Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Este muzica popcorn urâtă si in prezent?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

View PostAldulescu, on 04 octombrie 2023 - 19:45, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bjT7ECeCKO0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Îi am pe unii care s-au oripilat de melodie la momentul apariţiei şi nu ştiu dacă au dansat-o.
Prin anii '90 ieşise un mix care imediat a fost recunoscut de ei. Nouă ni se părea un sunet nou dar nu ştiam că originalul avea deja 25 de ani.

#56
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

View PostPiscopescu, on 06 octombrie 2023 - 11:32, said:

... "noi nu ascultam...
Nicicum, nu are a face una cu alta.
Zigăneala" aia a bruneților nu este muzică, punct.

Cît despre asta de îi spuneți ,,popcorn ", au fost și melodii cu ritm.
Uite, din ce au pus colegii pe aici, îmi place cum sună linia melodică la  <Sexy thing> de D.D. & D.

#57
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
don't forgeti the spaghetti

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A68j28KQaik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#58
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View Postcrisstonne, on 04 octombrie 2023 - 21:52, said:

Eu cred că unii uameni", nu înțeleg ceva.
Melodia ,,popcorn " era o melodie electronică.

Cineva, a luat din zbor această similitudine de nume cu STILUL popcorn, a făcut un talmeș balmeș, și a ieșit o extorsiune a unui degajament.
Melodia respectiva, eu am auzit-o de la J.M.Jarre si cred ca varianta lui a fost popularizata, cel putin la noi. Nici nu stiam ca e un remake, sau cum se cheama.
Dar cunosc piesa de .. hmmm sa zic 25+ ani.
De muzica popcorn, pe acest topic am auzit prima data. Adica in 2023. Acuma, dupa ce a pus Aldulescu piesa respectiva, cred ca de-acolo i se trage numele stilului, desi, dupa parerea mea,, melodia popcorn seamana asa de putin cu ce s-a pus in rest si seamana mult mai mult cu muzica electronica clasica, J.M.Jarre, Kraftwerk si.. or mai fi si altii dar nu-i stiu. Vangelis nu, nu seamana, el are alt stil de muzica electronica.
Muzica asta de duzina de i s-a zis aici ca-i popcorn, desi am auzit-o si eu, ca orice om de pe planeta, va zic ca n-am auzit-o niciodata in contextul care sa i se zica popcorn. Nu zic ca nu o fi asa. Asa o fi, dar cred ca-i o potrivire recenta, postcoitus, postscremete, sa i se dea un fel de sens, o ancora intr-o melodie electronica, draguț-distractivista de prin vremurile cand muzica electronica se facea cu ceva dedicatie si pasiune din partea artistilor, nu automat de catre niste pustani cu aplicatii pe smartfon PEGI-3, in asteptarea comenzii la KFC.
Daca termenul e unul bine stabilizat si suficient de popularizat in anume cercuri, bine infipt, probabil ca ne va invada foarte curand si vom sti cu totii de el. Dar e un termen recent, ca altfel era imposibil sa nu aud si eu de el, pe la un radio din asta de vaiberi de se asculta in uber, sau char de la radiourile generaliste, la vreun matinal, ceva.

View PostPiscopescu, on 06 octombrie 2023 - 11:32, said:

Aceeasi ipocrizie, "noi nu ascultam manele, la plaja sau la o bauta, punem doar vinyluri cu Bach..." Posted Image
Eu cred ca tu esti ferm convins ca eu ascult manele pe ascuns.
hahaha

Edited by maccip, 07 October 2023 - 03:26.


#59
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
Nici eu nu știam că există muzica popcorn...

Dar, acu' că am aflat, m-am decis - prefer popcorn, nu manele. Să moară de necaz bossu mic, nu de alta...    Posted Image

#60
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Nici eu nu știam de numele ăsta.

De asta, cum am explicat mai sus, bănuiesc că este o amețeală de încurcătură, făcută de puștime, care a auzit melodia electronică ,,popcorn ", apoi au crezut că un gen muzical denumit de ei așa (popcorn), este tot una, au făcut o tabula rasa, și gata ciorba.

#61
krokod1lusinc3r

krokod1lusinc3r

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 05.09.2020
Popcorn e denumirea,ca defapt e un subgen. La baza e tot muzica electronică, sau "house". In Romania, deschizi un radio pentru muzica house,nu prinde. Ar fi o minune sa auzi ceva popcorn vechi la radio,dar pentru Neaceasca e aproape imposibil la capitolul radio. Defapt, in general e imposibil la noi. In tari străine e posibil. Refugiul il gasim pe YouTube,cautam si ascultam.
Urasc niste piese popcorn din rărunchi. Pumpin' e un exemplu. Ma enervează aia ce tipa la inceput. Dar mai sunt si altele ce mai bine e sa le evit.

#62
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Decat Pumpin e mult mai bine Welcome to Saint Tropez, tot din 2011. Posted Image

Delia Matache era si ea popcorn, Dale my gente don Dale my people say... Posted Image apoi Omadeo, apoi Wuella Wuella.

Sau Geo da Silva in 2008 cu o lake, lake, i'll do you like a truck. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 09 October 2023 - 12:50.


#63
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Mergea aia cu "Do you like a truck" la nunti in nestire. Repeat. Nici nu stiau cei mai in varsta ce spunea Geo in piesa... Topaiau si se distrau. Nu am mai vazut de mult party unde sa danseze 90%+ dintre invitati...

Stiam de genul popcorn romanian dance de prin 2010. S-a vehiculat denumirea asta, desi mai putin. De asta am si raspuns imediat dand exemple de piese. Mai jos am sa copiez cateva replici despre genul popcorn facute in acea perioada, asta daca nu va plac informatiile de pe wikipedia...



"2011, primul an al deceniului care s-a încheiat pe 31 decembrie, a însemnat, muzical vorbind, începutul sfârșitului unui microgen mainstream fabricat în România. Pe-atunci, popcorn dance-ul se putea lăuda deja cu vreo două intrări în Billboard Hot 100 și-o carieră globală ce nu mai fusese bifată până atunci decât de O-Zone, ceea ce a gâdilat foarte plăcut mândria „patriotului național”.

"Social Media and Marketing of the “Popcorn” Music Wave: the Success of Romanian Commercial Musicians Analysed Through Their Perceived Image on Facebook and YouTube"- July 2012

"Nowadays Romanian Popcorn became a solid genre as I estimate that at the beginning of 2013 there were over 2000 releases (95% singles) & about 5000 songs. The popcorn trend began in the middle of 2000s and, at the first, I thought that this commercial genre will be extinct along with the coming of the 2010s , but nowadays I'm very surprised to find out that this music is still on the ascending trend."

"De ce muzica popcorn a cucerit Romania? Cum de au romanii atat de mult succes in afara? Artistii care au luat parte la Tabara de Muzica de la Paltinis au aflat raspunsul.In cadrul unui interviu acordat Ziare.com, Florin Grozea (Hi-Q) a discutat despre cum s-au unit artistii romani si au reusit performanta de a se face cunoscuti in lume, lasand la o parte orgolii si frustrari." - Autor:   Andreea Ghinea   Joi, 18 Iulie 2013, ora 08:10


Colectie popcorn pe discogs:
https://www.discogs....pcorn-Hits-2003

Pana si Spotify stie de cele mai bune piese "popcorn" din perioada 2008-2014:

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 09 October 2023 - 14:06.


#64
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Zorzon, Nicolina   :puke:  Restul, mai merg.

View PostPiscopescu, on 06 octombrie 2023 - 12:10, said:

De acord, raposatul Andrei Gheorghe le-a facut cunoscute publicului de lb. romana - si chiar si cand a iesit la iveala ca erau "creatia" producatorului lor, inclusiv falsa poveste de iubire dintre ele - muzica lor inca trece examenul timpului...

Ălora 2 li s-a aplicat ceva din Paraziţii - "Shoot yourself" când le-a sărit C.D.-ul în concert.
Andrei Gheorghe a rămas cumva contrariat de asta.

Piesa de pe prima pagină e o.k. Are un ritm industrial.   :dj:

#65
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Mie imi plac mult ritmurile industriale.

Sau clubbing-electro-pop, merge si un pic de rock uneori.

Ritm si veselie sa fie. Nu tristete, nu jelanie, nu prea mult sentiment si nu manelarie sau trap-5 gangarie.

Trance era OK, a state of trance, trap e nasol. Dubstep era asa si asa.

Si nu in ultimul rand, caterinca si parodia, merg de minune in muzica. Posted Image

Alo Alo piesa Mira de ultima generatie ce ma inveseleste. Nu raspunde abonatu'Posted Image

Edited by Neaceasca85, 09 October 2023 - 14:27.


#66
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g3nvyY81GqU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate