Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Grija mare, teapa acoperisul in cazul gardului - patit

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007
trebuia sa-i lasi cu aia 5000 lei. daca te amenintau chemai politia. pe frica si faptul ca nu vrei sa ramai cu lucrarea neterminata se bazeaza si ei...

#20
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 24.09.2017
recunosc ca nu prea vreau sa am deaface cu meseriasi, instalatori, electricieni. Nu ca as fi fost tepuit, dar cu astia e mereu ceva, fie intarzie ca au 10 lucrari, fie mai vor nu stiu ce, fie incearca sa fure nu stiu cum. Asa ca de obicei fac lucrurile sa tina. Am facut instalatia electrica la apartament, pana mor nu mai vreau sa umblu la ea. La fel si cu instalatia termica si toate cele. Iar apartamentul l-am renovat tot, de dat lavabila pot da si eu. binenteles ca am uitat sa schimb 3 geamuri si mi-e o sila....le-as da si cu 500 de ron mai mult, doar sa se comporte ca oamenii normali. Adica nu le cer avioane si montaje de casa pasiva, efectiv sa vina sa masoare sa faca alea si sa le monteze.

Ce sa zic, imi pare rau ca in alte parti nu prea se gasesc oameni, eu efectiv am ”intervievat” foarte multi dorei pana sa renovez apartamentul si am ales dupa ce am eliminat pe criterii de bautura, tampenii scoase si altele, iar in procent de 90% omul a respectat ce vroiam eu, timpi de uscare si sa nu combine gleturile sa dea mai putine maini(daca nu stiti astia combina ct 126 si 127 si dau 3 maini in 1) la electric il cunosteam pe om si stiu ca face bine, dar tot a fost naspa ca ba ca vine, ca nu are timp, iar la termic a fost o firma de langa mine care e de 15 ani pe piata si a fost totul corect, simplu si rapid. eu chiar eram surprins de cat de repede au terminat si cat de putini bani mi-au luat.

Edited by bobitad, 18 October 2023 - 21:38.


#21
maratona

maratona

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 01.12.2022
Cu chestiile astea NU STAI DE VORBA
IGNORE ABSOLUTE
NU EXISTA
Pasi,pasi, Sala pasilor pierduti
Pe bune, cum sa stai de vorba cu chestiile astea !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#22
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Poststefan0011, on 18 octombrie 2023 - 21:14, said:

au facut partea mai grea si daca zici ca au facut o bine, sistezi si le platesti la mp ce au facut. 60 m*0.3= 18 mp*200 lei =3600 lei.Posted Image  Sa pui leaturile si sipca cred ca te descurci.
au pus si leautirle si au dat si cu vopsea 3 in 1 pe tot..deci zic ca e binisor. Sipca oi pune-o eu

View Postbogdan_o, on 18 octombrie 2023 - 21:16, said:

Salut

@vladuzz7, te inteleg perfect. Am patit la fel cu gardul. Si nu era vorba de dorei de pe olx ci chiar de cei recomandati de firma care vindea sipca metalica (sipca punct ro)

la mine nu a fost cu metrul patrat. Dar tot imi cereau de aproape 3 ori suma pe care ne-am inteles la inceput:
- ne-am inteles ca un pret cand au venit sa masoare si le-am spus ce vreau (inlocuire lati si sipci din lemn cu rectangulara si sipca metalica)
- mi-au cerut in plus ca au pus sipci pe ambele parti ale gardului, asta desi de la bun inceput le-am spus ce vreau. Ei mi-au confirmat pe whatsapp pretul, dar mi-au spus ca "stie toata lumea ca e mai multa munca sa pui sipca pe ambele parti" si ca asa se face pretul, pentru o singura fata, si inmulteste beneficiarul apoi
- mi-au cerut in plus ca au sudat gresit la inceput, au taiat si au trebuit sa refaca un stalp
- m i-au cerut in plus ca au vopsit rectangulara si tevile vechi, ca au si slefuit inainte, dar pretul era numai pentru vopsea
- mi-au cerut in plus ca au carat materialele
- etc

Si atentie, nu erau de alta etnie si mi-au fost recomandati chiar de firma care vindea sipcile metalice.

De la 4\.000 initiali ajunsesera la +10.000 dupa toate chestiile extra. Intr-un final dupa 1h30 de discutii le-am dat 6.000 si aia a fost. "Seful" venise cu tot arsenalul: de la faptul ca banii nu ajung la el, ca sunt pentru baieti, ca toata lumea stie cum se calculeaza pretul pentru lucrarile la gard, pana la chestii gen lasa de la el, dar nu sunt eu de cuvant si altele...

realitatea este ca din pacate multi sunt niste tepari ordinari si ca este imposibil sa stii totul si sa te asiguri ca pui in scris intr-un mod si format pe care sa nu aiba cum sa il mai contrazica. Spre deosebire de clientii lor, "oamenii" cu asta se ocupa zi de zi.
imi pare rau ca si tu ai patit la fel, dar ei au experienta si stiu cum sa te ia sa obtina ce vor. fiind la negru nu prea ai ce sa faci. Se pare ca asta a fost " reteta" si la tine

View Poststefan0011, on 18 octombrie 2023 - 21:17, said:

ps le ai dat 6000 in plus si nu vor termina lucrarea?! Asta ar fi grosolan...
nu. dupa voiau sa termine, dar nu am mai vrut eu. In momentul ala am oprit tot si cred ca e mai bine asa.

View Postlaffin, on 18 octombrie 2023 - 21:21, said:

trebuia sa-i lasi cu aia 5000 lei. daca te amenintau chemai politia. pe frica si faptul ca nu vrei sa ramai cu lucrarea neterminata se bazeaza si ei...
cand esti pus in fata faptului implinit, e altfel..lucrarea e 90% gata, mai e doar sipca metalica de montat si de carat moloz. Dar e un fel de cuvantul meu impotriva al lor daca ajungi la politie

View Postbobitad, on 18 octombrie 2023 - 21:30, said:

recunosc ca nu prea vreau sa am deaface cu meseriasi, instalatori, electricieni. Nu ca as fi fost tepuit, dar cu astia e mereu ceva, fie intarzie ca au 10 lucrari, fie mai vor nu stiu ce, fie incearca sa fure nu stiu cum. Asa ca de obicei fac lucrurile sa tina. Am facut instalatia electrica la apartament, pana mor nu mai vreau sa umblu la ea. La fel si cu instalatia termica si toate cele. Iar apartamentul l-am renovat tot, de dat lavabila pot da si eu. binenteles ca am uitat sa schimb 3 geamuri si mi-e o sila....le-as da si cu 500 de ron mai mult, doar sa se comporte ca oamenii normali. Adica nu le cer avioane si montaje de casa pasiva, efectiv sa vina sa masoare sa faca alea si sa le monteze.

Ce sa zic, imi pare rau ca in alte parti nu prea se gasesc oameni, eu efectiv am ”intervievat” foarte multi dorei pana sa renovez apartamentul si am ales dupa ce am eliminat pe criterii de bautura, tampenii scoase si altele, iar in procent de 90% omul a respectat ce vroiam eu, timpi de uscare si sa nu combine gleturile sa dea mai putine maini(daca nu stiti astia combina ct 126 si 127 si dau 3 maini in 1) la electric il cunosteam pe om si stiu ca face bine, dar tot a fost naspa ca ba ca vine, ca nu are timp, iar la termic a fost o firma de langa mine care e de 15 ani pe piata si a fost totul corect, simplu si rapid. eu chiar eram surprins de cat de repede au terminat si cat de putini bani mi-au luat.
am dat oameni super ok pentru interioare, cum ai zis si tu care respecta timpii, cu preturi foarte bune. Chiar m-au ajutat in plus fata de cat era si la final i-am rasplatit. Dar aici e prima oara cand patim. Bineinteles ca am simtit ca e ceva in neregula de la inceput, dar am persistat si noi in teapa asta oarecum. Invatatura de minte. Ori firme foarte foarte serioase, ori recomandari

#23
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

View Postvladuzz7, on 18 octombrie 2023 - 21:42, said:

imi pare rau ca si tu ai patit la fel, dar ei au experienta si stiu cum sa te ia sa obtina ce vor. fiind la negru nu prea ai ce sa faci. Se pare ca asta a fost " reteta" si la tine

Salut

Nu, culmea, la mine nu a fost la negru.

Dar au trecut pe deviz niste chestii, cu care am fost de acord. Insa la final vroiau mai mult pentru chestiile care nu erau sunt pe deviz insa necesare pentru terminarea lucrarii.

Pe deviz aveam:
- servicii demontare gard vechi
- servcii montare leati
- servicii montare sipca metalica
- servicii vopsire

Aparent devizul are o remarca conform careia "prestatiile suplimentare se vor factura separat si nu sunt parte a bla bla bla".

Ei, ce au omis ei sa spuna, si nici eu nu am stiut, e ca "prestatiile suplimentare" sunt absolut necesare:
- au pus in plus manipularea materialelor. Ca sa ne intelegem, materialele erau in curte. Dar ei zic ca prin manipulare inteleg sa aduca meterialele din locul unde sunt pana unde trebuie folosite. Cum te gandesti de la inceput la asta? Ca nu cred ca e careva care se gandeste ca trebuie sa stea sa le dea la mana mesterilor materialele, altfel trebuie sa plateasca in plus.
- au adaugat slefuire. Cum te gandesti ca poate careva sa vopseasca direct pe rectangulara asa cum vine din magazin. Toti oamenii se gandesc ca trebuie si curatata/slefuita putin inainte nu?
- au adaugat debitare. Adica au taiat tevile la dimensiune. Cine se gandeste ca in montarea leatilor debitarea tevilor nu e inclusa.
- au adaugat si materialele folosite (discuri de flex, sarma flux, pensule, diluant, etc).
- si altele...
Bineinteles, toate aceste "prestatii suplimentare" au niste preturi si conditii pe care le afli abia la final. Ca exemplu: debitare metal, pretul era de 19eur/ml dar minimul pentru o taietaura era 50cm. Deci fiecare taietura costa 9.5 eur. Pentru pensule cer de parca ti-ar vopsi cu pensula lui Rembrandt si altele...

Ma gandeam ca daca nu ii iau de pe olx ci sunt recomdati chiar de fabrica, ca vin cu contract si deviz si nici nu sunt de alta etnie, vor fi ok. Teapa!

Gardul a fost prima mea interactiune cu teparii. Dupa ce am schimbat geamurile am chemat o firma sa repare glafurile. Stiind treaba cu gardul, am insistat sa puna in deviz tot. I-am rugat sa vina, sa masoare, sa descrie tot ce fac si sa puna un pret. Inclusiv i-am pus sa scrie ce e pe ml si ce e pe mp. Din start am sunat la 10+ firme, numai una a fost de acord cu asta. Si asa au facut, au trecut tot. Dar astia aveau alta tehnica: vreti sa veniti putin sa va arat ceva? Ia uitati aici cum arata asta. Vreti sa reparam si asta? Stiti, nu e in contract. Dar daca nu o facem nu garantam ce iese, o sa se intample x si y si nu o sa reparam pe garantie. uitati, scriem aici ca refuzati sa facem si asta, ca sa nu avem discutii daca ceva nu iese bine dupa.

Din nou, "oamenii" cu asta se ocupa zi de zi si din pacate in afara de a te documenta cat mai temeinic, de a te certa cu ei si de a-ti proviziona de la inceput un buget ceva mai mare, nu prea ai ce sa faci. Oricat ai sti si la orice te-ai gandi, ei sunt cu un pas in fata. Asa ajungem sa fim si parchetari, si electricieni, si zugravi si etc...

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbogdan_o, on 18 octombrie 2023 - 22:22, said:

Aparent devizul are o remarca conform careia "prestatiile suplimentare se vor factura separat si nu sunt parte a bla bla bla".
Nu exista prestatii suplimentare, daca nu exista cerinte suplimentare. Asta trebuia sa le impui in contract.
Stiu. E usor de vorbit si mai greu de facut practic :)

Edited by pasilla, 18 October 2023 - 22:30.


#25
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Postbogdan_o, on 18 octombrie 2023 - 22:22, said:

Salut

Nu, culmea, la mine nu a fost la negru.

Dar au trecut pe deviz niste chestii, cu care am fost de acord. Insa la final vroiau mai mult pentru chestiile care nu erau sunt pe deviz insa necesare pentru terminarea lucrarii.

Pe deviz aveam:
- servicii demontare gard vechi
- servcii montare leati
- servicii montare sipca metalica
- servicii vopsire

Aparent devizul are o remarca conform careia "prestatiile suplimentare se vor factura separat si nu sunt parte a bla bla bla".

Ei, ce au omis ei sa spuna, si nici eu nu am stiut, e ca "prestatiile suplimentare" sunt absolut necesare:
- au pus in plus manipularea materialelor. Ca sa ne intelegem, materialele erau in curte. Dar ei zic ca prin manipulare inteleg sa aduca meterialele din locul unde sunt pana unde trebuie folosite. Cum te gandesti de la inceput la asta? Ca nu cred ca e careva care se gandeste ca trebuie sa stea sa le dea la mana mesterilor materialele, altfel trebuie sa plateasca in plus.
- au adaugat slefuire. Cum te gandesti ca poate careva sa vopseasca direct pe rectangulara asa cum vine din magazin. Toti oamenii se gandesc ca trebuie si curatata/slefuita putin inainte nu?
- au adaugat debitare. Adica au taiat tevile la dimensiune. Cine se gandeste ca in montarea leatilor debitarea tevilor nu e inclusa.
- au adaugat si materialele folosite (discuri de flex, sarma flux, pensule, diluant, etc).
- si altele...
Bineinteles, toate aceste "prestatii suplimentare" au niste preturi si conditii pe care le afli abia la final. Ca exemplu: debitare metal, pretul era de 19eur/ml dar minimul pentru o taietaura era 50cm. Deci fiecare taietura costa 9.5 eur. Pentru pensule cer de parca ti-ar vopsi cu pensula lui Rembrandt si altele...

Ma gandeam ca daca nu ii iau de pe olx ci sunt recomdati chiar de fabrica, ca vin cu contract si deviz si nici nu sunt de alta etnie, vor fi ok. Teapa!

Gardul a fost prima mea interactiune cu teparii. Dupa ce am schimbat geamurile am chemat o firma sa repare glafurile. Stiind treaba cu gardul, am insistat sa puna in deviz tot. I-am rugat sa vina, sa masoare, sa descrie tot ce fac si sa puna un pret. Inclusiv i-am pus sa scrie ce e pe ml si ce e pe mp. Din start am sunat la 10+ firme, numai una a fost de acord cu asta. Si asa au facut, au trecut tot. Dar astia aveau alta tehnica: vreti sa veniti putin sa va arat ceva? Ia uitati aici cum arata asta. Vreti sa reparam si asta? Stiti, nu e in contract. Dar daca nu o facem nu garantam ce iese, o sa se intample x si y si nu o sa reparam pe garantie. uitati, scriem aici ca refuzati sa facem si asta, ca sa nu avem discutii daca ceva nu iese bine dupa.

Din nou, "oamenii" cu asta se ocupa zi de zi si din pacate in afara de a te documenta cat mai temeinic, de a te certa cu ei si de a-ti proviziona de la inceput un buget ceva mai mare, nu prea ai ce sa faci. Oricat ai sti si la orice te-ai gandi, ei sunt cu un pas in fata. Asa ajungem sa fim si parchetari, si electricieni, si zugravi si etc...
Doamne cate metode au..
Culmea e ca si eu am luat tot de la sipca.ro am luat sipca. Dar am mai luat de la ei si a fost ok dpdv al calitatii. Ciudat ca recomanda asa ceva

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Stii care e culmea ? Nu te poti proteja de toate metodele lor. Pur si simplu nu ai cum.
E bine macar ca sunt mentionate de colegi si poate sunt de folos celor care vor sa faca anumite lucrari.

#27
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 03.12.2001
cred că metoda nr1 de a evita țepele astea e să nu suni la fluturașii ăia de ți-i bagă în cutia poștală.

#28
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016
Nu mai stati la discutii cu ei, spuneti-le doar ca daca nu pleaca sunati la politie. Iar daca incep cu amenintarile, filmati-i cu telefonul si-o sa-i potoliti rapid.

#29
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Postvali, on 18 octombrie 2023 - 22:55, said:

cred că metoda nr1 de a evita țepele astea e să nu suni la fluturașii ăia de ți-i bagă în cutia poștală.
a fost de pe olx, care e cam acelasi lucru

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvladuzz7, on 18 octombrie 2023 - 20:29, said:

Salutare,
E teapa clasica, metru liniar versus suprafata.

View PostManasu, on 18 octombrie 2023 - 22:56, said:

Nu mai stati la discutii cu ei, spuneti-le doar ca daca nu pleaca sunati la politie. Iar daca incep cu amenintarile, filmati-i cu telefonul si-o sa-i potoliti rapid.
Ce sa se potoleasca mai, ii intarati mai rau, iti rupe si telefonul Posted Image Nimeni nu face asa ceva caci daca ii ameninti iti explica ca dupa ce pleaca Politia vin niste cefe inghesuite in suvuri negre si iese ceva gen hamas style dar fara arme de foc, doar taioase.
Teparii sunt organizati, au camatar in echipa dar nu vin la lucrare... stau undeva la coltul strazii sau mai departe... daca clientul tepuit nu are bani da zice ca face rost bla bla (o da de gard), negociatorul propune sa fie imprumutat pe loc. Dupa aia te cauta aia si pentru dobanda si comision Posted Image

Edited by andreic, 19 October 2023 - 00:10.


#31
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postbogdan_o, on 18 octombrie 2023 - 22:22, said:

Ma gandeam ca daca nu ii iau de pe olx ci sunt recomdati chiar de fabrica, ca vin cu contract si deviz si nici nu sunt de alta etnie, vor fi ok. Teapa!

Bun, dar de ce nu spuneti cu nume si prenume ???  "Fabrica de la care am luat produsele ( si care ti-a recomandat teparii ), este ......., iar firma teparilor este ...... ". Asa vor sti toti de cine sa se fereasca !!! Piata nu se va curata singura, voi ca si beneficiari trebuie sa ii fortati sa isi schimbe atitudinea. Pierzi o ora din viata ta ( nu cred ca iti ia mai mult sa lasi o recenzie pe google, una pe facebook, si sa scrii un post pe softpedia ), dar dai sansa altora sa nu isi mai ia teapa. La fel, si altii daca ar face chestia asta pentru alte "domenii", poate te-ar scuti pe tine de tepe viitoare. Sincer, mie mi se pare ca doar de voi depinde. Piata nu se va curata imediat, dar usor-usor se vor vedea schimbarile, te asigur de asta.

View Postvali, on 18 octombrie 2023 - 22:55, said:

cred că metoda nr1 de a evita țepele astea e să nu suni la fluturașii ăia de ți-i bagă în cutia poștală.

Nici o metoda nu iti garanteaza succesul, dar daca respecti cateva lucruri elementare ai sanse mult mai mici sa iti iei teapa:

- NU apelezi la echipe luate dupa olx, sau din diversi "fluturasi"
- faci tot posibilul sa angajezi o firma, nu o echipa de mesteri ( va asigur ca diferenta de pret nu este asa mare cum cred unii ).
- mergi pe recomandari, daca ai vazut ce a mai facut firma respectiva, si ti-a placut
- cauti pe net sa vezi daca au ceva recenzii negative
- faci un contract care sa te apere si pe tine in caz de ceva ( le ceri un draft de contract in word, si modifici/adaugi cu rosu articole care sa te apere si pe tine in cazul unor probleme ). In cazul in care nu vor, cauti alta firma. In contract treci cat mai clar operatiunile care trebuiesc facute, si cat costa acestea ( ca sa poti sa ai un control asupra platilor, in sensul sa nu platesti mai mult decat s-a facut ).
- NU platesti lucrari neexecutate. Poti sa platesti un avans pentru produse ( daca ai chestii speciale, care se aduc sau se fac pe comanda ), dar la manopera nu platesti nimic din ce nu a fost facut.

Eu zic ca daca urmaresti pasii astia, sansa sa iti iei o teapa scade destul de mult.

#32
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 03.12.2001

View Postrazvan-softpedia, on 19 octombrie 2023 - 04:20, said:

- faci tot posibilul sa angajezi o firma, nu o echipa de mesteri ( va asigur ca diferenta de pret nu este asa mare cum cred unii ).
țeapa asta se bazează fix pe frica de firme și costuri.
am făcut o modificare la țeava de gaz, cu firmă, 3000 lei. au venit doi vecini să se uite, da, bună idee, ia să-mi fac și eu, cât a costat?!?!?!!?! lasă, fie o fac eu, fie caut un dorel care face pe 500 lei. poate face treabă bună, poate nu, dar măcar ai ieșit mai ieftin.
asta e psihologia românului. de aia nici nu-și mai dau copiii la școli de meserii, că nu respectă meseriile.

#33
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postvali, on 19 octombrie 2023 - 04:57, said:

țeapa asta se bazează fix pe frica de firme și costuri.

Cand frica de tepe va fi mai mare decat frica de firme si costuri ... vor alege varianta corecta. Pana atunci, unii isi asuma un risc mai mare. Posted Image

#34
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postrazvan-softpedia, on 18 octombrie 2023 - 20:59, said:

Stai linistit, eu am vazut oameni grei, cu bani si relatii pe care au incercat sa-i tepuiasca. La unii a mers, la unii nu, fiecare dupa posibilitati. Am vazut profesorii universitari plangand ( la propriu ), dupa ce si-au luat o asemenea teapa, si nu cred ca plangeau din cauza banilor, cred ca plangeau din cauza neputintei de a face ceva in fata unor nenorociti.  Pe unul dintre ei l-am intrebat de ce n-a chemat politia. Sti ce mi-a zis ? Exact astea au fost cuvintele: " V-a fost vreodata frica ? Dar atat de frica incat sa nu mai stiti ce sa faceti ? Sa simtiti ca sunteti paralizat de frica ? " Le-a dat 6000 ron pentru un rahat de atic ( si ala prost facut ), de vreo 7-8 metri.
Am vazut o echipa bronzata cum a tepuit un interlop cu un acoperis.
A sunat el dupa gasca dar chiar atunci era la lucru afara asa ca a murmurat marunt si a ramas cu o teputa negociata in inferioritate numerica.
Ce concert frumos a iesit la negociere.

#35
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postcipaul, on 19 octombrie 2023 - 05:21, said:

Am vazut o echipa bronzata cum a tepuit un interlop cu un acoperis.

Eu am vazut cum o echipa din asta a incercat sa tepuiasca un camatar. Posted Image  Nu le-a mers. Posted Image A dat asta un telefon, au venit trei masini, in fiecare era un singur om, dar aratau aia de parca puteam sa omoare taurul cu pumnul. Cand a zis unul din ei " toata lumea in curte ! " s-au executat bronzatii imediat. Bronzatii erau vreo opt barbati si doua femei. Devizul initial fusese vreo 3.700 de euro, iar la final cereau 13.000 euro. Posted Image Doar ca nu ii cereau de la cine trebuia.

Si mai stiu o poveste, in care beneficiarul i-a potolit cu ajutorul baietilor de la SIAS, pentru ca aia de la sectie erau mielusei. Posted Image Dar ca sa faci asta trebuie sa ai relatii si cohones cat pepenii. Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 19 October 2023 - 05:35.


#36
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014
Pai si prin firma nu iesi mai scump ca la tepari?

View Postbogdan_o, on 18 octombrie 2023 - 22:22, said:



Salut

Nu, culmea, la mine nu a fost la negru.

Dar au trecut pe deviz niste chestii, cu care am fost de acord. Insa la final vroiau mai mult pentru chestiile care nu erau sunt pe deviz insa necesare pentru terminarea lucrarii.

Pe deviz aveam:
- servicii demontare gard vechi
- servcii montare leati
- servicii montare sipca metalica
- servicii vopsire

Aparent devizul are o remarca conform careia "prestatiile suplimentare se vor factura separat si nu sunt parte a bla bla bla".

Ei, ce au omis ei sa spuna, si nici eu nu am stiut, e ca "prestatiile suplimentare" sunt absolut necesare:
- au pus in plus manipularea materialelor. Ca sa ne intelegem, materialele erau in curte. Dar ei zic ca prin manipulare inteleg sa aduca meterialele din locul unde sunt pana unde trebuie folosite. Cum te gandesti de la inceput la asta? Ca nu cred ca e careva care se gandeste ca trebuie sa stea sa le dea la mana mesterilor materialele, altfel trebuie sa plateasca in plus.
- au adaugat slefuire. Cum te gandesti ca poate careva sa vopseasca direct pe rectangulara asa cum vine din magazin. Toti oamenii se gandesc ca trebuie si curatata/slefuita putin inainte nu?
- au adaugat debitare. Adica au taiat tevile la dimensiune. Cine se gandeste ca in montarea leatilor debitarea tevilor nu e inclusa.
- au adaugat si materialele folosite (discuri de flex, sarma flux, pensule, diluant, etc).
- si altele...
Bineinteles, toate aceste "prestatii suplimentare" au niste preturi si conditii pe care le afli abia la final. Ca exemplu: debitare metal, pretul era de 19eur/ml dar minimul pentru o taietaura era 50cm. Deci fiecare taietura costa 9.5 eur. Pentru pensule cer de parca ti-ar vopsi cu pensula lui Rembrandt si altele...

Ma gandeam ca daca nu ii iau de pe olx ci sunt recomdati chiar de fabrica, ca vin cu contract si deviz si nici nu sunt de alta etnie, vor fi ok. Teapa!

Gardul a fost prima mea interactiune cu teparii. Dupa ce am schimbat geamurile am chemat o firma sa repare glafurile. Stiind treaba cu gardul, am insistat sa puna in deviz tot. I-am rugat sa vina, sa masoare, sa descrie tot ce fac si sa puna un pret. Inclusiv i-am pus sa scrie ce e pe ml si ce e pe mp. Din start am sunat la 10+ firme, numai una a fost de acord cu asta. Si asa au facut, au trecut tot. Dar astia aveau alta tehnica: vreti sa veniti putin sa va arat ceva? Ia uitati aici cum arata asta. Vreti sa reparam si asta? Stiti, nu e in contract. Dar daca nu o facem nu garantam ce iese, o sa se intample x si y si nu o sa reparam pe garantie. uitati, scriem aici ca refuzati sa facem si asta, ca sa nu avem discutii daca ceva nu iese bine dupa.

Din nou, "oamenii" cu asta se ocupa zi de zi si din pacate in afara de a te documenta cat mai temeinic, de a te certa cu ei si de a-ti proviziona de la inceput un buget ceva mai mare, nu prea ai ce sa faci. Oricat ai sti si la orice te-ai gandi, ei sunt cu un pas in fata. Asa ajungem sa fim si parchetari, si electricieni, si zugravi si etc...
Pai nu e cum zici
1. Manipularea marerialelor o poti face tu sau poti angaja tu un salahor
2.idem slefuirea,boieria se plateste
3  cind refaci lucrari vechi costa mai mult decit sa faci lucrarea de la zero. Pina si un copil stie asta.
Asdar,mai exact care a fost teapa?


View Postrazvan-softpedia, on 18 octombrie 2023 - 20:59, said:



Stai linistit, eu am vazut oameni grei, cu bani si relatii pe care au incercat sa-i tepuiasca. La unii a mers, la unii nu, fiecare dupa posibilitati. Am vazut profesorii universitari plangand ( la propriu ), dupa ce si-au luat o asemenea teapa, si nu cred ca plangeau din cauza banilor, cred ca plangeau din cauza neputintei de a face ceva in fata unor nenorociti.  Pe unul dintre ei l-am intrebat de ce n-a chemat politia. Sti ce mi-a zis ? Exact astea au fost cuvintele: " V-a fost vreodata frica ? Dar atat de frica incat sa nu mai stiti ce sa faceti ? Sa simtiti ca sunteti paralizat de frica ? " Le-a dat 6000 ron pentru un rahat de atic ( si ala prost facut ), de vreo 7-8 metri.
Pai cum au ajuns oameni "grei" daca s asa fraieri sa i ţăpească niste analfabeti? Banuiesc ca PCR,dar na,doar banuiesc.

View Postrazvan-softpedia, on 19 octombrie 2023 - 05:34, said:



Eu am vazut cum o echipa din asta a incercat sa tepuiasca un camatar. Posted Image  Nu le-a mers. Posted Image A dat asta un telefon, au venit trei masini, in fiecare era un singur om, dar aratau aia de parca puteam sa omoare taurul cu pumnul. Cand a zis unul din ei " toata lumea in curte ! " s-au executat bronzatii imediat. Bronzatii erau vreo opt barbati si doua femei. Devizul initial fusese vreo 3.700 de euro, iar la final cereau 13.000 euro. Posted Image Doar ca nu ii cereau de la cine trebuia.

Si mai stiu o poveste, in care beneficiarul i-a potolit cu ajutorul baietilor de la SIAS, pentru ca aia de la sectie erau mielusei. Posted Image Dar ca sa faci asta trebuie sa ai relatii si cohones cat pepenii. Posted Image
13 000 fata de 3700 e diferenta mare,de asta s au si lasat pagubasi. Eu cunosc niste meseriasi de burlane,is 8 frati,zeci de veri inti si cumnati,toti cu cutit la purtator,se pisa nu le 3 ci pe zece cefe late descrise de tine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate