Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Mâncarea pentru câini, o mare țeapă

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#37
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

 P-I-G, on 18 octombrie 2023 - 12:51, said:

Ma deranjeaza la culme paralela asta repetata cu obstinenta de unii care nu stiu nimic de caini, de prietenia lor, de atasamentul lor si de faptul ca un catel trebuie tratat ca si un copil.


Un caine este un animal, punct. Nu trebuie tratat ca un copil, ci ca un animal! Mancare, apa, plimbare! Cand vei putea creste un copil doar cu atat, sa-mi spui.

Am luat-o grav razna cu totii! Ne gasim bucuria in caini - macar daca nu ai copii, aia e, nu ma incurca acum. Dar excrementele de caine de peste tot, latraturile, cainii abandonati, mizeria sunt o omniprezente.

Iar un stapan de caine/pisica nu e parinte, e doar stapan si atat - un soi de incurca lume!

#38
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Sa vezi ce mancau tovarasii mei prin `90 conserve pentru catei la turci, unde plecasera la munca si ramasesera fara parale. Vad ca nici unul nu latra inca.

Hrana pentru caini / pisici de tip granule trebuie combinata cu hrana cu aport de lichide, de tip conserve. Cititi pe ambalaj ce contin granulele si cumparati dupa buget sau dupa caine. Aia maidanezi se multumesc si cu graunte doar cu miros de carne.

#39
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Ii dau labradorului si "inghetata de spinari si gaturi", n-are nimic, la mamaliga nu pune botul asa ca o duc la tzaranoaia , unde sunt 2 caini maidanezi in curte si nu vor sa mance' boabe decat cand is rupti de foame Posted Image, deltfel cam toate resturile sunt date la caini, au un stomac beton.

#40
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
niciun câine în toate mințile nu alege castronul cu „boabe”, în detrimentul celui cu „fiertură de oase cu pâine”
am mai spus: dacă vreau să-i bag la dietă, plec de acasă o săptămână, timp în care stă un sac de boabe la dispoziția lor (3 câini de 20...30...40 kg)
la-ntoarcere cam juma de sac încă e la locul său
5 kg de boabe în 7 zile la 3 câini mari!

#41
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
Acum mai multi ani m-am ocupat de gestiunea deseurilor la o firma de prepara mezeluri... tot ce le ramanea ca si resturi, inclusiv oasele erau trimise la o firma pentru a face mancare de caini... Oase, ligamente, ronturi, organe, piele, etc, din asta se face mancarea cainilor.

#42
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Oare este cineva care crede ca mancarea pentru animale se face din muschiulet de vita sau porc, respectiv din carnea cea mai buna si cea mai scumpa ?  Sa fim seriosi.

#43
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 26.11.2001
Se cere "mancare" ieftina, asta se produce. Daca vrei sa hranesti animalul cu oase/carne (asa cum e firesc si natural), se gasesc solutii la pret cat de cat ok. Gasesti carcase, oase, etc (Selgros, Metro). Cainele nu e dat de la natura sa manance porumb/soia si uleiuri .... Dar deh, si proprietarii sunt comozi iar reclama e sufletul comertului.

#44
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 dtd234, on 18 octombrie 2023 - 09:55, said:

De vazut

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WpMc6-dMd_A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Indiferent cat de scumpa e mancarea care o luati,nu e sanatoasa pentru ca nu contine carne.
Cainele a evoluat sa manance carne, nu tarata, porumb si chimicale.
Aceste corporatii au tampit o intreaga planeta sa creada ca resturile de la masa nu sunt bune pentru caini,au prostit veterinari si au intors viata cainilor pe dos pentru profit.
Cainele meu a murit la 8 ani si sincer imi pare rau ca 70% din mancarea primita a fost mancare de caine, in ultima perioada chiar 100% din lipsa de timp.
Urmatorul caine va primi doar carne. Chiar daca nu am timp si ii dau cruda, tot e mai buna decat orice mancare de caine.
Cainii bunicilor toti au murit de batranete si nu au mancat o singur bob sau conserva din comert.
Nu mai puneti botul la tot ce cititi pe google,la studii, la veterinari. Nimic nu poate fi luat de bune pentru ca sunt interese mari la mijloc! Luati-va dupa propriul instinct si dati carne la caine
CE-A MAI MARE EXCROCHERIE A LUMII MODERNE SUNT ""SUPLIMENTELE ALIMENTARE""folosite de fraieri pe post de medicamente

#45
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

 kopac, on 18 octombrie 2023 - 13:52, said:



Un caine este un animal, punct. Nu trebuie tratat ca un copil, ci ca un animal! Mancare, apa, plimbare! Cand vei putea creste un copil doar cu atat, sa-mi spui.

Am luat-o grav razna cu totii! Ne gasim bucuria in caini - macar daca nu ai copii, aia e, nu ma incurca acum. Dar excrementele de caine de peste tot, latraturile, cainii abandonati, mizeria sunt o omniprezente.

Iar un stapan de caine/pisica nu e parinte, e doar stapan si atat - un soi de incurca lume!
Si oamenii sunt mai breji? Cacat si pisat pe unde vrei, mai ales prin metropolele unde orice gang e un magnet pentru pisaciosi. Betivi care-si varsa toate cele pe jos, scuipati, mucuri de tigara, pungi de plastic, peturi, doze care au invadat totul, chiar si in varf de munte gasesti peturi si pungi. Mancare aruncata, ambalaje de la covrigi peste tot. De balciurile ca UNTOLD nu mai spun, acolo unde este liniste, bun-simt, respect pentru mediu si curatenie :). FABULOS! Doar un incuiat crede ce scrii tu acolo si o mai face si pe ofuscatul! Da copiii abandonati, abuzati, de batranii abandonati, de femeile batute tot stapanii de caini si de pisici sunt vinovati? Mai ramane sa ne spui ca pisicile si cainii sunt putinisti

#46
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Mancarea de caine cea mai mare teapa a omenirii

Pai doar in Asia stiu ca manca aia caini.
La noi nu vad de ce ai face mancare de caine. Nu ti-a mila de ei ?

Sau te refereai la mancarea pentru caini...

#47
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Carnea aia de ultima speta presata la conserva are exact gustul mancarii pentru caini, nu exista nicio diferenta.

#48
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,919
  • Înscris: 31.03.2003

 sgn30, on 18 octombrie 2023 - 14:39, said:

Oase, ligamente, ronturi, organe, piele, etc, din asta se face mancarea cainilor.
Cainii mananca cu placere asa ceva, incearca sa le dai si ai sa vezi.
Penultimul meu caine, un labrador, a trait aproape 16 ani. Durata medie de viata e 10-12 ani la acestia.
A mancat 90% mancare de caini, din zona medie, cateodata -mai ales la inceput- din zona superioara de pret.

Edited by oaspetele, 18 October 2023 - 16:17.


#49
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

 doxan, on 18 octombrie 2023 - 16:08, said:

Carnea aia de ultima speta presata la conserva are exact gustul mancarii pentru caini, nu exista nicio diferenta.



Nici nu vreau să-mi imaginez cum ai aflat asta... Posted Image

Edited by FreeThinker, 18 October 2023 - 16:18.


#50
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 10.10.2005
https://ro.renopuff....er-machine.html

Asta e un echipament pentru hrana uscata pentru animale. Precum se vede nu scrie nimic de carne fizica , doar prafuri.

Materii prime pentru mașina de extrudare a hranei pentru câini:
De exemplu, majoritatea peletelor pentru hrana pentru animale de companie includ proteine ​​animale și proteine ​​vegetale, proteinele vegetale adoptă făină de porumb, făină de orez, făină de grâu, făină de soia, praf de prăjitură de arahide. masă, puterea oaselor, pastă de carne proaspătă, pastă de pui și așa mai departe. Puteți adăuga alt ingredient în funcție de nevoile locale de pește.
Ar trebui să schimbați un procent de materie primă în funcție de necesitatea animalului!


#51
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,681
  • Înscris: 21.03.2020

 kopac, on 18 octombrie 2023 - 13:52, said:

Iar un stapan de caine/pisica nu e parinte, e doar stapan si atat - un soi de incurca lume!
Cainele face pipi la copac... nu cred ca incurca lumea in felul asta.

#52
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Ok, acum ca am descoperit ca mancarea pentru caini nu e buna... pentru caini...

ce mancare recomandati pentru un caine maidanez adoptat de mic (acum are 4 ani), sterilizat?
Ce mancare recomandati pentru pisici maidaneze adoptate (una are 1 an, una vreo 10 ani si altele doua vreo 8 ani), sterilizate toate?

[fiecare veterinar spune altceva, fiecare veterinar are anumite marci de produse alimentare dedicate in cabinet, fiecare veterinar recomanda mancarea la care face reclama]

Edited by cris2d2, 18 October 2023 - 18:01.


#53
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,681
  • Înscris: 21.03.2020
Icre negre eco-bio!

#54
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Si eu am luat odata un sac mare de boabe pentru catelusa cea batrana, e drept, de-ala ieftin.

Catelusa abia le manca in scarba, nu-i placeau deloc.

Le-am amestecat cu alte boabe care stiam ca-i plac cat de cat, dar nu le manca decat pe alea care-i placeau, pe celelalte le scuipa.

Am luat si eu o boaba din sacul ala, am zis hai sa vad ce gustul naibii au boabele alea de nu-i plac. Posted Image

De fapt n-aveau nici un gust, zici ca erau rumegus presat.

 PiticVerde, on 18 octombrie 2023 - 10:39, said:

Parca cremvurstii nostri si mezelurile noastre  sunt mai bunePosted Image.Aceleasi prostii le mancam si noi.

Chiar m-am gandit si eu odata, daca si in hrana noastra se baga o gramada de mizeii, ne cam dam seama ce "calitate" poate avea aia de caini, unde chiar nu controleaza nimeni nimic, pentru ca ei saracii nu se pot plange.

Edited by Phobos, 18 October 2023 - 18:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate