Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Moaste Sf. Parascheva

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
133 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005

View Postbilti, on 14 octombrie 2023 - 18:28, said:

Imi poate explica cineva de ce se inghesuie toti ca animalele la moaste zilele astea? Din ce am citit sunt tinute la o biserica din Iasi. Nu au tot anul timp sa mearga acolo?
de habotnici

Edited by MarianG, 14 October 2023 - 19:20.


#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postabac, on 14 octombrie 2023 - 18:55, said:


ce animale se mai inghesuie la moaste?

vulturii, hienele, cateii

#21
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Proverbe :

"Există o singură cale să te descurci cu un critic ignorant și răutăcios. Să-l ignori."
"Oamenii condamnă ceea ce nu înțeleg."
"Nu critica ceea ce nu înțelegi, fiule. Nu vei umbla niciodată în pantofii altuia."

On topic ! Am fost ! Oameni inteligenti , curati , decenti , care se comporta cu mai mult bun simt decat vor avea vreodata cei care macane intre 2 seminte sparte...cu fundul pe o bordura , cu pretentia de ''smecher de scara de bloc'' !!!

View Postandreic, on 14 octombrie 2023 - 19:15, said:

Nivelul de intelege redus ii fac pe unii sa se inchine la resturi umane... se mai practicau dinastea in antichitate. Se zice ca vezi doamne sa le fie de ajutor bla bla... obiceiuri vechi fara relevanta faptica. Nu reusesc prin propriile forte sa faca ceva si cred ca niste resturi ii vor ajuta, iti dai seama cum suna la rece.
Da , mai nou unii prefera pupatul moastele vii...care dau lovele Posted Image !

#22
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,130
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.rador.ro/wp-content/uploads/2015/10/sfanta-parascheva-7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumim Sfintei Cuvioase Paraschieva Pentru Ajutorul Dat! Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by xmanyacs77, 14 October 2023 - 19:29.


#23
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

View Postandreic, on 14 octombrie 2023 - 19:18, said:

Cu mentiunea ca "au fost ajutati de dansa" este de fapt "cred ca au fost ajutati de dansa".
De aia se CHEAMA: CREDINTA! nah

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Adica "cred"... nu inseamna ca si e.

Edited by andreic, 14 October 2023 - 19:32.


#25
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

View Postandreic, on 14 octombrie 2023 - 19:32, said:

Adica "cred"... nu inseamna ca si e.
Credinta nu poate fi cuantificata sau masurata stiintific. De aia vorbim de MINUNI. Si ca fapt divers, de cate ori nu ai auzit oameni de stiinta, doctori, fizicieni, chimisti si, cu voia dumneavoastra, politisti care sa spuna: Nu stim cum a aparut/cum a disparut/cum a scapat/ cum s-a vindecat...a fost o MINUNE. Unii cred in fantome si nu sunt blamati. Altii cred in OAMENI care la vremea lor au propavaduit CRESTINISMUL, au suportat chinuri groaznice pentru ca aveau o alta religie/credinta, au facut fapte bune in viata lor si au ramas un model de urmat pentru generatiile viitoare. Sfintii au existat, au fost oameni ca si noi. Cand intri la PUTNA si vezi mormantul lui STEFAN CEL MARE, cu greu te abtii daca esti ateu sa nu ingenunchezi in fata unuia care a iubit si pazit tara asta. CREDINTA vine din suflet, nu poate fi explicata si nici nu trebuie explicata. A fi facut animal pentru ca TU crezi in ceva fara sa influentezi negativ viata celor din jur imi pare cel putin o mostra de primitivism. Si eu nu sunt nici habotnic, nici credincios nu indraznesc sa ma numesc...doar un amarat pacatos care intelege insa dreptul unora de a se ruga si de a spera ca exista ceva mai bun in Universul asta decat OMUL DE AZI si DE MAINE!

#26
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,130
  • Înscris: 10.07.2013
Se pare ca nu este bine ca nu exista razboi in Romania datorita rugilor celor credinciosi in Dumnezeu! Posted Image

Mare atentie ce va doriti.....

Edited by xmanyacs77, 14 October 2023 - 19:53.


#27
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View PostP-I-G, on 14 octombrie 2023 - 19:43, said:


Cand intri la PUTNA si vezi mormantul lui STEFAN CEL MARE, cu greu te abtii daca esti ateu sa nu ingenunchezi in fata unuia care a iubit si pazit tara asta.
Macar in cazul lui Stefan sunt sanse mari sa fie chiar el ingropat acolo si cu siguranta personajul a existat in istorie.
Despre parascheva datele sunt niste inventii de minti infierbantate. Probabil e corpul vreunui marinar. Peste noapte s-a trezit saracu' ca-i schimba astia numele in Vineri aka sf parascheva.

#28
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005

View PostP-I-G, on 14 octombrie 2023 - 19:43, said:

Cand intri la PUTNA si vezi mormantul lui STEFAN CEL MARE, cu greu te abtii daca esti ateu sa nu ingenunchezi in fata unuia care a iubit si pazit tara asta.
A pazit-o inainte sau dupa ce a murit ?

Edited by MarianG, 14 October 2023 - 20:22.


#29
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.01.2023
De ce intereseaza pe unii ce fac altii ?

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostP-I-G, on 14 octombrie 2023 - 19:43, said:

Credinta nu poate fi cuantificata sau masurata stiintific. De aia vorbim de MINUNI.
Atunci poti sa crezi ca fac orice nu ? Posted Image Totusi dupa cum se comporta oamenii (unii), in credinta pare sa se ascunda de fapt frica.

Edited by andreic, 14 October 2023 - 21:06.


#31
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

View PostP-I-G, on 14 octombrie 2023 - 19:43, said:

unuia care a iubit si pazit tara asta.
știi că tronul se cumpăra precum se cumpără azi locul în parlament?
alții ziceau să nu-ți faci chip cioplit.

Edited by EMPP, 14 October 2023 - 21:20.


#32
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

View Postandreic, on 14 octombrie 2023 - 21:04, said:

Atunci poti sa crezi ca fac orice nu ? Posted Image Totusi dupa cum se comporta oamenii (unii), in credinta pare sa se ascunda de fapt frica.
Glumesti sau nu ai aprofundat subiectul. Dimpotriva, speranta si curaj. Eu nu stiu cine si cum esti, dar pot sa intreb: Tu pentru ce ai fi dispus azi sa-ti dai viata? Si nu vorbesc de familie, vorbesc de principii, de credinte ( aici e vorba de a crede in ceva: ca pamantul e plat sau rotund, ca feisbuc e cel mai tare sau ca exista extraterestrii). Realizezi cati oameni au murit aparand crestinismul, acceptand pana la urma sa moara in chinuri si neavand o secunda tentatia de a renunta la a sustine ceea ce cred? Crezi ca un fricos poate face asta? Sau poate face asta fara ajutor? Stii cum erau vanati crestinii la inceput?  Dar am deviat mult de la subiectul cu ANIMALELE care se ingramadesc la moaste...ca asa e modern si civilizat, sa-i numesti animale pe unii care cred in ceva si nu deranjeaza pe nimeni. Si culmea este ca sunt judecati de aia care in excursii se ingramadesc sa faca poze cu imensele catedrale din tarile catolice!

#33
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005

View PostImback, on 14 octombrie 2023 - 20:30, said:

De ce intereseaza pe unii ce fac altii ?

Tu ai vazut cum arata orasul "in zi de Sarbatoare" ?

#34
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

View PostEMPP, on 14 octombrie 2023 - 21:20, said:

știi că tronul se cumpăra precum se cumpără azi locul în parlament?
alții ziceau să nu-ți faci chip cioplit.
A lasat in urma ce nu pot zece generatii Gheboasa sa lase. Stiu ca dupa 90 au fost incercari reusite/nereusite de a demitiza eroii neamului asta. E mai fain sa-l slavesti pe Zelenski si sa-l scuipi pe Stefan cel Mare. Putna, Voronet, manastirea Neamt stau marturie ca omul asta a lasat ceva in urma....500 de ani mai tarziu tara asta se mandreste cu ce a construit el. Despre mostenirea sufleteasca nu are rost sa vorbim. Valabil pentru toti marii nostri domnitori cazuti prada progresismului barbar din acesti ani. Il prefer pe Stefan in locul paduchiosilor parfumati si fardati din Franta.

#35
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005
https://radiorenaste...eva-de-la-iasi/
Attached File  pelerinaj.jpg   470.36K   29 downloads

#36
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

View PostMarianG, on 14 octombrie 2023 - 21:34, said:

Tu ai vazut cum arata orasul "in zi de Sarbatoare" ?
Cum? Fix cum arata cand se scalambaiau aia la marele concurs de jocuri pe consola. Doar ca mai curat si mai linistit ca oamenii nu au venit la petrecere ci la rugaciune. Iasiul oricum e un oras blocat 90% din timp.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate