Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Mâncarea pentru câini, o mare țeapă

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#19
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 18.12.2004
Pai isi fac unii iluzii ca cineva creste pui, miei, vite sau pescuieste pesti ca sa faca din ele mancare pentru caini si pisici ? Mancarea pentru caini e pe baza de resturi de cereale, resturi de la abator, animale moarte din ferme si tot felul de produse care expira prin magazine care se adauga la baza de cereala pentru a putea pune pe eticheta cu ce e mancarea aia.

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

 badmania98, on 18 octombrie 2023 - 11:01, said:

Ajungi pînă la urmă să ieși cu câinele sau pisica la păscut.

Eu scot zilnic pisica la pascut. Are o tufa de rogoz pe care i s-a pus pata, si cum o scot afara, se duce si roade la ea.

 dragosh82, on 18 octombrie 2023 - 11:03, said:

Pai isi fac unii iluzii ca cineva creste pui, miei, vite sau pescuieste pesti ca sa faca din ele mancare pentru caini si pisici ?

Depinde, daca dai banul, gasesti si d-aia. Dau eu la pisica o parte din hrana dintr-o astfel de conserva. E un mix de fasii carne de pui si ton...si chiar asta e. Insa pretul e pe masura.

Dar multe sortimente de hrana sunt niste mizerii care mai mult fac rau animalelor.

Edited by george_alexandru, 18 October 2023 - 11:07.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 dtd234, on 18 octombrie 2023 - 09:55, said:

...
da-i tu doar carne si o sa faci coada pe la veterinari.
da-i multa carne cruda si o sa ajungi tu la urgente in stare critica.

#22
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 sirgoofy, on 18 octombrie 2023 - 10:40, said:

Munciti nu glumă pt potăile personale ..

deh, la mine muncesc și ei!
iar dacă nu mă crezi, te rog să te plimbi pe lângă gardurile mele! :P
PS: niciodat' câinii mei nu au fost ținuți în lesă!
PPS: dacă vii, să vii pe jos, nu cu țoacla - că dacă văd roți pedalând, sar gardu' :P

#23
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Astept cu interes topicul despre mancare pentru pisici   :)

#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 FreeThinker, on 18 octombrie 2023 - 10:53, said:

Cum ți-ai făcut cont pe SP? A întrebat ȘI câinele meu, cică vrea și el.   Posted Image

On: 4,50 lei gâturi de pui,  5,90 spinări de pui. Îi mai dau și bobițe dar nu din cele ieftine - nu pune botu'.

pont: vezi că, uneori, rar, se găsește „șlung” (beregată de porc) la preț excelent <10 lei/kg
PS: dar ai grijă că-i bătaie pe el, cumpără bieții pensionari în draci! :(

#25
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Pe mine ma distreaza cum unora le trebuie filmulete pe Youtube ca sa afle niste chestii banale, cum se mira de descoperire. E suficient sa citesti eticheta produsului si stii contine. Doar nu se astepta cineva ca in niste "bobite" sa fie ditamai gramajul de carne. Daca era ditamai carnea in ele, aveau denumirea de carne, nu hrana uscata.

Edited by bai3tzash, 18 October 2023 - 11:28.


#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 arg, on 18 octombrie 2023 - 11:06, said:

da-i tu doar carne si o sa faci coada pe la veterinari.

mai bine 10 ani vultur, decât 15 ani șoarec!

#27
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

 gushpi, on 18 octombrie 2023 - 11:34, said:

mai bine 10 ani vultur, decât 15 ani șoarec!
Daca ii dai doar carne, aia 10 ani nu vor prea mai fi 10 ani. Desigur, daca vorbim de maidanezi, e alta poveste. Cu toate ca si aia vor avea probleme la un moment dat. Daca vorbim de caini de rasa (nu din aia imperechiati intre rase si spunem ca ala e lup dar de fapt e corcitura), e altceva. In functie de rasa, poti face diverse boli, diverse probleme. Si sincer, eu vreau sa ma bucur impreuna cu cainele meu cat mai multi ani.

Edited by jm2010, 18 October 2023 - 11:39.


#28
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Deci mancarea cainilor a dat viata omului peste cap... impresionant :P
Da mancarea pisicilor e cuser?

https://m.media-amaz..._AC_SL1500_.jpg

Mai bine va faceti griji de mancarea voastra... aia e plina de rahaturi la maxim. Exemplu: Crenvusti de pui = crenvusti de slanina cu aroma de pui

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 bai3tzash, on 18 octombrie 2023 - 11:27, said:

Daca era ditamai carnea in ele, aveau denumirea de carne, nu hrana uscata.

bravo!

#30
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

 GlCA_Contras, on 18 octombrie 2023 - 11:50, said:

Deci mancarea cainilor a dat viata omului peste cap... impresionant Posted Image
Da mancarea pisicilor e cuser?

https://m.media-amaz..._AC_SL1500_.jpg

Mai bine va faceti griji de mancarea voastra... aia e plina de rahaturi la maxim. Exemplu: Crenvusti de pui = crenvusti de slanina cu aroma de pui
Nu toti mananca ce mananci tu :) Unii chiar au grija de ceea ce mananca. Asa cum au grija si de ceea ce mananca si animalul de companie.

#31
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 jm2010, on 18 octombrie 2023 - 11:38, said:

Si sincer, eu vreau sa ma bucur impreuna cu cainele meu cat mai multi ani.

tot sincer, cum arată un câine cu pătrunjel în măsele - bucuros?

problema orășenilor este că bieții căței nu mai au unde să găsească ceva iarbă grasă de ronțăit Posted Image
io, țăranu', mă-ngrijesc de partea proteică a hrănirii, iar ei au grijă de partea „ierboasă” - câmpul din fața mea e plin cu tot felul de ierburi aromatice, pe care jăbeii le ronțăie pe alese!

win-win!

Edited by gushpi, 18 October 2023 - 12:12.


#32
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

 gushpi, on 18 octombrie 2023 - 12:11, said:

tot sincer, cum arată un câine cu pătrunjel în măsele - bucuros?

problema orășenilor este că bieții căței nu mai au unde să găsească ceva iarbă grasă de ronțăit Posted Image
io, țăranu', mă-ngrijesc de partea proteică a hrănirii, iar ei au grijă de partea „ierboasă” - câmpul din fața mea e plin cu tot felul de ierburi aromatice, pe care jăbeii le ronțăie pe alese!

win-win!
tu esti cam extremist cand gandesti despre altii. deh... atata s-a putut.
daca te-ai uita pe pagina anterioara unde am pus comment, ai vedea ca nu ii dau cainelui iarba asa cum cumva ai tras concluzia :)

#33
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

 dtd234, on 18 octombrie 2023 - 09:55, said:

De vazut

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WpMc6-dMd_A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Indiferent cat de scumpa e mancarea care o luati,nu e sanatoasa pentru ca nu contine carne.
Cainele a evoluat sa manance carne, nu tarata, porumb si chimicale.
Aceste corporatii au tampit o intreaga planeta sa creada ca resturile de la masa nu sunt bune pentru caini,au prostit veterinari si au intors viata cainilor pe dos pentru profit.
Cainele meu a murit la 8 ani si sincer imi pare rau ca 70% din mancarea primita a fost mancare de caine, in ultima perioada chiar 100% din lipsa de timp.
Urmatorul caine va primi doar carne. Chiar daca nu am timp si ii dau cruda, tot e mai buna decat orice mancare de caine.
Cainii bunicilor toti au murit de batranete si nu au mancat o singur bob sau conserva din comert.
Nu mai puneti botul la tot ce cititi pe google,la studii, la veterinari. Nimic nu poate fi luat de bune pentru ca sunt interese mari la mijloc! Luati-va dupa propriul instinct si dati carne la caine
E de inteles avand in vedere publicului caruia i se adreseaza, in general sclifosit si plin de ifose, cat si pierzator de vreme, traind din cine stei ce sinecuri sau pensii speciale, ca altfel nu vad om intr-o tara saraca sa aiba bani simai ales timp de asa ceva. mai degraba vreun pensionar special caruia i-au plecat copiii de acasa si care n-are si el cu ce isi umple timpul, nu are nepotei, poate si-o fi neglijat si copilul si atunci poate da si 2000 de lei pentru mancare de caine, ba si pentru sauna si masaj. Bubicoooo!!! :D

#34
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Nu stiu ce sa mai zic.
De multi ani am tot crescut catei. Primul, un cocker negru, l-am cumparat si de la el am ajuns sa salvez foarte multi cateti. Unii loviti si aproape paralizati, altii cu parvo, altii doar aruncati de oamenii buni prin santuri si lasati acolo sa moara. ideea este ca i-am hranit pe toti cum am putut. Cand erau doar doi cu tacam fiert, scoasa carnea de pe oase si amestecat cu paine, orez. Au trait fericiti si sanatosi pana pe la 18 ani. Acum am 8, nu sunt de rasa si la fel, incerc sa-i hranesc cum ma duce capul si dupa cum imi permit. Mananca si bobite, si conserve, si pateu pentru catei, si carne cu orez. Am grija sa-i deparazitez periodic, ii alint si am grija cat pot de ei. Au curtea la dispozitie sa alerge, sa se joace, sa leneveasca si sa-si pasca fericiti iarba. Chiar nu-mi bat capul cu mancarea pentru ca nu sunt mofturosi si sunt bine toti. Experienta mea cu realitatea pare mai buna decat lectiile de pe internet.
Apropo de ala deranjat de catei in dauna copiilor. Daca legislatia ar fi mai permisiva nu ar mai exista orfani in Romania. E absolut logic ca daca am grija de niste cateti gasiti prin sant as avea grija si de un copil. Ma deranjeaza la culme paralela asta repetata cu obstinenta de unii care nu stiu nimic de caini, de prietenia lor, de atasamentul lor si de faptul ca un catel trebuie tratat ca si un copil. Rezolvati hatisul birocratic nesimtit si voi infia si un copil, doi, trei daca sunt sanatos sa pot sa muncesc ca sa-i ofere/sa le ofer tot ce le trebuie.

#35
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,075
  • Înscris: 19.12.2012
Lasa ca nici Cola nu e buna..stii vorba aia.

#36
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Cainii nu beau cola. Sunt mai destepti decat oamenii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate