Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Casa P+E. Sfaturi pierdere caldura

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Salut.

Situatia mea sta in felul urmator: anul acesta am achizitionat o centrala pe lemne pentru incalzirea completa a parterului, centrala functioneaza in params normali, incalzeste bine.
Le etaj, inca nu am calorifere, deci iarna se sta mai mult la parter.

Problema: casa nu pastreaza caldura, cum este vremea afara acum, la aprox 10 grade, pierd peste noapte cca 3 grade. Dorm pe ~24.5, ma trezesc pe 22.
Casa este izolata pe exterior, are geamuri termopan ( toata ).

Acum problema cred ca apare ca parterul este incalzit vs etaj care nu este.

DE MENTIONAT:
- la etaj, podul nu are nicio izolatie (vara bazaltica/polistiren)
- intre parter si etaj, din ce mi-a spus tatal meu, ar fi ceva izolatie: smoala, pal, parchet, etc.

SFATURI:
- sa izolez podul chiar daca iarna nu sa nimeni la etaj si acesta nu este incalzit? ma gandesc ca poate caldura de la parter se pierde pe sus cumva..
- sa aplic un tavan fals pe camerele din parter? (polistiren + rigips / placi decorative)
- orice alt sfat este bine venit si incerc sa-l pun in practica.


Va multumesc,
Mihai.

#2
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
exista usa intre parter si etaj? sau poti urca pe o scara si pur si simplu ajungi la etaj? (la mine asa este)

Aerul cald urca in sus si daca nu ai inchis parterul de etajul 1 pe acolo ai pierdere.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 roPopa, on 02 noiembrie 2023 - 09:29, said:

...Aerul cald urca in sus si daca nu ai inchis parterul de etajul 1 pe acolo ai pierdere.
Si daca sunt inchise parterul fata de etaj, cat timp nu are macar 10-15cm de termoizolatie intre parter si etaj, pierde foarte multa caldura pe acolo.

 i7zooke, on 02 noiembrie 2023 - 09:14, said:

...Va multumesc,
Mihai.
Daca poti, cauta pe cineva cu camera cu termoviziune, unii constructori au chiar si telefon cu asa ceva, si cand e frig afara iti poate arata destul de usor pe unde pierzi cel mai mult caldura. Dar sunt 99,9% sigur ca e de vina tavanul de la parter/planseul de la etaj. Degeaba are smoala si pal, parchet, trebuie si o termoizolatie macar de 10-15cm ca sa izoleze ok.
Acum chiar se cere minim 20 sau 25cm la casele noi construite, ca sa se incadreze in noul standard nZEB cerut de autoritati.

Edited by Hider141, 02 November 2023 - 09:37.


#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007

 i7zooke, on 02 noiembrie 2023 - 09:14, said:

ar fi ceva izolatie: smoala, pal, parchet, etc.

aia nu e izolatie.

te decizi: izolezi podul si incalzesti si etajul sau izolezi parterul de etaj, dar vei avea multe punti termice, tot improvizatie ramane.

Edited by laffin, 02 November 2023 - 09:37.


#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
izolează podul ca și cum ai utiliza ȘI etajul!
acoperișul este una din „ferestrele” prin care se pierde foarte multă căldură!
din această cauză io am pe casă panouri sandwich cu 5 cm poliuretan, puse pe scândură (25mm), iar sub scândură am 10 cm polistiren închis cu OSB de 15 mm; în plus, fiind mansardă, am putut închide un strat de aer de circa 60 cm cu rigips!
pe casa mea zăpada se topește după ce toți vecinii deja au scăpat de ea! Posted Image

Edited by gushpi, 02 November 2023 - 09:36.


#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Problema e planșeul etajului care conduce liniștit căldura spre etaj. Adaugi podul  neizolat și asta e.

Edited by radunic, 02 November 2023 - 09:37.


#7
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

 i7zooke, on 02 noiembrie 2023 - 09:14, said:

DE MENTIONAT:
- la etaj, podul nu are nicio izolatie (vara bazaltica/polistiren)


Pe acolo ''fuge'' caldura. Izoleaza planseul podului (vata de sticla este cea mai ieftina, 30-40cm). Podul sa fie ventilat natural.

Edited by mircea812, 02 November 2023 - 09:37.


#8
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012

 roPopa, on 02 noiembrie 2023 - 09:29, said:

exista usa intre parter si etaj? sau poti urca pe o scara si pur si simplu ajungi la etaj? (la mine asa este)

Aerul cald urca in sus si daca nu ai inchis parterul de etajul 1 pe acolo ai pierdere.

Da, este usa culisanta de geam termopan, foarte mare.

In primul rand, va multumesc mult tuturor pentru raspunsuri.

 laffin, on 02 noiembrie 2023 - 09:35, said:

aia nu e izolatie.

te decizi: izolezi podul si incalzesti si etajul sau izolezi parterul de etaj, dar vei avea multe punti termice, tot improvizatie ramane.

Momentan, cel putin urmatorul an, nu am in plan si incalzirea etajului Posted Image
Cum izolez parterul de etaj? Asta m-ar interesa in mod special in momentul de fata.


De asemenea, da, iau in calcul izolarea podului cu vata, el fiind ventilat natural, dar nu stiu daca o sa se simta diferenta atat timp cat etajul ramane neincalzit.

Edited by i7zooke, 02 November 2023 - 09:47.


#9
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am aceiasi problema la casa de la tara. Doar ca la mine pierderile de caldura sunt si mai mari. Podul are pe jos 2 straturi de vata de sticla, unul foarte vechi si altul relativ recent (ambele de 10 cm grosime). Cum straturile de vata de sticla au ajuns la nivelul dulapilor de sprijin, am inceput sa acopar podeaua cu scanduri de conifer, ca o dusumea, ramase de la constructii (evident curatate), dar dureaza pana voi reusi sa inchid tot. Abia atunci le bat in cuie si ma voi gandi daca izolez acoperisul sau nu.
Din pacate, nu prea am cum inchide etajul la parter, inainte de scara (pot pune o usa doar sus pe etaj), dar inchid accesul si nu incalzesc partea de casa care duce la etaj. Singurul lucru care la care trebuie sa fiu atent este sa nu inghete apa in calorifere (cand nu sunt acolo, dar centrala pe gaze are protectie la inghet.
In concluzie:
- vata de sticla/bazaltica etc. pe podeaua podului, apoi astuparea ei cu scanduri de lemn de 2-3 cm grosime
- inchidere acces la etaj de la parter si nu sus pe etaj.
Post edit. In lidl poate mai gasesti acel termometru pentru distanta. Mie mi-a folosit ca identific partile prin care scap caldura. Costa vreo 80 de lei...

Edited by adip1962, 02 November 2023 - 09:54.


#10
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Eu folosesc aceasta usa culisanta:
[sharedmedia=core:attachments:2783731]

#11
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Daca nu te deranjeaza cel mai ieftin ar fi sa pui in spatele usii niste BALOTI DE PAIE BINE LIPITI INTRE EI SI DE GEAM ca sa inchizi totul.
Eventual pui ceva in fata lor sa nu vezi paiele gen perdea.

Sprijini balotii aia cu ceva (sa stea bine) si la primavara ii scoti afara.

#12
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012

 roPopa, on 02 noiembrie 2023 - 10:03, said:

Daca nu te deranjeaza cel mai ieftin ar fi sa pui in spatele usii niste BALOTI DE PAIE BINE LIPITI INTRE EI SI DE GEAM ca sa inchizi totul.
Eventual pui ceva in fata lor sa nu vezi paiele gen perdea.

Sprijini balotii aia cu ceva (sa stea bine) si la primavara ii scoti afara.

Am mai primit ideile acestea, ce am primit a fost cu polistiren. Dar problema nu e doar pe holul acela, ci si in camere, deci caut ceva mult mai eficient!

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Am avut și eu problema asta. S-a rezolvat punând un polistiren și o șapă peste el la etajul de sus.

#14
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Tu incalzesti jumatate de casa, normal ca peste noapte caldura tinde sa incalzeasca si cealalta jumatate, mai ales ca este deasupra. Neaparat trebuie izolat planseul dintre etaj si pod. Temperatura la etaj se va stabiliza pe la vre un 18-19 grade, dar asta are un pret, in lemnele pe care le arzi.

Sau poti pune un puffer care sa ti suplinesca pierderea de caldura de peste noapte. Consumul va fi un pic mai mare, pentru mentinerea constanta a celor 24 grade, dar vei avea comfort constant.

Edited by stefan0011, 02 November 2023 - 12:23.


#15
Mountaineer

Mountaineer

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.10.2022

 Digix, on 02 noiembrie 2023 - 10:18, said:

Am avut și eu problema asta. S-a rezolvat punând un polistiren și o șapă peste el la etajul de sus.

off:
Ce fel de poliestiren ai pus? Extrudat sau expandat; si ce grosime? Am pus si eu recent extrudat de 5 cm peste planseul din pod.

#16
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Am fost in situatia ta si prima data am izolat placa podului (planseul) cu 10 cm polistiren. Efectiv l-am lipit pe placa cu spuma. Rezultate s-au vazut dar tot nu am fost multumit asa ca am izolat si podul (plafonul) cu lana de lemn.
Diferenta este enorma.
Attached File  20231027_122736.jpg   107.34K   61 downloads
Attached File  20231027_120947.jpg   159.04K   61 downloads
Attached File  20231027_111546.jpg   253.32K   58 downloads

Edited by Y0samiteSam, 02 November 2023 - 22:01.


#17
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Inseamna ca incalzesti si podul, asa-i?

#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 Mountaineer, on 02 noiembrie 2023 - 14:10, said:


off:
Ce fel de poliestiren ai pus? Extrudat sau expandat; si ce grosime? Am pus si eu recent extrudat de 5 cm peste planseul din pod.
Am pus expandat de 5 cm. Pe sărăkie, atât puteam atunci. Acum nu mai contează, că se locuiește și la mansardă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate