Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Viata baterie caz real

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Ca să-i fac în ciudă inițiatorului, acum scriu de pe tableta Lenovo A7600 lansată în 2014 iar telefonul meu este Nokia C5( produs în 2010) cu bateria originală.Posted Image

#38
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Da vezi sa nu.
Pe o tableta de 10 ani cu 1 gb ram abia merge internet explorer ala vechi,nu browserele de azi care sunt toate skinuri de chrome si consuma 4-5 gb lejer.
Fara sa mai pui sistemul de operare.

#39
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

 dtd234, on 26 noiembrie 2023 - 15:58, said:

Eu am tot zis ca bateriile litiu ion nu tin mai mult de 1-3 ani,indiferent ca le folosesti sau nu.Daca nu le folosesti poate tin 3, altfel maxim 2. Daca ai ghinion si nimeresti ceva lot de calitate mai slaba abia vezi 1 an.

Ai simtit nevoia sa emiti doza zilnica de aberatii. Tesla S se vinde din 2012. Ar trebui sa te uiti sa vezi daca mai gasesti vreuna pe piata. Si sunt 11 ani deja. Dupa mintea ta alea cumparate la inceputul pandemiei sunt casate deja.

#40
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

 dtd234, on 26 noiembrie 2023 - 21:33, said:

Da vezi sa nu.
Pe o tableta de 10 ani cu 1 gb ram abia merge internet explorer ala vechi,nu browserele de azi care sunt toate skinuri de chrome si consuma 4-5 gb lejer.
Fara sa mai pui sistemul de operare.
Vorbești să nu adormi. Am instalate Brave, Firefox, Chrome și Opera, versiuni mai vechi cu care îmi fac treaba. Dacă insiști mâine îți fac poze la browsere cu telefonul NokiaC 5.
Acum scriu de pe Brave versiunea 1.3.2

Edited by sandel1, 26 November 2023 - 21:57.


#41
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006
tu inca nu te-ai lamurit cu cine ai de-a face?

#42
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023

 mihaicozac, on 26 noiembrie 2023 - 20:19, said:

Sunt Tesla care au depășit milionul de km cu bateria originală. La cotețul meu (i3) după aproape 6 ani și 30.000km bateria are 98% SOH și autonomia este tot ca la început. Garanția bateriei e de 8 ani sau 160.000km.

8 ani sau 160.000km ar fi vreo 20k per an, ai dezechilibrat balanta cu doar 5k pe an.

Presupun că o tii cat mai mult încărcată că sa n-o descarci prea des, dat fiind că nu și-a făcut Nr de km pe an.

#43
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

 dtd234, on 26 noiembrie 2023 - 16:13, said:

Care 3 ani ca abia de 3 ani a inceput sa cumpere lumea electrice.Si in Romania au inceput sa apara abia de un an.

Abia acum o sa inceapa sa se vada durata lor de viata reala.
In urmatoarele luni va fi un val de nemultumiri care probabil va sparge bula e.v.
probabil de de trei ani stii tu de existenta lor!

#44
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Există in circulație i3-uri din 2014... și am un laptop lenovo din 2012. Bateria nu dă semne de oboseală nici acum.
Dar în timp ce am scris mesajul,  probabil că mahării big oil au pierdut 1Meur profit din scăderea consumului. Acolo e sursa problemelor de fapt.

#45
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005

 Sterone, on 27 noiembrie 2023 - 00:31, said:

8 ani sau 160.000km ar fi vreo 20k per an, ai dezechilibrat balanta cu doar 5k pe an.

Presupun că o tii cat mai mult încărcată că sa n-o descarci prea des, dat fiind că nu și-a făcut Nr de km pe an.
Ba fac 20.000km pe an, că e pt. navetă, însă am luat-o în februarie SH, veche de 5 ani cu 18.000km la bord. A fost chiar a unei bătrânici care nu a folosit-o mult, nu e niciun banc.

#46
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 15.10.2007
Era buna bătrânică?
Ca bateria colegului cu Lenovo din 2012 care evident că nu e functional...logic bateria nu da semne de oboseala.
Totuși eu înțeleg că Ev-ul e bun dar totuși să ajungi sa dai exemple de genu spune multe despre probleme..de ambele părți

#47
-SunRise-

-SunRise-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 24.11.2023
Tehnologia pe zi ce trece se imbunatateste progresiv cu pasi rapizi in aproape orice domeniu.Dar cand vine vorba de conservarea energiei electrice,asta este cel mai mare challenge in randul cercetatorilor al inginerilor si al producatorilor.Ce vreau sa spun este ca tehnologia va progresa simtitor in orice domeniu,dar la capitolul BATERIE si conservarea energiei intr-o baterie va fi foarte greu sa se gaseasca reteta minune, astfel incat durata de viata a oricarei baterie sau pile electrice sa fie mare.De acest aspect se vor confrunta multa vreme cercetatorii si nu-i vor da de cap..Bateria trebuie privita doar ca pe o consumabila si atat,care se consuma orice domeniu foarte repede.

#48
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Cotetul tau i3 are o functie pe care alte masini nu o au. Elibereaza treptat din buffer, tocmai ca sa nu fie clientul dezamagit. Si eu as vrea dupa 3 ani sa vad cei 3-4kw disparuti  din a mea masina inapoi dar la VW nu exista. Asa as mai tine-o inca 3-4 ani.

Edited by Meister, 28 November 2023 - 20:35.


#49
Vanilie

Vanilie

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.12.2023

View Poststrongsss, on 26 noiembrie 2023 - 16:09, said:

cum explici faptul ca sute de mii de masini electrice merg inca, desi au mai mult de trei ani?
o fi vreo minune?
Un topic deschis de pomana pentru cineva frustrat fara argumente reale. Poate bune doar la o discutie intre doi vecini cu Passat din 2006 "din ala bun", in fata blocului.

O problema as putea vedea-o cum a zis si un user mai sus, daca la un moment-dat, odata ce se ajunge la o masa critica de masini electrice, daca se poate sustine inlocuirea acestora in timp real datorita uzurii, accidentelor, degradarii bateriilor, etc.
Adica ca si cand acum ar fi 250 milioane de masini in Europa(hai sa luam lumea unde curge apa calda) si care au o durata de exploatare medie de 10 ani. Se vor putea produce minim 25milioane de masini pt Europa pe an?
Aici
https://www.zf.ro/au...produs-21510457
si pe alte site-uri am vazut ca se vorbeste de o productie de cca 500k masini noi pe an, asta cu, combustie interna-doar in Romania. E greu de cuantificat pt ca o parte pleaca din Europa la export in afara continentului si o alta parte vine din afara(de exemplu : masini chinezesti, Dacii din Maroc, etc). Intrebarea ramane daca se pot produce baterii atat de multe.

#50
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
Intrebare legitima si tocmai de aceea trebuie plecat de la premisa ca si cei implicati direct in activitatea de productie s-au intrebat acelasi lucru.

Capacitate productie celule baterii, in Europa, status informatii iunie 2023:
Attached File  230601_BP-1.png   349.11K   23 downloads
Intre timp au mai fost anuntate cateva investitii mari.

Productie module sau pack-uri:
Attached File  230210_Europa_MP.png   393.75K   23 downloads

Productie materiale active:
Attached File  240126_EU_AM-1030x579.png   419.55K   23 downloads

Reciclare:
Attached File  230512_Landkarten_Recycling.png   328.16K   20 downloads

In coltul din stanga-sus aveti data de actualizare a informatiilor.
Sursa: battery-news.de

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate