Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Criza fortei de munca in Romania (si nu numai)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#37
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postbobitad, on 05 octombrie 2023 - 12:47, said:

nu stiu despre cat de mare e criza asta, daca e, sau ce e, doar ca am observat cateva lucruri:

1.noi avem multi penisonari
2.generatiile mai noi nu au facut asa multi copii
3.de cand s-au deschis granitele au plecat unii. nu stiu asta cat de relevant e

Nu unii.
Milioane.
E foarte relevant :)

#38
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
PS: abia aștept să ies la pensie, ca să merg la... muncăăă!!!
atunci voi fi: electrician, constructor, grădinar, instalator, mecanic auto, veterinar, tehnician hardware, etc
și vă voi trimite cartea mea de vizită!
să fac și io un ban cinstit Posted Image

Edited by gushpi, 05 October 2023 - 12:58.


#39
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
De fapt nu e o criza reala a fortei de munca, in multe cazuri nu gasesti oameni pentru ca salariile oferite sunt prea mici. Problema reala e lipsa de pregatire a celor care ar trebui sa constituie forta de munca, peste tot e plin de absolventi de tot felul de facultati care vor din start salarii mari, gen "sub 1500 euro net nici nu ma ridic din pat" desi el habar n-are pe ce lume traieste dpdv profesional. Nimeni nu mai vrea sa munceasca fizic, de aia ajung sa castige instalatorii cat un medic, cerere mare, oferta mica.

Spunea cineva de criza demografica, eu cunosc foarte putine cupluri care nu au macar un copil, cati sa si faca, 10 ca pocaitii? :)

#40
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

View Postgeorge_alexandru, on 05 octombrie 2023 - 11:25, said:

Moldova, Ucraina, Albania, Macedonia. Romania nu e atractiva pentru astia?
Astea sunt practic in UE deja cu forta de muncă și cu economia. Ce-l oprea pe un ucrainean in 2021 să meargă să muncească în Germania?! Nimic, are aceleași drepturi cum aveam noi după 2002.
LE
Făceau unii paralele că vezi anumite țări sunt rasiste că-i primesc pe ucraineni și pe africani nu. Pai nu suportă comparație ucraineni in primele zile de război erau statut de turiști, era dreptul lor legal sa traverseze granița fără viză, unii care au bani au și acum același statut. Cât privește rasismul este este real dar asta e alta discuție

Edited by echoshoworacle, 05 October 2023 - 13:04.


#41
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,140
  • Înscris: 04.02.2011
În Timișoara la zilieri se achită între 200 și 300 de lei pe zi. Sub găsești doar rebuturi.

#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAWE, on 05 octombrie 2023 - 12:59, said:

De fapt nu e o criza reala a fortei de munca, in multe cazuri nu gasesti oameni pentru ca salariile oferite sunt prea mici. Problema reala e lipsa de pregatire a celor care ar trebui sa constituie forta de munca, peste tot e plin de absolventi de tot felul de facultati care vor din start salarii mari, gen "sub 1500 euro net nici nu ma ridic din pat"
E de fapt o criza a neplatii muncii corect :)

#43
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAWE, on 05 octombrie 2023 - 12:59, said:

De fapt nu e o criza reala a fortei de munca, in multe cazuri nu gasesti oameni pentru ca salariile oferite sunt prea mici. Problema reala e lipsa de pregatire a celor care ar trebui sa constituie forta de munca, peste tot e plin de absolventi de tot felul de facultati care vor din start salarii mari, gen "sub 1500 euro net nici nu ma ridic din pat" desi el habar n-are pe ce lume traieste dpdv profesional. Nimeni nu mai vrea sa munceasca fizic, de aia ajung sa castige instalatorii cat un medic, cerere mare, oferta mica.

Spunea cineva de criza demografica, eu cunosc foarte putine cupluri care nu au macar un copil, cati sa si faca, 10 ca pocaitii? Posted Image

Romania are cel mai mic procent de absolventi de studii superioare din UE (19%, in timp ce media europeana e de 30%)
Daca scoti si "absolventii"" de facultati particulare-scoli de invatat sa faci omleta cu marar- procentul e si mai mic.

Cata vreme parintii care nici pe departe nu castiga 1500 euro fiecare ii tin sa stea acasa, why bother?!

#44
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

View Postbenis, on 05 octombrie 2023 - 13:04, said:

În Timișoara la zilieri se achită între 200 și 300 de lei pe zi. Sub găsești doar rebuturi.
E bine, eu dacă aș fi politician as sfătui lumea la propriu sa nu accepte să muncească sub anumită sumă orară și să nu muncească DELOC dacă nu sunt acoperiți cu asigurare medicală și alte drepturi. Mulți vor negri pe plantație nu forță de muncă. Visează la anii 90.

#45
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View Postgushpi, on 05 octombrie 2023 - 12:57, said:

... să fac și io un ban cinstit Posted Image

Stiu o gramada de cazuri de oameni care nici macar n-au terminat liceul si fac mai multi bani decat unii cu licente, mastere si certificari de tot felul. Sigur, din munca fizica dar cumva mi se pare disproportionat scenariul in care instalatorul meu are Touareg nou si casa de sute de mii de euro iar medicul de familie conduce o Octavia de vreo 5 ani vechime si sta la bloc.

#46
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAWE, on 05 octombrie 2023 - 13:08, said:

Stiu o gramada de cazuri de oameni care nici macar n-au terminat liceul si fac mai multi bani decat unii cu licente, mastere si certificari de tot felul. Sigur, din munca fizica dar cumva mi se pare disproportionat scenariul in care instalatorul meu are Touareg nou si casa de sute de mii de euro iar medicul de familie conduce o Octavia de vreo 5 ani vechime si sta la bloc.

De ce?
esti platit pentru ceea ce faci, nu pentru ceea ce esti.

NU platesti studiile lui X, platesti ce livreaza X.

Te intereseaza daca ala care iti repara centrala termica are 10 facultati sau doar scoala profesionala?

Edited by Moinesti72, 05 October 2023 - 13:13.


#47
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Prostii. Am mai fost contactat de unele tipe de la HR dar toate ma intrebau de cand vreau sa lucrez pentru ei. Am zis ca lucrez bine-mersi si acum, astept o contra-oferta. Au disparut instant.

#48
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
eu cand vreau sa scap de ele le fac propuneri indecente. tot la fel, dispar instant.

#49
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Sunt foarte multe dezechilibre in economia Romana... insa cred ca treptat are sa se echilibreze singura piata.
Din ce vad eu in constructii dar si alte domenii veniturile au ajuns precum cele din U.E. si partial inteleg acest lucru din moment ce pretuile la o multime de produse si servicii locale sunt precum in U.E.
Problema este ca sunt si multe domenii in care veniturile au ramas la nivel de Romania si de obicei acolo nu se mai gaseste forta de munca.

#50
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postlaffin, on 05 octombrie 2023 - 13:45, said:

eu cand vreau sa scap de ele le fac propuneri indecente. tot la fel, dispar instant.

poate nimeresti vreo NF de nu mai scapi de ea

#51
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

View Postechoshoworacle, on 05 octombrie 2023 - 12:52, said:

. Cred că UE ar trebui sa aducă legal un milion de noi rezidenți/viitori cetățeni.

Păi eu înțelesesem ca în România se dau vreo 250000 permise de munca anual pentru extracomunitari.

Am fost surprins când am văzut că-i plin de chinezi, turci și srilankezi până și în orașe mici din România. Inclusiv cu copii care merg la școală.

#52
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,037
  • Înscris: 30.12.2012

View PostCool_Kick, on 05 octombrie 2023 - 10:52, said:

Eu lucrez intr-o companie de IT&C unde angajatorul are o atitudine pro angajat cel putin in ultimii ani.
In urma cu 5-10 ani, daca nu-ti convenea ceva ca angajat, ti se raspundea cu: "poti sa pleci, mai asteapta 100 ca tine la usa firmei"

Acum daca ii zici unui sef ca vrei sa pleci, aproape ca se pune in genunchi in fata ta sa te roage sa nu faci una ca asta.

Cum e pe la voi prin companie referitor la criza de personal ?
Ei bine la mine este exact invers. Acum 5-10 ani erai rugat sa nu pleci... acum nu ai decat sa pleci. Compania a fost preluata intre timp de o alta firma din India... ce nu se face aici se face la ei (probabil mai ieftin).

#53
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View PostMoinesti72, on 05 octombrie 2023 - 12:46, said:



Asa zisa criza demografica.
Romania sta chiar mai bine decat tari din Vest la natalitate.

Problema reala o reprezinta emigratia masiva, sunt aproape 7 milioane plecati din tara...si va creste numarul lor
Se  nasc mai mulți copii români în afara țării decât în țară, suntem pe locul 2 la emigrare in lume după Syria unde e război civil. Criza demografică abia se adâncește în Romania :)

#54
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View Postbenis, on 05 octombrie 2023 - 13:04, said:

În Timișoara la zilieri se achită între 200 și 300 de lei pe zi. Sub găsești doar rebuturi.
daca lucreaza zi lumina vara e cam naspa ... unde pui ca ciolacu vrea si el vreo 40% din banii aia

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate