Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Criza fortei de munca in Romania (si nu numai)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View Postmaladetz, on 05 octombrie 2023 - 11:40, said:

Aici e si din vina parintilor ca-si trimit odraslele la facultate aiurea doar ca sa aibă o diplomă de licență nu contează că îi va fi inutilă sau poate nu sunt conștienți de asta.

Parintii viseaza ca al lor odor sa aiba job de birou, 2000 euro de la angajare , masina si iphone platit de firma.
"Sa nu te chinui ca mine, maica"'

Edited by Moinesti72, 05 October 2023 - 12:05.


#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postmaladetz, on 05 octombrie 2023 - 11:40, said:

La momentul actual 80% daca nu chiar 90% din meseriile ce se învață în școli nu se mai practică în Romania iar cele care inca mai sunt nu se fac cum trebuie, copilul iese din școală praf.
Nu se invata nicio meserie in scoli.
Doar in ale profesionale care nu prea sunt ca s-au desfiintat candva ca nu mai era cerere si acum cu chiu cu vai mai gasesti cate una, ca tot nu vrea nimeni sa se duca la asa ceva. Tineretul are pretentii in ziua de azi.

#21
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postgeorge_alexandru, on 05 octombrie 2023 - 11:25, said:

Eu un lucru nu inteleg, de ce luam atatia din Sri Lanka, Pakistan, Vietnam in loc sa luam din Moldova, Ucraina, Albania, Macedonia. Romania nu e atractiva pentru astia?
Se aduce oameni si de acolo, sunt cateva firme de recrutare in Ro care aduc ptr firme.

#22
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,543
  • Înscris: 16.03.2007
da chiar, prin Ditrău cum mai e vremea? s-au lecuit, mâncā ungurimea pâne atinsā de singalezi, sau au intrat la curā de slābire?

#23
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View Postlaffin, on 05 octombrie 2023 - 12:20, said:

da chiar, prin Ditrău cum mai e vremea? s-au lecuit, mâncā ungurimea pâne atinsā de singalezi, sau au intrat la curā de slābire?


Buna asta Posted Image
Au dat-o pe mamaliga :)

Primarul din Mioveni se plangea ca nu gaseste medici sa ii angajeze la cel mai nou spital din tara, ca primaria nu are bani sa ii plateasca.
Acum a fost prins cu spaga de 30.000 euro, ca sa angajeze fata unui amic medic la spitalul cu pricina.

Edited by Moinesti72, 05 October 2023 - 12:28.


#24
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008

View PostMoinesti72, on 05 octombrie 2023 - 11:25, said:

E acum pe Digi24 reportaj exact pe aceasta tema

"1 milion de romani vor pleca din tara"'
"scoala nu produce absolventi pe domeniile unde se cauta aceste locuri de munca""
" In Bucuresti somajul e aproape de zero, problema e in rural si in alte orase""
"'La debut in cariera salariile sunt prea mici si tinerii nu sunt incurajati sa se angajeze""
"Romania va pierde cam 7 miliarde de euro in 2026 din cauza lipsei de personal""
Au omis ceva important: Criza demografica- Dupa 1990 s-au nascut tot mai putini copii ( in ultimii ani circa 170.000/ an )  si au emigrat deja vreo 5 milioane de romani. Imigrantii au fost/ sunt putini. Abia recent s-a acceptat 100.000/ an. Nu poate compensa scaderile.

Edited by vacantamijlocie, 05 October 2023 - 12:38.


#25
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008

View Postgeorge_alexandru, on 05 octombrie 2023 - 11:25, said:

Eu un lucru nu inteleg, de ce luam atatia din Sri Lanka, Pakistan, Vietnam in loc sa luam din Moldova, Ucraina, Albania, Macedonia. Romania nu e atractiva pentru astia?
Nu se vrea (*), plus pe paki ii lucrezi ca pe sclaveti, ...
(*) De ex se ofera salariu 3000 net daca esti roman, la paki li se da similar insa au si casa+ masa+ bilete avion + toate actele platite ...

View PostMoinesti72, on 05 octombrie 2023 - 11:25, said:

" In Bucuresti somajul e aproape de zero, problema e in rural si in alte orase""
Vrajeala dpmdv

View PostMoinesti72, on 05 octombrie 2023 - 11:38, said:

...Gasesti mai greu un instalator bun decat unul care-ti bate-n taste la computer.

Fiindca multa vreme nu s-a platit, si nici acum in afara oraselor mari nu cred sa fie salarii decente.
De ex Atelier de confectii metalice, iti rupeai mainile, stat afara in soare /frig, risc sa ramai fara degete cu flexu sau aschie in ochi ... cu mainile mizerabile 8h/zi la salariu de casier !! cine sa vina ?
Cei vechi incet ies din sistem, nu-i inlocuieste nimeni, patronul e invatat cu oameni muncitori pe salarii de mici Posted Image

Edited by sirgoofy, 05 October 2023 - 12:49.


#26
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008

View PostMoinesti72, on 05 octombrie 2023 - 12:24, said:

Buna asta Posted Image
Au dat-o pe mamaliga Posted Image

Primarul din Mioveni se plangea ca nu gaseste medici sa ii angajeze la cel mai nou spital din tara, ca primaria nu are bani sa ii plateasca.
Acum a fost prins cu spaga de 30.000 euro, ca sa angajeze fata unui amic medic la spitalul cu pricina.
Reacția primarului PSD din Mioveni, prins de DNA când dădea înapoi o parte din mita primită de la un medic: „Nu am luat, am dat”
Returna avansul de 10.000 Euro.
Posted Image

Edited by vacantamijlocie, 05 October 2023 - 12:43.


#27
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Criza fortei de munca in Romania a inceput din acel moment in care politicienii NU au acordt atentie la Economie, la viata de zi cu zi a omului. Multi romani, exact cum multi dintre voi a-ti spus, au ales sa plece din tara, in alte tari unde au vazut ca muncind pot pune ( ceva de o parte dar si sa aiba o viata linistita, fara grija zilei de maine ). Nu stiu daca ati fost atenti, de ceva ani, Europa este in Criza de forta de munca si mai marii Europei au nevoie de oameni Gata Pregatiti nu de invatacei, de aceea si acea faza din Pandemie cand Germania ( in lipsa de forta de munca in agricultura ) Iohanis a trimis repede 2 sau 3 avioane cu romani. Noi romanii, nu ne-a ramas decat sa ne obisnuim cu cei din partea Asiatica si tind sa cred ca, tendinta romanilor este de a pleca in continuare ( ne acceptand sa munceasca pentru Pensiile si Salariile Nesimtite ale Politicienilor ).

Pacata ca Scoala Romaneasca pana in 1989 chair scoatea genii ( ma uit pe Tik Tok la niste Videoclipuri unde se prezintau Realizarile din Industria Romaniei la acea vreme, Aro, Dacia, Marile Uzine si Inteprindere, Agricultura, Industria Petroliera si multe altele ).

Pacat ca noi tinerii, nu stim sa fim uniti, sa iesim in strada si sa ne Pastram Drepturile la o viata frumoasa

#28
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View Postvacantamijlocie, on 05 octombrie 2023 - 12:37, said:

Au omis ceva important: Criza demografica- Dupa 1990 s-au nascut tot mai putini copii ( in ultimii ani circa 170.000/ an )  si au emigrat deja vreo 5 milioane de romani. Imigrantii au fost/ sunt putini. Abia recent s-a acceptat 100.000/ an. Nu poate compensa scaderile.

Asa zisa criza demografica.
Romania sta chiar mai bine decat tari din Vest la natalitate.

Problema reala o reprezinta emigratia masiva, sunt aproape 7 milioane plecati din tara...si va creste numarul lor

#29
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,552
  • Înscris: 30.08.2017

View Postvacantamijlocie, on 05 octombrie 2023 - 12:41, said:


Returna avansul de 10.000 Euro.
Posted Image

Probabil au si astia 14 zile politica de retur.

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCool_Kick, on 05 octombrie 2023 - 10:52, said:

Acum daca ii zici unui sef ca vrei sa pleci, aproape ca se pune in genunchi in fata ta sa te roage sa nu faci una ca asta.
E doar o gandire deziderativa, confortabile de genul le-am dovedit eu bla bla... in realitate pe sefi ii intereseaza mia mult prestanta lor mai sus pe scara ierarhica decat ca unu pleaca. Si sigur pe unii ii intereseaza mai mult sa mai plece unii decat sa trebuiasca sa reduca salarii ca nu mai are de unde din cauza masurilor antieconomice ale PSD-ului...

Edited by andreic, 05 October 2023 - 12:47.


#31
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017
nu stiu despre cat de mare e criza asta, daca e, sau ce e, doar ca am observat cateva lucruri:

1.noi avem multi penisonari
2.generatiile mai noi nu au facut asa multi copii
3.de cand s-au deschis granitele au plecat unii. nu stiu asta cat de relevant e
4.generatiile mai vechi erau fericite sa aibe un loc de munca, daca era si unul cat mai ”stabil” de unde sa iesi la pensie, ala era alesul, din cauza asta acceptau poate mai multe lucruri. plus ca astia erau ”legati” oarecum de unde s-au nascut, de a face casa copiilor si chestii de genul. cele noi nu sunt asa legate de loc, nu cauta neaparat stabilitatea asta si nici nu prea accepta orice.
5.cei de acum au mai multe optiuni. stiu ca tot pe softpedia zicea cineva ca uite cati bani poti sa faci daca lucrezi in constructii. dar poate eu nu vreau sa stau in praf toata ziua sau pe branci, sunt multumit cu mai putini bani si cu joburi mai usoare.
6.unele joburi sunt specializate. tu zici de programare, pe putini oameni ii duce capul sa faca programare.

in principiu nu cred ca e neaparat o criza, dar cred ca fata de acum multi ani, trebuie sa te schimbi ca angajatorul, azi omul care stie sa faca ceva, chiar are multiple oportunitati. eu lucrez la o mare corporatie si cunosc multi sefi, trecuti de o varsta, care aveau idei din alea: ”lasa ba ca asta are copil, ii mai dam si asta sa faca, ca doar are nevoie de jobul asta” sunt foarte surprinsi cand oamenilor nu se lasa de jobul lor si pleaca cand le e lumea mai draga. s-au schimbat vremurile.

Edited by bobitad, 05 October 2023 - 12:49.


#32
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View Postvacantamijlocie, on 05 octombrie 2023 - 12:41, said:

Reacția primarului PSD din Mioveni, prins de DNA când dădea înapoi o parte din mita primită de la un medic: „Nu am luat, am dat”
Returna avansul de 10.000 Euro.
Posted Image

Vorba aceea ( A luat si el, au dat si ei ) :)
Nu-i mai satura Dumnezeu. Sigur fac ce fac si il scot Basma Curata. Ce am citit ca e de mult primar acolo

#33
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

View PostGlCA_Contras, on 05 octombrie 2023 - 11:00, said:

Efectul pietei comune din UE....

ai descoperit practic si tu apa calda.
Efectul... lipsei pieței comune. N-avem încă o politică de migrație comună care să umple golurile pe piața muncii. Nu există nici un fel de variantă sa ai forță de muncă de la cameriste și până la ingineri și medici fără migrație legală din afara UE. Cred că UE ar trebui sa aducă legal un milion de noi rezidenți/viitori cetățeni. Numărați-vă frații și surorile apoi copiii...Gata, e game over demult. Migrația va fi baza plus ceva cârpeală.

Edited by echoshoworacle, 05 October 2023 - 12:53.


#34
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postgeorge_alexandru, on 05 octombrie 2023 - 11:25, said:

... in loc sa luam din Moldova, Ucraina, Albania, Macedonia. Romania nu e atractiva pentru astia?

ești inocent..., ăia-s demuuult în UE!!!
n-au ei voie, dar acolo-i găsești!!!

#35
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View Postbobitad, on 05 octombrie 2023 - 12:47, said:

nu stiu despre cat de mare e criza asta, daca e, sau ce e, doar ca am observat cateva lucruri:

1.noi avem multi penisonari
2.generatiile mai noi nu au facut asa multi copii
3.de cand s-au deschis granitele au plecat unii. nu stiu asta cat de relevant e
4.generatiile mai vechi erau fericite sa aibe un loc de munca, daca era si unul cat mai ”stabil” de unde sa iesi la pensie, ala era alesul, din cauza asta acceptau poate mai multe lucruri. plus ca astia erau ”legati” oarecum de unde s-au nascut, de a face casa copiilor si chestii de genul. cele noi nu sunt asa legate de loc, nu cauta neaparat stabilitatea asta si nici nu prea accepta orice.
5.cei de acum au mai multe optiuni. stiu ca tot pe softpedia zicea cineva ca uite cati bani poti sa faci daca lucrezi in constructii. dar poate eu nu vreau sa stau in praf toata ziua sau pe branci, sunt multumit cu mai putini bani si cu joburi mai usoare.
6.unele joburi sunt specializate. tu zici de programare, pe putini oameni ii duce capul sa faca programare.

in principiu nu cred ca e neaparat o criza, dar cred ca fata de acum multi ani, trebuie sa te schimbi ca angajatorul, azi omul care stie sa faca ceva, chiar are multiple oportunitati. eu lucrez la o mare corporatie si cunosc multi sefi, trecuti de o varsta, care aveau idei din alea: ”lasa ba ca asta are copil, ii mai dam si asta sa faca, ca doar are nevoie de jobul asta” sunt foarte surprinsi cand oamenilor nu se lasa de jobul lor si pleaca cand le e lumea mai draga. s-au schimbat vremurile.

Si tu tot intr-o corporatie lucrez si am vazut atitudinea sefilor cand e vorba de anumite lucruri, inchid ochii la multe, stiind ca, este o criza a fortei de munca si mai ales in cazul acelora care chiar sunt calificati in ceea ce face. Oricum, generatia de 40+ este aceea care mai lasa capul pleca ( sabia nu-l taie ) dar cei de peste 20 sunt oamenii care ( au COHONES ) si stiu ca fara ei, Seful isi poate pierde afacerea. Ma nucura faptul ca, Romanii s-au desteptat si ca stiu ca isi faca Viata mai usoara, Nu sa accepte umilintele unor sefi care sunt doar cu numele, in rest sunt ZERO

#36
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

View Postgushpi, on 05 octombrie 2023 - 12:52, said:



ești inocent..., ăia-s demuuult în UE!!!
n-au ei voie, dar acolo-i găsești!!!
Exact! Cum eram și noi în 2006; doar cine n-a vrut nu era dincolo.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate