Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Probleme temelie - Sfaturi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
>>Cu podul cum stai? Izolat, neizolat? Acolo se duce toată caldura.
Momentan incalzesc parterul doar, nu si etajul. Deci pe parter vreau sa mi "revin" cat de cat, si dupa trec si pe etaj.

Multam de grafic, dar tot nu prea bate, mi se pare destul de cald in pivnita. (luna decembrie deja) si eu am 16grade pe perete.
Anw, eu voi izola peretele dinspre casa(interior), 1 la numar, si tavanul, ca sa nu traga caldura.

#20
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Se dau si urmatoarele poze:

[sharedmedia=core:attachments:2791421]



Partea de sus si colturile camrelor sunt reci..acolo este stalpul de sustinere care este din beton.
Trebuie cumva sa maresc izolatia la exterior? Am 5cm polisitren, iar zidul este de 36cm caramida.

Ma gandesc ca este rece din cauza ca izolatia este "slabuta".
Ceva sfaturi?

#21
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Mai pune pînă la 15 cm.

#22
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Asta plănuiesc, da. Aș pune chiar 15 și cu 5 actuali, 20.
Cei de 15, aș vrea să i pun peste decorativă direct, cu dibluri si adeziv, sa nu existe probleme. Stiu sigur ca cei de 5 prezenți au fost puși corect ( peste tencuiala, cu adeziv și 5 dibluri pe placa, apoi plasa de fibra)

#23
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Peste 15 cm grosime beneficiile încep să scadă raportat la banii cheltuiți. Dacă vrei să te asiguri pune un proiectant de instalații să facă un calcul. Așa afli care e grosimea optimă pentru condițiile tale concrete.
De rest - poți pune direct peste ce ai acolo doar să ai grijă ca la sfîrșit să nu poată ajunge apa la termoizolație.

#24
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
faine pozele...si eu ma gandesc la treaba asta...

sunt cu casa in constructie(finisaje interioare)  si tin si eu neaparat sa vad cum stau cu pierderile termice ( am pus polistiren de 15 grafitat, 13 cm de polsitiren sub placa, 3 cm peste placa sub sapa, vata 30 cm in pod, 25 cm la mansarda, geamuri triplex warm edge si ce o mai fost)

Am rugat un amic sa vina cu camera termo , dar intre timp stau cu bucile stranse ...caci nu stiu daca sufla, pe unde sufla si cum mai repar...

Dar tu initiator ce ai acolo..ma inspaimanta ...

mama lui de soclu..iti papa toata caldura..ti-o trage in pamant.

da ai sapa in casa? ai pus ceva sub sapa? ma refer polistiren?

#25
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 17.10.2003
Pai zice ca a cumpărat casa, nu ca a facut-o el. Abia acum o îmbunătățește.
Sa pui poze cu camera termica dacă poți. Sa vedem și la o casă izolată cum e.
Eu aveam de gând sa fac un test cu camera termica si usa suflanta, dar pica anul asta ca n-am băgat încă încălzirea, în rest casa e cam gata. Plus ca e bun și certificatul emis, cine știe ce legi și impozite mai vin. Eu am un certificat făcut pe genunchi, asa, mai average, cu ce se vedea în proiect, ori între timp am băgat multe chestii în plus.


#26
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013

View Postakeem, on 04 decembrie 2023 - 10:37, said:

Pai zice ca a cumpărat casa, nu ca a facut-o el. Abia acum o îmbunătățește.
Sa pui poze cu camera termica dacă poți. Sa vedem și la o casă izolată cum e.
Eu aveam de gând sa fac un test cu camera termica si usa suflanta, dar pica anul asta ca n-am băgat încă încălzirea, în rest casa e cam gata. Plus ca e bun și certificatul emis, cine știe ce legi și impozite mai vin. Eu am un certificat făcut pe genunchi, asa, mai average, cu ce se vedea în proiect, ori între timp am băgat multe chestii în plus.

si eu m-am gandit la suflanta, dar oare cat or fi preturile pentru asa serviciu?

#27
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 17.10.2003
Nu găsesc nimic la prima strigare (doar ca ușa e vreo 6000 euro dacă vrei s-o cumperi  sa-ti faci singur :)  ).
Le-am lăsat o întrebare la Nzeb, sa vad ce răspuns dau.
Pe afara găsesc preturi gen 350€.

#28
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013

View Postakeem, on 04 decembrie 2023 - 11:47, said:

Nu găsesc nimic la prima strigare (doar ca ușa e vreo 6000 euro dacă vrei s-o cumperi  sa-ti faci singur Posted Image  ).
Le-am lăsat o întrebare la Nzeb, sa vad ce răspuns dau.
Pe afara găsesc preturi gen 350€.

Am primit azi prompt oferta de test blow door+termo la aproximativ 725 de euro cu tot cu TVA, adica vreo 3600 de lei

Din costul asta  aproape 30% e deplasarea.

deci...cu ce fac presiune in casa?

https://www.cristech...XhoCq38QAvD_BwE

#29
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012

View Postbogdanhbc, on 04 decembrie 2023 - 10:14, said:

mama lui de soclu..iti papa toata caldura..ti-o trage in pamant.

da ai sapa in casa? ai pus ceva sub sapa? ma refer polistiren?

Am sapa in casa, da, apoi peste sapa ceva smoala folosita, pal si parchet din lemn masiv (daca am inteles bine). Polisitren extrudat...slabe sanse, spre 0.
Momentan nu sunt acasa, dar cum revin, o sa postez ce am facut:
*Am pus provizoriu 5cm pe soclu. Total schimbat, temperatura peste noapte se pastreaza cu 1.5 grade fata de inainte.
De asemenea, am facut poze cu camera termo, si ce sa vezi? Nu mai pierde asa, dar: Peretii sunt rosii acum (nu rau, portocalii asa) => sistemul termo slab. (5cm); de aceea voi pune 15 grafitat in primavara.
Voi placa eu, cumpar schela si toate materialele, nu am pofta sa dau strict pe manopera 80-90 de lei/mp pentru placare si decorativa (sa ma scuze cine citeste asta si este meserias; munca voastra, dar atat ma fac materialele, poate si mai putin.)

Edited by i7zooke, 04 December 2023 - 22:01.


#30
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
la polistiren acum preturile sunt undeva la 110-120 de lei la gata in zona mea (Bacau) si 140 la vata.

Ai poze cu camera dupa ce ai pus polistirenul de soclu?



Eu am pus pe casa 15 cm grafitat cu meseriasi pe sistemul perimetral plus 3 mamaligi si in fiecare zi dupa ce plecau luam pistolul cu spuma si bagam spuma in toate gaurile pe care le vedeam neastupate.
Am si eu emotii la soclu ca e placat cu 5 extrudat, dar am un soclu inalt de circa 90 cm, dar ma gandesc ca ma ajuta cei 13 cm de polistiren de sub placa si cei 3 de sub sapa.

Hai cu pozele!

#31
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Am poze, da, dar diseara ajung acasa si le postez.
Dupa ce am pus polistirenul pe soclu, situatia s a mai schimbat, nu mai piede in draci pe la soclu, se lasa si in pereti, care sunt mai calzi acum, si sistemul termo nu este suficient.

5cm extrudat pe soclu ar fi trebuit sa fie 10 la tine, eu asa voi placa: 15 grafitat pe zid, si 10 extrudat soclu.
20 in pod (extrudat intr o zona unde se va pune greutate); eps 100-200 in alte zone, dar cert ca voi avea 20 in pod.

#32
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 17.10.2003
Ai zis ca la soclu ai pus polistirenul provizoriu, adică cum mai exact?

#33
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012

View Postakeem, on 05 decembrie 2023 - 15:37, said:

Ai zis ca la soclu ai pus polistirenul provizoriu, adică cum mai exact?
Adica am masurat distanta dintre zid si trotuar, si am taiat cu 0.5cm in plus ca sa fixez placile fara adeziv/dibluri (au intrat fortat, prin impingere) => Doar de proba/provizoriu.

#34
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Am făcut și eu aseară testarea și am pierderi și eu pe la soclu, fix pe jos la trotuar se vede cum sângerează.
Nu pot incarca pozele, dar revin.



Cu toate că am soclu(elevație de 1 metru) și am băgat sub placa 13 cm de polistiren extrudat și încă 3 cm sub sapa,
Perimetral la sapa am pus inca 2 cm pentru dilatare.
Soclu izolat cu 5 extrudat se vede ceva pierdere fix la trotuar, unde se îmbină trotuarul cu izolația soclului.
La îmbinare a scărilor cu casa/soclu se vede că deh e beton și totuși asta transfera.
La fel și la pereții beciului unde am izolat doar placa cu 5 extrudat.

Și subțire la colturi unde sunt stâlpii de beton, cu toate că am 15 cm grafitat afara.
Afară fiind montata termoizolația perimetral +mămăligi, băgat spuma peste tot, umplut fiecare gol rămas de la meseriaș, chiar și unde era o ciuperca sărită.

Mai am un colț unde se vede clar, la bucătărie căci acolo vine peretele terasei perpendicular pe casa.
Și peretele terasei nu e izolat că e in aer liber, dar îmi creează punte și trage căldură din casa.

Aaa..și pe jos la uși la solbancurile ușilor e pierdere. Solbancul e plastic și uite că pierde.
Pot pune in fata lor extrudat înainte de placarea cu gresie a scărilor și a terasei.

Amicul meu instalatorul zice că la mai toate casele se pierde prin soclu. Zice că nu a văzut șantiere cu case fără pierdere in soclu și are camera tot timpul la el.

Attached Files



#35
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 17.10.2003
E normal sa pierzi pe la soclu pentru ca bănuiesc ca nu ai izolat și interiorul fundației ci doar exteriorul + placa. Ori zidul tău din casă e cald iar caldura se transmite în jos spre fundatie și mai departe spre pământul de sub casă. Ca sa nu se întâmple asa ar trebui izolată fundația pe interior, exterior și sub ea, ca în schiță aia de mana care circula peste tot. Doar ca...nu știu cum s-ar putea izola SUB fundatie (adică schita nr.3)
O intrebare: cu se îmbină trotuarul cu izolația soclului?
Te-ai dus cu trotuarul pana în soclu și între el și eps de 15cm ai venit cu cei 5cm de xps? Sau ai pus întâi xps pe soclu, eventual pana mai jos sub pământ și ai venit cu trotuarul pana în xps?

Attached Files


Edited by akeem, 09 December 2023 - 12:07.


#36
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Trotuarul e lipit de soclu. De pe trotuar plec cu xps de 5 până în cel de fațadă de 15 grafitat.
Cel de 15 coboară peste placa de la parter cu câțiva cm.
Am fost cu camera la socri unde nu au soclu izolat deloc iar pe casa au 5 cm polistiren. Dezastru total!

La mine acu asta e, că doar nu o sa mă apuc sa darm casa sau sa fac alta la care sa bag fundația și soclu într-o cizma de xps de 20 cm.
Nu am știut la momentul construcției...mergem mai departe cu aceste pierderi.
O să văd la gaz când mă voi muta ce consum o să fie.

P.S. nu știu cum ai putea pune sub fundație xps la ce greutate are casa...

Pozele de mai jos sunt de la socri

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate