Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Ce parghii exista pentru a remedia situatia cu un profesor afurisit ?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#19
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View PostAlltrack, on 20 noiembrie 2023 - 23:05, said:

Numai dupa modul cum pui problema imi dau seama de fuge saracul om de vreo 30 de nervosi ca tine , care cred ca un profesor e sluga lor !
Eu as fi venit in locul lui , dar plecati voi parintii si mai nervosi Posted Image !
Omul stie ca e tanar si ca ar fi greu de stapanit o clasa de ''posesori de drepturi'' !
Si-a pregatit intrarea , in termeni ceva mai tehnici se zice ca ''s-a pozitionat'' si a testat ce a primit ! Si cred 100% ca nu a vrut sa bage 2 la toti in catalog , a fost doar o strategie !
NU profesorul se adapteaza la clasa ci ...invers !

Pai daca nu il duce capul. Eu am facut 7 ani de germana 7 profi diferiti. Doar unu mai tin minte, restul nu stiu cum ii cheama cum arata sau daca erau prof sau profa. Nimic. Si singurul pe care il retin e singurul care nu a fost conventional. Venea cu chitara la ora cantam cantece etc si ne jucam. Omul ala il am in lista mea de facebook si acum il urmaresc ca are concerte de muzica, e om calumea. Restul parlitilor au disparut din amintirea mea sau a celorlalti colegi si nu au lasat nimic in urma lor.

#20
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postel_marino_loko, on 20 noiembrie 2023 - 23:19, said:

sa l dea afara pe nemernic si sa puna unu ce le da 10 din burta fara sa faca nimic.

Si uite cum avem aici o cauza importanta a dezastrului din invatamant: parintii ca tine! Care cred ca sunt destul de multi.
Sa le puna 10 fara sa faca nimic? Pai ce rost mai are profesorul si ora aia, ptr ce isi ia banii? Ptr ce mai stau elevii la scoala?
Si ce educatie le facem elevilor punandu-le 10 cand ei sunt de 2 ? Ce ii invatam?
Aoleu si vai vai vai...
Oricum, stai calm, daca ala se tine pe pozitie, nu aveti ce sa ii faceti, ptr ca nu incalca nimic. Nu e nicio lege prin care profesorul trebuie sa le puna doar 10. Notele sunt de la 1 la 10, zi mersi ca le-a pus 2 si 3 si nu 1 Posted Image
Dimpotriva, cum ti-am spus, de dat afara il puteti da pe unul care nu face nimic.
Este extrem de jenant cum pui problema, sa-l dea afara pe ala ptr ca isi face datoria... Clar, Romania merge din rau in mai rau cu asa mentalitate. Care din pacate nu este o exceptie ci tinde sa devina regula.
Va educati absolut prost copiii in acest fel...

Edited by danigoleman, 20 November 2023 - 23:26.


#21
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Postdanigoleman, on 20 noiembrie 2023 - 23:19, said:


Nu este obligat  sa participe la sedinta.
S-au schimbat regulile in ultimul timp. Inainte te duceai, intrai in scoala ca la piata, mergeai la cancelarie, chemai profesorul si incepeai sa te rastesti la el .
Acum, nu, parintele trebuie sa depuna o cerere la secretariat prin care solicita o intalnire cu profesorul. Iar profesorul trebuie sa isi dea acordul, daca nu vrea, parintele nici nu are dreptul sa mai intre in scoala (pe acest motiv).

Daca nu se poate rezolva in interiorul scolii pe cale amiabila...sti vorba aia, viata nu se desfasoara doar in interiorul scolii.

#22
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdanigoleman, on 20 noiembrie 2023 - 23:14, said:

Posted Image
Pai asa se educa: cand esti de 3 primesti 3, nu 8 sau 10.

Nu mai generaliza. Si precum vezi atitudinea parintilor este o problema. Daca iti faci treaba ca la carte,si manifesti exigenta, ajungi sa fii reclamat
Auzi tu ce tragedie, ca pune 2 si 3...
Asta da 3 retroactiv Posted Image))
Atitudinea parintilor e cauzata de profesorul "exigent"
Nu si-a facut treaba... unde scrie de pedepsirea elevilor si notarea lor fara lectie predata?
Nu cred ca problema e "2 si 3", ci modul in care sunt date notele.

Edited by tclau, 20 November 2023 - 23:23.


#23
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Postdanigoleman, on 20 noiembrie 2023 - 23:14, said:

Posted Image
Pai asa se educa: cand esti de 3 primesti 3, nu 8 sau 10.


Nu mai generaliza. Si precum vezi atitudinea parintilor este o problema. Daca iti faci treaba ca la carte,si manifesti exigenta, ajungi sa fii reclamat. Normal ca pana la urma isi vad de treaba, ca nu le plateste nimeni consumul nervos cu astfel de parinti.
Auzi tu ce tragedie, ca pune 2 si 3...

Hai sa clarificam, profu asta e ultimul om si preda ultima materie si are asteptari. Sa lase copiii sa invete materiile relevante care conteaza in viata asta nu toate rahaturil de materii. Avem mate, romana, fizica, chimie, informatica, chiar si biologie sau geografie si engleza ca limba straina, sa nu vina el cu germana sa fie super exigent ca nu mi-am dat copilu la intensiv germana si nimeni nu vrea ca sa investeasca resurse in germana cand poate sa le investeasca acolo unde trebe.

#24
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdanigoleman, on 20 noiembrie 2023 - 23:21, said:

Si uite cum avem aici o cauza importanta a dezastrului din invatamant: parintii ca tine! Care cred ca sunt destul de multi.
Sa le puna 10 fara sa faca nimic? Pai ce rost mai are profesorul si ora aia, ptr ce isi ia banii? Ptr ce mai stau elevii la scoala?
Si ce educatie le facem elevilor punandu-le 10 cand ei sunt de 2 ? Ce ii invatam?
Aoleu si vai vai vai...
Oricum, stai calm, daca ala se tine pe pozitie, nu aveti ce sa ii faceti, ptr ca nu incalca nimic. Nu e nicio lege prin care profesorul trebuie sa le puna doar 10. Notele sunt de la 1 la 10, zi mersi ca le-a pus 2 si 3 si nu 1 Posted Image
Dimpotriva, cum ti-am spus, de dat afara il puteti da pe unul care nu face nimic.
Este extrem de jenant cum pui problema, sa-l dea afara pe ala ptr ca isi face datoria... Clar, Romania merge din rau in mai rau cu asa mentalitate. Care din pacate nu este o exceptie ci tinde sa devina regula.
Deci parintii nu mai au acces in scoala, dar afecteaza procesul de invaramant... Dezastru e corpul profesoral, majoritatea n-au ce cauta acolo!

#25
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Posttclau, on 20 noiembrie 2023 - 23:22, said:

Asta da 3 retroactiv Posted Image))
Atitudinea parintilor e cauzata de profesorul "exigent"
Nu si-a facut treaba... unde scrie de pedepsirea elevilor si notarea lor fara lectie predata?
Nu cred ca problema e "2 si 3", ci modul in care sunt date notele.

Exact. Sa le dea 2 si 3 daca atata merita. Dar sa ii ia de unde sunt ei acum, sa ii invete si apoi sa ii testeze si daca sunt de 2 sa le dea 2. Cum ziceam. La mate copilu meu a luat un 7 la un moment dat si i am corectat lucrearea si era de 6 si am mers la profesoara si i am zis "nu ma intereseaza ce note le dai la ceilalati, poti sa le umfli cat vrei, dar la al meu da i cat merita, daca merita 6 nu ii da 7". ASta ca sa fie lamurita ca nu notele ne deranjeaza ci felul in care le-a dat. Dar se pare ca tu ti-ai dat seama iar ceilalti nu

#26
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007

View Postel_marino_loko, on 20 noiembrie 2023 - 23:26, said:

Hai sa clarificam, profu asta e ultimul om si preda ultima materie si are asteptari. Sa lase copiii sa invete materiile relevante care conteaza in viata asta nu toate rahaturil de materii. Avem mate, romana, fizica, chimie, informatica, chiar si biologie sau geografie si engleza ca limba straina, sa nu vina el cu germana sa fie super exigent ca nu mi-am dat copilu la intensiv germana si nimeni nu vrea ca sa investeasca resurse in germana cand poate sa le investeasca acolo unde trebe.
Si dvs puneti gresit problema! Nu exista "materii relevante". Sau nu ar trebui sa existe. Copilul trebuie facut sa invete cu placere. Si asta depinde de profesor.

Edited by tclau, 20 November 2023 - 23:30.


#27
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Posttclau, on 20 noiembrie 2023 - 23:27, said:

Deci parintii nu mai au acces in scoala, dar afecteaza procesul de invaramant... Dezastru e corpul profesoral, majoritatea n-au ce cauta acolo!

De acord iarasi cu tine. Toti prajitii merg in invatamant si fac pe desteptii. Cu profa de mate mi-am dat seama ca nu ai cu cine, i-am cerut sa ii dea la copil teme supimentare acasa si a zis ca nu are timp ca nu are timp nici sa iasa la o cafea cu logodnicu ei. Si atunci am inteles ca e de dat la meditatii si i am dat pace la aia sa faca ce vrea la orele ei. Imi invat copilul singur ii dau ore particulare si asa invata materie. Dar la germana ce sa fac ? Ca vine si ii da 2.

#28
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
La cum pui dumneata problema eu cred că tu știi deja ce meserie va avea copilul tău, ce îi place, ce vrea să facă, cum îi va fi viața, ce soartă va avea. Ghici ce, e și el un om care are nevoie de alegeri proprii, poate că va deveni un expert în studii germanice ori vreun compozitor celebru, mai știi?

#29
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
S-a schimbat lumea total ! Pe vremuri la note mici...adica 7 mancam bataie si la scoala si acasa Posted Image !
Pe vremea aia , drama era CAND PROFESORUL CHEMA PARINTII LA SCOALA Posted Image !
Imi aduc aminte de cele cateva ori cand intra tata pe usa , rosu la fata de rusine !
Eu imi aduc aminte DOAR de profesorii mega exigenti , din fericire au fost multi si am fost nevoit sa invat o gramada ! Invatatura mi-a prins foarte bine !

Acum vad ca se duce naibii totul !

Edited by Alltrack, 20 November 2023 - 23:34.


#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postel_marino_loko, on 20 noiembrie 2023 - 23:26, said:

Sa lase copiii sa invete materiile relevante care conteaza in viata asta nu toate rahaturil de materii.
Interesant e ca tu stii care sunt materiile relevante pentru copilul tau. Foarte interesant.

#31
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
@Alltrack Imi aduc si eu aminte de vremea aia in care profesorul era exigent in primul rand cu el insusi. Personajul asta nu e exigent, n-are treaba cu invatamantul. Poate stie germana, dar pedagogie nu!

#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttclau, on 20 noiembrie 2023 - 23:41, said:

Poate stie germana, dar pedagogie nu!
De unde stii asta ?

#33
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006
cand eram io de anii copilului tau, tata mergea la scoala si le spunea profesorilor sa-mi dea bataie fara nici o problema, asa era atunci, si am primit vai de piele mea!

Doamna profesoara de chimie a facut astazi 78 de ani, i-am urat la multi ani si multa sanatate din tot sufletul, ce ma mai urechea, cu siguranta ca a contribuit la formarea mea ca om si-i multumesc ca de altfel tuturor profesorilor

astazi parintii au insomnii daca profesorul da nota mica, s-a intors lumea cu susu-n jos, lasa copilu, ca nu moare, este o situatie in viata, lasa-l s-o rezolve, asa se caleste si va fi pregatit pentru alte provocari mai mari care vor cu siguranta vor veni in viata

#34
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
@pasilla Un profesor care pedepseste jumate de clasa, un copil...zece... pentru ca altii absenteaza... e pedagog? El e acolo sa-i ajute pe elevi sa invete, nu sa-i pedepseasca. Clasa trebuie sa ti-o apropii, nu sa ti-o faci dusmana. El cu cine se lupta?

Educatia asta... lasati profesorul sa-si faca de cap ca deaia e profesor, "pe vremea mea ne batea/urechea si uite ce om am ajuns!"... este foarte eficienta! Uitati-va cati olimpici scoate an de an scoala romaneasca. Va dati seama ce bataie mananca olimpicii? Si acasa, si la scoala, si pe strada! :D

Un profesor bun lucreaza cu parintii, fiecare obtine un feedback, scopul e educarea elevului, nu pasarea vinii.

Edited by tclau, 20 November 2023 - 23:53.


#35
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

View Posttclau, on 20 noiembrie 2023 - 23:52, said:

@pasilla Un profesor care pedepseste jumate de clasa, un copil...zece... pentru ca altii absenteaza... e pedagog? El e acolo sa-i ajute pe elevi sa invete, nu sa-i pedepseasca. Clasa trebuie sa ti-o apropii, nu sa ti-o faci dusmana. El cu cine se lupta?
ai si tu dreptatea ta

in alta ordine de idei, nu stim ce s-a intamplat acolo ca sa tragem concluzii

#36
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Eu nu inteleg de fapt de ce ne certam noi !
Avem doar parerea intiatorului , care prescurtat ''se ca...a pe profesor si pe materia predata de el...vrea un minim 7 sau 10Posted Image fara ca sa merite copilul asta...pentru ca a decis EL parintele ca materia nu e importanta'' !
Parintele vrea sa se intalneasca cu profesorul si sa-i zica ''bai fraiere ma stropesc si pe tine si pe materia ta , baga nota mare...ca nu ne interesezi'' !
Deci despre ce fineturi si principii inaltatoare discutam ?

Edited by Alltrack, 21 November 2023 - 00:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate