Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 

Fac bine parintii romani ce le ofera totul pe tava copiilor ?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
688 replies to this topic

#55
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postmihai_mc, on 20 noiembrie 2023 - 20:27, said:

A crescut nivelul de trai , in ziua de azi parintii AU ce le oferi copiilor.


In vestul Europei parintii au sa le ofere si mai mult decat parintii romani, si cu toate astea nu le ofera. Fiecare e pecont propriu dupa ce copilul face 18 ani

#56
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostTehCube, on 20 noiembrie 2023 - 15:58, said:

Poate chiar ar fi cazul ca statul nostru sa mai dea si sa mai faca.
Adica, nu stiu daca-i ok cum sunt crescuti copiii, dar poate e bine sa creasca cu pretentii, poate in cateva generatii scapam si noi de clasa de conducere facuta din 99% lipitori.
Postare de pus in rama.

#57
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostTehCube, on 20 noiembrie 2023 - 15:58, said:

Poate chiar ar fi cazul ca statul nostru sa mai dea si sa mai faca.
Adica, nu stiu daca-i ok cum sunt crescuti copiii, dar poate e bine sa creasca cu pretentii, poate in cateva generatii scapam si noi de clasa de conducere facuta din 99% lipitori.

Vezi sa nu ai ghinionul sa ajungi pe masa de operatie la urgente si sa dai de un chirurg din asta doar cu pretentii si fara prea mari eforturi depuse inainte in aprofundarea meseriei.

#58
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007
...tot vina noastra ar fi. Ca am acceptat sa avem astfel de sistem medical, fara sa ne preocupe unde se duc banii si de ce se moare in draci in spitale. Culegem ce am semanat, era deja sa mor o data din cauza unui chirurg, si tot pe sistem as da vina. :)

#59
MocanuLegos

MocanuLegos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.10.2023

View Posthelen76, on 20 noiembrie 2023 - 17:13, said:

Nu,ca ii duc la autodistrugere si cand dau de greutati vai ce nedreapta e viata.

Asa este, exact ca in cazul bogatasilor ce nu tin  cont de pedagogie si inteligenta emotionala.

P.s. daca poti sa te uiti putin pe topicul cu geci piele, mersiiiiiiii mult

#60
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023
Ideile astea de a face un singur copil, si a ii oferi tot la 20 de ani nu este din partea noastra (a romanilor), ci a strainilor. Aia procedeaza asa. Ca si multe altele, se imprumuta chestii fara a fi gandite. Noi suntem romani; avem o alta gandire.

Eu, astora cu un singur copil le spun un singur: Ce faci daca iti moare copilul? E un in bloc, am avut un vecin, 30 de ani, s-a cumplat cu una, mediz rezident, desteapta.. ala a bagat un cutin in ea si a omorat-o. Pe motiv de gelozie. Acum.. fiecare intelege ce vrea. Parintii sunt terminati, evident pt ca ei nu pot face altii copii iar toagte investia lor este egala cu 0. Ca si cand n-ar fi avut niciodata copii.
Idea este: nenorociri se intampla la tot pasul, NU este bine sa ai un singur copil. Nimeni nu pricepe.

Edited by auditionstir, 20 November 2023 - 23:50.


#61
MocanuLegos

MocanuLegos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.10.2023

View Postauditionstir, on 20 noiembrie 2023 - 23:49, said:

Ideile astea de a face un singur copil, si a ii oferi tot la 20 de ani nu este din partea noastra (a romanilor), ci a strainilor. Aia procedeaza asa. Ca si multe altele, se imprumuta chestii fara a fi gandite. Noi suntem romani; avem o alta gandire.

Eu, astora cu un singur copil le spun un singur: Ce faci daca iti moare copilul? E un in bloc, am avut un vecin, 30 de ani, s-a cumplat cu una, mediz rezident, desteapta.. ala a bagat un cutin in ea si a omorat-o. Pe motiv de gelozie. Acum.. fiecare intelege ce vrea. Parintii sunt terminati, evident pt ca ei nu pot face altii copii iar toagte investia lor este egala cu 0. Ca si cand n-ar fi avut niciodata copii.
Idea este: nenorociri se intampla la tot pasul, NU este bine sa ai un singur copil. Nimeni nu pricepe.

Uau ce stratagema de geniu. Crezi ca daca moare unul din plozi il poti inlocui sau substitui cu celalalt ? durerea e de neacoperit, oricati plozi ai, asta daca ai o anumita cantitate de materie cenusie in creier si intelegi unicitatea vietii

#62
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,443
  • Înscris: 03.11.2009
Mai este un subiect cu copii si crescutul, in subiectul asta ar trebui sa se implice mai mult cei care au copii, cei care n-au dar vor, pot pune intrebari (pertinente)

#63
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012

View Posteiffel, on 20 noiembrie 2023 - 16:00, said:

O conditionare ar trebui totusi sa se aplice - de ex ai mei mi-au zis ca nu-mi iau bicileta decat daca iau premiul 1 la scoala...

In final s-au multumit cu premiul 2. Posted Image

ai tăi sunt niște teroriști!

„Fac bine parintii romani ce le ofera totul pe tava copiilor ?”

DA!

păi cum să nu-i dai TOTUL, dacă:
-a învățat bine
-s-a dezvoltat frumos
-face totul mai bine decât mine (șofează mai bine, înoată mai bine, schiază mai bine, fumează mai mult Posted Image )
-și se fac fo' 4...5 ani de când are salariu mai mare decât veniturile mele și ale mă-sii Posted Image

Edited by gushpi, 21 November 2023 - 08:55.


#64
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,843
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAWE, on 20 noiembrie 2023 - 19:29, said:



VIata trebuie sa fie altceva decat bunastare perpetua pentru progenituri, pe banii parintilor. Stiu copii din astia, efectiv nu i-au pus parintii sa faca absolut nimic, nu stiu sa se descurce decat scotand cardul dat de mama si tata, daca ala ramane pe zero sunt muritori de foame. Stiu si altii, care desi parintii au situatie materiala foarte buna, sunt chiar ok, stiu sa se descurce pentru n-au primit tot timpul ce au vrut doar fiindca au cascat gura sa ceara, au invatat ca daca vrei ceva trebuie sa pui osu' la treaba.

Uite, ia ca exemplu cazul tau propriu, fara firma familiei la care esti angajat, cam cum te-ai descurca in general, ce stii sa faci incat sa-ti asiguri un venit constant si suficient pentru ce nevoi (crezi ca) ai?
ferice de cei care primesc onafacere pe mana. Stiu de ambele cazuri: urmasi care au pus firma pe butuci dar si urmasi care au facut firma sa creasca de zeci de ori.

#65
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007

View Postauditionstir, on 20 noiembrie 2023 - 23:49, said:

Parintii sunt terminati, evident pt ca ei nu pot face altii copii iar toagte investia lor este egala cu 0. Ca si cand n-ar fi avut niciodata copii.
Idea este: nenorociri se intampla la tot pasul, NU este bine sa ai un singur copil. Nimeni nu pricepe.
Nu inteleg. Crezi ca daca ai 2 copii si-ti moare unul esti ok dpdv emotional? Functioneaza precum roata de rezerva sau cum?
Sau la ce te referi cand zici investitie? Se fac copii ca sa ai piese de schimb la batranete? Sau sa fii sigur ca are cineva grija de tine?

#66
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,315
  • Înscris: 05.06.2002

View PostTehCube, on 21 noiembrie 2023 - 10:13, said:

...Crezi ca daca ai 2 copii si-ti moare unul esti ok dpdv emotional? Functioneaza precum roata de rezerva sau cum?
intr-o oarecare masura da. nu-i o chestie prea frumoasa, dar din pacate, cam asa e construit psihicul uman.

#67
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007
Eu cand am auzit de genul asta de tragedii, parintele zicea ca nu-ti "trece" niciodata, ca nu e ca si cum ai pierde o ruda sau un parinte, acolo esti oarecum pregatit sa te lupti cu asta, dar la copil nu te vindeci. Oricum, mi se pare putin deplasat sa faci inca unul doar "de backup" ca sa te protejezi emotional in caz ca pateste primu ceva, dar noh, ce stiu eu, nu-s parinte. :D

#68
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,734
  • Înscris: 12.07.2022
Normal că este deplasat. Doamne, numa pe Softpedia puteam să citesc așa ceva! Posted Image

View PostFane, on 21 noiembrie 2023 - 10:22, said:

intr-o oarecare masura da. nu-i o chestie prea frumoasa, dar din pacate, cam asa e construit psihicul uman.

Psihicul dereglat.

#69
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,021
  • Înscris: 20.10.2015

View Postauditionstir, on 20 noiembrie 2023 - 23:49, said:

Ideile astea de a face un singur copil, si a ii oferi tot la 20 de ani nu este din partea noastra (a romanilor), ci a strainilor. Aia procedeaza asa. Ca si multe altele, se imprumuta chestii fara a fi gandite. Noi suntem romani; avem o alta gandire.

Da, unii trimit vehicule pe marte, noi facem sarmale, :lol:

Ofera americanul tot copiilor?
Poate-n filme

Sa-i vezi la 8 anisori cum fac limonada si o vand...
Sa-i vezi cum isi vand jucariile vechi pentru a strange bani sa-si cumpere altele noi.

Romanii?
Esti al dracu daca nu-i dai..

#70
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,706
  • Înscris: 13.06.2004
1) Se fac unele generalizări. Sunt Americani şi Americani. Şi în România sunt oameni care încurajează copii, dar sunt mai puţini decât în S.U.A. Alteori, se încurajează singuri.
2) M-am uitat pe ceva statistici şi în Europa Occidentală sunt persoane care stau cu părinţii până după 18 ani. Procentual, mai puţini decât în Est. În Vest (Austria inclusă, deşi e în Centru) mai stau unii până îşi termină studiile/se pun pe picioare, aidcă 24-26 de ani. Acum nu ştiu dacă e numai chestie de părinţi sau e vorba şi de a face ce vor, fără să mai dea atâta socoteală părinţilor. Procentul celor care stau cu părinţii însă creşte şi pentru a sta în chirie/în locuinţa ta costă mai mult decât în trecut. Într-un fel e bine aşa, că poate mai scade pofta împuţiţilor de imobiliari, plagă a societăţii actuale.
3) Cineva a zis despre EDucaţie. Adevărat. În România nu cred că numai educaţia antreprenorială de vină. Chiar dacă părinţii nu le oferă copiilor tot, uneori din motive ca să-i limiteze, alteori că nu au bani, nu-i învaţă de exemplu că nu e doar marca cea care contează. Tinerii se identifică cu tot felul de mărci şi cred că numai alea îi face cool şi trendy. Aşa ajung să aibă "valoare" tot felul de "influcenceri", ceea ce duce la partrea doi a educaţiei, anume că nu le oferă o educaţie culturală şi morală, care este baza societăţii.
Unii părinţi nu au timp şi răbdare, dar măcar să înceapă cu o bază şi apoi să le zică "căutaţi şi asta pe net, dacă tot staţi pe telefon atâta. Dacă nu vă place, nu vă uitaţi prea mult, dar măcar vedeţi despre ce e vorba". Însă nu o fac, cu rezultatele de rigoare.
În cazul meu, părinţii s-au aşteptat ca eu să fiu educat în unele privinţe cumva din neant, că doar cresc în vârstă şi mi se dezvoltă mintea. Numai că eu m-am maturizat mai târziu (pshihologic, mental; comentariile la Română şi excerciţiile la Mate abia pe la 23 de ani le-am priceput) şi din cauza asta m-am comportat adeseori cum nu trebuie. Poate dacă stăteau mai mult de vorbă cu mine, să-mi explice pe înţelesul meu cum sunt unele chestii, eram un pic mai altfel. Sunt genul de persoană care în general trebuie să se autoconvingă. No, măcar voi să fiţi altfel.

Edited by djl, 21 November 2023 - 11:20.


#71
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014
e un echilibru undeva, dar acel echilibru este destul de subiectiv.

Stiu familii care au posibilitati financiare bune si si-au ajutat copii destul de mult, cu rezultate diferite:
- cazul 1. o lepra de om, atat in liceu, cat si in facultate (privata, facuta mai mult la misto) si ajutorul parintilor chiar si acum la 30 de ani, il tine in continuare sa fie o lepra. Nu e serios la munca si le schimba foarte des ca oricum stie ca are o plasa de siguranta in spate, traieste mult peste propriile posibilitati (daca ar trai doar din ce ar castiga singur) etc
- cazul 2. om serios, facut facultate serioasa si apoi a primit de la parinti un apartament cu 3 camere in bucuresti si o masina noua. A fost ajutor de inceput de drum si apoi a trait numai din ce a castigat singur (nu ca ar avea salariu mic)

Ce voiam sa zic, e ca sustinerea excesiva din partea parintilor poate avea un  efect negativ, in functie de ce fel de om e copilul.

#72
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,315
  • Înscris: 05.06.2002

View PostTehCube, on 21 noiembrie 2023 - 10:49, said:

Eu cand am auzit de genul asta de tragedii, parintele zicea ca nu-ti "trece" niciodata, ca nu e ca si cum ai pierde o ruda sau un parinte, acolo esti oarecum pregatit sa te lupti cu asta, dar la copil nu te vindeci. Oricum, mi se pare putin deplasat sa faci inca unul doar "de backup" ca sa te protejezi emotional in caz ca pateste primu ceva, dar noh, ce stiu eu, nu-s parinte. Posted Image
daca stai si despici firul in patru dai de ce zici tu si normal ca nu-i prea frumos aspectul asta.

pe vremuri, cand mortalitatea infantila era extrem de mare se obisnuia sa se faca multi copii si sa speri ca vor ajunge la maturitate parte dintre ei. parintii nu se legau emotional asa tare de copii ca acu cand au unul - doi, iar copii la fel, nu erau asa legati de parinti. ei formau o mica haita cu fratii si surorile si chestia asta nu era asa rea, ca erau invatati sa fie mai bataiosi de mici. doreau un anumit loc in haita? pai trebuiau sa-l obtina in pofida altora. nu exista psiholog pt looseri.

View PostEv_eee, on 21 noiembrie 2023 - 10:58, said:

Normal că este deplasat. Doamne, numa pe Softpedia puteam să citesc așa ceva! Posted Image



Psihicul dereglat.
nici n-ai ideie cat de primitiv e psihicul tau care-l crezi tare evoluat...

Edited by Fane, 21 November 2023 - 11:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate