maşini, care reprezintă o problemă în marile oraşe, ce altă risipă fac Românii? Avem una dintre cele mai mici consumuri de energie electrică/cap de locutior din Europa şi voi ziceţi de risipă. Risipă fac alţii. La confortul de bază (căldură/răcoare - nu extrem, igienă/curăţenie) nu trebuie făcută iecomomie. Altele sunt probleme cu risipa, precum produs prea multe deşeuri.

Vizualizare mesajandreic, pe 23 martie 2024 - 22:38, a scris:

Done.

Dacă vrei să salvezi planeta, nu închizi lumina o oră într-o zi, faci zi de zi ceva.

#2465
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 19.05.2006

Vizualizare mesajdjl, pe 24 martie 2024 - 15:06, a scris:

Dacă vrei să salvezi planeta, nu închizi lumina o oră într-o zi, faci zi de zi ceva.
exact.
Ma bucur insa ca nu toata lumea a sesizat ridicolul masurilor heirupiste.

#2466
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postun_el, on 24 martie 2024 - 14:39, said:

Adica, la toate intrebarile pe care ti le-am adresat, n-ai niciun raspuns. Sau ma rog, nu vrei sa raspunzi!
Nu-mi mai pierd vremea sa tot raspund la aceleasi intrebari de douaj' de ori.

View Postun_el, on 24 martie 2024 - 14:39, said:

Sa incercam un lucru: vezi SEN-ul ce spune de cele mai multe ori.

Daca iei 1 kWh de energie electrica din SEN si il folosesti sa alimentezi o pompa de caldura, rezulta emisii CO2 de 4 ori mai mici decat daca arzi gaz in centrala de apartament pentru a produce aceeasi cantitate de energie termica.

Daca iei 1 kWh de energie electrica din SEN si il folosesti pentru a propulsa o masina electrica, rezulta emisii CO2 de 5 ori mai mici decat daca parcurgi aceeasi distanta cu o masina pe benzina.

Iar cifrele de mai sus se vor schimba an de an in favoarea pompelor de caldura si a masinilor electrice.


View Postun_el, on 24 martie 2024 - 14:45, said:

Despre ce vorbim?
Vorbim despre faptul ca o solutie nu trebuie sa fie 100% PERFECTA (dupa niste criterii stabilite de un_ilustru_anomim de pe softpedia) pentru a fi luata in considerare.

O solutie care reduce semnificativ emisiile CO2 si dependenta de combustibilii fosili este un progres major chiar daca iarna foloseste energie din SEN.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate