Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

Optimizare la aranjat panourile

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Cu 6,6 kwh/ zi mai vii acasa, eu zic sa te orientezi pe PFV de 6 kw.

#20
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 26.07.2003
Pentru ca apoi să faceți iar mișto că se amortizează în 80 de ani. E plin de vulpi pe-aici, tare pricepute la calcule ad-burtis.


#21
SoftFarmer

SoftFarmer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.04.2023
Renunta la ideea cu 18650, te complici degeaba. Tot scad preturile la Lifepo, azi am vazut Eve 304ah parca, 110 euro, din Europa. Ai si 80, 105, 170ah, e drept ceva mai scump per kw

#22
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 14.02.2006

View Postcrischir, on 17 octombrie 2023 - 21:08, said:

Cu 6,6 kwh/ zi mai vii acasa, eu zic sa te orientezi pe PFV de 6 kw.

Am calculat pe caz real, prieteni cu 5.5kW instalati si masina electrica si au utilizare 25%, restul in retea, prosumator cu randament 20%. Daca e sa luam tendinta din alte tari, echivalarea de kWh se va scoate. Automat iese o perioada mai mare de amortizare, in cazul ideal in care se mentine masura de compensare. Plus ca sunt deja aprobat AFM de aceea as vrea sa las loc pentru alte panouri in caz de 'mocangeala'.

View Postmaiandrei, on 17 octombrie 2023 - 22:27, said:

Pentru ca apoi să faceți iar mișto că se amortizează în 80 de ani. E plin de vulpi pe-aici, tare pricepute la calcule ad-burtis.

Postez imediat o imagine, nu am cum in editorul asta. Tot nu m-am prins, la primul post a mers sa atasez, la asta nu.

[ https://i.imgur.com/OTIcWfs.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://imgur.com/OTIcWfs - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostSoftFarmer, on 17 octombrie 2023 - 22:51, said:

Renunta la ideea cu 18650, te complici degeaba. Tot scad preturile la Lifepo, azi am vazut Eve 304ah parca, 110 euro, din Europa. Ai si 80, 105, 170ah, e drept ceva mai scump per kw

O sa ma interesez. Am pe cineva care face bancuri 18650 cu BMS si cadru de aluminiu cu tot, dar LiPo sunt consumabile, adica le declar uzate dupa 5 ani. LiFePo ar trebui sa tina cel putin dublu.

View Postsandel1, on 17 octombrie 2023 - 21:05, said:

Am vazut la canadian solar dimensiuni de 99/195 cm alea cred că intră la fix.

Multumesc de info, o sa ma interesez, nu stiu cat e pierderea de suprafata cu prinderile si altele.

Edited by brainwashed, 17 October 2023 - 23:16.


#23
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 26.07.2003

View Postbrainwashed, on 17 octombrie 2023 - 23:14, said:

Am pe cineva care face bancuri 18650 cu BMS si cadru de aluminiu cu tot, dar LiPo sunt consumabile, adica le declar uzate dupa 5 ani. LiFePo ar trebui sa tina cel putin dublu.
Ori cum zice @SoftFarmer, ori un Pylontech  (5100lei cu tva) sau Ampleness - e mai convenabil decât să dai 800eur pe 3kWh de 18650. Acestea din urmă merită adunate in bancuri doar dacă sunt recuperate (gratis), verificate individual, samd.

#24
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
O EV cam "suge " vro' 10 kwh/ zi daca e folosita la o naveta zilnica + cei 6,6 kwh "normali" consum casnic, daca ai plita. cuptor electric, pompa de caldura etc mai adaugi 10kwh/ zi ?!
PS 9 luni pe an daca iti dau PFV 30% energie 10h in medie cand e soare cu "dinti" ..

Edited by crischir, 18 October 2023 - 06:51.


#25
2muschi

2muschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.12.2013

View PostSoftFarmer, on 17 octombrie 2023 - 22:51, said:

Renunta la ideea cu 18650, te complici degeaba. Tot scad preturile la Lifepo, azi am vazut Eve 304ah parca, 110 euro, din Europa. Ai si 80, 105, 170ah, e drept ceva mai scump per kw
Poti spune unde ai vazut la pretul asta? ...Am o celula "bolnava"....

#26
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Dupa cat timp sa "imbolnavit" ?

#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,188
  • Înscris: 17.01.2012
1.nu efectuați corect calculele pt „recuperarea” investiției, pt că:
1.1.confortul este neprețuit
1.2.dacă ții 20.000 de lei în bancă, nu faci altceva decât să hrănești sistemul bolnav al băncilor și al statului
1.3.dacă-i bagi în PV obții, pe lângă confortul deja menționat, mult mai mulți bani decât dacă stai după dobânda trezoreriei
1.4.în consecință este irelevant timpul în această ecuație!

2.colegi cârcotași, precum floricică (cu 3 l finali Posted Image ), sunt necesari, deoarece din contradicție iese evoluția;
2.1.unde mai pui că au și 50% dreptate Posted Image

3.în sfârșit citesc și io un om care-i normal: nu se aruncă la zeci de kWp, ca mai apoi să plângă că rețeaua-i blochează producția Posted Image

Edited by gushpi, 18 October 2023 - 08:06.


#28
SoftFarmer

SoftFarmer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.04.2023

View Post2muschi, on 18 octombrie 2023 - 06:46, said:


Poti spune unde ai vazut la pretul asta? ...Am o celula "bolnava"....
Nkon.nl

#29
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 14.02.2006

View Postmaiandrei, on 18 octombrie 2023 - 04:57, said:

Ori cum zice @SoftFarmer, ori un Pylontech  (5100lei cu tva) sau Ampleness - e mai convenabil decât să dai 800eur pe 3kWh de 18650. Acestea din urmă merită adunate in bancuri doar dacă sunt recuperate (gratis), verificate individual, samd.

E vorba de celule noi de 18650, nu recuperate, dar nu au trasabilitate. Omul face asta de cativa ani si nu a avut probleme, cunosc cativa clienti multumiti.
Ma uitam la https://eu.nkon.nl/r...2v-b-grade.html - pentru sistemul pe care il am in gand, care suporta doar 48V, sunt necesare 16 celule, inseriate. La 125Ah / 125A iese fix 6kWh stocare si 6kW curent maxim. Pretul e 900E pentru baterii, BMS 120E, transport xxE(?), suna bine.

View Postcrischir, on 18 octombrie 2023 - 06:45, said:

O EV cam "suge " vro' 10 kwh/ zi daca e folosita la o naveta zilnica + cei 6,6 kwh "normali" consum casnic, daca ai plita. cuptor electric, pompa de caldura etc mai adaugi 10kwh/ zi ?!
PS 9 luni pe an daca iti dau PFV 30% energie 10h in medie cand e soare cu "dinti" ..

Eu nu am masina electrica (am avut PHEV pana recent) dar am dat exemplu de la cineva care are si care face naveta, la mine nu e cazul. Problema e ca de la naveta de obicei te intorci seara, cand nu mai e soare si pleci dimineata cand posibil sa nu fie soare inca. In cazul lor, 7-19.
Pompa de caldura nu pot adauga fara sa refac instalatia si sa mut totul in pardoseala, alta 'investitie'. Cand am luat casa asa a gandit-o constructorul, prost adica. In schimb pot instala unitati de clima, mult mai ieftin si am vazut ca e destul de eficient.. Cu o clima de 12kBTU am mentinut 21C pe 50mp cand a fost frigul mai mare, la o medie de cca 300W/h. Deci 100mp s-ar putea mentine cu 14.4kWh pe zi, daca e toata casa folosita. La 300 RON / luna e comparabil cu pretul gazului, cred, daca e absolut totul luat din retea.

View Postmaiandrei, on 18 octombrie 2023 - 04:57, said:

Ori cum zice @SoftFarmer, ori un Pylontech  (5100lei cu tva) sau Ampleness - e mai convenabil decât să dai 800eur pe 3kWh de 18650. Acestea din urmă merită adunate in bancuri doar dacă sunt recuperate (gratis), verificate individual, samd.

N-am auzit de Ampleness pana acum, inca ceva ce trebuie studiat.

#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,188
  • Înscris: 17.01.2012

View Postbrainwashed, on 18 octombrie 2023 - 09:20, said:

Cu o clima de 12kBTU am mentinut 21C pe 50mp cand a fost frigul mai mare, la o medie de

în momentul în care ai energie solară, AC-urile se setează pe  26...30*C, astfel „sugând” maxim din soare și încingând casa
pereții vor înmagazina energie, astfel că atunci când soarele lasă loc lunii, cantitatea de energie necesară este mult mai mică
...
apoi speri ca și mâine să fie o zi (biata scarlet o'hara!)... cu soare! :)

#31
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Initiator chiar ne crezi fraieri cu 12k btu pe 50 mp duce la 21°C cand e ger afara?!
Alta problema e inclinarea PFV , ai o inclinare la acoperis de 48°, iarna trebuie cam 70°, vara cam 22° iar toamna si primavara 43° daca esti pe la paralela de 46° adica media in RO. Dupa mine asi inclina mai mult panourile mai pt. iarna.

#32
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postbrainwashed, on 18 octombrie 2023 - 09:20, said:

Toate aceste celule LiFePo4 de pe piata sunt rebuturi de la fabricile care produc celule LiFePo4 pentru masini electrice in China.
Valabil si pentru A-grade si pentru B-grade.

NU recomand B-grade. Recomand A-grade.

Cele care sunt vandute ca A-grade sunt de calitate decenta, acceptabila, perfect utilizabile pentru ce folosim noi.
Recomand sa cumperi 1 - 2 celule de rezerva totusi.

Printre cele vandute ca B-grade insa sunt destul de multe cu probleme mari, deformari mecanice, etc.

Edited by kolfleading, 18 October 2023 - 10:18.


#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,188
  • Înscris: 17.01.2012

View Postcrischir, on 18 octombrie 2023 - 10:16, said:

Initiator chiar ne crezi fraieri cu 12k btu pe 50 mp duce la 21°C cand e ger afara?!

pleci de la o premisă greșită. cum că trebe să-ncălzești de la 0 la 21*C
în realitate lucrurile se petrec astfel:
-peste zi ai temp între -5 și 10*C
-în acea perioadă încălzești și menții casa la 21*C;
-noaptea vine gerul de -10*C, dar casa ta deja este caldă, chiar dacă necesarul de energie crește, AC-ul face față cu brio...

dacă ai lăsa casa MEA fără căldură, de seara până dimineața, temp ar scădea de la 21*C la 17*C, dacă afară ar fi -10*C cu vânt mediu de 20 km/h
deci AC-ul tre să „învingă” această pierdere de doar 4* - ceea ce nu-i deloc imposibil
io am în livingul de 47 mp un AC daikin FTXC de 12000 și ambientul este perfect pt familia mea :)

#34
SoftFarmer

SoftFarmer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.04.2023

View Postkolfleading, on 18 octombrie 2023 - 10:18, said:


Toate aceste celule LiFePo4 de pe piata sunt rebuturi de la fabricile care produc celule LiFePo4 pentru masini electrice in China.
Valabil si pentru A-grade si pentru B-grade.

NU recomand B-grade. Recomand A-grade.

Cele care sunt vandute ca A-grade sunt de calitate decenta, acceptabila, perfect utilizabile pentru ce folosim noi.
Recomand sa cumperi 1 - 2 celule de rezerva totusi.

Printre cele vandute ca B-grade insa sunt destul de multe cu probleme mari, deformari mecanice, etc.
Stai asa, au acum si marcaje A+ si A-....imi e mila de cei chitibusari, care se hotarasc greu🙂

#35
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 14.02.2006

View Postcrischir, on 18 octombrie 2023 - 10:16, said:

Initiator chiar ne crezi fraieri cu 12k btu pe 50 mp duce la 21°C cand e ger afara?!
Alta problema e inclinarea PFV , ai o inclinare la acoperis de 48°, iarna trebuie cam 70°, vara cam 22° iar toamna si primavara 43° daca esti pe la paralela de 46° adica media in RO. Dupa mine asi inclina mai mult panourile mai pt. iarna.

Nu a fost ger iarna trecuta in zona mea. Temperatura medie a fost sa zic de 3-4C pe 24h. Masurat cu priza smart separat clima, pentru a elimina alte variabile. Varfurile de 700W la incalzire pe urma constant 180W ventilatie sau ce face, tot asa, in cicluri, ca frigiderul. Uneori varfuri de cca 1200W pentru dezghetare. Acum depinde fiecare cum si-a izolat casa si ce obiceiuri are.

View Postkolfleading, on 18 octombrie 2023 - 10:18, said:

Toate aceste celule LiFePo4 de pe piata sunt rebuturi de la fabricile care produc celule LiFePo4 pentru masini electrice in China.
Valabil si pentru A-grade si pentru B-grade.

NU recomand B-grade. Recomand A-grade.

Cele care sunt vandute ca A-grade sunt de calitate decenta, acceptabila, perfect utilizabile pentru ce folosim noi.
Recomand sa cumperi 1 - 2 celule de rezerva totusi.

Printre cele vandute ca B-grade insa sunt destul de multe cu probleme mari, deformari mecanice, etc.

Pe site-ul lor spune ca ei nu gasesc deosebiri majore intre A-grade si B, ei doar primesc ratingurile astea de la fabrici. Tot ei spun ca B e suficient pentru PV, A e necesar daca faci conversie la masina electrica sau alte vehicule. Nu stiu care e adevarul.

#36
2muschi

2muschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.12.2013

View Postcrischir, on 18 octombrie 2023 - 07:38, said:

Dupa cat timp sa "imbolnavit" ?
Dupa cateva luni, apoi alta dupa cateva luni. Le-am legat cate doua in paralel(cele mai slabe) si acum am ajuns la 14s .
Voi cumpara inca una,doua celule .

Edited by 2muschi, 18 October 2023 - 12:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate