Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Segregare la baza stalpului

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 

Taxa suplimentara pentru cei cu mai mult de 2 masini

  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#91
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 16.07.2015
La bloc, nu sună deloc rău. Și așa cartierele nu au fost gândite pentru un număr atât de mare de autovehicule, mai vin și unii cu 2-3 mașini per familie.

Dacă nu ai unde să parchezi mașina, automat nu mai e neapărat un drept deținerea ei.

#92
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.04.2016

View Postloren2, on 21 noiembrie 2023 - 11:48, said:

Ce se zvarcolesc saracii la gandul ca nu o sa mai aiba statul sa le dea bani de mamaliga si ulei.
Nu mai bine micsoram taxele pentru cei ce produc bani iar cei se se declara saraci ce au nevoie de ajutor social sa fie luati frumos pe santierele patriei ca sa isi merite banii de mamaliguta?
Iar daca se declara si saraci si bolnavi, internati frumos in azile izolate, ca tot are statul tot felul de azile ce cam stau degeaba prin padurile patriei.

Sa vezi ce societate sanatoasa si plina de realizari s-ar realiza.
Nu ca acum cand statul lasa liberi chiar toti bolnavii psihici care au la activ si fapte penale si le mai da si bani si facilitati (le asigura transport gratis prin orase) ca sa poata sa comita in continuare fapte antisociale.

In 2 ani de zile daca se vrea vom merge cu salupa de la Bucuresti la Constanta pe canalul Bucuresti-Constanta. Si fara nici un impact bugetar in plus fata de bugetul actual.

Nu stiu de unde ai dedus tu ca unii de pe aici isi fac griji pentru ajutorul social pe topicul asta, sunt de acord cu tine ca avem prea multi care stau pe aiutor social, fara sa faca nimic, cel putin 50% cred ca primesc nemeritat ajutorul.
Eu vorbeam despre taxarea celor cu mai multe masini pentru ca nu aduce un beneficiu nimanui, ba chiar dimpotrivă .
Antreprenoriatul clar ar trebuii incurajat, redusa un pic din povara antreprenorilor, atat prin impozite cat si prin reducerea birocratiei unde este inutila

#93
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 17.12.2019

View PostAndreY2u, on 03 decembrie 2023 - 21:39, said:

Eu vorbeam despre taxarea celor cu mai multe masini pentru ca nu aduce un beneficiu nimanui, ba chiar dimpotrivă .

Probabil le aduce un beneficiu celor care le-au cumparat/detin..ca altfel le-ar vinde, stii ce zic ?
Spus altfel: ar trebui impozitat suplimentat TOT ceea ce nu-mi permit eu ?
Da imparate, sigur ca trebuie, mai ales ca in RO taxele si impozitele noastre sunt folosite in folosul cetatenilor !

#94
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

View Postutopium, on 05 noiembrie 2023 - 14:50, said:

Chiar si la a doua as baga un 50% extra ... la a treia, 100% extra Posted Image
de ce? merg cu toate 3 deodata?

#95
consultc

consultc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.11.2023

View PostAndreY2u, on 05 noiembrie 2023 - 14:43, said:

Ce parere aveti daca se introduce o taxa suplimentara pentru cei care au mai mult de 2 masini?

Care ar fi ratiunea? Ca sunt prea bogati si trebuie sa dea si la saraci? Eventual sa li se ia masinile si sa fie distribuite celor fara? Cel care are 2 locuri de munca ar trebui sa plateasca un impozit mai mare? Cine cumpara mai mult de 50 litri de benzina pe luna ar trebui sa plateasca o acciza mai mare? Dar cine bea peste 5 litri de tuica pe luna ce ar trebui sa plateasca? Sau ar trebui sa primeasca niste bani de la stat, din taxele alea suplimentare?

#96
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,110
  • Înscris: 14.08.2007

View Postwhiteproud, on 16 decembrie 2023 - 17:12, said:

de ce? merg cu toate 3 deodata?
Intr-o familie cu 2 adulti si un copil major, poate.

#97
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Sa ma bag si eu in hora: nu stiu daca ar fi bine sa fie impozite pe mai multe masini, dar cu siguranta ar fi bine sa se puna impozit pe aia cu mai multe idei.
Adica daca sunt idei bune, oricum isi permit aia sa plateasca impozitul...( asta e utopie deja), iar daca sunt proaste, pai aia chiar o merita.
Avantajul societatii ar fi ca s-ar face ceva mai multa liniste.

SI ca tot aberez pe aici, si merit din plin impozit d-ala pe idei , vreau sa-mi manifest neintelegerea; pai daca e impozit pe masina, inseamna ca a doua masina oricum e impozitata, ca doar e masina, nu-i girafa.
Ah, nu e impozitata de ajuns?!  Pai confisc-o nene! Sa se invete minte chiaburul! Ce nevoie are de doua masini? Impozit suplimentar de 100% e chiar rezonabil. Si sa zica merci ca i-am luat doar masina, si ca nu il punem sa plateasca si asigurare pentru ea. Sau mai bine il punem sa scoata si banii de asigurare pentru masina care i-a fost confiscata?!

#98
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,574
  • Înscris: 30.07.2007
Sunt de acord. Chiaburii trebuie descurajati, macar. As zice mai mult dar am observat ca se interpreteaza pe-aici.
Si asta de deasupra, cu idei, ar trebui interzis pe forum. Auzi, din 2005 a scris doar patru sute de mesaje. Rusine.

#99
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,041
  • Înscris: 26.01.2010

View Postutopium, on 05 noiembrie 2023 - 14:50, said:

Chiar si la a doua as baga un 50% extra ... la a treia, 100% extra Posted Image

Am doua masini.
Una o folosesc iarna 4x4 iar cealalata vara , decapotabila simpatica numa' buna de condus cu parul in vant
Pentru ambele platesc impozit , in fiecare an platesc ceva taxa de whatever , sunt parcate in garajul personal.
De ce ai vrea ca eu sa platesc 50% in plus pentru ceva ce tu platesti normal ?

Am 10 masini pe numele meu , cu ce te deranjeaza pe tine sau altii ca am eu 10 masini?

#100
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Eu am 3 si nici una nu e parcata langa blocul meu, dar am un loc "asigurat".Oricum suntem printre ultimile tari la nr. de masini pe caciula din UE Posted Image

#101
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,706
  • Înscris: 13.06.2004
Mai puţin în Bucureşti şi probabil alte câteva oraşe.
Nu maşina ar trebui suprataxată, ci locurile de parcare. Şi pus vignietă pentru marile oraşe, la orele de vârf sau între orele 7 - 20. 5 zile la liber, după aia plăteşti. Dacă ai curte sau vrei să dai cel puţin 5.000 Euro de Euro pe loc de parcare privat, bine, dacă nu, nu ocupi aiurea spaţiul PUBLIC limitat din unele zone.

#102
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023

View Postdjl, on 19 ianuarie 2024 - 10:44, said:

Mai puţin în Bucureşti şi probabil alte câteva oraşe.
Nu maşina ar trebui suprataxată, ci locurile de parcare. Şi pus vignietă pentru marile oraşe, la orele de vârf sau între orele 7 - 20. 5 zile la liber, după aia plăteşti. Dacă ai curte sau vrei să dai cel puţin 5.000 Euro de Euro pe loc de parcare privat, bine, dacă nu, nu ocupi aiurea spaţiul PUBLIC limitat din unele zone.
ideile tale ar face sa circule doar cei care isi permit taxele mari. Ceea ce nu mi se pare normal. Mai degraba taxe de parcare progresive, 5 lei prima ora, 10 lei a doua ora, 50 de lei a 3-a ora si tot asa. Sa nu mai vina la serviciu cu masina sa o lase toata ziua in parcarea publica. Fac si trafic dimineata si ocupa si parcarile aiurea, desi ar putea merge cu metroul

#103
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Sau faci parcari "inteligente", dar nu se vrea. Nu stiu cum reusesc turcaletii in Istanbul cu peste 20 MILIOANE de masini si au niste strazi inghesuite.. nu au suprafata Romaniei in stambul!
PS in portul Pireu mai bine mergi cu masina in Aegina pe feribot decat sa parchezi ( daca gasesti loc)! e la juma' de pret vro' 4-5hPosted Image cu feri.

Edited by crischir, 19 January 2024 - 11:25.


#104
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023

View Postutopium, on 18 ianuarie 2024 - 19:22, said:

Intr-o familie cu 2 adulti si un copil major, poate.
pentru ce ii trebuie copilului major masina? de fita? daca e student are transportul gratuit la autobuze,metrou,tramvai,tren

#105
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.11.2021
O porcărie de idee, sa dau mai mulți bani la stat sa se lăfăie bugetarii prin vacante :))

Edited by Costel2223, 19 January 2024 - 19:39.


#106
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,778
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcrischir, on 19 ianuarie 2024 - 09:45, said:

Eu am 3 si nici una nu e parcata langa blocul meu, dar am un loc "asigurat".Oricum suntem printre ultimile tari la nr. de masini pe caciula din UE Posted Image
Si in acelasi timp printre primele locuri la orase congestionate :P

View PostCostel2223, on 19 ianuarie 2024 - 19:39, said:

O porcărie de idee, sa dau mai mulți bani la stat sa se lăfăie bugetarii prin vacante Posted Image)
Cu bani mai multi functioneaza statul mai bine, educatia, sanatatea, politia, armata, economia samd...

#107
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023

View Postandreic, on 20 ianuarie 2024 - 01:58, said:

Cu bani mai multi functioneaza statul mai bine, educatia, sanatatea, politia, armata, economia samd...
Unii nu inteleg ca un pat de spital sau un tratament pentru cancer costa tot atat si in Romania si in vestul Europei. Si daca nu platesti taxe, nu poti beneficia de acestea. Si nu ne mai miram ca la noi mortalitatea este mai mare.

#108
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023

View PostCostel2223, on 19 ianuarie 2024 - 19:39, said:

O porcărie de idee, sa dau mai mulți bani la stat sa se lăfăie bugetarii prin vacante :))
Tocmai pleca in Oman si Vietnam turistul numarul 1 al tarii ….ghinion !
Altfel, in Singapore cotizezi 25k pentru a detine fix 1 masina, bine , nu se compara Singaporele cu Bucurestiul la orice dar chiar si asa , ar putea sa ia si ei notite de la potentatii autohtoni cu flota parcata alandala peste tot !
Altfel da, taxarea suplimentara este logica, se taxeaza persoana si amprenta de carbon pe care o lasa fiecare , abia astept pasaportul climatic, oh boy,oh boy, oh boy,  mai al dreak decat scorul FICO !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate