Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Mâncarea pentru câini, o mare țeapă

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#91
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 03.03.2007

 tiestodj20, on 23 octombrie 2023 - 14:53, said:

Am vazut oameni prin supermarket care cumpara mancare buna pentru caini sau pisici si parizer sau salam cat mai ieftin pentru ei. Fiecare cu prioritatile lui.

Ce economisesti acum dai mai tarziu la veterinar, care e al naibii de scump.De aceea lumea prefera sa cumpere mancare buna animalelor. Mie veterinarul mi-a zis sa nu i cumpar mancare din supermarket .  Cei drept e mai usor sa te duci in supermarket sa cumperi niste pliculete de 2 de lei si sa i dai.Dar la final de luna cred ca iesi mai scump si ai dat pisicii o mancare extrem  de proasta.

Chiar nu e scump sa hranesti, cel putin o pisica cu mancare buna . De ex 12 conserve Feringa de 200g sunt 55 de lei si pisica mea mananca 24 de zile din ele ( 100g pe zi). Momentan sunt pe cele de la MAC's acum care sunt putin mai scumpe dar in general nu dau mai mult de 150 de lei pe luna pe mancarea umeda,incluzand aici si ceva snacksuri.  Am prins acum la promo pe emag bobitele de la Farmna cu 82 de lei 1.5KG care ma tin cel putin 3 luni..

#92
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
Am intrat si eu in hora cu mancarea de animale, am luat un catel duminica si incerc sa ii ofer tot ce e mai bun. Cel de la care l-am luat mi-a zis ca e obisnuit doar cu mancare ultra premium, m-am conformat si i-am luat un sac de 12 kg de la Wildfull, sa fie catelul fericit. Problema e ca a fost curios sa incerce ciorba de perisoare cu paine inmuiata in ea si acum nu vrea sa mai auda de mancarea ultra premium. Mai am doi caini mofturosi care ar fi in stare sa te raporteze la protectia animalelor daca le dai paine, dar catelul asta ar manca paine cu ciorba cum as manca eu shaorma.

#93
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 dtd234, on 18 octombrie 2023 - 09:55, said:

De vazut

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WpMc6-dMd_A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Indiferent cat de scumpa e mancarea care o luati,nu e sanatoasa pentru ca nu contine carne.
Cainele a evoluat sa manance carne, nu tarata, porumb si chimicale.
Aceste corporatii au tampit o intreaga planeta sa creada ca resturile de la masa nu sunt bune pentru caini,au prostit veterinari si au intors viata cainilor pe dos pentru profit.
Cainele meu a murit la 8 ani si sincer imi pare rau ca 70% din mancarea primita a fost mancare de caine, in ultima perioada chiar 100% din lipsa de timp.
Urmatorul caine va primi doar carne. Chiar daca nu am timp si ii dau cruda, tot e mai buna decat orice mancare de caine.
Cainii bunicilor toti au murit de batranete si nu au mancat o singur bob sau conserva din comert.
Nu mai puneti botul la tot ce cititi pe google,la studii, la veterinari. Nimic nu poate fi luat de bune pentru ca sunt interese mari la mijloc! Luati-va dupa propriul instinct si dati carne la caine

propriul meu instinct este sa nu ii dau cainelui meu doar carne, ca il malnutresc.......
Am avut 3 caini, toti hraniti numai natural. Unul mi-a murit la 12 ani, de cancer. Unul la aproape 8 ani, de cancer. Unul la 2 ani si jumatate, de cardiomiopatie dilatativa combinata cu stres.
Stiu o gramada de caini care au trait bine mersi 15-16 ani, doar cu boabe.
Deci nu e o regula. Depinde de foarte multi alti factori.
Desigur, nu imi hranesc nici catelusa pe care o am in prezent cu hrana uscata, decat cand plec cu ea pentru perioade lungi si este practic imposibil sa car suficienta hrana congelata pentru ea. Dar doar carne, nu este ok pentru caini. Trebuie creata o hrana mai complexa in jurul carnii.

#94
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Sa vezi ce mare tzepa e si mancarea pt. iepuri, am avut un cap de leu in casa aproape 10 ani, nu punea botul" la mancare premium" pt iepuri ! manca doar ce era natural cules de mana mea si nu de pe marginea drumului, vegetarian, eco, bio.. convins Posted Image Labradorul ficiorului mananca orice, mai problematic e ca e fetita", inca si sa nu aibe probleme genitale mai tarziu.

Edited by crischir, 25 October 2023 - 17:23.


#95
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postspecial, on 24 octombrie 2023 - 08:14, said:

Chiar nu e scump sa hranesti, cel putin o pisica cu mancare buna .

mey nene, nu e vorba doar despre preț...
e vorba că NU ȘTII ce e-n conserva AIA!!!
așa mai bine-i pregătești tu scrumbie și te va iubi „forever”!!!

iar dacă vorbim de preț, NU trebuie să dai pe ceva preparat în spatele fabricii de carne, mai mult decât dai efectiv pe carnea aia...
nu poți da >30 de lei pe kilu' de boabe, când carnea cu os costă mult mai puțin... :(

View PostSkyler-ftw, on 25 octombrie 2023 - 16:33, said:

Problema e ca a fost curios sa incerce ciorba de perisoare cu paine inmuiata in ea si acum nu vrea sa mai auda de ...

ORICE câine care mănâncă mâncare gătită ROMÂNEȘTE, nu se mai atinge niciodat' de boabe, decât atunci când moare de foame! :P
(io așa-i țin la regim p-ai mei...)

View Postrichelieu, on 25 octombrie 2023 - 16:50, said:

Unul mi-a murit la 12 ani, de cancer. Unul la aproape 8 ani, de cancer. Unul la 2 ani si jumatate, de cardiomiopatie dilatativa combinata cu stres.


ai tăi au murit de bolile alea, pt că ai avut bani să dai la veterinari pt a-ți comunica inevitabilu'
ai mei au murit de „bătrânețe” între 10 și 12 ani!!!

am un vecin care „trage” de un biet labrador de 15 ani... ambii sunt pe ultimul drum, dar nu se lasă niciunul :P

#96
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Care mai e situatia cacatilor de caine in Romania? Strange lumea dupa caini sau se asigura ca nu i-a vazut nimeni si pleaca mai departe? Sau nu se ascund deloc?

Edited by abac, 27 October 2023 - 20:36.


#97
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
juma-juma'

dar nu-i problemă, că-s eco (căccații)... la câtă mâncare naturală primesc blănoșii ăia!!!

#98
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Pana si apa e cumparata, am un vecin cu o potaie de rasa care se urineaza pe rotile masinii mele cand are iarba , copaci, gard viu la 0,5m si se rahateste pe trotuar. Bun are grija de potaie dar de bunul meu si al comunitati il doare la basca.

Edited by crischir, 28 October 2023 - 11:14.


#99
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
doar câinii plimbați în lesă își fac nevoile pe trotuar
de o viață cânii mei au fost liberi; când stăteam la bloc, câinii mei mergeau fără lesă, dar alegeau trotuarul doar când nu era niciun petec verde...
în rest alergau numai prin spațiile verzi ale blocurilor, spre bucuria foștilor „țărani” aduși de comunism la oraș :(
aveam mereu parte numai de „urări de bine” cu privire la câinii care le călcau pătrunjelu' :P de pe propretate :)

#100
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postabac, on 27 octombrie 2023 - 20:36, said:

Care mai e situatia cacatilor de caine in Romania? Strange lumea dupa caini sau se asigura ca nu i-a vazut nimeni si pleaca mai departe? Sau nu se ascund deloc?

Eu pot vorbi despre mine și despre prietena mea, care strângem nu doar rahații noștrtii, dar și ai altora. Și ne-am și obișnuit câinii să adune PET-uri, al meu le și pune la gunoi cu puțină străduință... Posted Image

Attached File  374691510_2193720270836007_2533273379047286007_n.mp4   4.85MB   10 downloads

În altă ordine de idei, vizavi de traba cu hrana, subiectul topicului... Să stabilești o dietă BARF pentru un câine, poate fi destul de costisitor. Asta nu înseamnă că iei gâturi și spinări de la Lidl, și-l umpli de de-alea. Aia nu e BARF. O dietă, bazată pe hrană crudă include carne (de preferat cu conținut redus de grăsime, legume, și fructe).

Făcusem, la un moment dat, un calcul pentru Malinois-ul meu de 30kg, pentru o dietă de genul, mă ajungea pe la vreo 30 de lei pe zi. Ceea ce nu e chiar puțin.

Există, totuși, ceva ce e mai la mijloc între bobițe și BARF, ceea ce, cred eu, e un compromis bun. Să-i suplimentezi boabele cu ceva legume și fructe. Poți s-o iei cu ce-ți rămâne ție și nu consumi. Eu le dau, alor mei, pe lângă boabe, brocoli, morcovi, castraveți, mere, pere, banane, iaurt. Mai ales morcovii (cruzi sau congelați), sunt excelenți, că le și curăță dinții.
Și tot pentru curățarea dinților, le iau oase de vită, găsesc deseori picioare de vită, pentru ciorbă, dar sunt excelente, au și ceva cartilagiu, le dau câte un de-ăla, n-au treabă vreo trei-patru ore.

View Postgushpi, on 30 octombrie 2023 - 21:36, said:

de o viață cânii mei au fost liberi; când stăteam la bloc, câinii mei mergeau fără lesă

Asta ține și de siguranța câinilor. Pe lângă bloc am mașinii, oase aruncate de vecini prostovani, tot felul de drăcii. În pădure, las câinii liberi, că pericolele sunt puține. Dar în zonele populate de oameni, îi țin mereu în lesă. Iar lesa poate fi și de 5 sau 10m. Nu folosesc retractabilă, pentru că n-am control asupra lor. Dar folosesc lese lungi, și e-collar cu Malinois-ul, dar și când folosesc e-collar prin oraș, am o lesă de 5m pe el, just in case.

Edited by SmurfK, 30 October 2023 - 23:21.


#101
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostSkyler-ftw, on 25 octombrie 2023 - 16:33, said:

Am intrat si eu in hora cu mancarea de animale, am luat un catel duminica si incerc sa ii ofer tot ce e mai bun. Cel de la care l-am luat mi-a zis ca e obisnuit doar cu mancare ultra premium, m-am conformat si i-am luat un sac de 12 kg de la Wildfull, sa fie catelul fericit. Problema e ca a fost curios sa incerce ciorba de perisoare cu paine inmuiata in ea si acum nu vrea sa mai auda de mancarea ultra premium. Mai am doi caini mofturosi care ar fi in stare sa te raporteze la protectia animalelor daca le dai paine, dar catelul asta ar manca paine cu ciorba cum as manca eu shaorma.
Pune-i 2-3 linguri de ciorba peste boabe. Si eu am caini mofturosi si asta e solutia.

#102
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

View Postgushpi, on 30 octombrie 2023 - 21:36, said:

aveam mereu parte numai de „urări de bine” cu privire la câinii care le călcau pătrunjelu' Posted Image de pe propretate Posted Image

Oameni prosti, nu intelegeau cum caca de caine ingrasa pamantul! Oricum, cainii sunt boala psihica, mergeti la psihiatru si mai rezolvati din probleme.

#103
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Câinii sunt de fapt niste mamifere.

#104
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 15.10.2007
Cățelul meu e cel din avatar.
Boabe mănâncă singur cred că doar daca nu are nimic în preajma timp de 3 zile.
Altfel mănâncă boabe și astea așa mai scumpe cam 30,-35 lei/kg doar de foame daca stau cu el.
In rest pot să ii dau orice parte dintr-un animal, mai puțin iepure...de nici o culoare nu se atinge de el.
Zama care cantine legume...doar zama...legumele rămân acolo. Le mănâncă doar daca sunt pasare...ciorba/supa crema.
Pâine nici unsa cu untura.
Are 5 ani și 35kg.
Vesel iubitor și foarte energic. Sare că un țap.
No eu ce mâncare sa ii dau
Am ajuns sa ii dau carne de vita/oaie cu care eu fac tocana

#105
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 11.07.2016

 FreeThinker, on 18 octombrie 2023 - 10:53, said:

Cum ți-ai făcut cont pe SP? A întrebat câinele meu, cică vrea și el.   Posted Image

On: 4,50 lei gâturi de pui,  5,90 spinări de pui. Îi mai dau și bobițe dar nu din cele ieftine - nu pune botu'.

Gaturi de pui = Mancarea preferata a cateilor mei.
Si mai completez cu ce ramane de la bucatarie + boabe.

Edited by Malus_Dacus, 10 November 2023 - 20:56.


#106
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

 gushpi, on 30 octombrie 2023 - 21:36, said:

doar câinii plimbați în lesă își fac nevoile pe trotuar
de o viață cânii mei au fost liberi; când stăteam la bloc, câinii mei mergeau fără lesă, dar alegeau trotuarul doar când nu era niciun petec verde...
în rest alergau numai prin spațiile verzi ale blocurilor, spre bucuria foștilor „țărani” aduși de comunism la oraș Posted Image
aveam mereu parte numai de „urări de bine” cu privire la câinii care le călcau pătrunjelu' Posted Image de pe propretate Posted Image
Adica ar fi ok ca eu sa vin sa ma cac in gradina blocului unde locuiesti? Ca ma am ceva amici cu care as putea organiza ceva frumos... ne spui doar strada.
Nu stiu cine e taran in afacere... ala cu cainii care caca peste tot sau cetatenii care nu sunt bucurosi de lipsa de civilizatie.

#107
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
nu, tu nu poți să te caci la mine-n bloc pt că:
1.tu ești civilizat
2.tu nu ești câine
3.io nu (mai) stau la bloc

în altă ordine de idei: locatarii de bloc nu au voie să „crească” pătrunjel! Posted Image
iar dacă chiar o fac, ar trebui să fie bucuroși de niște azot pt frunzele plantelor Posted Image

scuzați de off-topic!

on-topic: cei care dați gâturi de pui, căutați și „șlung” (gâturi de porc)
(dar căutați dimineața devreme, că altfel „rad” pensionarii tot!)
(a fost odat' o situație care mi-a ridicat părul pe corp: găsind la o măcelărie șlung, am cerut tot ce mai era-n tavă; în spatele meu erau bătrânel care a-ntrebat (salivând...) dacă mai e șlung; la răspunsul vânzătoarei că nu mai e, am renunțat și i-am lăsat omului „prada” - am sperat că el nu va da șlungul câinelui său Posted Image )

Edited by gushpi, 13 November 2023 - 09:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate