Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

S-au intors vandalii!

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007

View PostCostel2014, on 08 noiembrie 2023 - 10:33, said:

De altfel, în 2020, o secțiune a Marelui Zid Chinezesc a fost vandalizată chiar în prima zi de la redeschidere, după două luni în care accesul turiștilor a fost restricționat în urma pandemiei de coronavirus. Astfel, un turist a fost filmat în timp ce grava un mesaj, cu o cheie, pe zidul monumentului.
Vad ca nu s-a pomenit de ”desteptii” aia care au demolat la propriu o bucata din Marele zi chinezesc cu budozerul pentru ca nu aveau chef sa ocoleasca si au zis ca isi fac ei drum
https://www.euronews...-for-a-shortcut

#20
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

View Postbansh3, on 08 noiembrie 2023 - 16:24, said:

Vad ca nu s-a pomenit de ”desteptii” aia care au demolat la propriu o bucata din Marele zi chinezesc cu budozerul pentru ca nu aveau chef sa ocoleasca si au zis ca isi fac ei drum
https://www.euronews...-for-a-shortcut
Da, bietii de ei voiau sa ajunga mai repede la munca.
Eh, nu mai stim noi ce inseamna sa te mane de la spate Partidul ca sa realizezi cincinalul in patru ani si jumatate...
https://www.euronews...-vrut-sa-faca-o

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Am dorit idiocrație, libertate prost înțeleasă, asta o să avem, este un proces ireversibil.

#22
stalkerxx

stalkerxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.09.2007
Despre vandala turistă din Cehia, nu ştiu ce să spun...

#23
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

View Poststalkerxx, on 08 noiembrie 2023 - 17:55, said:

Despre vandala turistă din Cehia, nu ştiu ce să spun...
"Tânăra în vârstă de 30 de ani din Republica Cehă s-a dezbrăcat vinerea trecută după-amiază, lăsându-și lucrurile pe monument - care aduce un omagiu eroilor de război italieni - în timp ce a mers să înoate în laguna înghețată, apoi s-a întins lângă statuia unei partizane ucise pentru a poza pentru fotografii.
Fetei i-a fost interzis accesul în Veneția timp de 48 de ore și a fost amendată cu 513 dolari."
https://newsweek.ro/...orial-de-razboi
Fata era impreuna cu doi gigei care ii faceau poze in costum de baie. In ianuarie! Posted Image

"Vara trecută, un turist scoţian a fost dat afară pentru că s-a scufundat de pe Podul Accademia în Canal Grande, după o noapte în care a băut. Şi în 2019, un cuplu german a fost expulzat pentru că a făcut cafea pe o sobă de camping sub Podul Rialto."

https://www.ziarulde...google_vignette

Edited by Costel2014, 08 November 2023 - 20:35.


#24
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
Istoria este nedreaptă, vandalii nu au fost mai răi sau mai buni decât alții.
Erau „barbari” și în acele vremuri nu se împiedica nimeni de convenții - vandalii și galii jefuiau Roma, romanii dădeau „delete” Cartaginei (după ce Hannibal se „plimbase” prin toată Italia), anticii atenieni comiteau un mic genocid etc. Și să nu uităm că un grec a incendiat una dintre clasicele 7 minuni ale lumii, cu mult înainte de vandalizarea Romei.
Nesimțiții prezentului ce scuză au? Trăiesc în cea mai bună dintre lumi, nu au grija zilei de mâine și se presupune că ar avea și o educație superioară, după câteva mii de ani.

View PostCostel2014, on 08 noiembrie 2023 - 10:33, said:

Aceștia au reușit să provoace pagube în valoare de aproximativ 25.000 de euro. Inculpații au fost prinși ulterior de poliție și amendați cu 400 de euro fiecare.
Sper că vor plăti daunele, mai ales idioata aia.

#25
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

View PostBeda_Venerabilis, on 08 noiembrie 2023 - 23:00, said:

Istoria este nedreaptă, vandalii nu au fost mai răi sau mai buni decât alții.
Erau „barbari” și în acele vremuri nu se împiedica nimeni de convenții - vandalii și galii jefuiau Roma, romanii dădeau „delete” Cartaginei (după ce Hannibal se „plimbase” prin toată Italia), anticii atenieni comiteau un mic genocid etc. Și să nu uităm că un grec a incendiat una dintre clasicele 7 minuni ale lumii, cu mult înainte de vandalizarea Romei.
Nesimțiții prezentului ce scuză au? Trăiesc în cea mai bună dintre lumi, nu au grija zilei de mâine și se presupune că ar avea și o educație superioară, după câteva mii de ani.


Sper că vor plăti daunele, mai ales idioata aia.
Istoria este nedreapta, fiind scrisa de invingatori, asa cum ne asteptam. Am mai zis cineva "vae victis!" ("vai de cei invinsi").

Dar pledoaria dumitale pentru intelegere mi-a adus aminte de un excelent articol din "Dilema" al regretatei Magdalena Boiangiu, in care ii ironiza pe cai care incercau sa il reabiliteze pe Ginghis Han.

"Ca nu a fost un baiat chiar asa de rau, ca ii era frica de caini (deci era si el uom) ca a adus pax mongolica, ca muntii aia de capete taiate erau mai mult propaganda" etc.

"Bai baieti", spunea doamna Boiangiu, "daca nici asta nu a fost un criminal sadic si phihopat, atunci cine? Sfantul Francisc de Assisi? Maica Tereza?
Hai lasati-o naibii de treaba, ca maine-poimaine veniti si justificati si crimele lui Hitler, spunand doar ca lumea rea e de vina ca nu a recunoscut ce mare pictor era Adolf si l-a traumatizat pe bietul om in asa hal incat l-a determinat apoi sa faca ororile cunoscute".

P.S. Nesimtiti de azi nu au nicio scuza, doar pe aceea, poate, ca sunt idioti.

Edited by Costel2014, 09 November 2023 - 09:33.


#26
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View PostCostel2014, on 09 noiembrie 2023 - 09:31, said:

Istoria este nedreapta, fiind scrisa de invingatori, asa cum ne asteptam. Am mai zis cineva "vae victis!" ("vai de cei invinsi").

Dar pledoaria dumitale pentru intelegere …


Exagerezi. Nici vorbă de așa ceva: doar contextualiza ”barbaria”

La fel cum unii se fac că uită că Vlad Țepeș venea la domnie după numai 3 ani de la cucerirea Constantinopolului. Vremuri nu tocmai prietenoase pentru creștinătate.

#27
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

View PostNaoto, on 09 noiembrie 2023 - 11:02, said:

Exagerezi. Nici vorbă de așa ceva: doar contextualiza ”barbaria”

La fel cum unii se fac că uită că Vlad Țepeș venea la domnie după numai 3 ani de la cucerirea Constantinopolului. Vremuri nu tocmai prietenoase pentru creștinătate.
Mai, au facut ceva rau vandalii (de exemplu, au jefuit cumplit Roma), de i-a retinut lumea asa cum i-a retinut...Nu ii putem scuza, eventual prin whataboutism: "si grecii au incendiat una dintre cele 7 minuni ale lumii, si romanii au sters de pe fata pamantului Cartagina" etc.

La Vald Tepes mai e si altceva, nu doar cucerirea recenta a Constantinopolului, e vorba si de evenimentele dramatice prin care a trecut in copilarie si adolescenta, care ii explica cruzimea. Nu detaliez, ca sunt offtopic, nu e aria de istorie aici...

Edited by Costel2014, 09 November 2023 - 12:02.


#28
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
Mea culpa. Nu trebuia să deschid paranteza. Îmi cer scuze și mă retrag, nu vreau să poluez topicul.

#29
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

View PostBeda_Venerabilis, on 09 noiembrie 2023 - 19:51, said:

Mea culpa. Nu trebuia să deschid paranteza. Îmi cer scuze și mă retrag, nu vreau să poluez topicul.
Stai linistit, ai exprimat o parere. Am exagerat si eu, recunosc. Mi-ar parea rau daca nu ai mai posta pe aria asta, sincer.

#30
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
În revista "Liceenii" a fost o perioadă o fază cu un desen tematic care era "prefaţa" definiţiei unui cuvânt ce avea legătură cu desenul. Ca să ştii definiţii, explicaţii. Unul era cu nişte elevi care făcuseră praf o sală de clasă şi profesorul zice: "Uite ce aţi făcut mă minerilor". Cuvântul explicat: Vandali şi ziceau şi de trib.
Probabil unii au predilecţie spre vandalizat opere de artă ca să ajungă şi ei/ele să aibă faimă. La alţii, o fi un mod de viaţă şi vandalizează orice pot, iar dacă se nimereşte o operă de artă, uneoeru e mai super pentru ei... Deşi totuşi nu înţeleg cu ce deranjează înotul în canalele din Veneţia.
Recunosc că şi eu făceam "opere de artă" pe băncile din şcoală, liceu, chiar faculate   Posted Image

Edited by djl, 10 November 2023 - 11:16.


#31
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBeda_Venerabilis, on 09 noiembrie 2023 - 19:51, said:

Mea culpa. Nu trebuia să deschid paranteza. Îmi cer scuze și mă retrag, nu vreau să poluez topicul.

Te rog să nu te superi și să pleci.

Colegul nostru Costel2014 este dedicat acestei arii. Scrie cu pasiune :heart: și trebuie să-i înțelegi dăruirea :)

Ești binevenit și m-aș supăra eu dacă ne părăsești.

#32
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014
"Un camion de 40 de tone, condus de un șofer român, a provocat pagube semnificative în Solingen, Germania, după ce a rămas blocat într-o curte mică și a deteriorat un pod și două clădiri istorice, de 600 de ani.

Călătoria șoferului s-a încheiat când camionul a rămas blocat între un hambar istoric și o casă cu pereți din lemn, veche de 600 de ani, potrivit sursei citate.
Pompierii din Solingen au fost nevoiți să intervină pentru a preveni prăbușirea clădirilor. Ei au stabilit că clădirile sunt considerabil avariate, dar nu sunt în pericol de prăbușire.

Camionul era încărcat cu câteva tone de pâine prăjită și a fost descărcat înainte de a începe operațiunea de deblocare a acestuia dintre case. Poliția a vrut să evite astfel să fie nevoită să îl ducă înapoi peste pod, încărcat complet.

Întinderea pagubelor provocate este încă neclară. Proprietarii clădirilor se întreabă cine va plăti pentru reparații și speră ca persoana care a provocat accidentul să fie găsită și să fie trasă la răspundere."
https://www.digifm.r...avigatie-191140
Unii, daca le iei GMaps sau GPS-ul din bordul masinii, sunt complet pierduti...

#33
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014
„Memorialul Renașterii” din Piața Revoluției, vandalizat. Nu este singurul monument din centrul Capitalei pe care au fost scrise mesaje obscene.

Zidurile unor biserici, preum și monumente din centrul Capitalei, între care „Memorialul Renașterii” din Piața Revoluției, au fost vandalizate, fiind umplute cu mesaje tip graffiti, unele dintre acestea obscene.

Poliția Capitalei a anunțat că polițiștii s-au sesizat din oficiu miercuri și au început cercetări într-un dosar penal pentru profanarea lăcașurilor sau obiectelor de cult și distrugere.

Conform unui comunicat al Poliției Capitalei, în noaptea de marți spre miercuri ar fi fost scrise mesaje pe pereții mai multor biserici și monumente din sectoarele 1 și 3, unele dintre acestea fiind clasate ca monumente istorice.

Autorul a folosit un spray tip graffiti, fiind vandalizate zidul Bisericii „Sfântul Nicolae Dintr-o Zi” de pe strada Academiei și gardul Bisericii „Adormirea Maicii Domnului” de pe strada Scaune, precum și monumentul „Memorialul Renașterii” și ansamblul de statui ale lui Iuliu Maniu din Piața Revoluției. Cele două biserici și „Memorialul Renașterii” sunt clasate ca fiind monumente istorice."

https://www.hotnews....aje-obscene.htm

Autorul vandalizarilor probabil inca nu s-a trezit din betia de la Revelion.

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Turista aia ceha ar trebui invitata la morga, inteleg ca are viziuni foto cu decedati.

#35
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

View Postoverseas, on 10 ianuarie 2024 - 16:38, said:

Turista aia ceha ar trebui invitata la morga, inteleg ca are viziuni foto cu decedati.
Neah, doar face si ea un ban pe instagram postand chestii mai creepy pentru ciudati...

#36
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014
Doi bărbați au fost arestați în Londra pentru că au furat un semn stradal modificat de Banksy.

https://edition.cnn....-gbr/index.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate