Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Soluție acoperire casă

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Postrazvan-softpedia, on 11 noiembrie 2023 - 07:15, said:

. Distanta de la a termina lucrarea cu bine si a ajunge la spital este uneori extrem de mica, si de aceea ar trebui luate toate masurile de siguranta. Retine ca cele mai "inselatoare" sunt  acoperisurile cu panta mica deoarece iti ofera o senzatie de siguranta si te fac sa nu mai fi concentrat, ceea ce uneori poate conduce la accidente. Posted Image
Nimic mai adevarat . La fel ca si in cazul acoperisului cu pozele puse de mine . Latii erau putrezi , tiglele vechi crapau cateodata cind calcam pe ele . Grinzile si capriorii erau practic niste copaci pusi acolo , destul de grosi si stimbi asa cum cresc ei . Unele aveau peste 30 cm grosime . Cuiele nu mai existau ca au ruginit . Am prins unele de altele ca se miscau cu holsuruburi de 280 mm.
Diferentele alea sau format ca trebuia sa-l scot drept sau ma rog atit cat sa putut ca ma presa . Nu degeaba i-am propus ca schimbam si lemnaria si munceam si mai putin . Utilaje avea de tot felul . Depinde foarte mult si de discutiile si pretentiile pe care le au proprietarii caselor .

#56
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

View Postrazvan-softpedia, on 11 noiembrie 2023 - 07:15, said:

Ai avut noroc, dar retine ca in acoperisuri nu trebuie sa gresesti de multe ori ca sa ajungi in scaun cu rotile ( personal asta mi se pare cel mai rau lucru ). Distanta de la a termina lucrarea cu bine si a ajunge la spital este uneori extrem de mica, si de aceea ar trebui luate toate masurile de siguranta. Retine ca cele mai "inselatoare" sunt  acoperisurile cu panta mica deoarece iti ofera o senzatie de siguranta si te fac sa nu mai fi concentrat, ceea ce uneori poate conduce la accidente. Posted Image
Asta "cu toate măsurile de siguranță" este o adevărată limbă de lemn care nu spune nimic. Mai bine ziceai minimul necesar adică o centură legată de o sfoară ca să n-ajungi până jos în caz de ghinion.
Că tot s-a pomenit de căzături, am și eu una la activ, tot din cauză că n-am fost asigurat cu nimic. S-a întâmplat să fie de pe un acoperiș din beton unde aveam aderență excelentă și pe care "alergam" de colo colo fără probleme. Totul până într-o dimineață în care a fost ceață și țiglele s-au umezit ușor, suficient cât să-mi alunece un picior după care m-am dat puțin pe topogan până jos. Aveam și un fâș pe mine cu care am prins viteză. Posted Image Rezultatul...o mână ruptă. Dacă aveam un ham, o sfoară, orice de care să mă prind era alta situația.

Edited by sandel1, 11 November 2023 - 08:48.


#57
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostLivia2021, on 11 noiembrie 2023 - 00:01, said:

Ce s cu diferentele alea ????
Nenorocire...asa pare .. sau poate nu inteleg eu..pare o diferenta destul de mare ..si stuctura aia subrezita asa tine atata greutate defapt am auzit de faza cu crengi de prun..de unde atata lemn dimensionat ..chiar nu stiu sa zic....
Casa mea e din 58 (știam 64 dar documentele și o inscripție pe casă spun 58) tot acoperișul e făcut din lemn rotund, excepție grinzile de stejar de la tavan și șipcile de la țigle. Arată incredibil de bine, nu e lăsat, e drept, dar pe vremea aia probabil erau meseriași, nu montatori. Am lucrat și eu în tinerețe puțin dulgherie cu un unchi de meserie, eu acum mă minunez când văd meseriașii cu drujba pe casă, ăia sunt cârpaci. La un acoperiș 90% din lemn se taie jos în curte, abia apoi te apuci de asamblare. Foarte rar eram nevoiți să mai folosim fierăstrăul după ce urcam pe casă. De obicei urcam pe casă după ce totul era tăiat. Eu așa am învățat, așa știu, deși am lucrat puțin, 3-4 ani. Am învățat să fac șabloane, să debitez tot, abia apoi să urc pe casă. Îmbinările se fac cu gaură și cep sau chertate, în funcție de îmbinare, nu improvizații cu L-uri metalice în care toată rezistența stă într-un șurub. Îmbinările clasice și-au dovedit rezistența în sute de ani. Da, necesită ceva mai multă manoperă si meserie, dar sunt mult mai trainice.

  Dacă e cu drujba pe casă, ăla e pe lângă meserie. Cu drujba se taie la sol.

Edited by PoeOvidiu, 11 November 2023 - 11:01.


#58
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postsebulbus, on 11 noiembrie 2023 - 08:24, said:

Uite asa. Piesa 9 din prima poza e sageata rosie din a foua si departeaza scandura aia de perete. Aerul iese pe sub sortul ala.

Attachment Screenshot_20231111_082215_Samsung Internet.jpg
Am inteles. Practic, ai avea un acoperis dublat ( daca discutam despre acoperis inclinat, pe care sa poti pune sindrila bituminoasa ), cu doua randuri de astereala, printre care trece un flux de aer de la streasina catre coama, si care iese prin piesa aia neagra protejata de un sort de table incastrat in perete.

Attached Files



#59
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Cam asa, dar nu ai nevoie neaparat de doua randuri de astereala. Vezi ca mai e o poza si mai in spate. Americanii folosesc langa streasina niste ghidaje de plastic ca sa nu astupi tot golul pana sub placaj cu vata, iar aerul circula liber pe deasupra vatei si iese pe la coama.
[ https://valiantexteriors.com/wp-content/uploads/2021/03/Installing-Insulation-Baffles-The-Energy-Smart-Academy-BY-Public-Domain-1200x800.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ah, stai, acum am vazut straturile in poza ta. Acolo am folosit exemplul de la un acoperis terasa britanic, care e tot pe capriori si placaj, sub membrana.

Reiau, intre capriori ai spatiul de ventilatie, sub astereala de placaj, asigurat langa streasina de ghidurile alea, ca sa nu il astupi cu izolatia. Peste capriori ai osb, peste osb un substrat pentru sindrile care e o membrana bituminoasa mai proasta, ceva de genul. Functie de panta o pun doar la streasina, un rand paralel cu jgheabul sau acopera toata suprafata.
Peste vin cu sindrilele (mai sunt ceva detalii la montajul primului rand), si la coama sus acopera piesa de ventilare fie cu coama prefabricata fie cu felii de sindrile.

Incerc sa caut un filmulet.


#60
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021

View PostPoeOvidiu, on 11 noiembrie 2023 - 10:59, said:


Casa mea e din 58 (știam 64 dar documentele și o inscripție pe casă spun 58) tot acoperișul e făcut din lemn rotund, excepție grinzile de stejar de la tavan și șipcile de la țigle. Arată incredibil de bine, nu e lăsat, e drept, dar pe vremea aia probabil erau meseriași, nu montatori. Am lucrat și eu în tinerețe puțin dulgherie cu un unchi de meserie, eu acum mă minunez când văd meseriașii cu drujba pe casă, ăia sunt cârpaci. La un acoperiș 90% din lemn se taie jos în curte, abia apoi te apuci de asamblare. Foarte rar eram nevoiți să mai folosim fierăstrăul după ce urcam pe casă. De obicei urcam pe casă după ce totul era tăiat. Eu așa am învățat, așa știu, deși am lucrat puțin, 3-4 ani. Am învățat să fac șabloane, să debitez tot, abia apoi să urc pe casă. Îmbinările se fac cu gaură și cep sau chertate, în funcție de îmbinare, nu improvizații cu L-uri metalice în care toată rezistența stă într-un șurub. Îmbinările clasice și-au dovedit rezistența în sute de ani. Da, necesită ceva mai multă manoperă si meserie, dar sunt mult mai trainice.

  Dacă e cu drujba pe casă, ăla e pe lângă meserie. Cu drujba se taie la sol.

Mda ...iti dau dreptate ...era alt lemn in sensul ca il taiau cand nu era in vegetatie doar lemn bun taiau..acum gasesti gata putrezit lemn nou...iti vand un rahat astia...de regula taiau dupa ce cadea frunza...nu aiurea asa si nu orice lemn ..tocmai ca sa nu faca carii sa nu putrezeasca il lasau un an pana in toamna urmatoare si dupa se apucau de lucru.. nu ca acum. Din cauza asta tinea si atunci se mai gasea lemn prost cand se bucurau ca i foarte ieftin  ..in fine povesti multe..

#61
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostPoeOvidiu, on 11 noiembrie 2023 - 10:59, said:

Casa mea e din 58 (știam 64 dar documentele și o inscripție pe casă spun 58) tot acoperișul e făcut din lemn rotund, excepție grinzile de stejar de la tavan și șipcile de la țigle. Arată incredibil de bine, nu e lăsat, e drept, dar pe vremea aia probabil erau meseriași, nu montatori. Am lucrat și eu în tinerețe puțin dulgherie cu un unchi de meserie, eu acum mă minunez când văd meseriașii cu drujba pe casă, ăia sunt cârpaci. La un acoperiș 90% din lemn se taie jos în curte, abia apoi te apuci de asamblare. Foarte rar eram nevoiți să mai folosim fierăstrăul după ce urcam pe casă. De obicei urcam pe casă după ce totul era tăiat. Eu așa am învățat, așa știu, deși am lucrat puțin, 3-4 ani. Am învățat să fac șabloane, să debitez tot, abia apoi să urc pe casă. Îmbinările se fac cu gaură și cep sau chertate, în funcție de îmbinare, nu improvizații cu L-uri metalice în care toată rezistența stă într-un șurub. Îmbinările clasice și-au dovedit rezistența în sute de ani. Da, necesită ceva mai multă manoperă si meserie, dar sunt mult mai trainice.

  Dacă e cu drujba pe casă, ăla e pe lângă meserie. Cu drujba se taie la sol.

Te rog sa nu interpretezi gresit mesajul meu de mai jos, nu ti se adreseaza doar tie, este o chestie generala ( pe care am observat-o din ce in ce mai des si la mine ).

Dupa o anumita varsta incepem cu faze de genul " pe vremea mea se faceau lucrurile mult mai bine", avand tendinta sa consideram lucrurile facute in acea perioada ca fiind mult mai bune decat cele de acum. Realitatea este ca acum lucrurile se fac mai repede ( in unele cazuri mult mai repede ), cu costuri mai reduse, si in general mai bine decat se faceau inainte. Prin prisma activitatii mele am avut ocazia sa stau de vorba cu urmasii unor oamenii foarte bogati din perioada interbelica ( am renovat acoperisurile unor case din zona Dorobanti ), si imi spuneau ca, constructia unei case dura si 5-6 ani, si asta nu din lipsa de bani ( unul dintre acestia este nepotul lui Dumitru Mociornita, deci banii nu erau o problema ). Cati din ziua de azi isi permit sa plateasca timp de 5-6 ani o echipa de muncitori sa ii ridice o casa ?

In alta ordine de idei, daca o sa intri intr-o casa veche, care a fost renovata, o sa vezi si acolo abateri ( cele mai vizibile sunt cele de la pardoseala, unde se pune gresie sau parchet ), deci nu iti inchipui ca cei de dinainte erau toti niste mari mesteri. Ca si acum, erau mesteri si mai buni, si mai rai ! Posted Image

#62
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ai dreptate parțial. Meseriași nu mai avem aproape deloc prin simplul fapt că nu mai există scoli de meserii. Aproape toți care practică o meserie (inclusiv eu) au învățat din mers, dar una e când înveți la locul de muncă, alta e când faci o școală și ai și o bază teoretică la care poți apela când de lovești de situații cu care nu te-ai mai întâlnit.
E doar părerea mea personală.

#63
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostPoeOvidiu, on 12 noiembrie 2023 - 19:18, said:

Ai dreptate parțial. Meseriași nu mai avem aproape deloc prin simplul fapt că nu mai există scoli de meserii. Aproape toți care practică o meserie (inclusiv eu) au învățat din mers, dar una e când înveți la locul de muncă, alta e când faci o școală și ai și o bază teoretică la care poți apela când de lovești de situații cu care nu te-ai mai întâlnit.
E doar părerea mea personală.

Acum e randul meu sa iti spun ca ai dreptate partial. Posted Image

In scolile alea de meserii nu cred ca se facea prea multa carte, si sinceri sa fim acolo ajungeau cei mai slabi elevi. Adica, eu nu stiu vre-un elev bun la invatatura care sa fi vrut sa se duca la o scoala din asta ca avea el o chemare pentru o anume meserie. Cel putin in anii 90' in scolile alea invatatura se facea la vrajeala, la fel ca si practica. Adevarata meserie nu se invata in scoala, se invata la locul de munca, daca aveai vointa, si mai ales daca aveai de la cine invata.

#64
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Corect , fara scoala nu prea se poate ..nu i la fel..a ca meseria se fura si alte povesti este altceva.
Daca nu ai putina stiinta de carte nu se poate .
Esti constructor faci case dar nu stii plan.
Faci alta casa ! O faci dupa cum ti se pare tie ca i mai bine sau mai repede mai usor dar nu i ca n plan este alt proiect !
Alta casa !
Scoala este foarte foarte importanta in viata omului!
Cea mai importanta dupa educatia din familie ! Cea mai buna scoala trebuie sa fie !
Foarte multi fac dupa chipul si asemanarea lor .


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate