Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Probleme temelie - Sfaturi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 17.10.2003
Și ce au zis? Ca nu e adevărat: )
Și eu am tot ca tine la soclu. La mine au zis meseriașii ca asa trebuie făcut ca apa care se scurge pe perete sa nu intre între trotuar și soclu ci sa se ducă mai departe pe trotuar și pământ. De parca nu se putea pune un șnur elastic de bitum ori altceva. Și parca mi-ar fi pasat de un pic de apă care ar intra și ar depărta trotuarul vs. pierdut caldura prin soclu. Dar n-am stat sa ma cert cu ei și cu socru-meu, plus ca era prea târziu, trebuia săpat și în jos ca să fie treaba treabă și în niciun caz nu ajungeam sa conving pe cineva.
Ca și tine, n-am știut de la început despre ce e vorba, abia după ce au început sa ridice casa m-am apucat de studiat și am început sa mai pun floricele la proiect.
Îmi pare rău doar ca n-am pus 10 cm la soclu, ca mergea, având 15 cm la zid. Acum singurul lucru pe care vreau sa-l mai vad e dacă intr-adevar solul se dilata și contracta între iarna și vară, ar trebui sa se observe la îmbinarea trotuarului cu xps de la soclu.
Altfel de pierderile de caldura nu ma cramponez prea tare, casa e mica și n-or sa coste o avere. Singurul lucru de care mi-e teama e sa nu apară vreo igrasie. Dar vom vedea.

#38
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Da, pe același principiu și la mine sa nu intre apa între trotuar și casa
Rolul trotuarului fiind de a duce apa cat mai departe de casa.

Un aspect foarte important de care să țineți cont și care poate fi modificat e capacul de la pod.
Eu am optat pentru unul de tip termopan cu 3 garnituri și panel de 40 MM
Iar la socri au unul din lambriu cu garnitura de burete.

Diferențele sunt enorme

Attached Files



#39
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 17.10.2003
Oho, super :)
La mine au terminat podul săptămână trecuta, capacul e evident de lemn dar oricum ma gândisem de la început sa pun peste el polistiren. Cu ocazia asta poate îl conving sa pună de 10 cm.
La mine am renunțat sa fac intrarea din casă, am lasat-o afara ca pe vremuri ca am avut loc din prispa, un perete de camera e retras ca să facă loc la scară de la beci. Dar tot trebuie izolat. Dar măcar nu pierd caldura din casă, e doar sa nu intre frig în pod.

Ca idee, ce au zis socrii? Au de gând sa îmbunătățească izolația?

Edited by akeem, 10 December 2023 - 09:21.


#40
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View Postbogdanhbc, on 10 decembrie 2023 - 06:34, said:


P.S. nu știu cum ai putea pune sub fundație xps la ce greutate are casa...



:) si ce crezi ca pateste xps-ul de sub fundatie?

daca vrei sa faci ceva serios trebuie sa sapi de jur imprejur pana la talpa fundatiei , apoi  tencuiesti cu hidroizolant cimentos , aplici o membrana bituminoasa peeste tencuiala , pui polistiren simplu cu adeziv bituminos, inchizi toate rosturile cu spuma , mai aplici o hidroizolatie peste polistiren  dupa care inchizi cu membrana aia cu bumbi ca sa protejezi polistirenul.

Asta e doar o varianta, poti aplica covor asfaltic (de acoperis) in loc de prima membrana dar e mai scump si trebuie ceva experienta sa-l arzi pe perete.

Treaba cu ... cativa cm sub trotuar e frectie, betonul conduce caldura, daca nu izolezi peste tot caldura tot iese

#41
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 17.10.2003
Tocmai de-aia nu mai merita făcut ceva acum. Chiar dacă sapi pana la talpa casei și pui polistiren pe tot ce îți iese în cale, căldură tot pierzi pe partea de sub casă. Sa zicem ca dacă 2 luni ai -20 grade afară și vreo +5 sub casă s-ar mai justifica. Dar pentru ce temperaturi sunt acum iarna în sudul țării mai mare bătaia de cap.
Și totuși știe cineva cum se poate izola și partea de sub fundatie? Sau aia e o schiță generica aplicabila la structuri ușoare gen casă de lemn pe piloni (de exemplu) dar nu la case clasice de zidarie.

Edited by akeem, 10 December 2023 - 13:22.


#42
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View Postakeem, on 10 decembrie 2023 - 13:20, said:

Tocmai de-aia nu mai merita făcut ceva acum
...
Și totuși știe cineva cum se poate izola și partea de sub fundatie? Sau aia e o schiță generica aplicabila la structuri ușoare gen casă de lemn pe piloni (de exemplu) dar nu la case clasice de zidarie.

merita, mai ales daca ai beci , sub fundatie e aberant sa izolezi o cladire existenta, dar nici nu pierzi asa multa caldura pe acolo , poti izola podeaua beciului daca ai suficienta inaltime si aia e, dar mai important e sa hidro-izolezi peretii exteriori ingropati , eu am facut toata casa asa si am beciul la temperatura casei doar din ce caldura  pierde bufferul si boilerul de ACM

# aia e o schita facuta de un copil ceva , nu a facut fizica de clasa a 9-a

#43
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 17.10.2003
Schița e de pe net, birou de arhitectura care se ocupa cu case nzeb. Ma rog, treaba lor.
Eu n-am de niciunele în beci, doar murături, și vin de la anu când revine socrumeu la activitățile normale ca acum cu casa, nu s-a mai ocupat.
Incalzire n-am, asta a mai rămas de făcut la casa, vad la anu dacă rămân pe AC ori vin gazele ca e an electoral :)
Hidroizolație nu e cazu, au pus doar folia cu crampoane, casa e pe deal, panza freatica e pe la 20m, pământul e ca stânca, ziceau și cei care au venit sa monteze fosa. Oricum la casa veche tot beci a fost acolo, cu podea de pământ și n-au fost niciodată infiltratii ori umezeala în 60..70 de ani de când o fi fost casa făcută.

Edited by akeem, 10 December 2023 - 16:44.


#44
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019

View Postakeem, on 10 decembrie 2023 - 13:20, said:

Si totuși știe cineva cum se poate izola și partea de sub fundatie? Sau aia e o schiță generica aplicabila la structuri ușoare gen casă de lemn pe piloni (de exemplu) dar nu la case clasice de zidarie.

Poti folosi materiale mai noi cum e geocell (un fel de spuma de sticla), care au o rezistenta mult mai mare la compresiune decat XPS. Se poate pune sub fundatie (cu compactarea necesara).

Sau/si poti merge pe varianta de fundatii izolate (blocuri de fundare si cuzineti legate intre ele prin grinzi de fundatie), care reduc puntea termica catre sol fata de o fundatie continua sub ziduri, Grinzile de fundatie pot fi izolate pe toate partile cu XPS.

#45
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007

View Postbogdanhbc, on 10 decembrie 2023 - 07:54, said:

Iar la socri au unul din lambriu cu garnitura de burete.
Poti pune o placa de XPS de 10cm peste usa de la pod socri si sa revii cu o poza IR?

#46
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View PostEminescian, on 10 decembrie 2023 - 22:49, said:


Poti folosi materiale mai noi cum e geocell (un fel de spuma de sticla), care au o rezistenta mult mai mare la compresiune decat XPS. Se poate pune sub fundatie (cu compactarea necesara).

Sau/si poti merge pe varianta de fundatii izolate (blocuri de fundare si cuzineti legate intre ele prin grinzi de fundatie), care reduc puntea termica catre sol fata de o fundatie continua sub ziduri, Grinzile de fundatie pot fi izolate pe toate partile cu XPS.

el intreba cum izolezi pe dedesupt o fundatie existenta .

View Postakeem, on 10 decembrie 2023 - 16:43, said:


Hidroizolație nu e cazu, au pus doar folia cu crampoane, casa e pe deal, panza freatica e pe la 20m, pământul e ca stânca, ziceau și cei care au venit sa monteze fosa. Oricum la casa veche tot beci a fost acolo, cu podea de pământ și n-au fost niciodată infiltratii ori umezeala în 60..70 de ani de când o fi fost casa făcută.

tot asa imi zicea si constructorul inainte sa-l concediez... la nici o saptamana a plouat de-mi siroia apa pe un perete din beci , ii arat... cica n-are nimic se usuca , nu zic ca o cladire amplasata bine, niste indiguiri sau scurgeri gandite nu pot functiona in loc de hidroizolatie , mai conteaza si la ce standard vrei sa ai constructia , ce nivel de comfort, cat mucegai .. etc.

#47
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 17.10.2003
De acord cu tine.
În cazul meu particular în beci poate intra apa doar prin infiltratii, ceea ce nu e cazul. Altfel beciul are doar 2 pereti "afara" ca să zic așa. Unul (cu intrarea) e retras vreo 2m de unde începe scara + 2m de acoperis) adică peste 4m de unde ar ploua (ca mai e și sageacul). Celalalt perete, pe o latura a casei, e acoperit de tabla prelungita de la alta casa de lângă. Restul de 2 pereti sunt sub casă. N-are cum sa ajungă ploaia în beci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate