Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

3000 euro gaming PC

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008
Salutare, am 15000 lei pentru gaming PC care include tot, plus monitor. Vreau sa îl fac pe piese sa am eu plăcerea sa îl asamblez
1. De unde e mai indicat sa cumpăr piesele? Pcgarage sau emag? E ok dacă cumpăr de unde găsesc mai ieftin? Eu am nelămuriri cu garanția, ce fac dacă de strica ceva?

#2
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Cu asemenea postare si buget generos e mai sigur sa alegi sa il asambleze cei de la pc garage.

#3
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
Mai orice magazin IT are optiune de asamblare, nu neaparat astea. Iti poti ajuta si magazinul tau local de it si te lamuresti direct cu actele la ei.
Emag si asa pute de bani si tot retrag din optiuni (vezi roboti de suport de 3 lei ca sa dea afara toti oamenii si tepe cu produse fake vandute de ei ca originale).
Emag oricum detine pc garage, via naspers, stanciu, dante..si tot felu de combinatii. In orice situatie nu cred ca o sa ai probleme, nu-ti fa griji de garantie sunt aceleasi produse si aceleasi acte de oriunde cumperi.

Edited by elless, 02 December 2023 - 02:52.


#4
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008
Ok deci mai multe detalii.
Mie îmi este frica sa nu se strice/ardă vreun tranzistor peste 1-3 ani la cpu/gpu/MB și mi se pare cam puțin 2 ani garanție de la pc garage. Ma gândeam sa iau garanție extinsa măcar la GPU, dar nu știu dacă merita
În legătură cu asamblarea, prefer sa stau eu cu youtube și manuale și sa îl fac singur, e o placere f mare. Pt mine sa îl asamblez singur... Acum sper sa. Nu ia foc :))

#5
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
Nu merita garantii extensina pentru ca platesti degeaba pentru ceva ce are 1% sanse. Cumpar de 20 ani si m-am prins de faza.
Exemplu, acum 3 ani am luat 2060Super cu 2400 de noua. Pai acum cred ca nici 3 lei nu mai valoreaza si am "garantie extins". Ma sterg la...cu ea. Daca mi se strica, cu banii de seminte imi cumpar una la fel, instant. Stii ce zic?
Si daca iei 4070, peste 3 ani ti se va devaloriza imens. De banii platiti pe garantie extinsa...
In fine, tu stii, dar eu nu recomand. Daca asa iti place sa dormi bine noaptea, ca vrei sa stai 5+ ani cu placa aia fara sa renunti la ea in cazul in care acel 1% ti se intampla...
Sa zicem ca poate vrei un nvd4080 si aia de la 5000lei ar ajunge 2000lei in 3 ani. Ok, poate poate asa merge, in caz de varful de gama. Dar tot la limita este.

E ok ca esti dispus sa inveti. Nu e mega chestie, dar nici usor. Foarte bine ca vrei sa investi. Asa am invatat si eu, singur. Mi-am comandat toate componentele si am stat vreo 2-3 zile, cu incetul, cu internet si google am rezolvat tot, frumos.

Edited by elless, 02 December 2023 - 03:08.


#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
nu vad rostul sa bagi 15000 intrun pc pe care vrei sa il tii ani la rand.Eu tin cate 10 ani un pc, dar nu pe bugetul ala.Ori vrei gaming de top, bagi banii aia si il schimbi la 3-4 ani, ori vrei un pc, dai 5000 si il tii mult si bine.

#7
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Cele mai super jocuri sunt cele online si din fericire nu au cerinte de sistem SF.
Da pastreaza niste bani si pt abonament.
De ex World Of Tanks, world of warcraft,.. am jucat pe vremuri cu pc de 100 lei. Procesor E7200 la 4 lei,ddr2, hdd si placa video modesta.
Bine ca a fost un user pe forum care isi luase i9 gen 11 pt metin. Auzise el ca se fac bani frumosi si a investit peste 10000 lei in PC.


#8
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Nu as lua de la pc garbage nici mort.

Emag are PC-uri calumea de brand, pre builduri bune de la serioux, am avut 6 sunt toate grozave ca si piese compatibilitate...iesi mai bine decat overall + daca nu-ti place ai drept de retur 30 de zile no comment. La banii astia, nu recomand sa te joci cu piesele, e greu cu returu la mobo si dastea.

PC GARBAGE NEVER chiar daca sunt achizitionati de emag. Emag all day long.

emag.ro/sistem-desktop-pc-gaming-asus-g16ch-cu-procesor-intelr-coretm-i7-13700kf-pana-la-5-40-ghz-32gb-ddr4-1tb-ssd-2tb-hdd-7200-rpm-nvidiar-geforcer-rtx4070-dual-12gb-ddr6x-windows-11-home-gray-g16ch-1370kf1/pd/D4YQDMYBM/?X-Search-Id=6c18d9f56a32c93e98b6&X-Product-Id=129803447&X-Search-Page=1&X-Search-Position=29&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View PostZebulon, on 02 decembrie 2023 - 02:54, said:

Mie îmi este frica sa nu se strice/ardă vreun tranzistor peste 1-3 ani la cpu/gpu/MB
Crezi că se arde un tranzistor in CPU? :)
(îs vreo 2 miliarde de tranzistori într-un CPU).
Totuși ce sistem vrei la 3000€?

#10
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Se lăuda Cadar pe YT că, pentru sistemele făcute de firma lui, acordă suport, inclusiv pentru instalare Windows și drivere.
Ai ocazia să verifici dacă e reală clamația:
https://zona.store/gamebox/

#11
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Asta e reclamă pt el, ca pune un win si driverele ???
Penibil...

#12
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Zicea că stă cu clientul in telefon sau remote pentru suport. Măcar, dacă dă un ban pe sistem știe pe cine freacă ;)

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostZebulon, on 02 decembrie 2023 - 02:04, said:

Salutare, am 15000 lei pentru gaming PC care include tot, plus monitor. Vreau sa îl fac pe piese sa am eu plăcerea sa îl asamblez
1. De unde e mai indicat sa cumpăr piesele? Pcgarage sau emag? E ok dacă cumpăr de unde găsesc mai ieftin? Eu am nelămuriri cu garanția, ce fac dacă de strica ceva?
Asamblarea e amuzantă, doar că trebuie să ai grijă la două lucruri - piesele să fie compatibile și să ai grijă cum pui pasta+ventilatorul pe procesor. Nu le pui cum trebuie, cumperi alt procesor.

View Postmariusixy, on 02 decembrie 2023 - 02:34, said:

Cu asemenea postare si buget generos e mai sigur sa alegi sa il asambleze cei de la pc garage.
Cel mai sigur e să ia un sistem de firmă gata făcut. Sînt testate și garanția e integrală, nu pe piese.

View Postfqx, on 02 decembrie 2023 - 05:05, said:

Ori vrei gaming de top, bagi banii aia si il schimbi la 3-4 ani, ori vrei un pc, dai 5000 si il tii mult si bine.
Nu văd de ce nu ar ține un PC peste medie - 15K nu e top, topul e pe la 45-50K - și 10 ani. Depinde ce face cu el.

Edited by radunic, 02 December 2023 - 09:23.


#14
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 29.10.2007

View Postelless, on 02 decembrie 2023 - 03:01, said:

Nu merita garantii extensina pentru ca platesti degeaba pentru ceva ce are 1% sanse.

Mai bine nu ar fi lege sa ai garantie nu ? Sunt mai putin de 1% sanse.

Cumpar de 20de ani si am schimbat zeci de hdd externe, mb, ram, ups, lada frigorifica etc etc

Am cumparat garantia extinsa la laptop acum 2 luni, 1400ron. Au aparut dungi pe ecran luna asta ( cum a iesit din garantie dupa 2 ani ).

Ia zi cat ma costa alt display 240hz de laptop si manopera sa il inlocuiesc ?

A da, si incarcatorul face figuri.

#15
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Am comandat un RTX 4080 de pe emag la 7800 lei. Trebuia sa fie livrat intr-o marti. Marti dimineata am intrat sa vad statusul comenzii, si surpriza: Anulat. Si in ziua aceea au crescut pretul la 8500 lei. Atati sfinti le-am bagat... Posted Image
Am zis ca nu mai cumpar de la ei, PC garage e tot al lor. Am luat de pe amazon.de, produsele sunt toate muuult mai ieftine, daca ai si o firma le iei direct fara TVA, transportul e gratis.

Try it... poate de pretul ala iti iei produse mult superioare.

#16
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008
Intradevar, eu vreau sa IL construiesc de la 0 pentru placerea mea
Problema e ca daca se strica ceva, nu stiu ce anume s-a stricat si trebuie sa IL desfac sa IL duc la garantie, si am doar 2 ani garantie

Pe emag la astea gata facut vad ca am 2-3 ani

Problema e ca la emag nu am voie sa IL desfac sa IL curat de praf :)

#17
Trust25

Trust25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 26.02.2009

View PostZebulon, on 02 decembrie 2023 - 02:04, said:

Salutare, am 15000 lei pentru gaming PC care include tot, plus monitor. Vreau sa îl fac pe piese sa am eu plăcerea sa îl asamblez
1. De unde e mai indicat sa cumpăr piesele? Pcgarage sau emag? E ok dacă cumpăr de unde găsesc mai ieftin? Eu am nelămuriri cu garanția, ce fac dacă de strica ceva?
Daca il cumperi pe piese atunci clar pcgarage, daca il cumperi asamblat mergi pe mana celor de la emag.  Si eu care credeam ca vrei ne intrebi ce componente sa iti recomandam. Posted Image . De curiozitate ce cumperi? i9 si 4090?

#18
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008
AMD 7800 x3d si un rtx 4070ti sau 4080 daca ma chinui putin
Un monitor 4k de 32inch 165hz Samsung neo g7

Placa de baza b650 , sa vad acum ce si cum

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate