Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Soluție acoperire casã

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
se poate calca pe tabla subtire pusa pe casa daca pui niste scanduri lungi si late pe tabla aia sa distribuie greutatea. Sau daca pui un panou solar pe acoperis, ala trebuie pus pe ceva lemne nu direct pe tabla, ca o face praf.

#38
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View Postsebulbus, on 07 noiembrie 2023 - 21:35, said:


Din pacate, nu, pentru ca la noi nu se ventileaza acoperisurile sub as tereala ca la ea acasa si se supraincalzeste. Altfel, cu placajul ventilat e un acoperis de 25-30 ani viata chiar si in Florida.

Vrei sa dezvolti un pic, te rog?

#39
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postunpuisor, on 08 noiembrie 2023 - 15:59, said:

se poate calca pe tabla subtire pusa pe casa daca pui niste scanduri lungi si late pe tabla aia sa distribuie greutatea. Sau daca pui un panou solar pe acoperis, ala trebuie pus pe ceva lemne nu direct pe tabla, ca o face praf.
Se poate calca si pe o foaie de plastic similara cu cel de la punga de pufuleti mentionata mai devreme. Daca pui niste pal dedesupt, pe niste scanduri lungi/late/groase/plm.
Dar asta nu inseamna ca e ok ca acoperis (mai o grindina, mai un vant cu cine stie ce particule de nisip, mai o temperatura nu stiu de care in combinatie cu cele mnentionate etc).

Aici s-a inceput discutia cu "solutie acoperire casa", nu cu "pot pune folie de staniol pe casa?".

PS:
PLM=Pacatele Lui Moise

Edited by kretzu77, 08 November 2023 - 17:38.


#40
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postunpuisor, on 08 noiembrie 2023 - 15:59, said:

se poate calca pe tabla subtire pusa pe casa daca pui niste scanduri lungi si late pe tabla aia sa distribuie greutatea. Sau daca pui un panou solar pe acoperis, ala trebuie pus pe ceva lemne nu direct pe tabla, ca o face praf.

Nu te-as sfatui sa faci niciodata asta !!! Ti-o spune cineva care a cazut de doua dupa casa !! Daca are mai mult de 14-15 grade ( panta minima recomandata pentru o invelitoare tip tigla metalica ), cum crezi tu ca va sta scandura aia pe acoperis ? Nu ti se pare riscant ???

Este mult mai simplu si mai sigur sa alegi o tabla buna, cu o grosime de 0,5 mm, care sa iti permita sa calci in siguranta pe ea, fara alte improvizatii. Este ca in reclama aia cu " viata are prioritate ! " Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 08 November 2023 - 19:23.


#41
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Nu te-as sfatui sa faci niciodata asta !!! Ti-o spune cineva care a cazut de doua dupa casa !! Daca are mai mult de 14-15 grade ( panta minima recomandata pentru o invelitoare tip tigla metalica ), cum crezi tu ca va sta scandura aia pe acoperis ? Nu ti se pare riscant ???
am facut deja asta, si scandurile alea au stat bine mersi. Dar erau destul de mari si acoperisul nu foarte inclinat.
nu toti stiu sa calce tabla aia intre onduleuri si daca mai ai si 110 + kg si treaba destula pe acoperis, pui ceva sa nu strici tabla.

#42
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Am facut in vara asta niste reparatii de acoperis la un minicastel din Franta . Este cel mai vechi acoperis pe care m-am suit . Construit in anul  1723 dupa cum era datat pe o inscriptie in piatra zidului , lucru comfirmat si de proprietara lui . Nu prea avea bani , asa ca repara pe bucati la acoperis . De data aceasta am inlocuit o dolie , citeva terminatii .si carpit cu ciment tigle crapate . Tiglele aveau peste 100 ani , asa ca trebuia manevrate cu atentie ca nu aveam de unde sa luam altele la fel .

Attached Files


Edited by 71cristian, 09 November 2023 - 08:03.


#43
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Ma uit pe stradã si vad o grãmadã de acoperișuri din tigla ceramica pline de mușchi verde crescut pe tigla.  Pai alea sunt praf. Cand a dat mușchiul in tigla aia poti s-o arunci. Dar oamenii vad ca stau asa cu tiglele pline de mușchi.

#44
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Daca e smaltuita, si ai auzit de pressure washer, poti s-o speli fara probleme. Chiar si daca nu e smaltuita, dar trebuie sa investesti un pic de efort in frecat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-5JG5ZdzkzA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postmircea812, on 08 noiembrie 2023 - 17:01, said:

Vrei sa dezvolti un pic, te rog?

Sigur. Un acoperis ventilat sub as.tereala (algoritm de cenzura idiot) permite aerului sa intre pe la streasina si sa iasa pe la coama, se produce efect de cos si un tiraj natural care tine aerul in miscare si aerul in miscare indeparteaza caldura in exces. Placajul si sindrilele nu se incalzesc foarte mult deasupra temperaturii ambientale.
Nu mai zic de avantajul pentru restul casei, practic tot ce e sub stratul de ventilatie vede temperatura de la umbra din ziua aia si nimic mai mult.

Pe partea cealalta, un acoperis neventilat, oricat de bine ar fi izolat se incalzeste. Izolatia incetineste transferul de caldura, nu il elimina. O stiu cel mai bine cei cu mansardele supraincalzite vara, chiar daca bine izolate si calduroase iarna. Iar daca nu exista miscare de aer care sa raceasca ansamblul, placajul si sindrilele ating temperaturi mult mai mari pentru mult mai multa vreme si se deterioreaza prematur, dupa ce se depaseste temperatura limita a bitumului din compozitie.

Fun fact, un acoperis de sindrila nici nu e complet instalat pana nu e expus unei zile insorite. Are niste puncte de bitum pe dos care se topesc si lipesc randurile intre ele.


[ https://images.squarespace-cdn.com/content/v1/5e81301c36405d1c7b91a3c6/1615166903968-NP9WD0UJBTVAYE6OVU73/Attic+Ventilation+Diagram - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
La un acoperis intr-o apa de genul din poza cu doua fante de acces aer pe parti opuse ar fi suficiente pentru a nu se supraincalzi? Eu inclin sa cred ca da.

Attached Files


Edited by mircea812, 09 November 2023 - 17:55.


#46
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Cred ca daca ai ventilatie continua la streasina, da, sau macar ajuta masiv. Si in lumea sindrilelor, unde nu se pune coama ventilata se folosesc ciuperci langa coama pentru diverse zone unde nu se poate instala coama ventilata.

Dar daca inalti un pic peretele in axul A poti folosi modelul de ventilatie de mai jos. Asta din poza e un acoperis plat cu membrana, dar e in linii mari aceeasi idee.

[ https://images.squarespace-cdn.com/content/v1/567e8f02e0327cd48ad1db5d/1617263356560-AUEFTDBOW0WLW8PGM4TT/tvarijonas-cold-flat-roof-ventilator-abutment-architecture-drawing-detail-metal.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Inca o vedere:

[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQTkFdaOoKNWHs_S1MGpghzQcYrpGrOIf8rZQ&usqp=CAU - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sebulbus, 09 November 2023 - 18:03.


#47
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Postsebulbus, on 09 noiembrie 2023 - 17:39, said:

Daca e smaltuita, si ai auzit de pressure washer, poti s-o speli fara probleme. Chiar si daca nu e smaltuita, dar trebuie sa investesti un pic de efort in frecat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-5JG5ZdzkzA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Si eu am spalat acoperise la ultimul patron francez . DAR , nu stateam asa de mult sa eliminam prin periere muschi de pe tigla . Ne suiam pe acoperis si cu perie metalica , periam acoperisul repede . Era un barem impus de patron . Nu era timp de bibileala ca ma suna francezu sa stie stadiul ucrarilor . De multe ori ma cam contraziceam cu el ba chiar in unele cazuri m=am cam certat . Deci : sa zicem la un acoperis de 250 mp trebuia curatat repede de muschi si dat cu 60 l solutie in cam 4 ore ,inclusiv cu desfasurarea de echipament si strinsul lui . Am renuntat la a mai lucra pe acoperise (inlocuit, reparat ,spalat ,modificat etc.) la ei ca NU ESTE DE MINE . Mai bine lucrez tot la ei tot cu lemn , mai elegant si pe fineturi ceea ce ma defineste .

#48
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
E normal, ala isi face si publicitate cu clipul ala. Cand pune camera jos si el se misca pe cat de repede poate ca sa plece mai repede acasa sau la lucrarea urmatoare.
Youtube e cel putin partial un fel de reality show, si, ca orice show, are o regie si un scenariu.

#49
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 07.09.2021

View Post71cristian, on 09 noiembrie 2023 - 08:00, said:

Am facut in vara asta niste reparatii de acoperis la un minicastel din Franta . Este cel mai vechi acoperis pe care m-am suit . Construit in anul  1723 dupa cum era datat pe o inscriptie in piatra zidului , lucru comfirmat si de proprietara lui . Nu prea avea bani , asa ca repara pe bucati la acoperis . De data aceasta am inlocuit o dolie , citeva terminatii .si carpit cu ciment tigle crapate . Tiglele aveau peste 100 ani , asa ca trebuia manevrate cu atentie ca nu aveam de unde sa luam altele la fel .

Salut , am nevoie de montaj de calitate la tigla ceramica ..

Ai cum sa ma ajuti ?
Sau stii pe cineva de incredere...?
Ilfov Balotesti langa Bucuresti.
Putem vb si in pvt..
Merci !

#50
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007

View Post71cristian, on 09 noiembrie 2023 - 20:17, said:

dat cu 60 l solutie
Ce solutie?

#51
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View PostLivia2021, on 09 noiembrie 2023 - 22:16, said:

Salut , am nevoie de montaj de calitate la tigla ceramica ..

Ai cum sa ma ajuti ?
Sau stii pe cineva de incredere...?
Ilfov Balotesti langa Bucuresti.
Putem vb si in pvt..
Merci !

Ti-am trimis PM . Ideea este ca nu pot si nici oameni nu se mai gasesc.
prima data am inceput sa ,,spal ''' acoperise cind am ajuns anul asta la el . Mi-am zis - ce-am  fost ci ce-am ajuns. De fapt celalat roman statea cu lancea pe acoperis si stropea cu solutie . Eu stateam jos si alimentam pompa . Patronul francez venea cu un bidon de 20 l solutie , o masura si facea semn ( ca la prostiPosted Image )  cu carioca pe bidon , dupa care o imparteam si in alte 3 bidoane goale . Apoi le umpleam cu apa . Nu stiu ce fel de solutie era ca nu ma interesat .
Pentru ce m-am mai certat cu el la un acoperis vechi . Dupa ce am montat schela pe toata fata cladiri , i-mi spune sa desfacem primi 3m din acoperis , sa aruncam tigla veche , sa punem folie si lati longitudinali ca sa nu o ia vintul . La acoperisul ala am lucrat cu pauze de zile . In alta zi a zis sa desfacem partea de sus de la coama . Mereu ne spunea ca la terminarea programului sa ne asiguram ca nu trece apa de folie . Eu vedeam ca ceva nu este in regula , dar el tot o tinea pe a lui . A urmat dezastrul , adica jumatatea cind nu am mai putut si am rabufnit . I-am zis ca daca faceam asa ceva in Romania , ma dadea clientul afara din curte . Si i-am propus sa schimbam si lemnaria , dar eu ziceam eu auzeam . Utilaje avea pentru grinzi . Nu se ridica la mana . Colac peste pupaza ma cam si grabea . Mi-a iesit pe nas acoperisu ala  plus ca ma zapacit si caldura . A iesit cat de cit . Mai venea si se uita de jos sa vada daca se vede binePosted Image . In echipa mai era un francez tinichigiu care se ocupa cu jgheaburi ,burlane , frontoane etc din tabla . 2 zile a injurat cat a lucrat acoloPosted Image .. Acum nu vreau sa mai aud de acoperisurile lor .
Cateva poze graitoare Posted Image Posted Image

Attached Files



#52
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 07.09.2021
Ce s cu diferentele alea ????
Nenorocire...asa pare .. sau poate nu inteleg eu..pare o diferenta destul de mare ..si stuctura aia subrezita asa tine atata greutate defapt am auzit de faza cu crengi de prun..de unde atata lemn dimensionat ..chiar nu stiu sa zic....

#53
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postsebulbus, on 09 noiembrie 2023 - 18:00, said:

Cred ca daca ai ventilatie continua la streasina, da, sau macar ajuta masiv. Si in lumea sindrilelor, unde nu se pune coama ventilata se folosesc ciuperci langa coama pentru diverse zone unde nu se poate instala coama ventilata.

Dar daca inalti un pic peretele in axul A poti folosi modelul de ventilatie de mai jos. Asta din poza e un acoperis plat cu membrana, dar e in linii mari aceeasi idee.

[ https://images.squarespace-cdn.com/content/v1/567e8f02e0327cd48ad1db5d/1617263356560-AUEFTDBOW0WLW8PGM4TT/tvarijonas-cold-flat-roof-ventilator-abutment-architecture-drawing-detail-metal.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Inca o vedere:

[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQTkFdaOoKNWHs_S1MGpghzQcYrpGrOIf8rZQ&usqp=CAU - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sincer sa fiu, eu tot nu am inteles pe unde se ventileaza acoperisul asta !! Mie mi se pare ca bucata aia de lemn ( care are sectiune triunghiulara ), acopera acea grila de ventilare ( sau ce o fi ea ).

View Post71cristian, on 10 noiembrie 2023 - 20:16, said:

Cateva poze graitoare Posted Image Posted Image

Au si francezii leprele lor, ca doar si ei sunt oameni ! Posted Image

View Postunpuisor, on 08 noiembrie 2023 - 20:07, said:

am facut deja asta, si scandurile alea au stat bine mersi.

Ai avut noroc, dar retine ca in acoperisuri nu trebuie sa gresesti de multe ori ca sa ajungi in scaun cu rotile ( personal asta mi se pare cel mai rau lucru ). Distanta de la a termina lucrarea cu bine si a ajunge la spital este uneori extrem de mica, si de aceea ar trebui luate toate masurile de siguranta. Retine ca cele mai "inselatoare" sunt  acoperisurile cu panta mica deoarece iti ofera o senzatie de siguranta si te fac sa nu mai fi concentrat, ceea ce uneori poate conduce la accidente. Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 11 November 2023 - 07:07.


#54
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Uite asa. Piesa 9 din prima poza e sageata rosie din a foua si departeaza scandura aia de perete. Aerul iese pe sub sortul ala.

Attached File  Screenshot_20231111_082215_Samsung Internet.jpg   215.6K   11 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate