Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Probleme afisaj masina de spalat

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
am o masina de spalat rufe care are de ceva timp problema cu afisajul de pe panoul frontal. are un afisaj cu leduri ce arata diverse inclusiv timpul de spalare iar la butonul de programe are niste niste leduri care arata ce program e selectat - ei bine m-am trezit ca cifrele de pe panou sunt incomplete se vad trunchiat iar la butonul de programe unele leduri nu se mai aprind (nu toate sunt asa doar unele iar restul se aprind).

cand zic ca panoul are cifre trunchiate chiar asa arata: ca si cum lipsesc segmente din cifre incat uneori trebuie sa ghicesti cifrele. si cum ziceam si butonul de programe are leduri ce arata programele selectate dar acum unele raman stinse daca alegi unele programe.

masina in sine merge bine si spala ok chiar si la programele "neiluminate" la buton doar la afisaj sunt chestiile de mai sus. care au aparut pur si simplu dintr-o data si ma intreb ce ar putea fi si daca ar putea insemna ca vor mai aparea si alte probleme.

masina e noua are mai putin de 1 an si mai are garantie. ar trebui sa apelez la service?


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,360
  • Înscris: 13.03.2017
Masina aia de spalat are un nume si o serie ?

#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 02.08.2021
Da, este problemă de garanție.
Probabil că se poate rezolva și la domiciliu dacă chemi un tehnician autorizat de producător. Vezi că trebuie să aibă și o etichetă cu număr de telefon de service pe undeva mașina de spălat.
Altfel nu cred că meriă efortul.
La Arison de exemplu  cred că ecranul respectiv se schimbă destul de ușor, în spatele ușii văd că am un capac și niște șuruburi. Și nici nu cred că este foarte scump respectivul ecran. Mă rog, se schimbă panoul de control cu totul.

Edited by Valy_User, 24 October 2023 - 16:45.


#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,459
  • Înscris: 06.01.2007
Probabil ca au intrat si au condensat aburi acolo. Sau un montaj mai prost al ecranului.
Foarte probabil ca asta sa fie singura problema, "calculatorul" masinii si circuitele "de forta" se afla undeva jos si nu ar trebui sa fie probleme.
Ai putea avea probleme cu selectorul de programe, daca e vorba de coroziune, dar mai degraba nu cred.

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 02.08.2021
Pe vremuri, așa făceau LCD-urile proaste. Mai ales la ceasurile digitale ieftine.

#6
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 25.09.2014
Un electronist bun, poate reface lipiturile pe placa afisajelor, cu conditia ca masina sa nu fie in garantie.

#7
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Probabil că de la trepidațiile storcătorului s-au dizlocat ceva contacte electrice pe la mufe, conectori, contactori.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,554
  • Înscris: 05.06.2009
Normal ca trebuie sa apelezi la service, atâta timp cât mașina este încă în garanție.
E dreptul tău.


#9
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Din ce spui tu pare sa fie vorba de un shift register, daca mai multe led-uri au picat in acelasi timp.

E cam greu sa se strice atat de multe in acelasi timp.

In orice caz, daca e in garantie lasa-i pe ei sa se ocupe. Iti schimba sau repara placa, treaba lor. Nu te baga daca nu vrei sa o repari pe banii tai.

#10
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013

View PostNaijax, on 24 octombrie 2023 - 16:25, said:

Masina aia de spalat are un nume si o serie ?

e o samsung cu o serie lunga.

e noua luata in urma cu cateva luni si nu ma asteptam sa apara asa curand probleme. nu cred ca e coroziune nu atat de curand (presupun). cat despre vibratii e drept ca vibreaza destul de tare la stoarcere dar am montat amortizoare la picioruse care ar trebui sa mai reduca din zgaltairi si par eficiente.

poate fi si de la reteaua electrica? imi amintesc ca anterior a mai cazut curentul de cateva ori dar daca ar fi din cauza asta atunci ar fi afectate si altele nu-i asa? dar din ce se pare doar afisajul are probleme in rest merge.

ok daca ziceti ca tine de garantie atunci voi apela la ea. dar in continuare ma surprinde cat de curand au aparut problemele chiar asa proasta sa fie calitatea produselor de azi? mai ales ca nu a fost una ieftina - a costat in jur de 2600 lei.

#11
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016

View Postabulafius43, on 24 octombrie 2023 - 22:06, said:

e o samsung

mai ales ca nu a fost una ieftina - a costat in jur de 2600 lei.
Samsung comercializate in Romania vin facute in china. Msr Samsung cam cu probleme.
Preturile au crescut mult in ultimii 3 ani. 2600 lei nu mai reprezinta o suma mare acum. O msr buna e de pe la 3500 lei.

#12
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postabulafius43, on 24 octombrie 2023 - 16:15, said:

am o masina de spalat rufe care are de ceva timp problema cu afisajul de pe panoul frontal. are un afisaj cu leduri ce arata diverse inclusiv timpul de spalare iar la butonul de programe are niste niste leduri care arata ce program e selectat - ei bine m-am trezit ca cifrele de pe panou sunt incomplete se vad trunchiat iar la butonul de programe unele leduri nu se mai aprind (nu toate sunt asa doar unele iar restul se aprind).

cand zic ca panoul are cifre trunchiate chiar asa arata: ca si cum lipsesc segmente din cifre incat uneori trebuie sa ghicesti cifrele. si cum ziceam si butonul de programe are leduri ce arata programele selectate dar acum unele raman stinse daca alegi unele programe.

masina in sine merge bine si spala ok chiar si la programele "neiluminate" la buton doar la afisaj sunt chestiile de mai sus. care au aparut pur si simplu dintr-o data si ma intreb ce ar putea fi si daca ar putea insemna ca vor mai aparea si alte probleme.

masina e noua are mai putin de 1 an si mai are garantie. ar trebui sa apelez la service?
Posibil sa fie ceva umezeala in afisaj. O uscare cu feonul cred ca ar disparea neajunsul acesta. Daca zici ca e in garantie nu te baga, ci cheama reprezentanta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate