Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

3000 euro gaming PC

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008
in definitiv voi lua de pe emag, ca vad ca toate componentele au garantie 3 ani, si altele chiar 4-5 ani

#38
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

 Zebulon, on 03 decembrie 2023 - 02:18, said:

in definitiv voi lua de pe emag, ca vad ca toate componentele au garantie 3 ani, si altele chiar 4-5 ani
Comanda si cu asamblare daca nu esti in stare sa citesti 2 cuvinte.
Tot 3 ani e garantia si la pc garage.
Trebuie sa te uiti la garantia comerciala.

#39
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

 Trust25, on 02 decembrie 2023 - 19:24, said:

Nu iti recomand sa cumperi de la "orice magazin " findca gasesti cu 40lei mai ieftin. Mergi pe mana celor consacrate in domeniu cu un service bine pus la punct. Ex: pe evomag ii cam doare in 3 litere de clienti cand vine vorba de retur si service. Gasesti produse putin mai ieftine la ei dar serviciile sunt o mizerie.
Pe partea asta, cred ca doar emag-ul functioneaza cum trebuie, in sensul ca nu prea le pasa, si onoreaza garantii fara discutii.
La PCGarage am auzit o gramada de povesti de groaza, cu evomag am avut o singura patanie si s-a rezolvat foarte rapid si simplu, probabil am avut noroc.

 Zebulon, on 03 decembrie 2023 - 02:18, said:

in definitiv voi lua de pe emag, ca vad ca toate componentele au garantie 3 ani, si altele chiar 4-5 ani
Din nou, garantia e suportata de producator, deci toate magazine ar trebui sa ofere aceeasi garantie, ca altfel se impusca in picior degeaba. Nu-i costa nimic sa ofere cat ofera si producatorul.
Zi aici un produs exact care are garantie de 3-4-5 ani pe emag sa verificam cat are la alte magazine.

Nu ma intelege gresit, poate e mai ok sa cumperi tot de la emag dpdv al cum trateaza garantiile, dar la durata nu ar trebui sa conteze.

#40
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

 Zebulon, on 03 decembrie 2023 - 02:18, said:

in definitiv voi lua de pe emag, ca vad ca toate componentele au garantie 3 ani, si altele chiar 4-5 ani

Garantia e prin lege 2 ani la electronice data de vanzator, restul e garantie de la producator. Unele magazine mai au extragarantiile de 1-2-3 ani, care cum, dar contracost.

Sunt piese la care ai garantie lifetime, gen memorii sau 10-12 ani la unele PSU. Acolo oricum o sa ai treba cu producatorul in caz ca apar probleme dupa perioada de 2 ani de garantie.

#41
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Există garanție tehnică (oferită de producător) și garanție comercială (oferita de comerciant). Conform normelor EU, garanția comercială este obligatorie: 2 ani la PF și 1 an la PJ.

Garanția tehnică e o poveste frumoasă. De exemplu Dell oferă 3 ani la majoritatea laptopurilor, iar Lenovo doar 1 an. Seasonic oferă 5 sau 10 ani garanție la modelele premium de surse, alții abia oferă 2 ani.
Aceeași poveste la SSD-uri garantate 5 ani de producător, sau memorii cu garanție "pe viață".

În perioada garanției comerciale, neacoperite de garanția tehnică, rezolvarea problemelor e interesantă, și sigur de durată.

Faceți diferența între termeni, documentați-vă înainte și alegeți produse cu garanție tehnică cât mai mare, dacă aveți stres în legătură cu acest aspect.

#42
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016
Late edit: al meu in vara l-am facut combo de pe emag + evomag + vexio. nu merita sa te axezi pe un singur magazin daca-l faci pe piese la valorile astea. Al meu a iesit complet la putin peste 4000 de eur, daca ma limitam la un singur magazin mai dadeam inca cel putin 500 in plus. Evita CEL.ro. Ai si Altex ca si alternativa numai ca e mult mai limitat la produse.

Procesor - 7800x3d
Placa de baza - asrock x670e pro rs sau steel legend daca vrei vrei cu wi-fi si bluetooth, pg lightning daca nu ai nevoie.
Memorii - g.skill trident z5 neo rgb - 2 x 32GB - 6000, CL30 - poti sa mergi si pe kit de 2x16GB
Racire - AC Liquid Freezer II - 360 - AIO
PSU - Seasonic Prime GX-1000 - aici ai mai multe optiuni, recomand Seasonic sau Corsair la 1kW
GPU - Sapphire Nitro+ 7900XTX Vapor-X - asta am luat eu, probabil la cum au crescut iar preturile nu o sa te incadrezi in buget, merge si 7900XT sau 4070ti de la NVidia. 4080 si 4090 s-au dus la dracu de cand cumpara chinezii tot de pe piata
SSD - Samsung 990 Pro - 2TB sau WD SN850x - 2TB
Carcasa - Lian Li LANCOOL III
Au crescut preturile din pacate iar, cu embargoul la chinezi pe placile video 4090. Asa ca acum pretul la un 4080 e la nivelul unui 4090 de acum 2 luni. Vad ca si la placile de baza au mai urcat, pro rs era pe la 1650 de lei, pg lightning pe la 1400, steel legend pe la 1800-1900. Ce sa zic, nasoala perioada in care te-ai hotarat sa bagi 3000 de eur intr-un sistem nou.

 nei-k, on 04 decembrie 2023 - 10:05, said:

iar Lenovo doar 1 an.

sau 2 juma, vezi mai jos.

[ https://i.ibb.co/NmHxVbb/Lenovo.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by StickyFingaz, 04 December 2023 - 10:25.


#43
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013

 Zebulon, on 02 decembrie 2023 - 12:04, said:

Intradevar, eu vreau sa IL construiesc de la 0 pentru placerea mea
Problema e ca daca se strica ceva, nu stiu ce anume s-a stricat si trebuie sa IL desfac sa IL duc la garantie, si am doar 2 ani garantie

nu ti se strica nimic, nu mai gandi asa negativ sau doar negativ :)
eu asamblez gaming PC-uri de ani de zile cu tot felul de componente, mai vechi, noi ... toate PCurile merg perfect
apreciez si sustin faptul ca vrei tu sa-l asamblezi ... e foarte simplu

un mic sfat poate: nu exagera cu pretul la sursa sau CPU cooler ... cum isi fac treaba alea de 300€ asa merg si alea de 100€!
eu am instalat de exemplu pe mai multe PCuri "Cooler Master MasterLiquid 240" care e sub 100€ - 25 grade idle si 55 grade 100% load, procesor K de la intel, care se incalzesc standard foarte tare!

amazon.de, lasa ce e prin RO

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate