Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie
 Alipire apartamente

Curba Q-U Fronius gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android
 Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...
 Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...
 

Fac bine parintii romani ce le ofera totul pe tava copiilor ?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
688 replies to this topic

#109
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 12.07.2022
Ba bineînțeles că va ști ce să aleagă dacă ți ai făcut treaba ca părinte.  Asta înseamnă să fii părinte: să ți pregătești copilul pentru viață,  să facă alegeri în funcție de ceea ce gândește el, nu alții pentru el.
Ce s prostiile astea, că să ducă mai departe tradițiile,  doamne ferește? Posted Image Posted Image

Edited by Ev_eee, 21 November 2023 - 22:23.


#110
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011
"Se preda stacheta, ala si-a rupt cativa ani din viata sa te creasca, si tu (ar fi frumos) sa il ajuti."
Nu am cerut nimanui sa ma nasca. Ajutorul ala frumos vine din iubire, nu din altceva.

"nu iti va vrea niciodata raul"
Sigur, dar asta nu e nici pe departe o garanție ca stie care e binele TAU.

"Intre ce am vrut eu si ce au spus ei, am mers pe vorba lor"
Mai exista si varianta cu sfatuitul. Cu argumente, cu disecat situatiile in patru...

#111
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,482
  • Înscris: 03.11.2009

View PostTsunamii, on 20 noiembrie 2023 - 20:11, said:

Eu fumam cu furtunul de la masina de spalat.
Nu te cred, zici doar asa ca sa ma impresionezi, numa' ca pe mine ma lasa rece! Posted Image

#112
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,241
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCosti_68, on 22 noiembrie 2023 - 05:48, said:

Nu te cred, zici doar asa ca sa ma impresionezi, numa' ca pe mine ma lasa rece! Posted Image

you got it

#113
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postfuturist, on 21 noiembrie 2023 - 20:44, said:


Vorbea cineva mai sus de empatie.
Si aia se cumpara?
E la kg sau la litru?


ON: Nu.

Legat de empatie, vad multi parinti de copii mici ce isi dau copilul pe mana bonei si ei se intorc la munca... Insa se plang de bona...
Sa stai langa un copil mic trebuie sa demonstrezi multa empatie si rabdare, te consuma emotional. Iar parintele ala ce a fugit la munca unde e mai usor, lasand treaba de parinte unei bone de la care asteapta sa se implice si sa arate empatie mai multa decat poate oferi el ca parinte copilului.
Daca tu ca parinte nu iti mai suporti copilul, sa te astepti ca bona sa se implice emotional mai mult decat tine e chiar o aberatie.

View Postcatalina1, on 21 noiembrie 2023 - 23:00, said:

"Se preda stacheta, ala si-a rupt cativa ani din viata sa te creasca, si tu (ar fi frumos) sa il ajuti."
.

Doar ca parintii din ziua de azi nu prea isi mai rup din anii aia ca sa creasca un copil. Paseaza responsabilitatea cresterii lui unei bone sau a cresei, unde l-ar lasa si 16 ore pe zi daca ar putea.

Edited by Matrix40, 22 November 2023 - 12:23.


#114
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,248
  • Înscris: 04.03.2014

View PostMatrix40, on 22 noiembrie 2023 - 12:26, said:


Legat de empatie, vad multi parinti de copii mici ce isi dau copilul pe mana bonei si ei se intorc la munca... Insa se plang de bona...
Sa stai langa un copil mic trebuie sa demonstrezi multa empatie si rabdare, te consuma emotional. Iar parintele ala ce a fugit la munca unde e mai usor, lasand treaba de parinte unei bone de la care asteapta sa se implice si sa arate empatie mai multa decat poate oferi el ca parinte copilului.
Daca tu ca parinte nu iti mai suporti copilul, sa te astepti ca bona sa se implice emotional mai mult decat tine e chiar o aberatie.


Sau mamele trebuie sa munceasca pentru ca e nevoie de acel venit in casa, pentru ca nu vor sa renunte la cariera sau pentru ca pur si simplu le place munca lor?

Toate trei cazurile daca nu sunt duse la extrem sunt compatibile cu cresterea decenta a copilului/copiilor.

#115
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postionutzitaly, on 22 noiembrie 2023 - 13:17, said:



Sau mamele trebuie sa munceasca pentru ca e nevoie de acel venit in casa, pentru ca nu vor sa renunte la cariera sau pentru ca pur si simplu le place munca lor?

Toate trei cazurile daca nu sunt duse la extrem sunt compatibile cu cresterea decenta a copilului/copiilor.

Le place munca lor mai mult decat propriul copil. Pai inseamna ca nu trebuiau sa faca un copil, mai mult le incurca in cariera.
Daca vrei sa faci un copil ar trebui poate  sa il pui pe primul loc in prioritatatile tale.

Daca tu ca mama nu-l pui ca prima prioritate in viata ta, nu te astepta ca bona sa consume mai multa energie decat tine in legatura cu el, si ea isi face job-ul fara prea mare implicare emotionala.

Plus ca de cele mai multe ori bona + hainele de munca + benzina de dus la munca + mancatul la restaurant ca esti la munca costa mai mult decat daca mama ar sta acasa.

Edited by Matrix40, 22 November 2023 - 13:23.


#116
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,248
  • Înscris: 04.03.2014

View PostMatrix40, on 22 noiembrie 2023 - 13:20, said:


Le place munca lor mai mult decat propriul copil. Pai inseamna ca nu trebuiau sa faca un copil, mai mult le incurca in cariera.
Daca vrei sa faci un copil ar trebui poate  sa il pui pe primul loc in prioritatatile tale.


Nevasta-mea ar considera-o o analiza rautacioasa si deplasata, la fel colegele care citesc acest topic.

Se pot amandoua, cariera si copil.

#117
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,185
  • Înscris: 21.06.2016

View PostMatrix40, on 22 noiembrie 2023 - 13:20, said:



Le place munca lor mai mult decat propriul copil. Pai inseamna ca nu trebuiau sa faca un copil, mai mult le incurca in cariera.
Daca vrei sa faci un copil ar trebui poate  sa il pui pe primul loc in prioritatatile tale.

Daca tu ca mama nu-l pui ca prima prioritate in viata ta, nu te astepta ca bona sa consume mai multa energie decat tine in legatura cu el, si ea isi face job-ul fara prea mare implicare emotionala.

Plus ca de cele mai multe ori bona + hainele de munca + benzina de dus la munca + mancatul la restaurant ca esti la munca costa mai mult decat daca mama ar sta acasa.

O mulțime de oameni pe care ii știu bine au fost crescuți CU (nu “de”, asta e o exagerare prosteasca) bone, au crescut la grădinița și camin, la creșă,  și au ajuns oameni de succes fără sechele închipuite.
De fapt as spune ca e o corelație între reușita in viața și cariera mamei.
In familia mea cu toții, părinți și copii, am crescut cu bona și la cămin/grădinița.
Și pot să-ți spun din observații directe ca suntem mult peste marea majoritate a celor crescuți cu mama casnica.


Ideile tale sunt fix pe doa.

#118
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,018
  • Înscris: 13.06.2004
@ Ev_eee : a duce unele tradiţii mai departe, nu e rău. Problema e că unii vor să forţeze copii să facă asta sau nu sunt pregătiţi pentru refuz.
Eu, la anumite chestii, sunt mai conservator decât părinţii mei. Nu-mi doresc copii, din n motive.

#119
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postionutzitaly, on 22 noiembrie 2023 - 13:37, said:



Nevasta-mea ar considera-o o analiza rautacioasa si deplasata, la fel colegele care citesc acest topic.

Se pot amandoua, cariera si copil.

Bineinteles ca se poate sa mergi si pe Luna daca vrei... Doar ca nu le poti face pe toate bine,  se fac niste compromisuri, un copil posibil disfunctional emotional in cazul de fata.
Nici la munca nu poti fi la fel de productiv ca unul ce nu are grija unui copil acasa.

View Postvrajitoruldinoz, on 22 noiembrie 2023 - 14:13, said:


In familia mea cu toții, părinți și copii, am crescut cu bona și la cămin/grădinița.
Și pot să-ți spun din observații directe ca suntem mult peste marea majoritate a celor crescuți cu mama casnica.



Asa crezi tu....
De fapt nici nu ai mentionat care sunt criteriile pe baza carora ai tras aceste concluzii.

Edited by Matrix40, 22 November 2023 - 15:02.


#120
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,185
  • Înscris: 21.06.2016
Cum adică “așa cred eu”? Ce ai putea sti tu mai bine ca mine?

Mai ales ca din posturile tale pari a avea probleme semnificative, adică in nici un caz nu pari un expert in realizare, fericire și ce mai vrei tu. Din contra, as putea spune.

Edited by vrajitoruldinoz, 22 November 2023 - 16:04.


#121
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postvrajitoruldinoz, on 22 noiembrie 2023 - 16:03, said:

Cum adică “așa cred eu”? Ce ai putea sti tu mai bine ca mine?

Mai ales ca din posturile tale pari a avea probleme semnificative, adică in nici un caz nu pari un expert in realizare, fericire și ce mai vrei tu. Din contra, as putea spune.

Pai ai reusit in aceasta postare sa te contrazici singur, nu stiu eu multe despre tine ca sa imi dau cu parerea, dar tu stii multe despre mine sa iti dai cu parerea despre mine 😂

E lasat de la natura ca un copil sa aiba nevoie de mama langa el in primul rand, in primele luni sau ani din viata, dar oi fi tu un cyborg exceptia de la regula.
Si nici nu ai raspuns macar la intrebare, care sunt criteriile dupa care de consideri un individ mai bine crescut decat altii?
Si eu pot trage concluzia din postarile tale ca ai peobleme emotionale, datorate poate si modului cum ai fost crescut in primii ani.

Edited by Matrix40, 22 November 2023 - 16:43.


#122
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,185
  • Înscris: 21.06.2016
Informația pe care o am eu despre tine e o mâna de posturi. Nu e completa, nu am pretenții de cine știe ce psihanaliza dar ceva transpare.
Tu poți veni cu o judecată similară depre mine, dar nu despre un grup întreg se oameni care nu scriu pe forumul asta și pe care nu ii cunosti. Așa ca insinuările cu “așa crezi tu” se bazează pe nimic, și-ar o încercare se manipulare a discuției.
Criteriile sunt cele normale, sunt oameni inteligenți, functionali, productivi, sănătoși psihic, cu familii, fără nemulțumiri majore. Spune tu unul in plus.

#123
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011

View Postionutzitaly, on 22 noiembrie 2023 - 13:37, said:



Nevasta-mea ar considera-o o analiza rautacioasa si deplasata, la fel colegele care citesc acest topic.

Se pot amandoua, cariera si copil.
Statul roman te plateste 85% din salariu (ce-i drept 8500 lei maxim) ca sa stai acasa cu copilul 1 an si 11 luni (si 10, mai nou).
Cu toată oboseala mea psihica acumultata deja într-un an, eu sunt de acord cu colegul. Singurul caz in care chiar inteleg e depresia post natala. Acolo da, te poate salva.

Am colege care au nascut cam in acelasi timp cu mine si au ales sa lucreze la o luna-doua dupa. Diferenta majora intre noi e ca eu sunt mult mai batrana ca ele, realizez ca doi ani sunt un nimic.

View PostMatrix40, on 22 noiembrie 2023 - 13:20, said:



Le place munca lor mai mult decat propriul copil.
Exagerezi grav, totusi. E greu, e crunt de greu. Te seaca de toata energia. E fun si misto cu pauze lungi, nu non-stop.

#124
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,418
  • Înscris: 30.07.2006

View PostMatrix40, on 20 noiembrie 2023 - 15:44, said:

Observ ca tinerii nou intrati in campul muncii nu mai au motivatia pe care o aveau generatiile anterioare, angajatii de 40 ani par mai motivati si deschisi la provocari decat cei de 20. Tin minte ca atunci cand m-am angajat era concurenta intre cei tineri legat de cine sa plece in afara tarii in delegatie, delegatie care erau si sunt banoase, experiente noi in tari noi. Ei bine vad acum ca tinerii nu se mai inghesuie la asemenea experiente...
Si te gandesti daca tu la 20 ani primesti masa, casa, masina de la parinti, de ce sa mai tragi?
Oare fac bine parintii ce le ofera totul copiilor?

Nu.
Practic ii considera handicapati, ca nu sunt in stare sa stea pe picioarele lor.

#125
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,248
  • Înscris: 04.03.2014

View Postcatalina1, on 22 noiembrie 2023 - 19:08, said:


Statul roman te plateste 85% din salariu (ce-i drept 8500 lei maxim) ca sa stai acasa cu copilul 1 an si 11 luni (si 10, mai nou).


Pai nu e rau deloc:) in Italia sunt 5 luni in total, pre si post, la 80-85%.

#126
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,623
  • Înscris: 02.09.2006

View Postcatalina1, on 22 noiembrie 2023 - 19:08, said:

Statul roman te plateste 85% din salariu (ce-i drept 8500 lei maxim) ca sa stai acasa cu copilul 1 an si 11 luni (si 10, mai nou).
Cu toată oboseala mea psihica acumultata deja într-un an, eu sunt de acord cu colegul. Singurul caz in care chiar inteleg e depresia post natala. Acolo da, te poate salva.

Am colege care au nascut cam in acelasi timp cu mine si au ales sa lucreze la o luna-doua dupa. Diferenta majora intre noi e ca eu sunt mult mai batrana ca ele, realizez ca doi ani sunt un nimic.


Exagerezi grav, totusi. E greu, e crunt de greu. Te seaca de toata energia. E fun si misto cu pauze lungi, nu non-stop.
Fleacuri.Milioane de femei au crescut copii in epoca in care concediul de maternitate era de 3 luni! cam toti ati fost crescuti cu ambii parinti avind serviciu! O femeie care crestea unul sau mai multi copii, era numita ''casnica'' si nu o trimitea nimeni la munca, daca nu dorea sa o faca!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate