Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Este muzica popcorn urâtă si in prezent?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

View Postkrokod1lusinc3r, on 04 octombrie 2023 - 12:44, said:

Jokero are tenta de popcorn,chiar daca trendul a luat amploare dupa 2008.

Genul popcorn a luat nastere in Belgia anilor 70-80. Exista piese popcorn si din anii 60'. In timp genul a evoluat. La noi a prins mult mai tarziu, ca de obicei.
Uite cum suna popcornul pe care il ascultau bunicii nostri:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WujunD5wrCM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spoiler

Edited by 2Unlimited, 04 October 2023 - 13:00.


#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Bine ca a prins. A fost o perioada frumoasa.

Morris-Desire, alta care mi se pare popcorn pur. Morris-Marius. Posted Image

Din pacate radiourile cu muzica de club-dance nu au rezistat la noi. Deea, One, Vibe, s-au dus in cap. As fi vrut ca clubbing-ul si muzica electronica sa fie obsesia nationala, nu maneaua si trapul. Trapanele. Posted Image

#21
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 06.03.2016
Pluck-ul ala specific cred ca a plecat de la Sexy Thing. Dar interesant e ca David Deejay nu prea l-a mai folosit dupa aceea, in schimb a fost preluat si uzat de restul. A prins o perioada, dar multa lume probabil s-a plictisit de el.

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In Romania sunt 2 tabere pe care s-au mulat si radiourile, manelisti si ascultatori de melodii triste-lente 80's-90's. Kiss pe-o parte, Europa si Magic pe alta, Digi FM incearca sa le mai impace pe toate, inclusiv nostalgii popcorn.

#23
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Fiecare este liber sa asculte ce doreste. Eu am gasit piese placute in orice gen de muzica, inclusiv in opera. Intr-un ambient deosebit o piesa de opera iti face pielea de gaina.
De aceea si exista o vorba din batrani: "gusturile nu se discuta".

View PostNeaceasca85, on 04 octombrie 2023 - 13:05, said:

In Romania sunt 2 tabere pe care s-au mulat si radiourile, manelisti si ascultatori de melodii triste-lente 80's-90's. Kiss pe-o parte, Europa si Magic pe alta, Digi FM incearca sa le mai impace pe toate, inclusiv nostalgii popcorn.

A aparut postul de televiziune Disco MIX. Mult peste Magic TV (Magic TV insista strict pe 1-2 hituri ale unor artisti, si le tot repeta). De exemplu, pe Magic TV am vazut intotdeauna doar "Listen to your heart" de la Roxette. Pe Disco MIX, pe langa aceasta piesa am vazut inca vreo 10, alte hituri bune marca Roxette. La fel cu Modern Talking, Bad Boys Blue, CC Catch, Blue System, etc... Desi este intitulat HD, calitatea nu e HD, insa este mult mai buna decat pe Magic TV.
Au si un radio, intitulat Radio MIX, insa nu l-am ascultat. Ca si dovada, se poate...
Sa vedem cat rezista, momentan au doar 2-3 minute de reclame pe ora...
Pe mine reclamele exagerate ma obosesc maxim...

Edited by 2Unlimited, 04 October 2023 - 13:13.


#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Da, radioul si televiziunea sunt inutilizabile. Din cauza reclamelor, apoi a muzicii proaste, emisiunilor de 2 bani, apoi a propagandei de la stiri, detest maxim tot ce inseamna eco, e groaznic, iau televizorul sa-l arunc pe geam, cum zicea Puya in Change. Posted Image

Vreau muzica "clasica" nu trap, vreau energie clasica nu "verde".

A state of trance. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 04 October 2023 - 13:23.


#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

View Post2Unlimited, on 04 octombrie 2023 - 13:11, said:

Fiecare este liber sa asculte ce doreste. Eu am gasit piese placute in orice gen de muzica, inclusiv in opera. Intr-un ambient deosebit o piesa de opera iti face pielea de gaina.
De aceea si exista o vorba din batrani: "gusturile nu se discuta"....
Așa este.
Dar am și o excepție, manelele, să nu aud de ele.

#26
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007

View Post2Unlimited, on 04 octombrie 2023 - 13:11, said:

Fiecare este liber sa asculte ce doreste.

COREEEEECT!!!!  
comentez acum strict la situatia mea, "captiv" intr-o zona in care se prind (pe fm) doar vaxurile alea de programe. teoretic nu m-ar deranja daca as auzi-o o data la citeva zile, dar cind o auzi din 5 in 5 melodii ... parca devine stresant.
pe la inceputul anilor '80, stateam intr-o zona "selecta" Posted Image ilia/pantelimon pentru cunoscatori Posted Image am "ascultat" intr-o noapte tee set - linda linda de mi s-a acrit, desi era in trend si chiar imi placea Posted Image cam asa si cu plingacioasele astea.

daca va mai aduceti aminte de feel a lui dj rino feat. sylvia, chiar mi-a placut si am cunoscut-o pe adevarata voce din inregistrare (o chestie mai subtila Posted Image ) i-am spus ca este misto melodia dar sa nu se mai pisiceasca, copilitza chiar avea voce .. deh ... asta se cere, miorlauuuuuuuuu Posted Image Posted Image Posted Image

later edit ;) bag de seama ca desi sunt un defect, mai sunt si altii care gindesc ca mine ;)
sa deduc ca nu sunt chiar atit de defect? :D

Edited by r_murphy, 04 October 2023 - 13:28.


#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Feel din 2007. DJ Rhynno se numeste asa pentru ca are nasul mare. Superba melodie, o mai reascult si in anii astia. Posted Image

Popcorn a fost si cam ultima epoca muzicala in care Youtube inca nu prinsese un procent semnificativ, lumea inca se uita la TV si asculta radio pentru muzica. Acum canta Youtube peste tot si Youtube a facut si mai varza muzica. Posted Image

Eu folosesc Youtube ca sa ma refugiez in trecut sau in chestii exotice gen cate o greceasca sau turceasca. Posted Image

Am descoperit ajutat de cineva o greceasca din 1998, Pazeis Me Floga. Si Kidinos. Posted Image Ca de "vinete" sau Palamakia sunt satul demult.

#28
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007

View PostNeaceasca85, on 04 octombrie 2023 - 13:30, said:

Feel din 2007. DJ Rhynno se numeste asa pentru ca are nasul mare. Superba melodie, o mai reascult si in anii astia. Posted Image

varianta de care ziceam, cu "altcineva" ;)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2_Z9VskCf3A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Danny. Sigur nu a fost la TV.

#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
În mașină nu ascult muzică de la radio, am c.d. și stik, cu ce îmi place, eu sînt genul care dacă îmi place ceva, îmi place și mai mult, o dată cu trecerea timpului, ca muzică zic.

Cade varianta plictisitului, da, știu, sînt o specie rară, într-o lume care se plictisește repede  😁

Dar ascult și muzică nouă... acasă, pe radio on line, dacă apare ceva nou și îmi place, ascult fără rezerve, chiar și din 2023, doar trebuie să sune cum îmi place mie, și este ok.

Nu fac pe mimoza, că nu mai este muzică ca altă dată, că ce să vezi, doar în trecut se făcea muzică bună, fîîs, nu este adevărat.

#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu Youtube mereu. Pe radio putin mai dau. Mai iau pulsul. TV muzical deloc, tot Youtube.

#32
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002

View Post2Unlimited, on 04 octombrie 2023 - 12:57, said:

Genul popcorn a luat nastere in Belgia anilor 70-80. Exista piese popcorn si din anii 60'. In timp genul a evoluat. La noi a prins mult mai tarziu, ca de obicei.
Uite cum suna popcornul pe care il ascultau bunicii nostri:

noa... chestia asta e super-ascultabila si placuta urechii mele, spre deosebire de miorlaielile innei.
sincer, io nu vad nici o asemanare intre muzica asta veche si mizeriile din primele posturi ale acestui topic. o fi popcorn music amindoua, da' mie nu mi se pare ca ar semana.

View Post2Unlimited, on 04 octombrie 2023 - 13:11, said:

A aparut postul de televiziune Disco MIX. Mult peste Magic TV (Magic TV insista strict pe 1-2 hituri ale unor artisti, si le tot repeta). De exemplu, pe Magic TV am vazut intotdeauna doar "Listen to your heart" de la Roxette. Pe Disco MIX, pe langa aceasta piesa am vazut inca vreo 10, alte hituri bune marca Roxette. La fel cu Modern Talking, Bad Boys Blue, CC Catch, Blue System, etc... Desi este intitulat HD, calitatea nu e HD, insa este mult mai buna decat pe Magic TV.
Au si un radio, intitulat Radio MIX, insa nu l-am ascultat. Ca si dovada, se poate...


il apreciez si eu, mai putin (uneori) partea vizuala. au videoclipuri vechi, pe care le-au scalat la HD si pur si simplu arata ciudat.
insa muzica e foarte ascultabila.
(cam prea mult blue system/modern talking, bzn, baccara si boney m in heawy rotation, insa sint multe melodii frumoase pe linga ele, inclusiv clipuri nevazute la alte televizioni)

LE
cred ca au luat clipuri inclusiv de pe youtube, am vazut acolo mixuri neoficiale ale unor melodii, cu audio si video schimbat, (iar pe partea de video nimic nu mai avea legatura cu clipul original) pe care doar pe youtube le-am mai gasit - de ex. un mix '80 al lui dr alban - it's my life.

Edited by tEo, 04 October 2023 - 13:53.


#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Referitor la upscalling, daca clipul (sau filmul) este filmat pe pelicula, este ca si cum a fost filmat in HD. Dar sunt destule clipuri muzicale facute in 4:3 pentru televiziunea de atunci.

#34
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
nu nu nu, nu era genul ala de scalare. pur si simplu fețele artistilor (si nu numai) erau fara pic de detaliu, ca si cind ai aplica un filtru de tip "cartoonish" unei poze in photoshop. ca un desen animat.  

cred ca mai bine dadeau clipul original, la rezolutia lui, atita cit era ea.

insa muzica de pe canal, excelenta!

#35
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Altă treabă, valabilă pentru mine, poți să spui într-o melodie orice mesaj important, cu moartea balenelor, sau copilașii înfometați, dacă o faci cu o melodie lălăită, nu o să te ascult.

Pentru mine, muzica este ca sîngele din vene, trebuie să aibă ritm, zvîc.
Așa că, da da, puteți să mă contrați, dar Bob Dylan & Co...  :wave:

#36
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu sa nu aud melodie ecologista.

Opriti Planeta e OK, Puya e nostalgic si detesta trendurile actuale. Si e filmat si sub o linie de inalta tensiune. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate