Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Fac bine parintii romani ce le ofera totul pe tava copiilor ?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
688 replies to this topic

#73
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023

View PostTehCube, on 21 noiembrie 2023 - 10:13, said:

Nu inteleg. Crezi ca daca ai 2 copii si-ti moare unul esti ok dpdv emotional? Functioneaza precum roata de rezerva sau cum?
Sau la ce te referi cand zici investitie? Se fac copii ca sa ai piese de schimb la batranete? Sau sa fii sigur ca are cineva grija de tine?

Cineva trebuie sa-ti preia cunostiintele, si averea. Altfel, ai trait degeaba, nimeni nu va prelua nimic de la tine, si tot ce ai adunat in viata se va duce la stat. Asta se va intampla. Atunci cand mori, este important sa lasi ceva in spate. Am mai spus, ai unul singur, si moare, tot timpul investit, si banii investiti au fost degeaba. Si ti-ai irosit viata chinuide-te pt. nimic.

View PostMocanuLegos, on 21 noiembrie 2023 - 03:00, said:


Uau ce stratagema de geniu. Crezi ca daca moare unul din plozi il poti inlocui sau substitui cu celalalt ? durerea e de neacoperit, oricati plozi ai, asta daca ai o anumita cantitate de materie cenusie in creier si intelegi unicitatea vietii

Da, pentru ca asta este viata. Treci mult mai usor peste durere atunci cand sunt mai multi. Familia devina mult mai unita cand se inampla asa ceva. AI unul singur, si ce se intampla, familia nu mai e unita, nu mai ai ce.. dar cand sunt mai multi, incep sa realizeze niste chestii, pe care altfel nu le-ar realiza.


---

Din nou, toate astea sunt copiate din afara. S-a facut in asa fel incat sa se creada ca tot ce avem noi, nu este bun. La un momentat in postarile mele, am dat un exemplu de o relatie in care ei sunt impreuna dar total independenti. Nu le placut traditiile noastre.. crezi ca sunt fericiti si le place?

Ceea ce vezi in afara nu ni se aplica noua. Nimic. Iar ceea ce nu pricep unii este ca odata ce te nasti intr-un loc devii unul si acelasi cu acel loc. N-ai cum sa te nasti roman si sa devii neamt.. nu merge.

#74
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,823
  • Înscris: 17.12.2019
La ce postări am citi pe aici, zici că o să avem în curând o armată de spartani pentru că majoritatea forumiștilor și-au trimis copii, iarna, doar în chiloți și cu un băț în mână să aducă o piele de lup din pădure.
Eu sunt dintre cei ce i-am oferit fiicei tot ce am avut posibilitatea să-i ofer. Nu a fost nevoie de condiționare cu rezultate la învățătură pentru că oricum au fost foarte bune. Acum, studentă fiind, are alocat un buget în care să se încadreze și din acel buget reușește să exonomisească, crescând-și suma adunată în timpul școlii generale și liceu din bursa de merit și alocația de stat. După unii am greșit dar niciunul din cei ce critică acest mod de creștere a copilului nu spune și cum a făcut el și la ce rezultate a juns.

#75
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postauditionstir, on 21 noiembrie 2023 - 12:28, said:



Cineva trebuie sa-ti preia cunostiintele, si averea. Altfel, ai trait degeaba, nimeni nu va prelua nimic de la tine, si tot ce ai adunat in viata se va duce la stat. Asta se va intampla. Atunci cand mori, este important sa lasi ceva in spate. Am mai spus, ai unul singur, si moare, tot timpul investit, si banii investiti au fost degeaba. Si ti-ai irosit viata chinuide-te pt. nimic.



Da, pentru ca asta este viata. Treci mult mai usor peste durere atunci cand sunt mai multi. Familia devina mult mai unita cand se inampla asa ceva. AI unul singur, si ce se intampla, familia nu mai e unita, nu mai ai ce.. dar cand sunt mai multi, incep sa realizeze niste chestii, pe care altfel nu le-ar realiza.


---

Din nou, toate astea sunt copiate din afara. S-a facut in asa fel incat sa se creada ca tot ce avem noi, nu este bun. La un momentat in postarile mele, am dat un exemplu de o relatie in care ei sunt impreuna dar total independenti. Nu le placut traditiile noastre.. crezi ca sunt fericiti si le place?

Ceea ce vezi in afara nu ni se aplica noua. Nimic. Iar ceea ce nu pricep unii este ca odata ce te nasti intr-un loc devii unul si acelasi cu acel loc. N-ai cum sa te nasti roman si sa devii neamt.. nu merge.
Normal. In cazul oamenilor profund egoisti, care nu dau nimic la nimeni, nu invata pe nimeni nimic. Doar daca au copii.
Desi uneori nici pe ei. Doar dau din gura, teoretic. Sa para si ceva bun pe langa tona de ineptii egoiste.

View PostFane, on 21 noiembrie 2023 - 11:40, said:


daca stai si despici firul in patru dai de ce zici tu si normal ca nu-i prea frumos aspectul asta.

pe vremuri, cand mortalitatea infantila era extrem de mare se obisnuia sa se faca multi copii si sa speri ca vor ajunge la maturitate parte dintre ei. parintii nu se legau emotional asa tare de copii ca acu cand au unul - doi, iar copii la fel, nu erau asa legati de parinti. ei formau o mica haita cu fratii si surorile si chestia asta nu era asa rea, ca erau invatati sa fie mai bataiosi de mici. doreau un anumit loc in haita? pai trebuiau sa-l obtina in pofida altora. nu exista psiholog pt looseri.


nici n-ai ideie cat de primitiv e psihicul tau care-l crezi tare evoluat...
Mai este unul mai in fata. Isi promoveaza halucinatiile spunand ca au in spate studii stiintifice.

Well, e locul cel mai potrivit pentru ele... Cu putini care sa le contrazica.

Edited by Cr1spy, 21 November 2023 - 13:08.


#76
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,658
  • Înscris: 30.10.2003

View PostSoulstream, on 21 noiembrie 2023 - 11:35, said:

e un echilibru undeva, dar acel echilibru este destul de subiectiv.
...
Ce voiam sa zic, e ca sustinerea excesiva din partea parintilor poate avea un  efect negativ, in functie de ce fel de om e copilul.
Foarte corect. Ca parinte poti sa-ti educi copilul cat de mult poti, daca prinde un anturaj prost ... adio. O gramada de adulti cad in patima jocurilor sau a drogurilor, atunci ce poti sa te astepti la tineri si copii.

Exista parinti care nu au nici o treaba cu copiii, iar acestia devin oameni ok si exista parinti care fac totul pentru copilul lor (ma refer la educatie), iar acestia devin niste haimanale. Sunt foarte multi factori care influenteaza un copil/tanar

#77
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,315
  • Înscris: 05.06.2002

View PostCr1spy, on 21 noiembrie 2023 - 13:06, said:

Mai este unul mai in fata. Isi promoveaza halucinatiile spunand ca au in spate studii stiintifice.

Well, e locul cel mai potrivit pentru ele... Cu putini care sa le contrazica.
te rog, fara atacuri la persoana, ca-ti dau report. daca nu esti de acord cu vreo ideie esti libera s-o combati. daca nu esti in stare sa respecti regulile minimale ale discutiei pe forum nu esti obligata sa participi.

#78
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,734
  • Înscris: 12.07.2022
Da, le dai tot ce se poate da copiilor. Că d aia i ai făcut,  că asta înseamnă iubirea.
Problemele apar atunci când le dai doar dpdv material. Când crezi că este de ajuns. Altfel, este foarte sănătos să dai copilului.

#79
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,315
  • Înscris: 08.01.2021

View PostFane, on 21 noiembrie 2023 - 11:40, said:

. parintii nu se legau emotional asa tare de copii ca acu cand au unul - doi, iar copii la fel, nu erau asa legati de parinti. ei formau o mica haita cu fratii si surorile si chestia asta nu era asa rea, ca erau invatati sa fie mai bataiosi de mici.

Da dar la 35 ani mulți erau deja niște epave și la 50 pierdeau lupta cu mitilicul și ciroza hepatica.

Edited by KiloW, 21 November 2023 - 13:36.


#80
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostFane, on 21 noiembrie 2023 - 13:28, said:


te rog, fara atacuri la persoana, ca-ti dau report. daca nu esti de acord cu vreo ideie esti libera s-o combati. daca nu esti in stare sa respecti regulile minimale ale discutiei pe forum nu esti obligata sa participi.
Nu este nicio idee ce ai expus tu, este o bolnaviciune sa spui ca un parinte nu sufera dupa moartea unui copil, fiindca mai are altul.
Pai voi aveti tupeu, bineinteles, nu doar le promovati, dar le si impuneti la modul agresiv. Vorbiti in dreptul vostru, nu la modul general despre oameni. Fiindca oamenii sufera si dupa un caine, chiar daca au alti caini. Si animalele sufera dupa puii lor, chiar daca in fiecare an fac altii.
Numai psihopati nu sufera dupa moartea unui copil, fiindca are altul pe care sa-l foloseasca. Nu oamenii, ci bolnavii psihic nu se ataseaza si nu sufera. Si nu , nu oamenii normali sunt loseri fiindca sufera dupa ceea ce pierd si nu sunt orientati numai spre castig, altii sunt anormali, bolnavi psihic.

Edited by Cr1spy, 21 November 2023 - 13:43.


#81
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEv_eee, on 21 noiembrie 2023 - 13:29, said:

Da, le dai tot ce se poate da copiilor. Că d aia i ai făcut,  că asta înseamnă iubirea.
Problemele apar atunci când le dai doar dpdv material. Când crezi că este de ajuns. Altfel, este foarte sănătos să dai copilului.

Fals,

Daca-l iubesti il INVETI sa traiasca singur, sa pescuiasca singur, il incurajezi pe pasiunile lui, il inveti valoarea banului, il inveti respectul prin exemplu, il inveti responsabilitatea
Nu-i iei BMW si droguri

#82
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,315
  • Înscris: 05.06.2002

View PostCr1spy, on 21 noiembrie 2023 - 13:38, said:


Nu este nicio idee ce ai expus tu, este o bolnaviciune sa spui ca un parinte nu sufera dupa moartea unui copil, fiindca mai are altul.
Pai voi aveti tupeu, bineinteles, nu doar le promovati, dar le si impuneti la modul agresiv. Vorbiti in dreptul vostru, nu la modul general despre oameni. Fiindca oamenii sufera si dupa un caine, chiar daca au alti caini. Si animalele sufera dupa puii lor, chiar daca in fiecare an fac altii.
Numai psihopati nu sufera dupa moartea unui copil, fiindca are altul pe care sa-l foloseasca. Nu oamenii, ci bolnavii psihic nu se ataseaza si nu sufera. Si nu , nu oamenii normali sunt loseri fiindca sufera dupa ceea ce pierd si nu sunt orientati numai spre castig, altii sunt anormali, bolnavi psihic.
tu asta ai inteles din ce am scris eu acolo? nu stiu daca ai observat, dar eu nici n-am discutat in termeni de bine sau rau, sau ii recomandam cuiva vreo conduita.

Edited by Fane, 21 November 2023 - 13:53.


#83
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View PostEv_eee, on 21 noiembrie 2023 - 13:29, said:

Da, le dai tot ce se poate da copiilor. Că d aia i ai făcut,  că asta înseamnă iubirea.
Iubirea nu inseamna sa le dai tot ce se poate si tot ce vor copii. Degeaba le dai tot ce vor dar esti absent din viata lor si sa crezi ca ai rezolvat problema din viata copiilor.
Lucrurile materiale nu inseamna totul..

na ca am ajuns si aici :P

Edited by tehnics, 21 November 2023 - 13:47.


#84
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,734
  • Înscris: 12.07.2022
Am zis același lucru. Poți,  te rog, când mă citezi, să încerci să și înțelegi ce citești?

Ai tăiat din ce am scris doar să crezi că mă contrazici.  Ferească! :blink:

#85
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostFane, on 21 noiembrie 2023 - 13:46, said:


tu asta ai inteles din ce am scris eu acolo?
Da, ai spus ca asa este psihicul uman, PRIMITIV.
De parca ai fi masurat tu suferinta cuiva si ai sti ca este mai mica sau mai mare, dupa faptul ca are 2,3,4... 11 copii. De parca nu ar exista oameni care au murit de durere, dupa ce le-a murit un copil, desi aveau si alti copii.

Edited by Cr1spy, 21 November 2023 - 14:03.


#86
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,315
  • Înscris: 05.06.2002

View PostCr1spy, on 21 noiembrie 2023 - 13:52, said:


Da, ai spus ca asa este psihicul uman, PRIMITIV.
da este foarte primitiv si cand ma uit in jur imi intaresc convingerea, cu toate cam mai toata lumea se crede speciala.

View PostCr1spy, on 21 noiembrie 2023 - 13:52, said:

De parca ai fi masurat tu suferinta cuiva si ai sti ca este mai mica sau mai mare, dupa faptul ca are 2,3,4... 11 copii.
eu n-am masurat suferinta, eu am afirmat ca cei care adopta modul asta de viata cu mai multi copii trec ceva mai usor peste un asemenea eveniment (care oricum ai da-o e o tragedie).

#87
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Da, un mod primitiv, lipsit de umanitate.  Ma bucur ca il promovezi pe Softpedia. Si altii ca tine.
O incercare psihopata de a normativiza si controla pana si suferinta pierderii copiilor.

Edited by Cr1spy, 21 November 2023 - 14:06.


#88
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,734
  • Înscris: 12.07.2022
Eu nu am auzit pe nimeni, niciodată,  că face 2 copii de teamă că ar muri unul și nush ce. Eu nu cred că un om sănătos la cap gândește n felul ăsta.
La fel,  nu cred că un om sănătos la cap, care își permite finaciar să și ajute copilul îl lasă n sărăcie doar ca să învețe să facă bani. Nu! Îi creează confort, evident. Și evident că nu numai atât.  Ca părinte,  ești responsabil să i creezi și confort emoțional și confort material
Confortul emoțional înseamnă, da, să l pregătești pentru viață,  să fii lângă el, să l înveți lucruri, să se poată bizui pe tine.

Edited by Ev_eee, 21 November 2023 - 14:50.


#89
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,315
  • Înscris: 05.06.2002

View PostCr1spy, on 21 noiembrie 2023 - 14:01, said:

Da, un mod primitiv, lipsit de umanitate.  Ma bucur ca il promovezi pe Softpedia. Si altii ca tine.
O incercare psihopata de a normativiza si controla pana si suferinta pierderii copiilor.
cine, ce ti-a controlat? simte-te cat vrei tu de libera sa-ti exprimi trairile si emotiile!

View PostEv_eee, on 21 noiembrie 2023 - 14:50, said:

Eu nu am auzit pe nimeni, niciodată,  că face 2 copii de teamă că ar muri unul și nush ce. Eu nu cred că un om sănătos la cap gândește n felul ăsta.
nu, dar unii oameni pe lumea asta adopta un anumit stil de viata, altii alte stiluri de viata. si fiecare stil de viata vine la pachet cu avantaje si dezavantaje.

uita-te oleaca si la cei care traiesc in tari sarace cu acces slab la servicii medicale si vezi cam ce metode de a trece prin viata au gasit si oamenii aia.

Edited by Fane, 21 November 2023 - 14:51.


#90
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostEv_eee, on 21 noiembrie 2023 - 14:50, said:

Eu nu am auzit pe nimeni, niciodată,  că face 2 copii de teamă că ar muri unul și nush ce. Eu nu cred că un om sănătos la cap gândește n felul ăsta.
La fel,  nu cred că un om sănătos la cap, care își permite finaciar să și ajute copilul îl lasă n sărăcie doar ca să învețe să facă bani. Nu! Îi creează confort, evident. Și evident că nu numai atât.  Ca părinte,  ești responsabil să i creezi și confort emoțional și confort material
Confortul emoțional înseamnă, da, să l pregătești pentru viață,  să fii lângă el, să l înveți lucruri, să se poată bizui pe tine.
Zic altii care doar privesc suferinta altora si se afla si ei in treaba:
Lasa nu mai plange dupa copil, ca il ai pe celalalt!
Lasa, ca nu mai ai nici tu mult de trait si te intalnesti pe lumea cealalta cu el.
Samd.
Unii ajung sa se si sinucida, impinsi pe de o parte de durere, pe de alta de sadici dintr-astia, care stau si privesc, analizeaza, testeaza sau exacerbeaza durerea altora.

Edited by Cr1spy, 21 November 2023 - 15:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate