Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Criza fortei de munca in Romania (si nu numai)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Eu lucrez intr-o companie de IT&C unde angajatorul are o atitudine pro angajat cel putin in ultimii ani.
In urma cu 5-10 ani, daca nu-ti convenea ceva ca angajat, ti se raspundea cu: "poti sa pleci, mai asteapta 100 ca tine la usa firmei"

Acum daca ii zici unui sef ca vrei sa pleci, aproape ca se pune in genunchi in fata ta sa te roage sa nu faci una ca asta.

Cum e pe la voi prin companie referitor la criza de personal ?

PS: am mai observat ca meseriile pe care le practicai acum multi ani pe salariul minim sau putin peste, acum se castiga lejer 4-5 mii lei net: ajutor bucatar, pizzer, shaormar, rigipsar, vanzator la amanet etc.
Se pare ca tot din cauza lipsei de personal.

Edited by Cool_Kick, 05 October 2023 - 10:55.


#2
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View PostCool_Kick, on 05 octombrie 2023 - 10:52, said:

Eu lucrez intr-o companie de IT&C unde angajatorul are o atitudine pro angajat cel putin in ultimii ani.
In urma cu 5-10 ani, daca nu-ti convenea ceva ca angajat, ti se raspundea cu: "poti sa pleci, mai asteapta 100 ca tine la usa firmei"

Acum daca ii zici unui sef ca vrei sa pleci, aproape ca se pune in genunchi in fata ta sa te roage sa nu faci una ca asta.

Cum e pe la voi prin companie referitor la criza de personal ?

PS: am mai observat ca meseriile pe care le practicai acum multi ani pe salariul minim sau putin peste, acum se castiga lejer 4-5 mii lei net: ajutor bucatar, pizzer, shaormar, rigipsar, vanzator la amanet etc.
Se pare ca tot din cauza lipsei de personal.

Un oras de dimensiuni medii pleaca anual din Romania.
For good.

Acum intelegi de ce e lipsa de personal?

#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,678
  • Înscris: 21.03.2020
Efectul pietei comune din UE....

ai descoperit practic si tu apa calda.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Cand a devenit usor sa iti gasesti de munca in alta tara, lumea a cam inceput sa se uite pe afara. Aia e, vom incepe sa ne uitam prin tarile din jur sau de prin Asia pentru muncitori. La Tazz n-am mai vazut de mult un livrator roman. Hello Sir, your pizza is here.
Am un amic cu pizzerie, oferea 7500 net pentru pizzar si nu gasea. Omul fost manager de corporatie, imi zicea ca ofera mai mult decat aveau branch-managerii pe care ii avea in subordine.

La mine anul asta s-a mai linistit treaba, dar anul trecut erau disperati, asa am scos si eu un +40% la salariu, dupa o contra-oferta. Dar, judecand dupa cum primesc oferte pe linkedin, in IT cel putin nu mai e asa agitatie anul asta, probabil temerea de recesiune ii face pe angajatori sa fie mai circumspecti.

Edited by george_alexandru, 05 October 2023 - 11:12.


#5
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
La mine e bine. Am cerut bani, nu mi-a dat și acum sunt în preaviz. Am găsit în alta parte plătit mai bine.

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006
Si la noi se cam tine de angajati, chiar si de aia care nu se ridica la asteptari, din pacate.
Angajarile sunt deschise de ceva timp insa vin putini candidati iar semnari concrete si mai putine.

Din punctul de vedere al unui angajat situatia insa este una buna, zic eu.

Edited by Sef-chenko, 05 October 2023 - 11:22.


#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Eu un lucru nu inteleg, de ce luam atatia din Sri Lanka, Pakistan, Vietnam in loc sa luam din Moldova, Ucraina, Albania, Macedonia. Romania nu e atractiva pentru astia?

#8
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View Postgeorge_alexandru, on 05 octombrie 2023 - 11:10, said:

Cand a devenit usor sa iti gasesti de munca in alta tara, lumea a cam inceput sa se uite pe afara. Aia e, vom incepe sa ne uitam prin tarile din jur sau de prin Asia pentru muncitori. La Tazz n-am mai vazut de mult un livrator roman. Hello Sir, your pizza is here.
Am un amic cu pizzerie, oferea 7500 net pentru pizzar si nu gasea. Omul fost manager de corporatie, imi zicea ca ofera mai mult decat aveau branch-managerii pe care ii avea in subordine.

La mine anul asta s-a mai linistit treaba, dar anul trecut erau disperati, asa am scos si eu un +40% la salariu, dupa o contra-oferta. Dar, judecand dupa cum primesc oferte pe linkedin, in IT cel putin nu mai e asa agitatie anul asta, probabil temerea de recesiune ii face pe angajatori sa fie mai circumspecti.


E acum pe Digi24 reportaj exact pe aceasta tema

"1 milion de romani vor pleca din tara"'
"scoala nu produce absolventi pe domeniile unde se cauta aceste locuri de munca""
" In Bucuresti somajul e aproape de zero, problema e in rural si in alte orase""
"'La debut in cariera salariile sunt prea mici si tinerii nu sunt incurajati sa se angajeze""
"Romania va pierde cam 7 miliarde de euro in 2026 din cauza lipsei de personal""

Edited by Moinesti72, 05 October 2023 - 11:27.


#9
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
De unde criza a fortei de munca, daca te uiti pe linkedin la joburi tehnice sunt peste 100 de aplicari la fiecare post !

#10
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017

View Postgeorge_alexandru, on 05 octombrie 2023 - 11:25, said:

in loc sa luam din Moldova, Ucraina, Albania, Macedonia. Romania nu e atractiva pentru astia?
Aia-s plecat in Franta, Germania, Anglia etc.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMoinesti72, on 05 octombrie 2023 - 11:25, said:


"scoala nu produce absolventi pe domeniile unde se cauta aceste locuri de munca""

Deloc surprinzator, la noi singura constanta in educatie a fost ca fiecare ministru al educatiei a fost mai incompetent decat precedentul.

#12
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017

View Postalseeme, on 05 octombrie 2023 - 11:26, said:

De unde criza a fortei de munca, daca te uiti pe linkedin la joburi tehnice sunt peste 100 de aplicari la fiecare post !
Alea ori sunt la misto ori linkedin nu e un tool relevant pe piata muncii mioritica.

Edited by Cool_Kick, 05 October 2023 - 11:28.


#13
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View Postgeorge_alexandru, on 05 octombrie 2023 - 11:25, said:

Eu un lucru nu inteleg, de ce luam atatia din Sri Lanka, Pakistan, Vietnam in loc sa luam din Moldova, Ucraina, Albania, Macedonia. Romania nu e atractiva pentru astia?

Nu , pentru ultimii e atractiv Vestul Europei.

Romania e atractiva pentru cei din statele unde 90% traiesc cu 2 $ pe zi
Temporar.
Pana gasesc o calauza care sa-i treaca peste Nadlac.

Edited by Moinesti72, 05 October 2023 - 11:30.


#14
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006

View PostMoinesti72, on 05 octombrie 2023 - 11:25, said:

E acum pe Digi24 reportaj exact pe aceasta tema

"scoala nu produce absolventi pe domeniile unde se cauta aceste locuri de munca""


Eu inca sunt curios cand se prind angajatorii ca facultatea este inutila pentru marea majoritate a job-urilor.
Toti au la cerinte studii superioare pentru orice post care presupunere indemanare sau pentru care un curs bate la fund orice diploma de facultate.

#15
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View PostSef-chenko, on 05 octombrie 2023 - 11:31, said:

Eu inca sunt curios cand se prind angajatorii ca facultatea este inutila pentru marea majoritate a job-urilor.
Toti au la cerinte studii superioare pentru orice post care presupunere indemanare sau pentru care un curs bate la fund orice diploma de facultate.

Era vorba in reportaj de joburi unde te angajezi cu scoala profesionala, nu de cele unde se cer studii superioare.
Nu-ti tb facultate ca sa fii instalator, electrician, mecanic.

Ca aici e buba.
Gasesti mai greu un instalator bun decat unul care-ti bate-n taste la computer.

View Postalseeme, on 05 octombrie 2023 - 11:26, said:

De unde criza a fortei de munca, daca te uiti pe linkedin la joburi tehnice sunt peste 100 de aplicari la fiecare post !

Aia care vor la mai bine, la parale mai multe, pe munca mai putina
Cati dintre ei sunt someri ?

Edited by Moinesti72, 05 October 2023 - 11:35.


#16
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View PostMoinesti72, on 05 octombrie 2023 - 11:25, said:




E acum pe Digi24 reportaj exact pe aceasta tema

"1 milion de romani vor pleca din tara"'
"scoala nu produce absolventi pe domeniile unde se cauta aceste locuri de munca""
" In Bucuresti somajul e aproape de zero, problema e in rural si in alte orase""
"'La debut in cariera salariile sunt prea mici si tinerii nu sunt incurajati sa se angajeze""
"Romania va pierde cam 7 miliarde de euro in 2026 din cauza lipsei de personal""
Tinerii pleacă direct in afara, ies din școală nepregătiți. Școala ar trebui schimbata și sa includa meserii din domenii care chiar funcționează în țară și care să ofere un salar decent. La momentul actual 80% daca nu chiar 90% din meseriile ce se învață în școli nu se mai practică în Romania iar cele care inca mai sunt nu se fac cum trebuie, copilul iese din școală praf.
Cu facultățile e la fel, ies mii de economiști, ingineri, avocați pe an și ajung sa fie vânzători la McDonald's sau prin mall-uri pentru că domeniul lor nu mai exista in Romania.
Aici e si din vina parintilor ca-si trimit odraslele la facultate aiurea doar ca sa aibă o diplomă de licență nu contează că îi va fi inutilă sau poate nu sunt conștienți de asta.

Edited by maladetz, 05 October 2023 - 11:41.


#17
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,494
  • Înscris: 19.03.2022

View Postgeorge_alexandru, on 05 octombrie 2023 - 11:25, said:

Eu un lucru nu inteleg, de ce luam atatia din Sri Lanka, Pakistan, Vietnam in loc sa luam din Moldova, Ucraina, Albania, Macedonia. Romania nu e atractiva pentru astia?
Sunt usor de pacalit.
Li se pune un contract ambiguu sa semeneze si se trezesc la final ca si-au luat tzeapa.
Inca avem angajatori care trag tzepe sclavului . Plus ca inca majoritatea angajatorilor  au atitudine de nazisti, derbedei.

#18
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View Postmaladetz, on 05 octombrie 2023 - 11:40, said:

Tinerii pleacă direct in afara, ies din școală nepregătiți. Școala ar trebui schimbata și sa includa meserii din domenii care chiar funcționează în țară și care să ofere un salar decent. La momentul actual 80% daca nu chiar 90% din meseriile ce se învață în școli nu se mai practică în Romania iar cele care inca mai sunt nu se fac cum trebuie, copilul iese din școală praf.
Cu facultățile e la fel, ies mii de economiști, ingineri, avocați pe an și ajung sa fie vânzători la McDonald's sau prin mall-uri pentru că domeniul lor nu mai exista in Romania.
Aici e si din vina parintilor ca-si trimit odraslele la facultate aiurea doar ca sa aibă o diplomă de licență nu contează că îi va fi inutilă sau poate nu sunt conștienți de asta.

Total de acord cu tine.
Sistemul de invatamant romanesc e praf, ramas comunist, din toate punctele de vedere.
Cand iesi din el, practic nu stii sa faci nimic

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate