Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

XPS la fereastra - izolare fonica

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Daca ferestrele sunt masurate bine, sa nu ai spuma de 5cm, nu-ti mai face probleme cu antifonarea aia.
Daca e nevoie mai pui un cm de xps dupa montaj, pe partea care ramane la interior din latimea zidului. La exterior cobori cu termosistemul peste rama. (LE: daca le montezi la fata zidariei, asa cum cred eu ca ar fi bine)

View PostRaimondMacelaru, on 23 noiembrie 2023 - 07:47, said:

Nu stiu ce sa fac acum, l-as da jos ca sa pun altceva, ceva care izoleaza macar decent.

Edited by crocko.dilul, 23 November 2023 - 18:05.


#20
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Pai spume de 5cm sau xps de 5cm, nu e totuna? Au aceeasi izolare fonica, adica extrem de redusa comparativ cu orice alt material.

Dupa montarea geamurilor, o sa am polistiren de 2-3cm pus ca o rama la interior, dar posibil si la exterior daca fereastra nu va veni fix la margine, iar polistirenul de pe fatada nu se va suprapune perfect peste rama geamurilor. Dar chiar si asa, eu eram in dubii din cauza spatiului prea mare cu polistiren, acesta fiind extrem de slab izolator fonic.

#21
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Am testat cam cum se comporta XPS-ul ca izolator, de curiozitate. Ce sa zic, sper ca tencuiala si gletul sa ofere macar ceva infim pe partea asta, ca polistirenul e zero. Teoretic am facut o casa din caramida si tencuieli pe ambele parti, cu tripane de sticla laminata, dar practic iese o casa din pufuleti, ca si cum as avea geamul deschis non-stop (acustic vorbind).
Ce zicea cineva cu faptul ca se face liniste cand inchide geamul, probabil ca opreste fasaitul si sunetele astea mai fine. Daca iti latra un caine sau pune cineva muzica, e ca si cum stai cu patul afara, in curte, degeaba mai esti inauntru, ca e egal cu zero. Am masurat si dimensiunile la geamurile care imi vin pe comanda, raportat la goluri, si imi raman vreo 3.5-4cm gol deasupra, pana la XPS, mai mult ca la bloc, unde am ferestre nefacute la comanda, care s-au potrivit cat de cat, puse la oha. Deci vin cam 8-9cm de gol deasupra in total pana la buiandrug.

Edited by RaimondMacelaru, 24 November 2023 - 11:14.


#22
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Și nu poți decupa polistirenul în dreptul geamului și sa bagi niște BCA de exemplu? Exista placi de Ytong design de 5cm ori de 7,5 cm grosime. Le lipești cu adeziv de buiandrug înainte sa-ti vina geamurile.

#23
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Pai asta e, ca nu stiu daca stau asa sau cad. O sa ma duc sa caut niste bucati potrivite. Faza e ca zitul e cam 29cm acum cu tencuiala, BCA ala il gasesc de 20, 25, 30, deci va trebui sa tai cu ceva si doar 1 cm la fiecare bucata.

PS: De fapt, pot sa tai tai 25cm din polistiren, sa las 4cm lipiti de buiandrug si sa pun BCA pe restul. Oricum ar fi, mare chinuiala.
Da e o vorba, prostia se plateste

Edited by RaimondMacelaru, 24 November 2023 - 19:32.


#24
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
N-are de ce sa cadă. Nu vine geamul pe urmă? E ca un distanțier între geam și buiandrug.
Am pus și eu xps pe buiandrug dar la exterior. Am vrut sa mai compensez din pierderea de caldura la buiandrugul de beton față de zidul din bca. Din păcate doar 2.5 cm grosime, nu 5 cm cât as fi vrut eu.

Edited by akeem, 24 November 2023 - 19:58.


#25
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Pai ala nu o sa stea pe geam doar, ramane spatiu intre el si geam. Doar sa il tina suruburile ptr geam, alea de sus, daca e sa zicem ca adezivul nu functioneaza cum trebuie.

#26
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
https://www.emag.ro/...opuri de urechi

#27
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostRaimondMacelaru, on 24 noiembrie 2023 - 11:07, said:

cu tripane de sticla laminata,

Atunci fa ceva sa dispara polistirenul ala, e pacat de geamuri (daca sunt laminate pentru fonic). A zis cineva mai sus de pluta, cred ca este cea mai buna solutie si cred ca se pot gasi solutii si pentru finisarea acesteia. Atentie, inchiderea spaletilor dupa montajul ferestrelor o faci tot cu pluta. O sa coste o galagie de bani, dar cred ca este cea mai buna solutie. Cred ca ar trebui sa imparti diferenta de gol, sa pui pluta si sus si jos. Apropo, ferestrele sunt prevazute cu solbanc? Daca da, ce fel de solbanc?

#28
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023

View Postcrocko.dilul, on 24 noiembrie 2023 - 20:08, said:


Deja nu mai e o gluma asta, pe toate threadurile unde lumea are probleme de izolatie fonica, de vecini zgomotosi, vine unu la caterinca cu dopurile. Deveniti obositori.

View PostDorel-Jefuitorul, on 24 noiembrie 2023 - 20:29, said:

Atunci fa ceva sa dispara polistirenul ala, e pacat de geamuri (daca sunt laminate pentru fonic). A zis cineva mai sus de pluta, cred ca este cea mai buna solutie si cred ca se pot gasi solutii si pentru finisarea acesteia. Atentie, inchiderea spaletilor dupa montajul ferestrelor o faci tot cu pluta. O sa coste o galagie de bani, dar cred ca este cea mai buna solutie. Cred ca ar trebui sa imparti diferenta de gol, sa pui pluta si sus si jos. Apropo, ferestrele sunt prevazute cu solbanc? Daca da, ce fel de solbanc?

Cica pluta s-ar putea gletui. Cea expandata, cel putin. Caut ceva placi mai groase, macar sa nu le mai lipesc una peste alta.
Mai am si alta varianta, sa las politirenul si sa inchid cu pluta dupa. Raman 3-4cm deasupra geamului oricum, apoi vin cu un 5cm, ca sa stea si pe rama in jos vreo 2cm. Ca in imagine, sectiune gol fereastra (verde-XPS, gri-rama geamului, galben-spuma, mov-pluta.) Nu e ca si cum ar fi fost tot pluta si in loc de XPS, dar cat de cat ajuta.

PS: Sau, varianta doi, sa las XPS acum, iar la primavara sa tai XPS-ul tot in afara de aia 9cm deasupra ramei de geam. Asa ar avea clar eficienta fonica mult mai buna. As scapa si de complicatii inainte de montare, ca de asta mi-e cel mai sila, m-au cam lasat nervii cu casa asta, as fi pasat problema pentru la primavara, ca-s satul. Nu as mai fi nevoit sa scot XPS-ul si sa-l inlocuiesc acum, inainte sa vina geamurile (pana in craciun). Nici adezivul nu stiu cat prinde pe frig.

Attached Files


Edited by RaimondMacelaru, 24 November 2023 - 20:56.


#29
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
As fi pus pluta aglomerata, care e mai densa, dar vine la grosimi de doar 1cm, tre sa pun strat peste strat. Doar aia expandata e in placi mai groase, dar eficienta mai mica, la sunete joase sau puternice posibil sa se apropie de XPS ca eficienta.

Solnabcul este normal, care vine la pachet cu Salamander 92. Nu e de-aia smecherie, din material izolator.

Edited by RaimondMacelaru, 24 November 2023 - 21:12.


#30
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Pune tu din ala smecherie. La mine, tot Salamander 92, încăpeau 2 solbancuri. Evident ei au pus doar unul, spre exterior. Am pus eu o bagheta de xps, spre interior. Ca nu știam de solbancul ala deștept. Dacă știam dinainte cumpăram și le ziceam ălora sa-l pună înainte de montajul geamurile.


#31
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Da, as putea sa pun, nu e problema, dar ce ma macina mai mult e tot partea de sus, inca mai caut materiale. Nu as atarna nici BCA cu capul in jos, de adeziv, nu as pune nici pluta expandata, ca desi e mai elastica, are aproape densitatea polistirenului, deci mare lucru nu cred ca rezolv la frcvente mai joase. Pluta aglomerata ar fi ok, dar se vinde doar in straturi subtiri, care ar trebui lipite una peste alta. Daca as gasi niste placi de 5-6cm de pluta aglomerata sau alt material cu densitate de 4-5 ori cat polistirenul si comportament elastic... Doar ca odata cu debsitatea, scade grosimea, se vand doar straturi subtiri. Iar buiandrugul are si un pic de burta, trebuie ceva care sa suporte pe alocuri si un strat mai gros, de vreun cm intreg de adeziv.

Ce usor e sa bulesti ceva in constructii si ce greu e sa repari dupa...

Cea mai apropiata chestie vazuta e o placa cu bobite colorate, pe emag, 5cm grosime, cu densitate 90kg/m³, de vreo 2-3 ori cat xps-ul, care cica are calitati elastice. As fi vrut ceva in zona 120-150kg/m³ daca as gasi...ca sa nu sar din lac in put, ca deranjul e mare, macar sa merite

Si nici temperatura nu stiu daca e ok pentru folosit adeziv, ma tem ca nu se prinde si am apoi probleme. As putea achita ferestrele si cere montajul la primavara daca mi le tine prin depozit, ca asa multe nu-s

Edited by RaimondMacelaru, 25 November 2023 - 08:28.


#32
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Nu e riscant sa le tina la ei? Dacă îți atinge vreuna din greșeală fii sigur ca nu ti-o mai repară ca nouă. N-ai loc undeva la tine sau la părinți, rude, prieteni?

Și încă o chestie. Ar fi prea nasol dacă te-ai ridica cu ferestrele? Adică sa completezi jos cu bca și nu sus? Adică după ce decupezi polistirenul.

Edited by akeem, 25 November 2023 - 09:01.


#33
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Si apoi tre sa platesc montajul, sa caut oameni. Daca le-am platit si accepta da le mai tina, ar trebui sa si raspunda de ele, eu ada vad normal, nu sa le aduca tandari. Daca e pericol, ma pot refuza din start.

Mai e o varianta. Placi de vata minerala rigide, de-alea de fatada. Dar tre sa ma duc personal sa vad, ca una e poza pe net, alta e cand poate iti aduc niste gioarse din care curge tot si abia isi pastreaza forma cand le tii in mana. O sa caut pe la dedeman, bricodepot, sa vad ce au.

#34
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Și la mine au răspuns de ele și mi-au adus o bagheta rupta și completata cu silicon maro sa nu se vadă. N-au avut bunul simt sa o înlocuiască, bănuiesc ca e 5 lei una.
Firma recomandata de Madrugada, nu nu știu ce atelier obscur de la colț de stradă.
Nu mai zic ca la montaj mi-au venit cu pachet de sticle de 44 în profil de 52.

Edited by akeem, 25 November 2023 - 09:31.


#35
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
La mine este firma serioasa, de aici, de pe forum.

#36
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Imi pare rau ca te-am suparat cu gluma aia cu dopurile de urechi.
Mie mi se pare ca exagerezi un pic cu antifonarea asta, mai ales la momentul in care te afli cu constructia.
Am zis mai sus, daca ferestrele alea sunt masurate cum trebuie, peste ele vine termosistemul, cu doua maini de masa de spaclu, decorativa sau ce mai pui tu pe-acolo, pe interior cobori un cm cu finisajul golului de fereastra, mie mi se pare suficient.
Adica am impresia ca faci o problema unde nu exista.
Daca aveai o problema reala cu antifonarea, asta trebuia tratata de la stadiul de proiect, dupa parerea mea.
Pui la suflet prea tare, nu e bine in gestionarea antreprizei asteia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate