Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Casa P+E. Sfaturi pierdere caldura

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
e o mica-mare diferenta.. din ce spui, tu ai izolatie si la exterior. Amvicu-ul, de asemenea, e un sistem sandwich. Eu am spus , si imi metin parerea, ca nu se face DOAR la interior. E simplu de ce. La toate materialele termoizolante  punctul de roua care se formeaza trebuie sa pice in cel mai rau caz interiorul materialului, nu in materialul suport (zid). Dacai ai izolatie de 10, sa zicem, punctul de roua e la limita, dar pica in grosimea polisitrenului. Daca ai 10 doar pe interior, punctul de roua ar pica undeva in zidul suport, sau la limita interioara zidului suport, de acolo condensul/mucegaiul. Nu contest ca daca e lipit in pe toata suprafata nu se va vedea, sau se va vedea peste cativa ani, dar asta nu inseamna ca nu se formeaza. De aerisit, da, e indicat sa aerisim in fiecare zi, dar daca ai o mica masa de aer prinsa intre polistiren/zidul suport, pe aia nu ai cum sa o aerisesti.. Acolo se va forma mucegai, la umezeala (condens) si caldura.

#38
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Sunt de acord, la colegul gushpi este alta treaba, dar la mine a fost exact situatia cea mai "nefericita", si cu toate astea nu au fost probleme.

Am cumparat anul trecut un apartament care avea doi pereti izolati pe interior cu polistiren de 5 cm. Apartamentul a stat asa ani buni, pana cand s-a facut "reabilitarea" blocului, si s-a pus polistiren si pe exterior. Pentru ca si eu citisem despre mucegaiul care apare in pereti in astfel de cazuri, am dat jos tot polistirenul de pe cei doi pereti, convins ca sub acesta voi gasi mucegai ( sau macar urme de mucegai ). Spre surprinderea mea ( si fericirea in acelasi timp Posted Image ), nu am gasit nimic.

Ceea ce vreau sa spun este ca sunt multe variabile de care nu ne dam seama, sau pe care nu le consideram importante , si care au impact asupra functionarii corecte a unei constructii.

Attached Files



#39
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 17.10.2003
Poate nu s-au întrunit toate condițiile apariției mucegaiului. Eu am stat cu chirie intr-o garsoniera la et 10 care fusese cumpărată și renovata în vederea închirierii, fiind primul chiriaș, ca să zic asa. Fiind la et 10 și bloc neizolat, proprietarul s-a gândit sa izoleze el la interior. După vreun an a început sa iasă mucegaiul prin lavabila, exact acolo unde se îmbină plăcile de polistiren. Am cumpărat ceva solutie fâs-fâs antimucegai (cred ca hipoclorit după miros, parca Savo se numea) și am dat la greu. La vreo 2-3 luni a apărut iar, fâs-fâs din nou... apoi m-am mutat la casa mea.

#40
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 akeem, on 19 noiembrie 2023 - 17:01, said:

Poate nu s-au întrunit toate condițiile apariției mucegaiului.

Asta am vrut sa spun si eu. Sunt multe variabile de luat in calcul, si faptul ca izolezi cu polistiren pe interior nu inseamna ca automat vei avea mucegai. Sunt convins ca si adezivul folosit la lipirea polistirenului, lavabila folosita, temperatura din camera, umiditatea din camera, frecventa cu care se aerisesc camerele, etc. au o influenta majora asupra comportarii in timp a constructiei.

Ca si idee, ca sa nu fiu gresit inteles, nu sunt adeptul izolarii camerelor pe interior, asa cum nu sunt adeptul izolarii acoperisurilor pe exterior. Posted Image

#41
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

 akeem, on 19 noiembrie 2023 - 17:01, said:

Poate nu s-au întrunit toate condițiile apariției mucegaiului. Eu am stat cu chirie intr-o garsoniera la et 10 care fusese cumpărată și renovata în vederea închirierii, fiind primul chiriaș, ca să zic asa. Fiind la et 10 și bloc neizolat, proprietarul s-a gândit sa izoleze el la interior. După vreun an a început sa iasă mucegaiul prin lavabila, exact acolo unde se îmbină plăcile de polistiren. Am cumpărat ceva solutie fâs-fâs antimucegai (cred ca hipoclorit după miros, parca Savo se numea) și am dat la greu. La vreo 2-3 luni a apărut iar, fâs-fâs din nou... apoi m-am mutat la casa mea.
Ce zici tu suna exact a punti termice cand dorel cu 6 clase nu lipeste placile de izolatie ci umple rosturile cu adeziv sau le pune adeziv si pe canturi ca la zidarie.
Izolatia interioara pe un perete foarte prost izolator, ca betonul, eventual si caramida plina timpurie, e mult mai prudent sa se faca prin dublare perete pe interior cu montanti si instalarea unei bariere de vapori peste izolatie. Cealalta optiune ar fi sa fie permeabila la vapori, gen Multipor.

#42
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

 razvan-softpedia, on 19 noiembrie 2023 - 17:28, said:

Ca si idee, ca sa nu fiu gresit inteles, nu sunt adeptul izolarii camerelor pe interior, asa cum nu sunt adeptul izolarii acoperisurilor pe exterior. Posted Image
Oare ce inseamna izolarea acoperisurilor pe exterior?

#43
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 cipaul, on 19 noiembrie 2023 - 21:27, said:

Oare ce inseamna izolarea acoperisurilor pe exterior?

Ma refeream la varianta in care se pune izolatie ( si ) deasupra asterelei ( intre astereala si invelitoare ).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate