Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Probleme temelie - Sfaturi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Va salut.

Vin si eu cu un atasament in care se regaseste o poza cu camera termo pe exteriorul unei case.
Dupa cum se observa, temelia nu este izolata, si arata in felul urmator. (a se vedea poza)

Din ce vad, pe aici se pierde foarte multa caldura.
In primavara vreau sa izolez cu polistiren, dar din ce stiu, casa are si pivnita/beci, care este tot din beton.
Ar trebui sa izolez si acest beci? Nu stiu cum se duce agentul termic prin temelie, dar se duce.

Orice sfat este binevenit.

Attached Files


Edited by i7zooke, 29 November 2023 - 09:22.


#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Art trebui să izolezi soclul (pe exterior) și planșeul beciului (tavanul beciului, adică). Minimum 15 cm pe soclu și 10 cm pe tavan.

#3
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012

View Postradunic, on 29 noiembrie 2023 - 09:36, said:

Art trebui să izolezi soclul (pe exterior) și planșeul beciului (tavanul beciului, adică). Minimum 15 cm pe soclu și 10 cm pe tavan.
Da, asta am in plan la primavara. Alte sfaturi? Izolatia casei pare okey, in zona aceea mai rece, pare rece pentru ca este mai ud acolo, plouase si sarise niste apa.

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Nu e altceva de făcut în afară de izolație.

#5
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Izolezi soclul dar neaparat cu polistiren extrudat. Polistirenul expandat nu e recomandat in zonele unde poate sa stea apa cum ar fi soclul sau baza soclului.

Ai incalzire in pardoseala ? daca da atunci ar fi bine sa izolezi intradevar si tavanul beciului.

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Ai inaltime in camera si sub buiandrugul usilor sa scoti sapa si s-o inlocuiesti cu alta si izolatie sub? Sau macar s-o inlocuiesti cu dusumea pe dulapi si izolatie?

#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postalintarb, on 29 noiembrie 2023 - 10:09, said:

Izolezi soclul dar neaparat cu polistiren extrudat. Polistirenul expandat nu e recomandat in zonele unde poate sa stea apa cum ar fi soclul sau baza soclului.

Ai incalzire in pardoseala ? daca da atunci ar fi bine sa izolezi intradevar si tavanul beciului.
si daca ai calorifere crezi ca nu trebuie izolat si tavanul beciului?

View Postsebulbus, on 29 noiembrie 2023 - 10:13, said:

Ai inaltime in camera si sub buiandrugul usilor sa scoti sapa si s-o inlocuiesti cu alta si izolatie sub? Sau macar s-o inlocuiesti cu dusumea pe dulapi si izolatie?
izoleaza in beci, e tot una.

#8
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Extrudatul e bine sa intre si in pamant 15-20 cm daca poti sa sapi putin pe langa temelie. daca ai trotuar e mai greu.

#9
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
În beci, în afară de termoizolația la tavan, se merită să pui termoizolație și pe porțiunea de perete care vine în dreptul soclului, dacă nu deranjează, adică să izolezi soclul și pe exterior și pe interior.

View Postradunic, on 29 noiembrie 2023 - 09:36, said:

Art trebui să izolezi soclul (pe exterior) și planșeul beciului (tavanul beciului, adică). Minimum 15 cm pe soclu și 10 cm pe tavan.

E aberant 15 cm, ajunge extrudat de maxim 10 cm grosime, dar și așa este prea mult, plus că soclul ar trebui să iasă retras față de suprafața peretelui, pentru a putea pune și un profil cu picurător deasupra lui. Dacă soclul iese totuși în exterior față de perete, a nu se uita montarea un glaf din tablă înclinat cu picurător, ca un șorț discret perimetral, pentru a menține soclul ferit de apa prelinsă de pe fațadă.

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 29 noiembrie 2023 - 10:53, said:

E aberant 15 cm, ajunge extrudat de maxim 10 cm grosime, dar și așa este prea mult,
Te-ai uitat ce culoare are soclul ăla? Încă puțin și era în aceeași categorie cu geamul. Io zic 15.
Restul e corect.

#11
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
cred ca nici 15 la cum arata poza aia.

#12
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Initiator, imi poti spune te rog ce camera folosesti pentru aceste poze? Ai cumparat ceva profi sau vreun telefon cu FLIR?

#13
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019
Salut, dupa cum au spus si colegii mai sus, extrudat de 10 cm la exterior, ar trebui sa fie mai mult decat suficient.

#14
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,950
  • Înscris: 17.10.2003

View PostY0samiteSam, on 29 noiembrie 2023 - 13:55, said:

Initiator, imi poti spune te rog ce camera folosesti pentru aceste poze? Ai cumparat ceva profi sau vreun telefon cu FLIR?

Și dacă ai mai multe poze poți sa le pui sa vedem și noi. Nu găsești pe toate drumurile poze cu camera termica sau dacă găsești nu știi cum sunt (sau nu sunt izolatiile facute), ce profil au geamurile, etc.
M-am chinuit și eu cu termometrul cu laser (ca și alții pe aici) sa-mi fac o idee despre ce se pierde și pe unde, dar e doar o idee, departe de o camera termica.
Apropo de asta, poate pune cineva ceva linkuri pe subiectul asta, poze cu camera termica și explicații: aici e doar beton, aici e polistiren, geamul e cu 3 foi, etc...


#15
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Va salut, si mi cer scuze ca raspund asa tarziu, acum terminai munca. Incerc sa raspund punctual.

View Postradunic, on 29 noiembrie 2023 - 09:36, said:

Art trebui să izolezi soclul (pe exterior) și planșeul beciului (tavanul beciului, adică). Minimum 15 cm pe soclu și 10 cm pe tavan.
Voi izola cu extrudat de 10 in exterior si in interiorul beciului (pereti + tavan).

View Postalintarb, on 29 noiembrie 2023 - 10:09, said:

Izolezi soclul dar neaparat cu polistiren extrudat. Polistirenul expandat nu e recomandat in zonele unde poate sa stea apa cum ar fi soclul sau baza soclului.

Ai incalzire in pardoseala ? daca da atunci ar fi bine sa izolezi intradevar si tavanul beciului.

Am calorifere, dar tot voi izola pivnita/beciul cu 10cm extrudat.

View PostY0samiteSam, on 29 noiembrie 2023 - 13:55, said:

Initiator, imi poti spune te rog ce camera folosesti pentru aceste poze? Ai cumparat ceva profi sau vreun telefon cu FLIR?
Android + flir one pro.

View PostTalibane, on 29 noiembrie 2023 - 16:46, said:

Salut, dupa cum au spus si colegii mai sus, extrudat de 10 cm la exterior, ar trebui sa fie mai mult decat suficient.
Da, asa voi face, extrudat exterior 10 + extrudat pivnita/bevci 10.

View Postakeem, on 29 noiembrie 2023 - 17:21, said:

Și dacă ai mai multe poze poți sa le pui sa vedem și noi. Nu găsești pe toate drumurile poze cu camera termica sau dacă găsești nu știi cum sunt (sau nu sunt izolatiile facute), ce profil au geamurile, etc.
M-am chinuit și eu cu termometrul cu laser (ca și alții pe aici) sa-mi fac o idee despre ce se pierde și pe unde, dar e doar o idee, departe de o camera termica.
Apropo de asta, poate pune cineva ceva linkuri pe subiectul asta, poze cu camera termica și explicații: aici e doar beton, aici e polistiren, geamul e cu 3 foi, etc...
Nu am, dar mai pot face. La ce anume ai vrea? Ca nu inteleg. Am facut strict pe exterior.
Mai am cateva poze, dar pe interior; unde este iar o situatie jalnica la usa mare de la intrare:


370053256_320857687323904_3257143410305983690_n.jpg
399898189_1654954868575098_8216827808904476457_n.jpg

View Postsebulbus, on 29 noiembrie 2023 - 10:13, said:

Ai inaltime in camera si sub buiandrugul usilor sa scoti sapa si s-o inlocuiesti cu alta si izolatie sub? Sau macar s-o inlocuiesti cu dusumea pe dulapi si izolatie?

Inteleg perfect ce spui, dar nu am inaltime si chiar daca aveam nu faceam..parchetul este din lemn masiv si banuiesc ca este greu de desfacut si pus iarasi.
Voi izola temelia cu pivnita si sa vad cum se comporta. Din pacate, iarna asta deja m-a prins nepregatit. Posted Image

#16
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,950
  • Înscris: 17.10.2003
De exemplu:
-in spatele caloriferelor se pierde caldura prin perete? Se vede ceva de afara în dreptul unui calorifer? Din ce sunt pereții și ce izolatie au?
- dacă buiandrugii sunt de beton, se vede ceva pierdere de caldura în dreptul lor? Eu am vrut sa pun 5cm de extrudat în cofrag, nu m-am înțeles cu meșterii, pana la urma am pus 2.5 cm, eram curios dacă ajuta la ceva sau deja polistirenul de pe perete face extrudatul ala inutil.
- se vede ceva în dreptul ușii de la intrare pe dușumea, adică podeaua ar fi rece și pana unde în casă? 50cm, 1 metru?


#17
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Revin cu foto din seara asta.

Perete ext vs temelie

[sharedmedia=core:attachments:2791118]

Izolat vs neizolat Posted Image)
[sharedmedia=core:attachments:2791115]

Asa arata pivnita mea in acest moment Posted Image) (Foarte calduroasa, trage tot)
[sharedmedia=core:attachments:2791114]

Aici ce as putea face? Pot sa intervin cumva? Este terasa de la etaj, dar trage un pic de caldura din ce vad.
[sharedmedia=core:attachments:2791113]

--in spatele caloriferelor se pierde caldura prin perete? Se vede ceva de afara în dreptul unui calorifer? Din ce sunt pereții și ce izolatie au?
Izolatia este de 5, peretii caramida densa de 36cm peretele. este suficient. Dupa cum vezi in poze. nu pierde nimic peretele la calorifere. Toata zona este albastra.

-dacă buiandrugii sunt de beton, se vede ceva pierdere de caldura în dreptul lor? Eu am vrut sa pun 5cm de extrudat în cofrag, nu m-am înțeles cu meșterii, pana la urma am pus 2.5 cm, eram curios dacă ajuta la ceva sau deja polistirenul de pe perete face extrudatul ala inutil.
Se vede, da, era bine sa pui, dar poti pune si acum, eu o sa-mi pun. 2.5cm s-ar putea sa fie suficient, totusi, e bine ca ai.

- se vede ceva în dreptul ușii de la intrare pe dușumea, adică podeaua ar fi rece și pana unde în casă? 50cm, 1 metru?
Da, dar la mine poarte mare este din termopan - tamplarie aluminiu. Zona rece este in jur de 30cm. Voi schimba tamplaria cu PVC 5-7 camere.

Edited by i7zooke, 29 November 2023 - 20:38.


#18
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,950
  • Înscris: 17.10.2003
Super pozele, mulțumim :)
Cu podul cum stai? Izolat, neizolat? Acolo se duce toată caldura.
Terasa da, e bine sa o izolezi pe ambele fețe, și deasupra și dedesubt.
În beci s-ar putea sa fie mai cald și de la pământ, care nu s-a răcit încă. Eu de exemplu am 14 grade în beci și 12 în casă zilele astea (neincalzita). Ori 9 grade cu geamurile rabatate sa se mai usuce pereții. Temperatura în beci ar fi coerenta cu graficul atașat.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate