Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

XPS la fereastra - izolare fonica

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Am facut o mare gafa. Am pus un strat de 5cm grosime XPS in partea de sus a ferestrei, sub buiandrugi. Aveam acoperisuri de terase, oricum lumina asa multa nu intra pe acolo, ferestrele mi se pareau cam inalte (20cm mai sus ca cele de bloc) si am zis sa pun 5cm, elimin si puntea termica de la buiandrug, scurtez si ferestrele.

Acum, insa, mi-am dat seama ce prostie am facut. Acel polistiren este cel mai slab izolator fonic posibil. Am comandat tripane, cu un geam 3.3.1, basca, pentru ca am zis sa opreasca sunetul mai bine.

Nu stiu ce sa fac acum, l-as da jos ca sa pun altceva, ceva care izoleaza macar decent. Nu stiu ce as putea pune incat sa se si lipeasca sigur de buiandrugi (sau de adezivul de polistiren daca nu se curata bine) si sa izoleze si fonic. Ceva tot in strat de 5cm grosime, evident, ca am comandat deja ferestrele.

Conu71, am primit mesajul tau in PM, dar nu pot raspunde din cauza ca arata "deleted", l-ai sters sau e ceva setare de-a forumului. Deci raspund aici.
Compensatorul ala de care zici nu e facut din PVC? O carcasa de-aia de PVC cu goluri in ea cu cat izoleaza mai bine decat acel polistiren?
Apropo, trebuie sa fie ceva care se si poate finisa apoi cu glet, adeziv+glet, sa ajunga la fel ca peretii.

Edited by RaimondMacelaru, 23 November 2023 - 07:35.


#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Trebuia in partea de jos a ferestrelor să completezi cu un rând de cărămidă.

#3
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Nu puteam, pentru ca mi-ar veni parapetul de la ferestre prea sus (e la 85-90cm acum). Nu vreau sa fac cazemata din camere. Sus era problema.

Edited by RaimondMacelaru, 23 November 2023 - 07:56.


#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Totuși de ce nu ai comandat termopane care să vină la dimensiunile astea mai mari?

#5
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Pentru ca mi s-a parut ca vin prea sus si nu au supralumina, plus ca am zis ca polistirenul izoleaza termic puntea de la buiandrug. Am uitat de latura fonica nefericita a polistirenului.

Ar merge niste placi de rigips lipite una peste alta, vreo 4 straturi, ca au densitate maricica, dar e migala mare la taiat, lipit, ma blesteama muncitorii

Edited by RaimondMacelaru, 23 November 2023 - 08:07.


#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Daca platesti bine suplimentar nu te blesteama nimeni.

#7
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Nu stiu sigur daca e de la XPS.
Eu am captusit toate laturile cu extrudat de 5, mai mult pentru ca golul era prea mare sus am adaugat si un expandat de 10 ca sa scot ferestrele mai scunde. Tot tripan grosime 52 si cand inchid geamul se face liniste.
Le: Tot polistirenul a fost pus pe toata latimea zidului, nu doar pe rama ferestrei.

Edited by relu_24, 23 November 2023 - 09:46.


#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Sau am mai văzut la unele termopane puse baghete în starturi ca să fie rama mai groasă.

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
mai bine faci fereastra cât tot golul, dar comanzi fereastra cu tot cu jaluzea externă din aluminiu
văd că lumea nu-nțelege importanța jaluzelei exterioare: izolare și vara și iarna și fonic!

jaluzelele astea sunt din aluminiu cu poliuretan de 3 mm!

#10
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023

 relu_24, on 23 noiembrie 2023 - 09:43, said:

Nu stiu sigur daca e de la XPS.
Eu am captusit toate laturile cu extrudat de 5, mai mult pentru ca golul era prea mare sus am adaugat si un expandat de 10 ca sa scot ferestrele mai scunde. Tot tripan grosime 52 si cand inchid geamul se face liniste.
Le: Tot polistirenul a fost pus pe toata latimea zidului, nu doar pe rama ferestrei.

Pai nu se pune problema ca "de la ce e", ca nu am pus inca ferestrele, doar ipotetic ma gandeam, pe banuieli. Daca tu cu 5cm xps si 10cm eps peste zici ca e ok, si 5cm xps ai mei posibil sa fie. Tot pe toata latime zidului e pus si la mine.

#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
un izolator foarte bun si fonic si termic e pluta. gasesti panouri groase de pluta cu care plachezi peste. si arata si bine. si pe interior si pe exterior.

eu cred ca rezolvi

#12
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Pai aici e vorba ca e parte din perete, pluta poate fi lipita foarte bine de buiandrug si apoi finisata sa arate ca peretii, iar la exterior sa se lipeasca de ea finisajul. Functioneaza asa?

#13
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
exista panouri de pluta decorativa, nu mai trebuie sa le acoperi. eu asa ceva as pune. sau poti sa iei normale si le acoperi.

la o prima cautare: https://www.pluta24....-panouri-pluta/

fa si tu browse pe acolo si vezi ce si cum.

#14
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Cum sa nu le acopar, sunt 5cm sub buiandrug, ar arata ca nuca in perete. Daca gasesc informatii ca pluta se lipeste si apoi nu cade gletul de pe el, cred ca o sa pun. Pe site nu vad info in sensul asta

#15
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
cred ca exista panou de grosime 5 cm, sau pui 2 ca sa acoperi tot golul - pui unu normal si peste unu decorativ. sincer nu m-as complica cu tencuit peste, da sio nota aparte pluta aia decorativa...

#16
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Adica sa am o fasie de material ca dopul de sticla deasupra fiecarei ferestre?!

#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Pune niste poze sa vedem si noi...asa vorbim vorbe..

Vezi ca exista vata speciala pentru antifonare.

Edited by tehnics, 23 November 2023 - 16:19.


#18
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Poze pentru ce?! Am un strat de 5cm de extrudat buiandrugi, strat lat cat toata latimea zidului. Nici macar nu ai ce vedea in poze, ca a fost finisat, arata ca un gol de fereastra normal.

Exista 1000 de materiale de antifonare, oricine stie asta, dar care se pot lipi de buiandrug (luand in calcul si ca poate vor ramane reziduuri de adeziv de la polistiren) si apoi gletui si finisa pe interior?

Edited by RaimondMacelaru, 23 November 2023 - 17:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate