Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Grija mare, teapa acoperisul in cazul gardului - patit

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 razvan-softpedia, on 18 octombrie 2023 - 20:42, said:

Fara suparare, astea vi se datoreaza voua beneficiarilor ! Lucrari facute fara contract, alegeri facute doar pe baza pretului, frica de a spune clar numele persoanei sau a firmei care v-a inselat ( astfel incat sa nu o mai pateasca si altii ), etc. .

Imi pare rau ca ti-ai luat teapa, dar data viitoare deschide ochii mai bine, si fi mai atent pe cine bagi in curtea ta ! Eu unul nu m-as apuca de o lucrare cu unul pe care il gasesc pe olx, fara sa am niste recomandari despre el. Dau astia tepe cu contract, daramite fara !

Oricum este de apreciat ca ai postat intamplarea aici, poate ii va ajuta pe alti colegi de forum sa se fereasca de o eventuala teapa.

Ce sa zic, ai ajutat cu un sfat de n-ai mai putut. Ia, gaseste-ne si nou prostilor o firma care sa lucreze cu  acte pentru lucrari din astea mici, ca vad ca ai deschis o gramada de subiecte pentru o casa care vrei sa o faci peste tzanspe ani..

Ca e usor sa vii cu solutii din astea teoretice intr-o tara in care lucrurile stau foarte prost in realitate.
Cand construiesti o sa te lovesti de tot felul de oameni si de rahaturi la care nici nu te-ai gandit, nici nu ti-ar fi trecut prin cap, cu toate hartiile legale. Caci da, exista si tepe legale si alea le recuperezi dupa ani de procese, deci despre ce vorbim?

Edited by thalia, 19 October 2023 - 15:27.


#56
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
@initiator, suntem poate in cea mai subra perioada in ceea ce privesc constructiile mari si mici, din lipsa meseriasilor buni care au plecat, iar cei care au ramas ori sunt slabi ori sunt tepari.

Desigur ca sunt si echipe bune, dar sunt extrem de greu de gasit si in special pentru lucrari mici. Ca sunt ocupati, n-o sa-si lase omul o casa in constructie ca sa vina sa-mi toarne mie  un soclu sau o fundatie pentru un foisor.

Am stat 3 ani de zile cu un gard ce trebuia refacut,nu 20metrii, vreo 150ml . Vroiam sa-l execute atent ca prin spatele casei trec toate tevile si sansele sa loveasca o teava erau extrem de ani, mai oameni buni in 3 ani nu am gasit.

Nenorociti sunt peste tot, olx parca ii aduna ca sunt multi oameni de buna credinta sau naivi, de pacalit.

#57
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Tepe sunt si vor fi si in viitor, dar odata cu experienta acumulata in constructii sau renovari sansele sa iti iei "teapa" scad .

#58
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

 petit_christian, on 19 octombrie 2023 - 13:54, said:

Pai daca nu stii sa intrebi, a cui e vina? Si da,cind lergi la service pt o reparatie ti se da oestimatr ca nu stiu aia ce gasesc cind desfac masina
Eu la.un service f serios am.primit estimare de 2200 de lei si total a fost 2800,totul  justificat cu poze si intrebat la fiecare pb daca o vreau rezolvat.
Era sa deschid topic ca mi au data aia teapa?

Salut

Aici nu vorbeste nimeni de lucrurile care nu pot fi in mod rezonabil prevazute nici de client, nici de prestator. Discutia este despre "meseriasii" care ascund cu buna stiinta anumite detalii cu singurul scop de a-ti cere mai tarziu bani in plus pentru servicii care le vor tarifa la preturi exorbitante. Culmea e ca amnezia "merseriasilor" dispare de obicei fix in mijlocul lucrarii, dupa ce termina de demontat lucrurile vechi. Atunci isi amintesc ca devizul initial nu include toate operatiunile.

Vezi exemplul cu service-ul

- mergi la service sa schimbi uleiul. iti estimeaza 300 lei. In timp ce lucrau la masina, se rupe un surub care mai costa 50 lei. In timp ce se scurge uleiul mecanicul verifica si placutele de frana care sunt tocite si iti propune schimbarea lor pentru 350 lei. Accepti si la final platesti 700 lei.
- mergi la service sa schmbi uleiul. iti estimeaza 300 lei. Dupa ce scurg uleiul vechi iti "reamintesc" ca estimarea e doar pentru schimb de ulei, nu si pentru montare/demontare scut, insurubare/desurubare busoane de golire si de umplere, montare/demontare filtru de ulei, 2 perechi de manusi de unica folosinta, 1 tub de spray de curatare, 1 tub de vaselina, 2 lavete, manipulare piese (a adus uleiul si restul pieselor din magazie) si ca in total vei avea de plata 700 lei.

Sesizezi diferenta intre cele doua?

#59
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Dodo03, on 19 octombrie 2023 - 16:24, said:

Tepe sunt si vor fi si in viitor, dar odata cu experienta acumulata in constructii sau renovari sansele sa iti iei "teapa" scad .
Scad cam cu 0%. Devii increzator ca ai experienta, iar teparii te surprind cu alte metode la care nu te astepti :)

#60
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 thalia, on 19 octombrie 2023 - 15:12, said:

Ce sa zic, ai ajutat cu un sfat de n-ai mai putut. Ia, gaseste-ne si nou prostilor o firma care sa lucreze cu  acte pentru lucrari din astea mici, ca vad ca ai deschis o gramada de subiecte pentru o casa care vrei sa o faci peste tzanspe ani..

Ca e usor sa vii cu solutii din astea teoretice intr-o tara in care lucrurile stau foarte prost in realitate.
Cand construiesti o sa te lovesti de tot felul de oameni si de rahaturi la care nici nu te-ai gandit, nici nu ti-ar fi trecut prin cap, cu toate hartiile legale. Caci da, exista si tepe legale si alea le recuperezi dupa ani de procese, deci despre ce vorbim?

In primul rand, de ce ar trebui sa iti gasesc eu tie o firma care sa iti faca lucrarile ? Cand va fi cazul, o sa gasesc pentru mine. Eu sunt convins ca sunt si firme care fac lucrari mici, depinde doar daca ajungeti la un consens.

In al doilea rand, nu inteleg ce te deranjeaza pe tine, ca am deschis eu cateva topicuri legate de subiecte care ma interesau pe mine, si iar nu inteleg ce te intereseaza cand si cum imi fac eu casa. Daca, consideri ca sunt neinteresante pentru tine, treci peste, nu iti pierde vremea ! Tu nu esti tipa care a trebuit sa isi mute gardul pentru ca a intrat pe proprietatea altcuiva, si tot ea era ofuscata ??? Ai vazut sa comentez eu ceva la subiectul ala, desi nu aveai dreptate deloc ??? M-am abtinut, si am trecut peste, iti recomand sa faci la fel daca nu ai nimic constructiv de spus.

In al treilea rand, daca nu incepi de undeva, lucrurile nu se vor schimba niciodata. Azi solutiile poate sunt doar teoretice, dar usor, usor, daca sunt puse in practica pot da rezultate. Daca vrei ca lucrurile sa se schimbe, trebuie sa faci ceva. Daca nu faci nimic, ce pretentii ai ?

#61
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,679
  • Înscris: 21.03.2020
Asta e realitatea la noi, teapa e la ordinea zilei de pe vremea lu Tepes :)

#62
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,951
  • Înscris: 17.10.2003
Am și eu experiențe care se încadrează "la mijloc" :)  Poate vor folosi cuiva.
În primul rand am contactat o firma recomandata de cineva din familie. Persoana cu bani care si-a permis. Eu n-aveam banii lui asa ca am zis pas. Sunt convins ca oamenii ar fi lucrat ca la carte, ar fi respectat proiectul, alea-alea, dar...îmi ieșea un răhățel de casă cu spațiul util cât apartamentul meu de 2 camere la peste 100keuro. Și nu sunt sigur ca băgau materialele pe care le-am luat eu.
Așadar am mers pe mana unor meșteri care au mai făcut o casa peste drum (și oamenii au fost mulțumiți) și una la rosu pentru o mătușă (ca n-a mai avut bani sa continuie).
Au lucrat repede și relativ bine, au dat chix abia la acoperis ca n-au chertat, n-au știut sa facă lucarna la care am renunțat (nu-mi pare rau) și au făcut un pas în spate la tablă,  i-au lăsat pe aia de la Bilka sa o pună. Ca manopera s-au încadrat în prețul pieței undeva mediu spre high.
În schimb s-au rromit la interior unde au cerut dublu fata de cât ma asteptam. Poate pentru ca au văzut ca nu ne tocmim. Cum n-au vrut sa lase deloc la pret și tocmai a venit un văr în vizita cu un prieten care făcea case prin Germania (pe asta voiam sa-l aducem de la început dar nu era în țară) și cum ne-a propus un preț la jumate le-am făcut vânt primilor și am continuat cu ăștia. Tipul cu Germania era mai mult cu vorba și cu "nu mai dai și tălică o bere" dar băieții din echipa lucrau bine. La exterior l-a adus pe frate-sau cu alta echipă în paralel, ala mai serios și mai muncitor. Cu toți ăștia m-am înțeles mai bine, erau deschiși la tot ce voiam sa fac, lăcrimare, profile de soclu, mi-au pus polistiren peste tot pe unde am vrut, au tencuit cu plasă și la interior, etc. Aia primii erau mai bazici și cam respingeau ideile "noi" (înțelegeți voi).
Evident ca și ăștia m-au ciupit la câteva chestii dar m-asteptam și n-a fost un capăt de lume și nici nu si-au bătut joc. Căruța s-a stricat când au dat lavabila la interior, n-au vrut sub nici o forma sa dea prima mana la trafalet, au dat 2 mâini cu pompa și se vedeau inaditurile de la rigips de parca au dat cu apa. Plus un pervaz pus de unul din muncitori cu panta inversă ca a umflat spuma și ala n-a pus ceva greu pe pervaz sa nu se ridice. N-au vrut sa repare nici asta nici lavabila, au lasat-o în coada de pește și uite asa am găsit alta echipa pentru gresie și faianță. Ăștia tot prin cunoștințe, un moș coleg cu un unchi care lucra cu alt moș care întâmplător pusese gresia la apartamentul de sub socru-meu. Ăstora le-a luat 3 săptămâni, cred ca puneau 1mp pe zi dar măcar le-au bibilit de le-au găsit dracii, au tăiat inclusiv fâșii de 1cm lățime, eu îmi băgăm picioarele chit ca era casa mea. Ca preț au fost cel mai jos, undeva pe la media pieței.
Cu ei am pus și izolația la soclu și jumate trotuar, ii aștept ca să termine trotuarul și sa pună vata în pod.
In concluzie: chiar dacă nu angajați firme ca la carte, cu contracte, ștampile, garanții, șamd, pentru mesteri din astia măcar sa aveți recomandări, sa vedeți lucrări pe care le-au mai făcut și alte asigurări de genul asta.
Normal e sa faci totul cu hârtii la mână și conform standardelor. Dar uite ca sunt și cazuri când e mai mare daraua decât ocaua. La mine de exemplu, dacă rămâneam la ideea de firma cum am vrut la început, pur și simplu nu mai făceam casa. Ieșea mult prea scumpă și nu merita pentru o casa la țară unde sa stea socrii mai mult vara când e de lucru la gradina și ocazional în rest.
În schimb dacă vrei casa visurilor unde sa-ti crești copii și eventual sa pui mâinile pe piept o jumate de secol mai încolo, acolo merita intr-adevar mai mult efort.

L.E.  Bai las-o dracu cu "s-au rromit" :) Chiar asa am ajuns ?

Edited by akeem, 19 October 2023 - 19:14.


#63
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 24.09.2017
pai multi dintre astia care fac, lucreaza la firme. cel care mi-a facut apartamentul lucra la o firma care mai era contractata pentru diferite lucruri la multinationala unde lucrez. si una e cand lucreaza pentru firma si alta e cand lucreaza pentru el, ca era mai atent, muncea pe bune, la firma era mai relaxat:)

cum au zis si altii, tepe se dau de cand lumea. nu prea mai cred ca e valabil nici argumentul cu ”mesterii buni s-au dus afara”, eu stiu multi mesteri care s-au intors ca efectiv ajung sa castige mai bine ca in Italia. nici nu stiu cum nu gasiti, efectiv daca maine vreau sa-mi fac ceva la apartament, dau 2-3 telefoane, mai intreb si am 5 baieti la usa. La sanitare nu mai zic, am vreo 5 firme si multi care fac pe cont propriu. Si eu stau intr-un orasel care-l strabati de la un capat la altul, pe jos, in 30 de minute.

Edited by bobitad, 19 October 2023 - 19:36.


#64
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 bobitad, on 19 octombrie 2023 - 19:36, said:

eu stiu multi mesteri care s-au intors ca efectiv ajung sa castige mai bine ca in Italia. nici nu stiu cum nu gasiti, efectiv daca maine vreau sa-mi fac ceva la apartament, dau 2-3 telefoane, mai intreb si am 5 baieti la usa.

Partea cu intorsul pe bani mai multi e reala, eu am 3 exemple de oameni cu care am lucrat chiar bine acum 12-15 ani, au plecat dupa aia prin Germania, Italia etc, acum sunt iar in tara. Partea cu mesterii disponibili e discutabila, poate la tine gasesti tocmai fiindca e orasul mic si nu se construieste masiv, nu sunt multe lucrari. Pe unde sunt eu, se construieste in prostie, efectiv e foarte greu sa gasesti oameni pentru lucrari mici, prefera sa se bage la chestii gen blocuri noi unde au scari intregi de facut, nu vin sa monteze 2 chiuvete sau sa puna cativa metri de gresie.

#65
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,569
  • Înscris: 07.12.2014
În general sunt de evitat meșterii pe care azi îi contractezi și de mâine se apucă de lucru. Cei serioși își programează lucrări cel puțin pentru o anumită perioadă. Discutabil si avansul de lucrare. Dacă e doar manoperă, nu văd pentru ce să plătesc avans, dacă e cu materialele meseriașului, atunci da, dar și atunci, avansul se plătește la începerea lucrărilor, nu la încheierea înțelegerii, fie ea scrisă sau verbală.

#66
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 razvan-softpedia, on 19 octombrie 2023 - 16:41, said:

In primul rand, de ce ar trebui sa iti gasesc eu tie o firma care sa iti faca lucrarile ? Cand va fi cazul, o sa gasesc pentru mine. Eu sunt convins ca sunt si firme care fac lucrari mici, depinde doar daca ajungeti la un consens.

In al doilea rand, nu inteleg ce te deranjeaza pe tine, ca am deschis eu cateva topicuri legate de subiecte care ma interesau pe mine, si iar nu inteleg ce te intereseaza cand si cum imi fac eu casa. Daca, consideri ca sunt neinteresante pentru tine, treci peste, nu iti pierde vremea ! Tu nu esti tipa care a trebuit sa isi mute gardul pentru ca a intrat pe proprietatea altcuiva, si tot ea era ofuscata ??? Ai vazut sa comentez eu ceva la subiectul ala, desi nu aveai dreptate deloc ??? M-am abtinut, si am trecut peste, iti recomand sa faci la fel daca nu ai nimic constructiv de spus.

In al treilea rand, daca nu incepi de undeva, lucrurile nu se vor schimba niciodata. Azi solutiile poate sunt doar teoretice, dar usor, usor, daca sunt puse in practica pot da rezultate. Daca vrei ca lucrurile sa se schimbe, trebuie sa faci ceva. Daca nu faci nimic, ce pretentii ai ?

1.Asta ai inteles ca astept sa imi gasesti tu mie o firma?Posted Image Vorbeam la modul general ca oamenii cauta disperati sa-si rezolve una-alta, ori de construit ori de renovat si nu gasesc firme serioase.. IIti doresc mult succes in gasirea unei firme care sa-ti rezolve proiectele asa cum iti vrei tu.

2. N-ai inteles nimic din subiectul meu si daca n-ai inteles te rog sa nu comentezi ca va fi pe langa subiect. Erori de masuratoare sunt in 90% in zonele limitrofe Bucurestiului poate acum cei care achizitioneaza loturi noi si sunt masurate topografice in sistem GPS sunt mai norocosi, ceilalti care am achizitionat cu masuratorile pe sistem vechi sunt probabil in aceeasi situatie ca si mine. Unii s-au inteles, altii sunt in procese si ghici ce, nimeni nu-i de vina.

3. In lipsa unei legislatii serioase care sa ne apere de astfel de tepari vorbim  ani in sir. Teparii se bazeaza ca sunt multi oameni care nu se pricep sau unii chiar naivi, dar nu in sensul de prostie si au suficient vad de unde sa-si gaseasca pagubitii.

#67
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 thalia, on 20 octombrie 2023 - 16:09, said:

1.Asta ai inteles ca astept sa imi gasesti tu mie o firma?Posted Image Vorbeam la modul general ca oamenii cauta disperati sa-si rezolve una-alta, ori de construit ori de renovat si nu gasesc firme serioase.. IIti doresc mult succes in gasirea unei firme care sa-ti rezolve proiectele asa cum iti vrei tu.

2. N-ai inteles nimic din subiectul meu si daca n-ai inteles te rog sa nu comentezi ca va fi pe langa subiect. Erori de masuratoare sunt in 90% in zonele limitrofe Bucurestiului poate acum cei care achizitioneaza loturi noi si sunt masurate topografice in sistem GPS sunt mai norocosi, ceilalti care am achizitionat cu masuratorile pe sistem vechi sunt probabil in aceeasi situatie ca si mine. Unii s-au inteles, altii sunt in procese si ghici ce, nimeni nu-i de vina.

3. In lipsa unei legislatii serioase care sa ne apere de astfel de tepari vorbim  ani in sir. Teparii se bazeaza ca sunt multi oameni care nu se pricep sau unii chiar naivi, dar nu in sensul de prostie si au suficient vad de unde sa-si gaseasca pagubitii.


Nu Thalia, tu nu ai inteles postarea mea !

1. Eu nu cred ca este imposibil sa gasesti o firma sau o persoana ok care sa iti faca lucrarile de care ai nevoie, indiferent ca sunt mai mari, sau mai mici. Doar ca:

- la prima vedere ofertele firmelor/persoanelor ok sunt ceva mai mari decat media pietei, si atunci beneficiarii aleg alte oferte care par mai bune ( mai mici ca si costuri)
- termenul de executie ( sau mai exact de incepere al lucrarilor ), este de obicei mai mare, si atunci beneficiarii aleg o alta varianta ( deoarece marea majoritate a clientilor se grabesc, si nu au timpul necesar sa astepte ).

2. Iti dau perfecta dreptate, si nu am spus ca tu ti-ai pus intentionat gardul pe terenul altcuiva. Ce mi s-a parut mie deplasat ( dar cu toate astea nu am comentat nimic, ca nu asta era rostul topicului ), a fost exprimarea " toti nebunii din tara asta dornici de pamant! " . Nu am comentat pentru ca nu te-ar fi ajutat cu nimic, si nici pe cei care ar fi citit ulterior topicul. Deoarece nu aveam o solutie, am tacut, si nu m-am apucat sa te critic ca ai intrat pe terenul altuia, sau ca ii faci pe oameni nebuni. Posted Image

3. Pana sa te apere legislatia, apara-te tu ( nu ma refer la tine Thalia, ma refer in general, ), adica informeaza-te atent inainte sa faci o alegere. Cand discutam de tepe legale este una, iar cand discutam de alegeri proaste este alta ( dpmdv ).


In fine, nu are rost sa continuam o discutie in contradictoriu, fiecare are parerea lui. Eu in continuare cred ca piata asta a constructiilor nu se poate curata decat cu ajutorul beneficiarilor ( clientilor ). Postat in cat mai multe locuri ( facebook, forum-uri, recenzii google ), cu cat mai multe dovezi ( printscreen-uri cu discutii, poze din santier, etc. ), cu cat mai multe detalii despre firma/persoana ( numele societatii, localitatea, cui-ul, persoana de contact, numarul de telefon, etc. ), astfel incat sa nu isi mai ia si altii teapa.

PS. Si nu vreau sa imi fac casa peste tzanspe ani, vreau sa o ridic anul viitor ( eu sper sa incep in primavara ). Posted Image   Din acest motiv ma interesez de acum. Vreau sa fac cat mai putine alegeri gresite. Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 20 October 2023 - 16:51.


#68
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Băieți & doamne:

Țeapa este la ordinea zilei, deoarece "justiția" doarme, sau varianta oficială: "legile" sunt făcute se apere infractorul.

Poți să semnezi cu firme câte vrei, după un număr relativ mic de țepe, dacă ai "noroc", firma intră în insolvență iar administrator devine cerșetorul de la colț și asta fost.

Singură/ unica modalitate : nimic avans, sau doar modic, iar prețul clar știut de la început - nu pe metru pătrat, liniar, cub - toată lucrarea, cât costă! Și atunci nu mai apar derapaje. A spus suma X pentru lucrarea Y integrală, atât e.

Solicită mai mult (bine, dacă între timp beneficiarul nu vrea altceva, sau apar lucrări suplimentare neprevizibile anterior), la revedere și un praz verde !

Asta dacă nu vine cu parul la poartă, caz în care totul se reduce la cine are parul mai mare ...

Iar dacă cineva gândește că "instituțiile statului" nu dorm noaptea de grija ta, să te păzească pe tine și familia ta de "rele":

- well, trebuie să mănânce și gura hoțului ceva, ia caută ceva pe OLX ..

Edited by cain2k, 21 October 2023 - 10:16.


#69
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023

 razvan-softpedia, on 19 octombrie 2023 - 04:20, said:

Nici o metoda nu iti garanteaza succesul, dar daca respecti cateva lucruri elementare ai sanse mult mai mici sa iti iei teapa:

- NU apelezi la echipe luate dupa olx, sau din diversi "fluturasi"
- faci tot posibilul sa angajezi o firma, nu o echipa de mesteri ( va asigur ca diferenta de pret nu este asa mare cum cred unii ).
- mergi pe recomandari, daca ai vazut ce a mai facut firma respectiva, si ti-a placut
- cauti pe net sa vezi daca au ceva recenzii negative
- faci un contract care sa te apere si pe tine in caz de ceva ( le ceri un draft de contract in word, si modifici/adaugi cu rosu articole care sa te apere si pe tine in cazul unor probleme ). In cazul in care nu vor, cauti alta firma. In contract treci cat mai clar operatiunile care trebuiesc facute, si cat costa acestea ( ca sa poti sa ai un control asupra platilor, in sensul sa nu platesti mai mult decat s-a facut ).
- NU platesti lucrari neexecutate. Poti sa platesti un avans pentru produse ( daca ai chestii speciale, care se aduc sau se fac pe comanda ), dar la manopera nu platesti nimic din ce nu a fost facut.

Eu zic ca daca urmaresti pasii astia, sansa sa iti iei o teapa scade destul de mult.

Teoria e simpla, practica e pe langa total. Abia gasesti sa iti vina cineva, ca au tot felul de pretentii. De firme care merg pe contract nu mai spun, sunt putine in unele locuri. Eu in judet am vreo 2 de constructii complete si alte cateva pe divese nise. Si nu vin daca nu e ditamai vila, iti spun direct ca nu merita lucrarea.
Iar la meseriasi nu stii ce iei. Multi clienti sunt multumiti pentru ca nu au habar cum trebuie facute lucrarile si te induc in eroare daca ceri referinte (sunt patit).

Iar contractele sunt o gluma proasta, sunt mii de oameni patiti care au ramas cu contractul in brate, pentru ca la noi e tara deschizatorilor de firme. Asta cand iti vine cineva pe contract, ca firmele, cum am zis, vor doar lucrari mari si care ii avantajeaza, aleg doar ce vor, iar firmele mai mici se feresc de contracte sau nu le respecta, ca daca te duci in instanta, iti consumi viata si banii degeaba, nu mai rezolvi nimic. Plus ca pretul aproape se dubleaza cu firma mare si contract (daca ai norocul sa le convina marimea si specificul lucrarii si sa te onoreze), in niciun caz nu e diferenta mica, asa cum spui tu.

Am patit sa fiu refuzat si de firme, si de statie de betoane, iti raspunde cate un semi-interlop pesedist (ca astia au de regula firmele, oamenii cinstiti razbat greu in mocirla romaneasca) "cati mp? Aaaaa, nu, nu, nici nu se pune problema, cauta in alta parte", ba unii te mai iau si la misto, mai ca aproape sa-ti zica "pleaca, ba, saracule, nu ne mai deranja". Majoritatea firmelor de genul au si contracte cu primariile, nu le vin controale, toti dirigintii din judet si lucratorii la institutiile de control sunt aserviti lor, degeaba se presupune ca ii chemi sa vina pentru tine, ei deja se cunosc intre ei.
In concluzie, cand e vorba de constructii si lucrari, e o tara de borfasi, lenesi, prosti, hoti. Si abia ii prinzi si pe astia la o lucrare. De asta ia lumea baragladine de pe OLX, ca majoritatea meseriasilor ok sunt plecati in afara, iar intre aia ramasi si tiganii de pe OLX nu e nicio diferenta de calitate, doar ca tiganii te tepuiesc un pic mai tare decat aia gasiti prin recomandari, ca si cu ei ajungi sa te targuiesti si sa ai probleme.

Edited by RaimondMacelaru, 22 October 2023 - 14:35.


#70
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 RaimondMacelaru, on 22 octombrie 2023 - 14:30, said:

Plus ca pretul aproape se dubleaza cu firma mare si contract (daca ai norocul sa le convina marimea si specificul lucrarii si sa te onoreze), in niciun caz nu e diferenta mica, asa cum spui tu.

Colegu', am doua firmulite, prima este platitoare de TVA ( infintata in 2005 ), iar cea de a doua este neplatitoare de TVA ( infintata in 2015 ). Este adevarat, cand aveam doar firma platitoare de TVA, diferenta de pret ( la manopera ), intre mine si unul care lucra la negru era destul de mare ( in 2015 TVA-ul ajunsese la 24%). Asa ca in 2015 mai mi-am facut o firma, neplatitoare de TVA, si in felul asta am redus diferenta pana la un nivel ok, suportabil mai usor de catre client. De atunci vanzarile le fac pe o firma ( cea platitoare de TVA ), iar montajele pe cealalta firma ( neplatitoare de TVA. ). Din ce am vazut alte oferte, si am discutat cu clientii, diferenta de pret ( per total lucrare ), intre mine si unul care lucreaza la negru este de maxim 5%. In unele cazuri, am pret mai mic decat al lor. Reusesc asta pentru ca sunt si distribuitor al produselor pe care le montez ( lucru pe care nu poti sa il faci daca nu ai firma ), si fac si volume destul de mari. Castig si de la vanzare, castig si de la montaj, deci imi permit sa am un pret bun al manoperei comparativ cu unul care nu plateste taxe, dar castiga doar de la montaj.

Ideea este ca se poate, si cu firma, si cu contract, si cu garantie, si la un pret decent ! Posted Image Sunt convins ca in toate domeniile din constructii se gasesc firme/echipe ok, doar ca trebuie putin interes din partea beneficiarilor in a le gasi.

#71
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Mergi pe idei eronate. Sunt multi care sunt distribuitori autorizati, au firma, dar lucrarile le fac doar la negru, daca zici de contract, te refuza.
Am lucrat cu doi pana acum si am vazut si altii cu care nu am lucrat.
Plus ca una e Bucuresti si imprejurimi, alta e provincia. Mesterii buni au plecat in afara, aia pe jumate buni in Bucuresti, iar restul au ramas in provincie. Iar la unele lucrari abia iti vin din judet, darmite din Bucuresti, au deja lucrari la ei acolo.

Edited by RaimondMacelaru, 23 October 2023 - 07:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate