Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

3000 euro gaming PC

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View PostAndyM, on 02 decembrie 2023 - 11:32, said:

Am comandat un RTX 4080 de pe emag la 7800 lei. Trebuia sa fie livrat intr-o marti. Marti dimineata am intrat sa vad statusul comenzii, si surpriza: Anulat. Si in ziua aceea au crescut pretul la 8500 lei. Atati sfinti le-am bagat... Posted Image
Am zis ca nu mai cumpar de la ei, PC garage e tot al lor. Am luat de pe amazon.de, produsele sunt toate muuult mai ieftine, daca ai si o firma le iei direct fara TVA, transportul e gratis.

Try it... poate de pretul ala iti iei produse mult superioare.

sunt 99% sigur ca ai luat de la partener, nu vanduta de emag.

#20
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008
Am văzut ca la emag dacă îți cumperi pe piese și direct de la emag, nu alți selleri, iti da garanție 3 ani, comparativ cu 2 ani la pcgarage
Garanția e un lucru f important Pt mine, având în vedere ca 3 diferența de un an, și emag e cel mai serios, comparativ cu pcgarage, unde am citit câteva povesti de groaza pe net cu tepe gu garanția

#21
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010

View PostZebulon, on 02 decembrie 2023 - 02:04, said:

1. De unde e mai indicat sa cumpăr piesele? Pcgarage sau emag? E ok dacă cumpăr de unde găsesc mai ieftin? Eu am nelămuriri cu garanția, ce fac dacă de strica ceva?
Depinde de unde vrei, asta tu știi.
Dacă iei componente de calitate nu ar trebui sa fie probleme cu garanția, interesează-te unde se face garanția la produse, dacă e la producător și se trimit la ei sau se face la noi.
Ia un producător bun gen un asus, un Intel, un Corsair, un seasonic. Ai prins ideea.

Edited by yuukan, 02 December 2023 - 13:29.


#22
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,831
  • Înscris: 30.08.2006
Cum ti s-a spus mai sus, pe zona it iti fac un sistem teapan si nu cu gunoaie de placi de baza si o pocnitoare de sursa. Poti sa-l dezasamblezi si sa-l reasamblezi la loc. Nu prea gasesti componente de calitate prin Romanica noastra . Ai nevoie de garantie pe tot pc-ul.

#23
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View PostZebulon, on 02 decembrie 2023 - 02:54, said:

Ok deci mai multe detalii.
Mie îmi este frica sa nu se strice/ardă vreun tranzistor peste 1-3 ani la cpu/gpu/MB și mi se pare cam puțin 2 ani garanție de la pc garage. Ma gândeam sa iau garanție extinsa măcar la GPU, dar nu știu dacă merita
În legătură cu asamblarea, prefer sa stau eu cu youtube și manuale și sa îl fac singur, e o placere f mare. Pt mine sa îl asamblez singur... Acum sper sa. Nu ia foc Posted Image)
Functioneaza si fara 1 tranzistor,garantat,acolo sunt peste 1 mld

#24
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 22.05.2011
My 2 cents e ca arunci cu bani  aiurea.

IN locul tau as lua ceva in genul asta:

https://altex.ro/sis...XRM/#additional

#25
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View PostZebulon, on 02 decembrie 2023 - 02:54, said:

Ok deci mai multe detalii.
Mie îmi este frica sa nu se strice/ardă vreun tranzistor peste 1-3 ani la cpu/gpu/MB și mi se pare cam puțin 2 ani garanție de la pc garage. Ma gândeam sa iau garanție extinsa măcar la GPU, dar nu știu dacă merita
În legătură cu asamblarea, prefer sa stau eu cu youtube și manuale și sa îl fac singur, e o placere f mare. Pt mine sa îl asamblez singur... Acum sper sa. Nu ia foc Posted Image)

Nu merita garantie extinsa, parerea mea. Sansele sa se strice ceva sunt foarte mici, si daca iei garantie extinsa la tot sigur dai mai mult decat ar costa sa inlocuiesti oricare piesa (in afara de placa video, dar oricum placile video se gasesc si cu garantie mai lunga daca vrei).
Da, sunt exemple in care se strica CEVA in afara garantiei si te-ar costa mult sa inlocuiesti, bla bla. Dar realistic vorbind, daca ai cumpara garantie extinsa la TOATE componentele, iesi in pierdere. Da, mi s-au stricat chestii la PC abia iesite in garantie, am rezolvat cu cateva sute de lei de fiecare data.
S-o luam altfel - daca ar avea sens garantia extinsa nu ti-ar vinde-o, ca nu e obligatorie. Statistic vorbind, iesi in pierdere.

Si da, recomand sa-l asamblezi singur, doar sa te asiguri ca alegi componente potrivite (atat la tehnologie cat si potriviri fizice in carcasa, vezi la lungimi placa video, radiatoare AIO, cooler procesor, etc.).
Daca te pricepi cat-de-cat la PC-uri, nu as lua unul gata facut, sunt foarte putine pe piata unde sa nu iti dea niste tepe ori pe la sursa, placa de baza, carcase proaste, etc. etc.. Pentru ca intr-un fel sau altul platesti faptul ca cineva s-a obosit sa le asambleze. Deci ori va fi considerabil mai scump decat daca l-ai face tu, ori fac rabat la calitate.
Daca nu stii ce componente sa alegi atunci da, dar daca fai ceva research, nu ai niciun motiv sa cumperi ceva gata asamblat.

Also, nu te axa doar pe pcgarage si emag, vezi si siteuri de gen forit, vexio, evomag, altex/mediagalaxy, flanco, shop4pc (pentru carcase in special), etc.. Compara preturi la orice pe cat mai multe siteuri.
Garantia 'standard' ar trebui sa fie aceeasi la oricare magazin (la acelasi produs) pentru ca e oferita de producator nu de magazin. Vezi doar sa nu confunzi cea comerciala cu cea de conformitate (pcgarge le listeaza separat, emag doar cea comerciala cred).
Indiferent ce faci, m-as feri de garantie 'extra' de la Depanero. Sunt notorii pentru a nu le onora. Posted Image

View PostjuGGaKNot, on 02 decembrie 2023 - 10:58, said:

...
Ia vezi niste threaduri despre cum Depanero (de exemplu) anuleaza garantii + garantii extinse pe clauze complet absurde, gen "a intrat praf in motor la aspirator". Posted Image
Nu zic, daca cumperi ceva foarte scump si nu te satisface garantia, inteleg, un fel de Casco pentru masina. Dar nu are sens sa cumperi la TOATE componentele. Parerea mea.

Edited by TehCube, 02 December 2023 - 14:51.


#26
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
ainitiatorul dovedeste multa naivitate si lipsa de experienta.
Zici ca investeste banii intr-o casa.

#27
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008
Pai dacă pe site emag la toate produsele scrie 36 de luni garanție, presupun ca e de 3 ani de zile...
Nu înțeleg diferența între cele 2 garanții



#28
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
pc garage= emag
Probabil ai citit printre randuri si ai confundat garantia de conformitate cu garantia comerciala.
Da e posibil ca marci mai obscure in cazul placilor amd sa aiba garantia 2 ani.
Dar nu o sa vezi la msi garantie de 2 ani.
Monitorul ala o sa forjeze placa video si peste cativa ani o sa vinzi monitorul si o sa iei unul 2k.
Mare atentie la alegerea carcasei.
Da e bine sa ai in vedere o cheltuiala lunara de minim 150 lei pt factura energie+ un abonament la un joc online.

Bine macar ca esti entuziasmat de viitoarea achizitie si nu esti total apatic si dezinteresat total de viata lasand in sarcina unui parinte achizitia pc-ului.

#29
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View Postalexandrualexww2, on 02 decembrie 2023 - 13:01, said:

sunt 99% sigur ca ai luat de la partener, nu vanduta de emag.
Ba nu! Nu cumpar niciodata de la parteneri. De la emag am cumparat.

Attached Files


Edited by AndyM, 02 December 2023 - 16:31.


#30
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,831
  • Înscris: 30.08.2006
Daca gasesti componentele astea, da-i inainte:
AMD Ryzen 7 7800 X3D 2000 lei
Placa de baza – Gigabyte B650 Gaming X AX    1100 lei
Cooler – Cooler CPU NZXT Kraken 360 RGB 1100 lei
Memorie – DDR5 Corsair RGB 32GB 6.000MT/s CL40    760 lei
Placa video – GIGABYTE RTX 4080 16GB 7400 lei
SSD –  Samsung 980 PRO Gen.4, 2TB    700 lei
Carcasa + sursa 850W – Seasonic Syncro Q7    1760 lei

Total    14820 lei

Edited by Leo2006, 02 December 2023 - 16:33.


#31
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Hai ca ajunge la 20000 lei cu monitor si periferice.

#32
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Toate pc gata asamblate au 2 ani garantie
Un pc cumparat pe piese + asamblare are 3 ani garantie pe fiecare piesa.
Daca se strica si nu stii ce anume e stricat platesti diagnosticarea.

Eu nu as cumpara pc de 3000 euro gata asamblat cu 2 ani garantie, as merge pe varianta pe piese

Zebulon  cand doresti sa faci achizitia?
Doresti si periferice, boxe, tastaura,casti etc?

#33
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2014
Trebuie ca toate componentele sa compatibile intre ele,si poti sa le cumperi de la orice magazin on line unde sunt mai ieftine dar nu cativa lei.

#34
Trust25

Trust25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 26.02.2009
Nu iti recomand sa cumperi de la "orice magazin " findca gasesti cu 40lei mai ieftin. Mergi pe mana celor consacrate in domeniu cu un service bine pus la punct. Ex: pe evomag ii cam doare in 3 litere de clienti cand vine vorba de retur si service. Gasesti produse putin mai ieftine la ei dar serviciile sunt o mizerie.

Edited by Trust25, 02 December 2023 - 19:25.


#35
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postradunic, on 02 decembrie 2023 - 09:23, said:


Nu văd de ce nu ar ține un PC peste medie - 15K nu e top, topul e pe la 45-50K - și 10 ani. Depinde ce face cu el.
Daca esti dispus sa dai 15k pe un pc, inseamna ca ai nevoie de un pc bunicel, deci si peste 3 ani vei avea nevoie de unul bunicel, si vei simti nevoia sa il schimbi pe actualul.

#36
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023
Dupa parerea mea, nu merita.

Intotdeauna prima data cand faci un lucru, il vei face prost. Greseala e omeneasca, se va intampla. Iar cand se intampla, nu vei vrea sa strici ceva "bun". Si prin urmare, nu merita sa ceva atat de performant. O faci bucata cu bucata, cumperi ceva OK, mai inveti, iar mai cumperi, iar inveti si tot asa... pas cu pas. Din mic in mare.

Apoi, tehnologia avanseaza rapid. Ideea "iau ceva sa ma tina" nu merge. Au gandit-o in asa fel inca sa nu se poata.

Fereste-te de pcgarage. Sunt tot emag, dar astia au regim special. Orice problema ai avea, vina este mereu a ta. Se cauta motive sa te refuze in orice, si le merge. Ia-te dupa review-urile de pe google; momentan, nu se pot sterge si modifica de catre magazin, si ai cat de cat o idee despre ei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate