Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Grija mare, teapa acoperisul in cazul gardului - patit

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Postrazvan-softpedia, on 18 octombrie 2023 - 20:59, said:

Stai linistit, eu am vazut oameni grei, cu bani si relatii pe care au incercat sa-i tepuiasca. La unii a mers, la unii nu, fiecare dupa posibilitati. Am vazut profesorii universitari plangand ( la propriu ), dupa ce si-au luat o asemenea teapa, si nu cred ca plangeau din cauza banilor, cred ca plangeau din cauza neputintei de a face ceva in fata unor nenorociti.  Pe unul dintre ei l-am intrebat de ce n-a chemat politia. Sti ce mi-a zis ? Exact astea au fost cuvintele: " V-a fost vreodata frica ? Dar atat de frica incat sa nu mai stiti ce sa faceti ? Sa simtiti ca sunteti paralizat de frica ? " Le-a dat 6000 ron pentru un rahat de atic ( si ala prost facut ), de vreo 7-8 metri.
In afara de Mioara Roman pe cine ai mai vazut plangand?
Dupa razboi multi viteji se arata.
Te exprimi de parca ai avut personal zeci de cazuri

#38
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postpetit_christian, on 19 octombrie 2023 - 06:37, said:


Pai cum au ajuns oameni "grei" daca s asa fraieri sa i ţăpească niste analfabeti? Banuiesc ca PCR,dar na,doar banuiesc.


13 000 fata de 3700 e diferenta mare,de asta s au si lasat pagubasi. Eu cunosc niste meseriasi de burlane,is 8 frati,zeci de veri inti si cumnati,toti cu cutit la purtator,se pisa nu le 3 ci pe zece cefe late descrise de tine.
Cu siguranta ai dreptate.
Cu cutitele lor cu tot au ramas tot la montat de burlane.
Firmele sunt rele pt. ca nu ofera garantia cu cutitul.
Pentru mine reprezinta normalitatea.

#39
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

View Postrazvan-softpedia, on 19 octombrie 2023 - 04:20, said:

Bun, dar de ce nu spuneti cu nume si prenume ???  "Fabrica de la care am luat produsele ( si care ti-a recomandat teparii ), este ......., iar firma teparilor este ...... ".

View Postbogdan_o, on 18 octombrie 2023 - 21:16, said:

@vladuzz7, te inteleg perfect. Am patit la fel cu gardul. Si nu era vorba de dorei de pe olx ci chiar de cei recomandati de firma care vindea sipca metalica (sipca punct ro)


#40
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Tepele astea erau la fel si prin anii 90 - vine o echipa la casa de la tara unde tocmai terminasem extinderea si trebuia puse burlane si jgheaburi - zic " boss" cat costa ml? ..5lei boss, ieftin...ne dai tu tabla si cositor....si e 5 lei. Lucreaza cateva zile , termina si la final...boss, deci avem 5 lei x cat ai masurat...deci iti dau 100 lei. Baietii zic - da 100 lei plus 10 coturi x 2 lei bucata + 20 floricele x 1 leu...plus ...plus , parca tin minte ca iesea cam 50% in plus fata de cat trebuia. Le-am dat 20% si i-am dat afara din curte. Ultima teapa model 2023 este de cand am renovat - o vopsea lavabila in ceva camere, un alt perete cu ceva decorativa - zic uite asta trebuie sa faci, cat iei? 3500 lei zice individul si iti aduc eu 2kg de ipsos si ceva glet de reparatii...ca mi-a ramas de nu stiu unde. La final...ii dau cat mai aveam si zice...boss pai mai dai si tu ceva in plus, zic pentru ce? Pai materialele si izolatul geamurilor, podelelor, usilor , costa in plus  zice mai dai 300 lei . I-am zis lu nevasta-mea sa ii mai dea 100 si sa plece in 2 minute, altfel il legam de calorifer si ii dadeam 1leu pe ora pana ajungeam la cei 300. Nu mai suport mizeriile astea de oameni, data viitoare imi fac singur😅

Edited by Dodo03, 19 October 2023 - 07:49.


#41
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postpetit_christian, on 19 octombrie 2023 - 06:37, said:

1. Manipularea marerialelor o poti face tu sau poti angaja tu un salahor
2.idem slefuirea,boieria se plateste
3  cind refaci lucrari vechi costa mai mult decit sa faci lucrarea de la zero. Pina si un copil stie asta.
Asdar,mai exact care a fost teapa?

1.daca eu fac manipularea, aia pe care i-am angajat ce mai fac? se uita la mine? ei cum lucreza daca nu pun mana pe material?
2. slefuirea nu e obligatorie. daca e material nou, se vopseste pur si simplu, pentru materiale vechi, sunt vopsele care se pot da peste rugina. pana la urma pe mine nu ma intereseaza decat finalul, daca se cojeste vopseaua nu platesc, e simplu. banii sunt la mine.
3. ai anunturi pe OLX, cu Stilpi de fer pentru gard, ca asa pare?

cand va mai abordeaza firme sau personaje din astea care au masini cu numere de Galati, nu strica un pic de documentare. ganditi-va ca poate sunt din Liesti, Ivesti,  Barcea, Toflea sau alte localitati celebre.

#42
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

View Postpetit_christian, on 19 octombrie 2023 - 06:37, said:

Pai nu e cum zici
1. Manipularea marerialelor o poti face tu sau poti angaja tu un salahor
2.idem slefuirea,boieria se plateste
3  cind refaci lucrari vechi costa mai mult decit sa faci lucrarea de la zero. Pina si un copil stie asta.
Asdar,mai exact care a fost teapa?

Pai e fix cum zic. Ori te faci ca nu intelegi, ori nu au citit, ori esti unul dintre ei. Teapa vine in momentul in care oamenii iti dau un pret si un deviz din care in mod intentionat omit detalii ca mai apoi sa iti bage pe gat operatiuni obligatorii la preturi umflate. Nu as fi avut nimic de comentat daca imi spuneau de la inceput ca fie trebuie sa angajez pe cineva ca sa le dea la mana materialele, sa slefuiasca sau sa taie tevile sau macar sa fi inclus astea in deviz si sa imi spuna de la inceput pretul real. Ca stiau foarte bine ce au de facut, tot ei au venit la masuratori. Sau macar sa fi spus in ziua in care au venit sa inceapa lucrarea. Dar ei nu o fac intentionat. Si tot intentionat iti spun despre costurile astea in momentul in care cred ei ca nu vei mai avea de ales (dupa ce iti dau jos acoperisul, gardul etc). Asta cum se cheama?

Eu nu am nici o problema sa platesc cat mi se cere atat timp cat stiu de la inceput si imi asum decizia de a merge mai departe cu o lucrare. Nu am probleme nici sa inteleg ca anumite chestii chiar pot aparea pe parcurs si nu pot fi rezonabil prevazute.

Cand te duci sa schimbi uleiul la masina, cum ar fi sa iti spuna, dupa ce a scos uleiul sau la final, ca trebuie sa platesti in plus fata de ce ai agreat pentru manopera suplimentara cum ar fi demontat/montat busoanele de golire si umplere si scutul, curatat pe langa, "manipulat" bidonul de ulei din portbagaj pana la motor, folosit spray de curatare si manusi de unica folosinta, etc. Iar pentru toate astea sa iti ceara de 2 ori mai mult decat pretul agreat initial. Eu ca si client presupun ca daca ma duc intr-un service si le cer un schimb de ulei, aia de acolo stiu ce trebuie sa faca si imi dau un pret final care include manopera si materialele supliementare folosite. Una e sa apara ceva neprevezut (se gripeaza un surub etc...) si alta e sa omita intentionat operatiunile pe care stiu clar ca vor trebui sa le faca cu scopul evident de a mi le factura la preturi exorbitante dupa.

Edited by bogdan_o, 19 October 2023 - 08:09.


#43
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
nu etnia conteaza ci apucaturile, obiceiurile si stilul lor de viata. De mult am renuntat sa sper ca se vor schimba astea.

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Inca ceva ca o completare la mesajul de ieri... baiietii stiu sa dea teapa si cu firma, daca omu cere hartii le da cu varf si indesat... fara nicio valoare juridica, au ei grija ca sunt si avocati in echipa lor Posted Image Isi fac pliante in photoshop cu Lindab bla bla...
Niciodata o firma serioasa nu isi face reclama prin pliante in cutiile postale, suni tu la ele si mergi la birou sau punct de lucru sa faci contract... la tepari au hartii de-a gata cu ei, stampile personalizate de ei Posted Image In masina sefului au si laptop cu imprimanta mobila, scot "chitante"... cand cauti adresa firmei ori vezi ca de fapt e un camp sau ceva extravilan ori adresa altora spoofata care nici n-au auzit de echipa lor.

Edited by andreic, 19 October 2023 - 19:22.


#45
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Cred ca una din problemele pentru care se iau tepe e dorinta de a gasi pe cineva care sa faca lucrarea cat mai ieftin. La toate lucrarile pe care le-am facut in casa/pe langa casa am chemat doar oameni recomandati de persoane serioase pe care le cunosc, nicio problema cu calitatea lucrarilor dar preturile au fost destul de mari totusi, sa zic 15-20% peste Dorel pentru manopera dar fara chestii extra adaugate la sfarsit si alte smecherii. Materialele le-am cumparat personal sau daca le-au cumparat aia, mi-au adus bon de casa de peste tot care chiar corespundea cu ce au adus. Nu inteleg nici partea cu bani in avans, mai ales cand ti-i cere cineva pe care nu l-ai vazut in viata ta inainte deci evident nu-l cunosti. Materiale? Nu-i problema, le cumpar eu. Manopera? Pai intai fa, dupa aia primesti si banii, ca nu suntem la curve. Sigur, mai sunt situatii in care trebuie platit avans, de exemplu am comandat niste gresie care nu era pe stoc la importator si fiind un model mai scump si greu vandabil din cauza asta, am platit 20% avans dar aici vorbim de firma serioasa si arhi-cunoscuta si apreciata de zeci de ani, nu de un Dorel milog care cere 200 de lei sa cumpere glet si dispare cu tot cu ei.

O alta problema e faptul ca foarte multi s-au bagat in genul asta de activitate, nu neaparat sunt tepari dar sunt foarte slabi si habarnisti. Chiar daca isi fac firme, tot amatori raman, risti sa te tina o gramada cu lucrarea fiindca lucreaza incet sau chiar sa te trezesti ca iti strica materiale scumpe fiindca habar n-au sa lucreze de fapt.

#46
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
Am pățit și eu exact același lucru cu unii din Tecuci la un gard de 17,6 m deschidere, am făcut un topic pe tema asta.
Prima dată ne-am înțeles la metru liniar, după au spus ca trebuie plătită și fundația și înălțimea gardului. Gardul având fundație de 40 cm, înălțime 1,8m. Până la urmă ne-am înțeles la 2m și 130 euro/mp (prețul inițial spus de ei pe metru liniar și gardul la gata, placat cu gresie stil piatra și toate cele). În total 35,2 mp.
La final a ajuns să fie dat cu tinci alb și nici capacele nu erau incluse în “materialele lor”, dar le au pus până la urmă după lungi negocieri.
Las aici numărul lor de telefon, să nu va încurcați cu ei: 0740 893 878
https://forum.softpe...84-gard-preuri/

Edited by SeNNNZaTIoN, 19 October 2023 - 09:49.


#47
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
avem putini meseriasi,si ei aleg lucrarile simple,cand e lucrare mai grea nu se baga, eu cand am chemat meserias sa imi schimbe toata instalatia sanitara,mi'am luat liber si stateam in casa cu ei sa vad cum lucreaza,nu am incredere, eu sunt si mai pretentios cand imi punea teava de PPR le ziceam sa imi roteasca teava cu scrisul  la perete:))) sa nu fie scrisul vizibil:)) acum na si eu nebun,ei au zis ca nu am mai auzit asa ceva,sa ceara clientul ca scrisul de pe teava sa fie la perete:)) sa nu se vada:D

Eu nu dau avans pana nu vad ca pun mana si muncesc macar 2-3 ore nu dau un ban daca vrea bine daca nu caut pe altul si gata,vorba colegului te intelegi de la inceput pentru toata lucrarea, nu o schimbi pe parcurs,pana la ultimul cui:D

#48
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View PostRavenscar17, on 19 octombrie 2023 - 10:07, said:

... eu sunt si mai pretentios cand imi punea teava de PPR le ziceam sa imi roteasca teava cu scrisul  la perete:))) sa nu fie scrisul vizibil:))

E aparenta teava aia sau de ce sa nu se vada scrisul?

#49
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postvladuzz7, on 18 octombrie 2023 - 20:29, said:

...niste baieti cu numar de galati, de etnie, ...

măcar tu aveai de ce te teme...
dar să faci lucrare cu rudă de rudă?
care, aproape la 90% din lucrare gata, îți zice că mai trebe bani de manoperă că nu știu ce element nu fu discutat de la-nceput!
(adică io știu, dar nu mă mai întind cu scrisu'...)

și a plecat fără să mai termine treaba!!!

în schimb am avut parte de surprize extrem de plăcute la angajarea de echipe din anunțuri din ziare!!!
(erau ziare p-atunci :) )

#50
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View Postcumparator, on 18 octombrie 2023 - 21:17, said:



Tiganilor le e foarte frica de caini.
Eu asa am rezolvat o problema odata si eram mult mai in inferioritate numerica decat la tine. Dar nu au apucat sa faca decat o parte si i-am dat afara pe toti.
Cainele ala era absolut pasnic, puteai sa-l calci si in picioare, n-as putea sa am unul care sa se dea la oameni. Au o teama ciudata si absoluta de caini, pare ciudat dar e bine de stiut.

Nu trebuie sa te incurci cu ei niciodata.

Probabil le-a rămas în ADN de când dădeau iama lupii prin șatră. Pe de altă parte am văzut și cefe late care cărau în lesă după ei câini. Naiba știe de care prinzi :D

#51
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

View PostAWE, on 19 octombrie 2023 - 11:17, said:

E aparenta teava aia sau de ce sa nu se vada scrisul?


da e aparenta,ma mai gandesc daca vin cu perete fals de rigips,nu cred o las asa

Edited by Ravenscar17, 19 October 2023 - 12:50.


#52
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View Postvladuzz7, on 18 octombrie 2023 - 20:59, said:

OLX...


culmea, ca a iesit chiar o lucrare buna, oarecum nu imi pare rau, doar ca a iesit scump si fara sipca montata, in rest a fost drept si bine

Deci nu a fost teapa, doar ca nu ai stabilit pretul din start, scris pe hartie...

#53
FaneSatir

FaneSatir

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 01.06.2017

View Postrazvan-softpedia, on 19 octombrie 2023 - 04:20, said:

Bun, dar de ce nu spuneti cu nume si prenume ???  

Pentru că majorității celor care cad în plasa "stimabililor" meseriași nu le pare nimic suspect atunci când aceștia se prezintă. Aproape invariabil se recomandă ca "nea" Vasilică, Costel, Georgel, poreclă, fără nume și prenume în clar. Abia după ce apare "nefăcuta" constată că nici măcar nu știu numele acestora. Vorbim despre situațiile în care se procedează românește, fără contract evident, că "ne înțelegem noi, șefu".

#54
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014

View Poststrongsss, on 19 octombrie 2023 - 07:55, said:



1.daca eu fac manipularea, aia pe care i-am angajat ce mai fac? se uita la mine? ei cum lucreza daca nu pun mana pe material?
2. slefuirea nu e obligatorie. daca e material nou, se vopseste pur si simplu, pentru materiale vechi, sunt vopsele care se pot da peste rugina. pana la urma pe mine nu ma intereseaza decat finalul, daca se cojeste vopseaua nu platesc, e simplu. banii sunt la mine.
3. ai anunturi pe OLX, cu Stilpi de fer pentru gard, ca asa pare?

cand va mai abordeaza firme sau personaje din astea care au masini cu numere de Galati, nu strica un pic de documentare. ganditi-va ca poate sunt din Liesti, Ivesti,  Barcea, Toflea sau alte localitati celebre.
Pai daca nu stii sa intrebi, a cui e vina? Si da,cind lergi la service pt o reparatie ti se da oestimatr ca nu stiu aia ce gasesc cind desfac masina
Eu la.un service f serios am.primit estimare de 2200 de lei si total a fost 2800,totul  justificat cu poze si intrebat la fiecare pb daca o vreau rezolvat.
Era sa deschid topic ca mi au data aia teapa?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate