Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

S-au intors vandalii!

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014
"Bărbatul care ar fi vandalizat mai multe monumente din București, printre care și „Memorialul Renașterii”, este arhitect și a fost reținut.

Bărbatul de 35 de ani care ar fi făcut inscripţiile graffiti pe mai multe biserici şi monumente din Capitală, printre care și „Memorialul Renașterii” din Piața Revoluției, a fost reţinut pentru profanarea lăcaşurilor sau obiectelor de cult şi distrugere, relatează News.ro. Acesta este de profesie arhitect.

Bărbatul, Dragoş Mihai Neaţu, care este arhitect, a fost dus, joi, la sediul Serviciului de Investigaţii Criminale."

https://www.hotnews....ost-retinut.htm

Arhitect...am ramas perplex cand am citit....

Edited by Costel2014, 11 January 2024 - 16:33.


#38
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014
Explicația bărbatului care a mâzgălit cu graffiti mai multe monumente din București: „Am vrut să repar onoarea ordinului masonic” / „Sunt reîncarnat”

Bărbatul reținut după ce a făcut inscripţiile graffiti pe mai multe biserici şi monumente din Capitală, printre care și „Memorialul Renașterii” din Piața Revoluției, susține că a vrut să „repare onoarea ordinului masonic, care a fost trădat și furat”: „Eu sunt reîncarnat din a cincea viață”.

"Nu este vorba de o iluzie sau despre o ideologie, este religia masonică, care consider că a fost furată ca bun intelectual, ca bun spiritual, înlocuită prin - să folosesc cuvântul bafometism, satanism - care a luat forma religiei creștine”.

https://www.hotnews....-reincarnat.htm

Omul e bun de dus la balamuc, parerea mea.

#39
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,143
  • Înscris: 04.02.2011

 Costel2014, on 08 noiembrie 2023 - 20:37, said:

Și în 2019, un cuplu german a fost expulzat pentru că a făcut cafea pe o sobă de camping sub Podul Rialto."

https://www.ziarulde...google_vignette
Și care e vandalismul aici? vaporii de cafea sapă la temelia podului sau cum? Deja restricțiile din Veneția au devenit ridicole.

#40
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014

 benis, on 13 ianuarie 2024 - 10:28, said:

Și care e vandalismul aici? vaporii de cafea sapă la temelia podului sau cum? Deja restricțiile din Veneția au devenit ridicole.
Acum ce sa spun...la cate cafenele are si orasul ala si nemtii s-au gandit sa isi faca ei singuri...si sub ditamai podul....Posted Image

#41
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,143
  • Înscris: 04.02.2011
Cine știe, poate s-au săturat oamenii să fie serviți ce chelneri de prin asia care nu vorbesc bine nici o limbă și striga la tine de zici că ai venit să furi ceva. Nu mi-a fost tot una când o chinezoaică chelneriță a țipat la mine că a terminat supa că io tot nu pricepeam ce zice cu "I finish", credeam că a terminat de luat comanda :facepalm: Na, pe vremea aia nu știam chineza să o descânt.

#42
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014

View Postbenis, on 13 ianuarie 2024 - 23:48, said:

Cine știe, poate s-au săturat oamenii să fie serviți ce chelneri de prin asia care nu vorbesc bine nici o limbă și striga la tine de zici că ai venit să furi ceva. Nu mi-a fost tot una când o chinezoaică chelneriță a țipat la mine că a terminat supa că io tot nu pricepeam ce zice cu "I finish", credeam că a terminat de luat comanda Posted Image Na, pe vremea aia nu știam chineza să o descânt.
Nu am aavut asemenea probleme, desi acum vreo 2 la Pisa, la carciuma m-a servit un ospatar de prin Bangladesh (l-am intrebat eu de unde era). Omul stia engleza.

Ontopic:

"Cea mai veche statuie a lui Eminescu din țară, vandalizată mereu la 15 ianuarie. Hoții, atrași de mâna muzei Veronica Micle.

În cei 112 ani de existenţă, statuia a fost mutată de mai multe ori. Totodată, de-a lungul timpului, statuia a fost vandalizată, mâna muzei Veronica Micle dispărând de peste 26 de ori. Persoane necunoscute vandalizează statuia doar în preajma aniversării zilei de naştere a poetului, pe 15 ianuarie. Ultima dată, statuia a fost vandalizată în 2018.

În ultimii ani, autorităţile locale au decis în urmă ca mâna muzei lui Eminescu să fie montată pe statuie doar în apropierea zilei de 15 ianuarie. În restul timpului, mai multe replici sunt păstrate la loc sigur în depozitele Primăriei. În plus, zona este monitorizată video și păzită de polițiști."

https://adevarul.ro/...ra-2331656.html

#43
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014
"Publicație maghiară: Un român a decapitat statuia Maicii Domnului de la Dunavecse, din Ungaria."

"Procuratura Districtului Kunszentmiklós, județul Bács-Kiskun, propune arestarea unui român pentru vandalism prin distrugerea unui obiect de cult religios, care, în noaptea de Anul Nou, la Dunavecse, județul Bács-Kiskun, a profanat statuia Maicii Domnului, pe care o mai distrusese o dată în luna mai a anului trecut, dar care de atunci a fost restaurată – a anunțat Procuratura pe site-ul oficial, scrie Magyar Nemzet, citată de Rador Radio România.

Poliția din Kunszentmiklós l-a identificat și arestat rapid pe bărbat, care, pe lângă faptul că a fost arestat preventiv, a fost audiat în calitate de suspect pentru două infracțiuni de distrugere a unui obiect de cult religios."
https://www.g4media....in-ungaria.html

O luam razna cu totii...

#44
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014
Reacţia sculptorului a cărui lucrare a fost lovită cu piciorul de o femeie la Iași: „Cred că a fost instigată”


"Sculptorul Costin Ioniţă s-a declarat uimit de reacţia violentă a femeii care a lovit cu piciorul lucrarea sa expusă în centrul Iaşiului, imagini care s-au viralizat în spațiul public. Artistul a spus că îi este milă de femeia respectivă și crede că a fost instigată, precizând că nu va depune plângere la poliţie împotriva ei.

Poliţiştii ieşeni au anunţat miercuri că fac cercetări, după ce în spaţiul public au apărut imagini care arată cum o femeie loveşte cu piciorul o statuie expusă în centrul Iaşiului în cadrul proiectului „Luna sculptorilor“. Femeia se arată revoltată că lucrarea ar reprezenta nişte şerpi şi susţine că ar trebui dărâmată.

Opera de artă, intitulată Hidra, a fost realizată de sculptorul Costin Ioniţă şi a fost expusă şi în Bucureşti în anul 2012, aceasta simbolizând lipsa de verticalitate şi umanitate a clasei politice româneşti."

https://www.digi24.r...stigata-2697141

Edited by Costel2014, 22 February 2024 - 14:53.


#45
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Acum, sincer: am văzut statuia aia și mi se pare hidoasă. Nu-i că aș aplauda-o pe băbuța care o izbește de mama focului, dar …

E oribilă.

[ https://cdn.adh.reperio.news/image-b/bf86e797-dce7-4996-b405-d80832e4f4ef/index.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu mă așteptam să-i concureze pe anticii greci, dar porcăria aia nu are ce căuta într-un parc. Sperie naibii copiii.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/17/Laocoon_Pio-Clementino_Inv1059-1064-1067.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014
Statuia infatiseaza o hidra. Cand ai vazut tu o hidra frumoasa?Posted Image
P.S. Nu pot sa cred ca nu ai auzit de "estetica uratului"....Posted Image

#47
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Da, da, precis îl citise din scoarță în scoarță pe Eco!

Tâmpiți sunt ăia care i-au amplasat ”opera” într-un parc.

Înțelegeam dacă ar fi fost un ”parc tematic”, cum au făcut ungurii la Budapesta:

https://www.mementopark.hu/en/home/

#48
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014

View PostNaoto, on 26 februarie 2024 - 07:34, said:

Da, da, precis îl citise din scoarță în scoarță pe Eco!

Tâmpiți sunt ăia care i-au amplasat ”opera” într-un parc.

Înțelegeam dacă ar fi fost un ”parc tematic”, cum au făcut ungurii la Budapesta:

https://www.mementopark.hu/en/home/
E experta in Baudelaire si Arghezi (ala din "Flori de mucigai")....Posted Image

#49
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014
A fost vândută Hydra, sculptura în care ieșenii ”sperioși” au dat cu piciorul.

Sculptura "Hidra", realizată de Costin Ioniţă, a fost adjudecată, joi seara, la preţul de 10.000 de euro la prima licitaţie de sculptură de anul acesta organizată de Artmark, la sediul Galeriilor casei de licitaţie şi online.

"Ideea lucrării este că, până la urmă, clasa politică s-a schimbat doar la faţă, dar în esenţă este aceeaşi. E o temă care reprezintă politica postdecembristă. De ce Hidra? Pentru că Hidra este monstrul mitologic cu sânge otrăvit şi posibilităţi de regenerare infinite. Cele şapte capete ale Hidrei au forma unor trandafiri ce răsar din trupul decapitat al statuii lui Lenin. Lucrarea a făcut parte din 'Proiect 1990' şi a fost expusă prima dată chiar pe soclul statuii lui Lenin din Piaţa Presei Libere", a explicat Costin Ioniţă într-un comunicat transmis, pe 12 martie, de Artmark..

https://www.ziarulde...ta--378620.html

#50
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
ok, felicitari de achizitie noului proprietar si s-o stapaneasca sanatos! :)

Edited by Fane, 09 April 2024 - 20:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate