Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Este muzica popcorn urâtă si in prezent?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
krokod1lusinc3r

krokod1lusinc3r

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 05.09.2020
Întrebarea asta ma cam macina. E acest gen de muzica urât si in prezent sau exista o anumită nostalgie pentru acele vremuri(2008-2013,cand era la moda).
Genul asta e cam "mort" si in locul lui a apărut ce auzim in multe piese.
Eu consider pop-cornul nostalgic, o anume senzatie. Parerile sunt diferite.

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007
da 2 exemple de muzica pop corn, una de atunci, una de acum, ca sa putem compara ceeace ai tu in vedere ...

#3
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Nu prea mai apare muzica popcorn. Pana si Inna si-a schimbat stilul de cand s-a cuplat cu Deliric. Beat-ul se duce undeva spre drum n'base. Nu-mi place. Prefer piesele vechi.
Si ca sa raspund intrebarii, muzica popcorn inca este apreciata, insa mai mult in strainatate. Turcii, spaniolii, statele arabe, etc...

Popcorn vechi:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GLUIt2803qU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 2Unlimited, 04 October 2023 - 10:04.


#4
krokod1lusinc3r

krokod1lusinc3r

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 05.09.2020
Pai străinii ne apreciaza acest gen,noi in schimb il facem de ras ca la fiecare piesa veche, era aceeași reteta.
Faceai un loop de tobe, o linie melodica si in cateva minute de FL Studio, e gata.
Ca sa dau un exemplu de popcorn vechi: Inna - Hot
Un exemplu nou nu stiu, nu stau sa ascult ce mai e in prezent.
Cand era la moda genul, toate piesele ce ieseau aveau același lucru in comun: Beat-ul.


#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,552
  • Înscris: 30.08.2017
Popcorn se numea mizeria aia de muzică? Bine că s-a dus.

#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007

 george_alexandru, on 04 octombrie 2023 - 10:22, said:

Popcorn se numea mizeria aia de muzică? Bine că s-a dus.
nu te agita, cit ai zice hopa, daca esti stricat te repara foca :D :D
din lipsa de altceva, sunt fortzat sa ascult radio pe fm, undeva la tzaranoaia ;) te asigur ca 70-80 % din muzica difuzata este cam ca cea din exemplu, plingacios miorlaita de niste dudui, cu un ritm care de multe ori se apropie asimptotic de cel al manelelor. sunt zile in care efectiv "dau pe bulgari" (la cel mai propriu sens al cuvintului) dar si pe acolo se manifesta fenomenul asta cu muzica soptit plingacios miorlaita :D

#7
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023
Nici n-am știut că a existat muzică popcorn.
De unde vine numele ăsta? Sau de la ce?

#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

 george_alexandru, on 04 octombrie 2023 - 10:22, said:

Popcorn se numea mizeria aia de muzică1? Bine că s-a dus.

 r_murphy, on 04 octombrie 2023 - 10:31, said:

din lipsa de altceva, sunt fortzat sa ascult radio pe fm, undeva la tzaranoaia Posted Image te asigur ca 70-80 % din muzica difuzata este cam ca cea din exemplu, plingacios miorlaita de niste dudui, cu un ritm care de multe ori se apropie asimptotic de cel al manelelor. sunt zile in care efectiv "dau pe bulgari" (la cel mai propriu sens al cuvintului) dar si pe acolo se manifesta fenomenul asta cu muzica soptit plingacios miorlaita Posted Image


Pentru a se face trecerea de la o muzică veselă a fost necesar pasul 1.  
Acum suntem la punctul 2, când plâng duduile afoane.  Probabil la etapa următoare se va ajunge la jelire ca la morţi.

Deja totul este prea serios şi sumbru. Priviţi-i pe cei care ascultă această muzică şi veţi observa cât de deprimaţi sunt.

Edited by terratec, 04 October 2023 - 19:08.


#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

 george_alexandru, on 04 octombrie 2023 - 10:22, said:

Popcorn se numea mizeria aia de muzică? Bine că s-a dus.
Nu s-a dus, ca o aud peste tot.
Oricum, cand se duce, vine alta la fel sau mai mizerabila.

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 krokod1lusinc3r, on 04 octombrie 2023 - 09:44, said:

Întrebarea asta ma cam macina. E acest gen de muzica urât si in prezent sau exista o anumită nostalgie pentru acele vremuri(2008-2013,cand era la moda).
Genul asta e cam "mort" si in locul lui a apărut ce auzim in multe piese.
Eu consider pop-cornul nostalgic, o anume senzatie. Parerile sunt diferite.
Da, pentru mine a fost cea mai buna perioada din muzica romaneasca, 2011-2013 fiind si cea mai fericita perioada, cu un nivel de fericire ce nu va mai fi atins vreodata.

Muzica de atunci, 2008-2013, hai cu prelungire indulgenta pana pe la un 2017 asa, era muuuuuuuuult mai buna decat cea de azi, cand daca mai e cate o piesa la 2-3 luni care sa-mi placa. Si cea internationala este praf.

Eram surprins pe atunci cum forumistii urau popcorn dance-ul, nah, puteai zice ca sunt prea multe piese asemanatoare, dar in rest era lux pe langa mizeria de azi.

 terratec, on 04 octombrie 2023 - 10:48, said:



Pentru a se face trecerea de la o muzică veselă a fost necesar pasul 1.  
Acum suntem la punctul 2, când plâng duduile afoane.  Probabil la etapa următoare se va ajunge la jelire ca la morţi.

Deja totul este prea serios şi sumbru. Priviţii pe cei care ascultă această muzică şi veţi observa cât de deprimaţi sunt.
Exact asa, in muzica de azi ori e prea multa tristete (tristetea oricum ma irita in piesele difuzate de Magic FM de exemplu) ori este manea aproape pura, prea manelizat mainstreamul. Sau din alea vorbite pe metalizat gen 5 Gang, Selly si alcoolitii sai.

#11
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
nu mi-a placut niciodata genul asta de muzica. iar azi am aflat si cum se numeste.
bleak!

#12
krokod1lusinc3r

krokod1lusinc3r

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 05.09.2020
Popcorn e un subgen, e numit asa pentru acel pluck specific. Nu e greu sa faci o piesa asa.
In perioada lui de varf, mai toate piesele sunau la fel,doar cu mici schimbări.
Nu eram mare pe vremea aia, aveam intre 2 si 7 ani,nu stiam eu de genul asta,asta pana in prezent cand consider muzica asta buna pentru vara.


#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu aveam intre 23 si 28 de ani.

#14
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Nimeni nu asculta "popcorn". Insa cand au aparut piesele de mai jos mi s-au cerul la nunti si evenimente din prima saptamana de dupa aparitie.
Inclusiv in cluburi se mixau pe rupte...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wT8BEa5liBI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HI1ElrDImgE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MaCn-RPHe8w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spoiler

Edited by 2Unlimited, 04 October 2023 - 12:38.


#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
David DJ a aparut in 2008. Raissa e single-ul de debut al Fly Project din 2005. Imi plac doar piesele vechi de pana in 2013 ale Fly Project. Acum Tudor compune chestii mai nasoale si a slabit, poarta freze urate.

Jokero e din 2006. Accent. Probabil pe atunci erau zorii genului Popcorn.

Aici la nunti te tampesc cu Meneaito si cu Bosquito Boschetarul.

Si apoi machedonescul Trandafir de la Firida de bransament. Posted Image

#16
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Fly Project 2015-2017, piese bunicele:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ObxoKkhhGNo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bdo39cJBnjc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 2Unlimited, 04 October 2023 - 12:45.


#17
krokod1lusinc3r

krokod1lusinc3r

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 05.09.2020
Cand am inceput a 11a recent,am reauzit Meneaito dupa o lungă perioadă in care am uitat ca exista.
Jokero are tenta de popcorn,chiar daca trendul a luat amploare dupa 2008.

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu e nunta sa nu o aud. La fel si Bosquito-Asa ca Beau, nu am fost neaparat fan Bosquito, sunt piese bunicele dar cam prea siropoase. Radu Almasan.

Cand aparusera Bosquito in 2002-2003, ziceam ce naiba tantar pocit e numele asta. Mosquito-tantar. Boschetar a fost gluma Carcotasilor.

Edited by Neaceasca85, 04 October 2023 - 12:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate