Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

Plita cu inductie si circuitul pana la ea

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
161 răspunsuri în acest subiect

#37
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.393
  • Înscris: 24.05.2022
Se mai razuieste din cel de 10mmp. Posted Image

Poate se referea la AWG8 care este 10 mmp?

Fișiere atașate



#38
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.480
  • Înscris: 06.06.2006

View Postlexraz, on 29 septembrie 2023 - 12:25, said:

pana la 8 kW e suficient de 1,5mmp
Pe ce distanta? Posted Image

#39
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.393
  • Înscris: 24.05.2022
Pai... asa cum e specificat in imaginea atasata.

"The above selected power cable diameters are determined based on assumption of distance from the distribution cabinet to the unit less than 75m. If cables are laid out in a distance of 75m to 150m, diameter of power cable must be increased to a further grade."

#40
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.781
  • Înscris: 21.11.2005

View Postkretzu77, on 29 septembrie 2023 - 13:54, said:

Pe ce distanta? Posted Image

Scrie mai jos in imaginea aia, pentru distante de pana la 75m de la tablou Posted Image

Mi mi se pare ciudat ca acolo sar direct de la 16A la 40A si de la fire de 1.5 la 6, fara 4mm de ex. Poate asa sunt normele prin unele tari...

Editat de alinescoo, 29 septembrie 2023 - 14:28.


#41
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.275
  • Înscris: 25.10.2005
Ca sa readuc discutia la subiect. Pentru initiator, spuneti-i electricianului sa examineze tabloul electric si, daca este cazul, cutia de la bransament in vederea identificarii valorii sigurantei automate diferentiale generale (ideal ar fi sa existe de 32A/300mA (cu intarziere), montata in cutia de bransament (BMPM sau BMPT) de distribuitorul de energie electrica). Daca se monteaza si in tabloul de distributie al casei o siguranta automata diferentiala se va alege una la aceeasi valoare de curent ca cea de la bransament pentru cea generala la plita si pentru cea spre consumatori din casa (va fi considerata ca separator si ca protectie diferentiala). Eu recomand sa aveti o siguranta generala pentru plita separata de cea pentru consumatorii din casa din ratiunile expuse de antevorbitorii mei. Eventual, aceasta siguranta generala poate include si masina de spalat, boiler, aer conditionat, etc (consumatori neesentiali).
Pentru plita aceea, cablul recomandat de 5x2,5mm2 este ok, de obicei plitele acestea au intre 6kW si 7,5kW si au doua sectiuni separate electric care pe fiecare sectiune nu consuma mai mult de 3-3-5kW. Asta inseamna ca la tabloul electric vor exista doua sigurante automate de 16A/30mA pentru fiecare sectiune (F1+N1 si F2+N2). Daca tabloul contine deja o siguranta diferentiala de 32A/30mA inainte de puntile de distributie e ok, se aplica varianta economica cu doua sigurante automate de 16A alimentate din puntea comuna de distributie. Restul circuitelor raman nemodificate. Atentie la faptul ca sa aveti cresterea de putere in contract, recent s-a marit de la 6kW la 10kW la multi consumatori si puteti include aceasta plita in instalatie fara probleme daca permite coloana de alimentare de la cutia de bransament (de obicei este minim 6mm2 si uzual este de 10mm2).

O atentionare referitor la aceste plite cu alimentare dubla. Partea de comanda este alimentata de la o singura faza (presupun ca F1+N1) iar declansarea sigurantei de pe acest circuit face plita nefunctionala chiar daca cealalta faza este functionala.

Editat de The Stressmaker, 30 septembrie 2023 - 08:15.


#42
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.480
  • Înscris: 06.06.2006

View Postalinescoo, on 29 septembrie 2023 - 14:26, said:

Scrie mai jos in imaginea aia, pentru distante de pana la 75m de la tablou Posted Image

Mi mi se pare ciudat ca acolo sar direct de la 16A la 40A si de la fire de 1.5 la 6, fara 4mm de ex. Poate asa sunt normele prin unele tari...
3*mmp este diferit de 5*mmp

la 75m, caderea de tensiune este enorma pe un conductor de 1.5mmp la un concum de 1.5-2 kW . Ceva nu este in regula acolo.

#43
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.078
  • Înscris: 09.07.2019

View PostThe Stressmaker, on 30 septembrie 2023 - 08:14, said:

Asta inseamna ca la tabloul electric vor exista doua sigurante automate de 16A/30mA pentru fiecare sectiune (F1+N1 si F2+N2). Daca tabloul contine deja o siguranta diferentiala de 32A/30mA inainte de puntile de distributie e ok, se aplica varianta economica cu doua sigurante automate de 16A alimentate din puntea comuna de distributie.
Să nu mai alimentezi niciodată un singur receptor din mai multe siguranțe care pot declanșa independent una de alta. Te poți trezi în situații foarte periculoase.

#44
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.275
  • Înscris: 25.10.2005
Plita are doua surse independente de putere pentru fiecare sectiune si de aceea exista mentiunea cu 400V(380V) la schema de legaturi si doar comanda se face cu o sursa care ia alimentarea de pe faza considerata "principala". Daca ati fi urmarit firul gandirii mele ati fi observat ca am indicat o siguranta automata diferentiala "generala" de 25A sau 32A pentru ambele sectiuni ale plitei, fiecare sectiune a plitei alimentata printr-o siguranta automata de 16A pentru asigurarea selectivitatii (sigurantele automate de 16A sunt alimentate in aval de siguranta automata diferentiala). Faptul ca exista o siguranta automata diferentiala generala de 25A/30mA sau 32A/30mA elimina si eventuala punere la pamant a carcasei plitei prin intreruperea totala a alimentarii acesteia. Situatiile periculoase nu sunt mai multe decat in mod normal. Creearea unui circuit dedicat cu protectie suplimentara pentru puteri peste 2kW este destul de interesanta cand vine vorba de acelasi consumator care are doua linii de alimentare.

PS: daca producatorul a considerat ca poate imparti alimentarea pe mai multe circuite inseamna ca s-a gandit la acest aspect, al protectiei suplimentare, pentru ca exista si plite electrice cu o singura alimentare F+N pentru intreaga putere absorbita, de 6-7,2kW, la care metoda descrisa de mine nu functioneaza.

#45
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.781
  • Înscris: 21.11.2005
@The Stressmaker iti multumesc mult pentru sfaturi. Eu din cate am inteles, mai ales in postarea 6 de la lexraz ultima poza (https://forum.softpe.../#entry30274322) producatorul recomanda ca in tablou sa se mufeze conductorii 2 cate 2, deci sa ajunga intr-un singur MCB/diferential.

In aceeiasi ordine de idei, tot analizand, ma gandesc sa schimb firele de 3x6mm care le am acum de la contor pana la tabloul din casa cu 5x10mm sa fiu pregatit in caz ca trec pe trifazic. Asta ar insemna sa ii chem sa vina sa desigileze si sa imi lege noile fire, insa cred ca oricum trebuie sa ii chem daca fac impamantarea. Avand in vedere ca e vorba de OSB/grinzi de lemn pe tavan, ce cablu ar fi recomandat? Oare ar merge CYABY? Asta are si protectie metalica si probabil pot sa il pun fara copex.

#46
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.480
  • Înscris: 06.06.2006

View Postalinescoo, on 02 octombrie 2023 - 06:46, said:

In aceeiasi ordine de idei, tot analizand, ma gandesc sa schimb firele de 3x6mm care le am acum de la contor pana la tabloul din casa cu 5x10mm sa fiu pregatit in caz ca trec pe trifazic. Asta ar insemna sa ii chem sa vina sa desigileze si sa imi lege noile fire, insa cred ca oricum trebuie sa ii chem daca fac impamantarea. Avand in vedere ca e vorba de OSB/grinzi de lemn pe tavan, ce cablu ar fi recomandat? Oare ar merge CYABY? Asta are si protectie metalica si probabil pot sa il pun fara copex.
Pentru PE iti trebuie minim 16mmp spre tablou din cate stiu eu.
La tipuri cabluri nu stiu. Mie mi-a trimis o cunostinta NYM-J certificat VDE 5*16mmp, ca sa fiu acoperit indiferent de pozare si distanta. Asta cica se trage chiar si direct in beton vibrat. Cei care l-au tras au pus un copex rosu de 50.

#47
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.367
  • Înscris: 10.08.2023
Eu am pus sa traga 3x4mm pentru plita si 3x2.5mm pentru cuptor. Pentru plita i-am zis eu, ca punea tot 3x2.5mm. Dar probabil depinde si de model, eu o sa caut modele cu consum de genul 2300w la cuptor si 5000w la plita. Si-asa am putere totala aprobata doar 7kw. O sa cer un spor de putere candva. Iar la plita, puterea maxima e cu toate ochiurile, dar oamenii in general folosesc doar 2 simultan. O plita de 7500w cu toate ochiurile mi-ar consuma toata puterea casei acum.

Editat de RaimondMacelaru, 03 octombrie 2023 - 08:15.


#48
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.393
  • Înscris: 24.05.2022

View PostRaimondMacelaru, on 03 octombrie 2023 - 08:00, said:

Eu am pus sa traga 3x4mm pentru plita si 3x2.5mm pentru cuptor. Pentru cuptor i-am zis eu, ca punea tot 3x2.5mm. Dar probabil depinde si de model, eu o sa caut modele cu consum de genul 2300w la cuptor si 5000w la plita. Si-asa am putere totala aprobata doar 7kw. O sa cer un spor de putere candva. Iar la plita, puterea maxima e cu toate ochiurile, dar oamenii in general folosesc doar 2 simultan. O plita de 7500w cu toate ochiurile mi-ar consuma toata puterea casei acum.
O plita cu puterea de 7kW nu va avea acea putere decat legata trifazic, de obicei. Banuiesc ca depinde de producator. De obicei sunt niste trepte de putere care pot fi selectate.

#49
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.367
  • Înscris: 10.08.2023
Pai bransamentul este trifazic, dar nu mi-a dat prin cap sa fac traseu trifazic pentru plita, sper sa fie ok si cu 3x4mm. Si priza catre exterior am pus 3x2.5mm. Daca iau vreun Spring, o sa dureze vreo 7-8 ore sa-l incarc la 3600W. Nu stiu daca e ca la telefoane, sa deterioreze mai putin bateria incarcarea lenta, dar oricum, o data ca nu as avea graba, a doua ca ar mai ramane ceva putere si pentru restul casei. Daca incarc la 7000w, stau la lumamare

Editat de RaimondMacelaru, 03 octombrie 2023 - 08:57.


#50
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.078
  • Înscris: 09.07.2019

View PostRaimondMacelaru, on 03 octombrie 2023 - 08:00, said:

Si-asa am putere totala aprobata doar 7kw.

Cum 7kW trifazic?? De câți amperi e protecția generală?

Pune-l repede pe electrician să schimbe cu 5x2,5 mm2 și la plită și la stația de încărcare.

#51
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.367
  • Înscris: 10.08.2023
Pai nu conteaza protectia generala, am uitat cat era, nu ma mai uit prin acte, stiu doar ca permitea ceva mai mult decat puterea aprobata, cred ca duce vreo 9KW, dar cu contor inteligent, degeaba daca la 7KW iti pot opri alimentarea cand depasesti, indiferent ca instalatia ar duce mai mult.

Ce avantaje as avea cu 5x2.5mm fata de 3x4mm in afara de plusul de putere? Pe 3x4mm pe monofazic, cu siguranta 24A, parca as putea ajunge pe la 5kW, nu e destul pentru plita?

Abia a pus copexurile cu cablurile, nu am tencuit inca, desi as mai putea face modificari, dar numai daca se justifica. Oricum, si la plita punea 3x2.5mm daca nu ii spuneam sa puna 4mm, desi i-am spus ca vreau plita si plitele de obicei sar de 4-5kW folosite la maximum

Editat de RaimondMacelaru, 03 octombrie 2023 - 12:57.


#52
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.078
  • Înscris: 09.07.2019
Dacă tu ai protecția generală tri sau tetrapolară de 16A (și mai poți fi limitat din contor), poți trage maxim 3600 W pe circuit. În cazul ăsta, nu-ți trebuia o secțiune mai mare de 3x2,5mmp pentru plită.
Dacă conectezi receptori pe trifazic (5x2,5mmp) poți trage și toți cei 7kw pe un circuit (plită sau statie EV). Plus că echilibrezi fazele mai bine.

#53
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.367
  • Înscris: 10.08.2023
In acte scrie disjunctor general, parca 25A, nu scrie ca ar fi multi-polar

O sa ii spun sa le traga trifazic, desi mai mult de 5KW la plita si 3.6KW la masina nu m-ar tenta, pentru ca in cazul plitei, daca trage 7KW, practic las casa aproape complet fara putere la celelalte prize (chiar si in cazul unei suplimentari de putere la 9KW). La masina e si mai grav, ca sta mult in priza si poate vreau sa folosesc si eu AC, cuptor. Dar as vrea totusi sa am posibilitatea.
Ce ma intriga e ca trebuie eu sa ii spun electricianului, el nu imi spune ca ar fi mai multe posibilitati, nu ma intreaba ce puteri am nevoie la diverse prize ,daca nu ii zic eu, iar dupa ce ii zic, nu alege solutia optima, dupa cum aud pe la voi. Si nu e ca si cum l-am luat de pe OLX, a lucrat si lucreaza si la case de 200-300k euro, e "go to" in zona.

Editat de RaimondMacelaru, 03 octombrie 2023 - 18:11.


#54
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.393
  • Înscris: 24.05.2022
Din pacate asta e o problema generala, greu de gasit meserias profesionist cu care sa te poti si sfatui.

Daca mai poti trage cablu trifazic la plita, 5 x 2,5mmp. Pentru masina poti lua o statie de incarcare care stie sa monitorizeze consumul casei si sa scada puterea de incarcare la nevoie, cum este cea de la Lektri.Co, cred ca o gasesti si pe la Altex. Cred ca sunt si altele dar vecinul meu are montata una si e foarte ok.
Poate ar fi o idee sa ceri spor de putere pentru bransament, nu strica sa ai, se trece pe electric si poate mai tarziu nu-ti mai aproba.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate