Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Viata baterie caz real

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Eu am tot zis ca bateriile litiu ion nu tin mai mult de 1-3 ani,indiferent ca le folosesti sau nu.Daca nu le folosesti poate tin 3, altfel maxim 2. Daca ai ghinion si nimeresti ceva lot de calitate mai slaba abia vezi 1 an.

Mai uitam la acest video cu blonda si negru:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4dartx7EoaQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si se intampla exact cum anticipam.
Omul a facut cu ea taxi cu Tesla si dupa suta de mii de km bateria a devenit inutilizabila.
Adica exact ca la un telefon,sau laptop.
Bateriile din masini nu sunt mai speciale ca nu exista alta tehnologie minune.
Producatorii zic ca se degradeaza 1-2% pe an si pun acolo niste grafice unde arata ca primul an se degradeaza 2% si automat deduc ca in al2 lea an se va degrada inca 2% si tot asa. Prezumtii total gresite, O baterie litiu ion se degradeaza 2% primul an,dar din al 2 lea an, maxim al 3lea devine inutilizabila. Pentru ca nu mai poate debita curentul necesar. De aia iti pica din senin de la 95% la 5%. Degeaba tine capacitate 90% daca nu poate da curent cat ii trebuie la masina,tel,laptop
Concluzia, masinile electrice au durata de viata de maxim 3 ani, si 1 an in regim taxi.Foarte eco

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Eu am un telefon vechi de 4 ani, bateria originală, ca nouă. Și da, lăsat la încărcat peste noapte.
Depinde de noroc și de exploatare.

A, important și producătorul.
Își cumpărase o cunoștință o mini drujbă electrică cu ceva gen 200-250 de lei, cu două baterii Li-Ion incluse. Eu i-am explicat că la banii ăia nu puteai să cumperi nici măcar o baterie Makita. După un an, o baterie este caput. Și nici nu a fost folosită cine știe ce.

Edited by Valy_User, 26 November 2023 - 16:07.


#3
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,187
  • Înscris: 27.06.2007
probabil si cat de des o incarci

#4
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
Alea sunt baterii LiFePO 4 care nu au legatura cu Li-Ion care sunt in telefoane, e cu totul alta mancare de peste, sunt garantate  6000 de cicluri.

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,283
  • Înscris: 27.10.2007

 dtd234, on 26 noiembrie 2023 - 15:58, said:

Concluzia, masinile electrice au durata de viata de maxim 3 ani, si 1 an in regim taxi.Foarte eco
cum explici faptul ca sute de mii de masini electrice merg inca, desi au mai mult de trei ani?
o fi vreo minune?

Edited by strongsss, 26 November 2023 - 16:10.


#6
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Care 3 ani ca abia de 3 ani a inceput sa cumpere lumea electrice.Si in Romania au inceput sa apara abia de un an.

Abia acum o sa inceapa sa se vada durata lor de viata reala.
In urmatoarele luni va fi un val de nemultumiri care probabil va sparge bula e.v.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dtd234, on 26 noiembrie 2023 - 16:13, said:

Care 3 ani ca abia de 3 ani a inceput sa cumpere lumea electrice.
The company began production of its first car model, the Roadster sports car, in 2008. This was followed by the Model S sedan in 2012,

#8
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Ce relevanta are cand or inceput aia sa faca masini? Ca nu or vandut nimic.
Or inceput sa vanda abia din 2015 si masinile de atunci aveau multe probleme.
Vezi acest video despre tot traseul Tesla:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LAU1l7iEpoU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dupa aia o sa intelegi ca aceasta compania trebuie sa dea faliment de mult daca nu era finantata ba de guvern,ba de fraieri care au pus botu la diferite miniciuni.
Eu stiam deja ca toate companiile lui Musk sunt bule, dar credeam ca Tesla e exceptie, fiind inventia altor oameni.Dupa ce am vazut acest film nu mai sunt de aceeasi parere. Astia traiesc din certificate verzi nu din vanzari de masini

#9
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 06.03.2016

 Valy_User, on 26 noiembrie 2023 - 16:01, said:

Eu am un telefon vechi de 4 ani, bateria originală, ca nouă. Și da, lăsat la încărcat peste noapte.
Idem. Mi-am batut joc de ea, descarcat pana la 0%, tinut la 100% o gramada, tot asa.
Inca tine bine.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dtd234, on 26 noiembrie 2023 - 16:32, said:

Or inceput sa vanda abia din 2015
Sa presupunem ca ar fi asa cum afirmi tu. Totusi parca sunt mai mult de trei ani din 2015 pana acum.

#11
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Stai ca am gresit link. Asta e filmu despre toata istoria companiei: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3Acx_n2WfYM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt milioane de masini electrice care circula. Nu s-a prins nimeni ca bateria tine cel mult 3 ani.

#13
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 02.06.2021
Si de ce fabricantul da minim 8 ani garantie baterie ? de prost !
Topic din lipsa de ocupatie Posted Image

Edited by SpanuFlorin, 26 November 2023 - 16:46.


#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,685
  • Înscris: 21.03.2020

 dtd234, on 26 noiembrie 2023 - 15:58, said:

Eu am tot zis ca bateriile litiu ion nu tin mai mult de 1-3 ani,indiferent ca le folosesti sau nu.Daca nu le folosesti poate tin 3, altfel maxim 2. Daca ai ghinion si nimeresti ceva lot de calitate mai slaba abia vezi 1 an.

Mai uitam la acest video cu blonda si negru:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4dartx7EoaQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si se intampla exact cum anticipam.
Omul a facut cu ea taxi cu Tesla si dupa suta de mii de km bateria a devenit inutilizabila.
Adica exact ca la un telefon,sau laptop.
Bateriile din masini nu sunt mai speciale ca nu exista alta tehnologie minune.
Producatorii zic ca se degradeaza 1-2% pe an si pun acolo niste grafice unde arata ca primul an se degradeaza 2% si automat deduc ca in al2 lea an se va degrada inca 2% si tot asa. Prezumtii total gresite, O baterie litiu ion se degradeaza 2% primul an,dar din al 2 lea an, maxim al 3lea devine inutilizabila. Pentru ca nu mai poate debita curentul necesar. De aia iti pica din senin de la 95% la 5%. Degeaba tine capacitate 90% daca nu poate da curent cat ii trebuie la masina,tel,laptop
Concluzia, masinile electrice au durata de viata de maxim 3 ani, si 1 an in regim taxi.Foarte eco
tu zici traznai... Toyota da 10 ani garantie la baterie ;)

#15
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 06.03.2016
OP e suparat probabil ca i s-a umflat bateria la Nokia si acum are boala pe toata bateriile din lume. Ar trebui sa avem telefoane pe diesel.

Edited by red46, 26 November 2023 - 16:54.


#16
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

 dtd234, on 26 noiembrie 2023 - 15:58, said:

Foarte eco
Sa vezi ce se intampla in Indonesia, cei de la Report (o emisiune tv de la RAI din Italia) au facut un reportaj care scoate la iveala o exploatare impresionant de poluanta a resurselor din aceea tara pentru ca UE sa se bucure de asa zisul "green deal"

Pentru cei interesati incepe aprox. de la 1:00:00
https://www.raiplay....829e2787e8.html

Edited by HAL9000, 26 November 2023 - 17:00.


#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,685
  • Înscris: 21.03.2020
Nokia a trecut deja la baterii replaceable ... Nu inteleg de ce e agitat ca s-a umflat chinezaria?

#18
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008

 dtd234, on 26 noiembrie 2023 - 15:58, said:

.....

Io iti zic sa nu crezi tot ce vezi pe Youtube....
Mai sunt si rau-voitori.... precum vulpea care nu ajunge la struguri....

Sunt milioane de filmulete fake pe youtube..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate