Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Moaste Sf. Parascheva

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
133 replies to this topic

#1
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
Imi poate explica cineva de ce se inghesuie toti ca animalele la moaste zilele astea? Din ce am citit sunt tinute la o biserica din Iasi. Nu au tot anul timp sa mearga acolo?

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Din acelasi motiv pentru care altii se inghesuie la Apple pentru noul Iphone sau prin alte capitale la manifestari Pro Palestina dupa ce Palestina a incalcat tratatul de pace.

Au un sens comun, si la modul cum abordezi discutia nu are sens sa explicam fiindca e clar ca nu ai sa intelegi.

#3
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
La felul cum ai pus intrebarea(-le) n-o sa intelegi niciodata indiferent cine ti-ar explica.
Mai bine ia o punga de seminte si " dă pă GSP"

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View Postbilti, on 14 octombrie 2023 - 18:28, said:

Imi poate explica cineva de ce se inghesuie toti ca animalele la moaste zilele astea? Din ce am citit sunt tinute la o biserica din Iasi. Nu au tot anul timp sa mearga acolo?

Este o explicatie simpla, de ziua Sfintei Parascheva se intampla minuni doar celor care cred cu adevarat...Posted Image
Cei care nu cred in minuni sa se abtina!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 14 October 2023 - 18:43.


#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,894
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbilti, on 14 octombrie 2023 - 18:28, said:

Imi poate explica cineva de ce se inghesuie toti ca animalele la moaste zilele astea?

Din superstitii
Si nu, animalele nu se inghesuie din superstitii, deci n-ai ghicit-o

#6
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Oricat ar incerca cineva sa explice o sa apara cate unul care se va lovi crunt de obiceiurile, traditiile si credinta acetui popor. Unii cu Gheboasa, altii cu sfintii. Din pacate doar unii au, din punctul tau de vedere, voie sa se inghesuie si sa se "simpta" bine! Ce va mai sta credinta in gat!!

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

View Postbilti, on 14 octombrie 2023 - 18:28, said:

Imi poate explica cineva de ce se inghesuie toti ca animalele la moaste zilele astea? Din ce am citit sunt tinute la o biserica din Iasi. Nu au tot anul timp sa mearga acolo?

Nu încerca să înțelegi ce e în mintea unor oameni care se înghesuie să pupe rămășițele unei femei.

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,377
  • Înscris: 28.10.2018

View Postbilti, on 14 octombrie 2023 - 18:28, said:

de ce se inghesuie toti ca animalele la moaste

ce animale se mai inghesuie la moaste?

#9
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postbilti, on 14 octombrie 2023 - 18:28, said:

Din ce am citit sunt tinute la o biserica din Iasi. Nu au tot anul timp sa mearga acolo?
Ar trebui tinute intr-un un spital, la fel ca si toate celelalte moaste, pentru vindecarea pacientilor si facerea de minuni, monopolul BOR pe moaste este sinistru - stau bietii bolnavi la cozi de kilometri cu zilele, in loc sa aiba acces rapid si simplu la moaste, sau sa fie disponibile in cabinete, policlinici, la sectiile de urgenta, etc.; ceva trebuie schimbat aici, o reforma prin care Ministerul Sanatatii si BOR sa coopereze impreuna pentru degraba vindecare a credinciosilor.

#10
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006

View PostMooF2010, on 14 octombrie 2023 - 18:40, said:

Din acelasi motiv pentru care altii se inghesuie la Apple pentru noul Iphone sau prin alte capitale la manifestari Pro Palestina dupa ce Palestina a incalcat tratatul de pace.

Au un sens comun, si la modul cum abordezi discutia nu are sens sa explicam fiindca e clar ca nu ai sa intelegi.

View PostMKdens24kw, on 14 octombrie 2023 - 18:40, said:

La felul cum ai pus intrebarea(-le) n-o sa intelegi niciodata indiferent cine ti-ar explica.
Mai bine ia o punga de seminte si " dă pă GSP"

mersi fain de lamuriri. deja ati pus stampila fara sa cunoasteti abilitatile mele de intelegere sau nivelul de inteligenta. intrebarea era serioasa. nu sunt credincios si eram doar curios ce e asa special sa pupi moastele zilele astea cand ele stau tot anul la dispozitia credinciosilor.

multumesc celorlalti care au dat un raspuns!

#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostAldulescu, on 14 octombrie 2023 - 18:56, said:

Ar trebui tinute intr-un un spital, la fel ca si toate celelalte moaste, pentru vindecarea pacientilor si facerea de minuni, monopolul BOR pe moaste este sinistru
...
Ministerul Sanatatii si BOR sa coopereze impreuna pentru degraba vindecare a credinciosilor.

daca la Ministerul Sanatatii s-ar numi un popa, foarte multi intermediari ar muri de foame...

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,032
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMooF2010, on 14 octombrie 2023 - 18:40, said:

la manifestari Pro Palestina dupa ce Palestina a incalcat tratatul de pace.

off-topic
Esti intr-o mare eroare,ca multi altii de altfel. Manipularea continua.

#13
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
@bilti, trăi-ți-ar exprimarea ta de răzvrătit neînțeles, dar tu de ce nu sărbătorești revelionul mâine noapte, de exemplu, ca să nu te mai înghesui nici la cumpărături și nici la urări de bine?

Că văd că-ți place să batjocorești pe alții.

#14
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Black Friday crestin.

#15
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Tocmai ti-am spus ca ai pus problema gresit, delicat ,din start. Tu insuti ai pus stampile, asemanand gesturile unor oamenii asemenea animalelor fara sa ii intelegi...normal, pentru ca nu ai cum sa-i intelegi, esti altfel.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbilti, on 14 octombrie 2023 - 18:28, said:

Imi poate explica cineva de ce se inghesuie toti ca animalele la moaste zilele astea? Din ce am citit sunt tinute la o biserica din Iasi. Nu au tot anul timp sa mearga acolo?
Nivelul de intelege redus ii fac pe unii sa se inchine la resturi umane... se mai practicau dinastea in antichitate. Se zice ca vezi doamne sa le fie de ajutor bla bla... obiceiuri vechi fara relevanta faptica. Nu reusesc prin propriile forte sa faca ceva si cred ca niste resturi ii vor ajuta, iti dai seama cum suna la rece.

Edited by andreic, 14 October 2023 - 19:17.


#17
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Cei care cred in Sfanta Parascheva si au fost ajutati de dansa sa rezolve anumite probleme, vor veni mereu la dansa sa ii arate recunostinta!
Posted Image Posted Image  Posted Image

Edited by xmanyacs77, 14 October 2023 - 19:18.


#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Cu mentiunea ca "au fost ajutati de dansa" este de fapt "cred ca au fost ajutati de dansa".

Edited by andreic, 14 October 2023 - 19:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate