Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Casa P+E. Sfaturi pierdere caldura

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 bobitzaaa, on 04 noiembrie 2023 - 09:19, said:

Inseamna ca incalzesti si podul, asa-i?
pai nu il incalzesc pentru ca este nelocuibil; pentru ca am izolat foarte bine se pastreaza o temperatura constanta. Aseara au fost 12 grade afara si sus in pod erau 22 grade. (in casa tot 22 grade, inca nu am dat drumul la incalzire).

#20
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Deci il incalzesti :) Ceva similar am primit in studiu NZEB (obligatoriu acunm), desi pare in ansamblu un copy-paste ordinar.

#21
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Updates: M-am decis sa izolez tavanul unui dormitor de la parter sa vad rezultatele. Daca sunt satisfacatoare, voi izola tavanul pe tot parterul.
Cum? Adeziv pe polistiren de 8, jbang pe tavan + adeziv pe placi decorative de polistiren peste polistirenul de 8. Vedem ce iese, va anunt.

Azi noapte au fost temperaturi putin uratele, in camera nu am trecut de 24 grade, desi centrala cred ca a mers pe putin 5 ore ( gazeificare ).

Edited by i7zooke, 10 November 2023 - 18:55.


#22
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Nu rezolvi nimic daca izolezi doar un dormitor. O sa ai multe punti termice si pierderi de caldura pe la colturi.

#23
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012

View PostY0samiteSam, on 10 noiembrie 2023 - 19:01, said:

Nu rezolvi nimic daca izolezi doar un dormitor. O sa ai multe punti termice si pierderi de caldura pe la colturi.
Crede-ma ca incerc, trebuie sa se observe o diferenta oarecare. Daca simt ceva spre bine, izolez imediat tot.

Scump nu o sa ma ajunga, pentru ca voi face singurel totul, nu este inginerie.

Sper doar sa merite!

Edited by i7zooke, 10 November 2023 - 19:03.


#24
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
O sa observi cu siguranta o diferenta daca o sa izolezi tot dar daca faci doar o camera nici nu inteleg cum sa iti dai seama (poate o sa fie o mica diferenta dar insesizabila)
Succes!
Fa cateva poze, ne ti la curent despre evolutia lucrarii.

#25
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013

View Posti7zooke, on 10 noiembrie 2023 - 18:55, said:

Updates: M-am decis sa izolez tavanul unui dormitor de la parter sa vad rezultatele. Daca sunt satisfacatoare, voi izola tavanul pe tot parterul.
Cum? Adeziv pe polistiren de 8, jbang pe tavan + adeziv pe placi decorative de polistiren peste polistirenul de 8. Vedem ce iese, va anunt.

Azi noapte au fost temperaturi putin uratele, in camera nu am trecut de 24 grade, desi centrala cred ca a mers pe putin 5 ore ( gazeificare ).
Termiozolatia se pune intotdeauna catre partea rece. Altfel, vei face condens/mucegai. In cazul tau, ar trebui sa termoizolezi PESTE tavan, nu sub el. Parerea mea e ca pierzi mult prin acoperis. Eu acolo as face investitia. Spuma, vata, lana de lemn, ce vrei tu. dar acolo as investi ca termoizolatie. Daca termoizolezi SUB planseu, in zona grinzilor ce faci? Acolo o sa ai o mega punte termica, si in zona aia o sa condenseze. As termoizola acoperisul, pt ca in viitor poate o sa folosesti etajul, si atunci va trebui sa faci din nou acelasi lucru, iar ce faci acum e inutil... Bafta

#26
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012

View Postun_arhitect, on 10 noiembrie 2023 - 19:39, said:

Termiozolatia se pune intotdeauna catre partea rece. Altfel, vei face condens/mucegai. In cazul tau, ar trebui sa termoizolezi PESTE tavan, nu sub el. Parerea mea e ca pierzi mult prin acoperis. Eu acolo as face investitia. Spuma, vata, lana de lemn, ce vrei tu. dar acolo as investi ca termoizolatie. Daca termoizolezi SUB planseu, in zona grinzilor ce faci? Acolo o sa ai o mega punte termica, si in zona aia o sa condenseze. As termoizola acoperisul, pt ca in viitor poate o sa folosesti etajul, si atunci va trebui sa faci din nou acelasi lucru, iar ce faci acum e inutil... Bafta
Of, ma pusesi pe ganduri.

Stiu ce spui, planuiesc sa izolez si podul, adica partea de sus.
Dar daca il izolez de acum, si nu jos, tot voi pierde caldura de jos, pentru ca in camerele de sus temperatura cu greu urca peste 18 grade.

In viitorul apropiat nu planuiesc sa locuiesc la etaj, cel putin nu iarna.

FYI: Nu voi izola doar un dormitor, ci tot parterul, in viitorul foarte apropiat.
Testul momentan il fac doar pe 1 dormitor sa vad daca chiar merita, desi nu vad de ce.
Asa tot crezi ca ar mai aparea condensul? cu tot parterul izolat la tavan?

Edited by i7zooke, 10 November 2023 - 20:18.


#27
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Ma repet: ia cea mai ieftina si mai groasa vata de sticla la sul pe care ti-o permiti si tranteste-o in pod pe podea. O sa simti imediat diferenta. Temperatura la etaj se va stabiliza la un moment dat.

Sau pune vata pe podea la etaj. Provizoriu.

Pe plafon la parter este cea mai proasta varianta.

Edited by mircea812, 11 November 2023 - 14:33.


#28
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012

View Postmircea812, on 11 noiembrie 2023 - 14:32, said:

Ma repet: ia cea mai ieftina si mai groasa vata de sticla la sul pe care ti-o permiti si tranteste-o in pod pe podea. O sa simti imediat diferenta. Temperatura la etaj se va stabiliza la un moment dat.

Sau pune vata pe podea la etaj. Provizoriu.

Pe plafon la parter este cea mai proasta varianta.

Dar eu tot nu inteleg de ce ar fi cea mai proasta varianta? Voi izola si podul, da, dar asta o voi face in vara, la anul. Promit.
Dar cu vata pe jos la etaj pe parchet parca prea o sa arate a tiganie...

Imi poti explica, te rog, ca la prosti, daca se poate: de ce ar fi cea mai proasta varianta punerea tavanului fals pe parter?

#29
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Uite cum facem:
Prima data o sa izolez podul, asa cum m-ai sfatuit:

https://mathaus.ro/p...000000010607444

Voi pune 10cm din aceasta vata, crezi ca este suficient?

Daca rezultatele sunt satisfacatoare, aman punerea tavanului fals pe parter, ies mai bine cu vata si poate aveti dreptate.

#30
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Pune vata pur si simplu pe o folie pe podeaua etajului. Cand vei vrea sa locuiesti etajul o aduni si o muti in pod. In felul asta reduci pierderile prin peretii etajului, dar tine cont ca va fi mai rece etajul decat acum.
Daca vrei sa o lasi acolo permanent pune pe folie un caroiaj de grinzi, vata intre ele, OSB deasupra. Pe OSB continui normal cu finisajele aferente.

#31
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View Posti7zooke, on 11 noiembrie 2023 - 15:07, said:

Uite cum facem:
Prima data o sa izolez podul, asa cum m-ai sfatuit:


Voi pune 10cm din aceasta vata, crezi ca este suficient?

Daca rezultatele sunt satisfacatoare, aman punerea tavanului fals pe parter, ies mai bine cu vata si poate aveti dreptate.

Ti-a explicat colegul "un arhitect" mai sus. Termoizolatie se pune pe partea rece a unui zid. O sa-ti condenseze pe tavan.

10cm sunt prea putini. Pune macar doua straturi de 10cm. Al doilea perpendicular pe primul.

Daca alegi varianta sa pui la etaj vezi sa ai permanent ferestrele crapate cat sa se ventileze natural.

#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Daca lasa ferestrele deschise practic anuleaza contributia podului izolat. Poate sa ramana cu ele inchise daca e nelocuit, iar daca pune vata pe folie nu vor fi probleme de umezire dinspre jos.

#33
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Deci va multumesc mult pentru sfaturi, par foarte utile. Va multumesc tuturor.

Decizia pe care o iau, datorita lui mircea812 si sebulbus: voi izola pardoseala etajului, si cand o sa ma mut treptat, mut in pod, corect.
Asa voi face, va tin la curent.

Inca o data, multumesc!

#34
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Posti7zooke, on 10 noiembrie 2023 - 20:16, said:

Dar daca il izolez de acum, si nu jos, tot voi pierde caldura de jos, pentru ca in camerele de sus temperatura cu greu urca peste 18 grade.
Aerul cald se ridica, nu coboara.
Deci vei pierde mai multa caldura prin tavan neizolat decat prin podea neizolata.
Termoizolatie nu faci la interior, ca vei avea mucegai. Mucegaiul este mai periculos pentru sanatatea ta si a familiei decat o temperatura mai scazuta.

#35
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012

View Postkretzu77, on 13 noiembrie 2023 - 15:16, said:

Aerul cald se ridica, nu coboara.
Deci vei pierde mai multa caldura prin tavan neizolat decat prin podea neizolata.
Termoizolatie nu faci la interior, ca vei avea mucegai. Mucegaiul este mai periculos pentru sanatatea ta si a familiei decat o temperatura mai scazuta.
Cred ca nu ai citit cu atentie sau ceva...vorbim de parter/etaj. Ce coborare?

#36
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
dragilor, practica bate teoria!
am un apartament (2007) și o casă (2013) izolate exterior/interior cu polistiren
NU am nici urmă de mucegai!
dacă lipirea plăcilor se efectuează cu adeziv pe toată suprafața (și nu cu „mămăligi” :( )
și dacă ești un om normal la cap aerisind în fiece zi, măcar 10 minute
atunci nu se formează mucegai.

iar dacă n-ați auzit sunt chiar sisteme de case (odată se numea amvic) construite pe sistem de pereți sandwich.

View Posti7zooke, on 11 noiembrie 2023 - 15:07, said:

Daca rezultatele sunt satisfacatoare,

ai repetat această opinie de mai multe ori!
colegu', rezultatele pot fi bune spre excelente, în funcție de ce faci acolo!

dacă pui doar pe ici-colo ceva, ți se va părea că ai dat banii degeaba
dacă faci ca la carte, atunci rezultatele SIGUR vor fi mulțumitoare

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate