Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

De ce legumele si unele fructe nu au gust ?!

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#109
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 19.04.2010

 KiloW, on 28 septembrie 2023 - 07:36, said:

Ia răsaduri de la stația aia de cercetare de lângă Buzău. Au mai multe soiuri, guști și vezi care îți place și anul următor le iei doar pe alea.
La mine se ocupa socra-miu și sunt bune.

Unele soiuri ies carton orice le-ai face, și indiferent in ce le cresti însă din fericire dacă ții musai încă exista opțiuni pentru răsaduri bune.

Tot respectul la ce ați scris !
Regret faptul că sunt pe cale de dispariție acele soiuri gustoase de fructe și legume și mâncăm cauciuc.
Dar DIN RESPECT PENTRU LIMBA ROMÂNĂ cine este ? și îl salut dar cine este acest sau această [socra-miu] !

Edited by csoka2002ro, 29 September 2023 - 13:42.


#110
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.02.2008

 MinettoMatoi, on 29 septembrie 2023 - 13:40, said:

Daca rosiile tale-s bune, bravo, a facut ceva de calitate chiar daca le dai mai scump, ce inseamna mult mai scump ? Si se justifica pretul ?
Eu le dau cu 8 lei kg cand in piata sunt 3, 4 sau 5 lei maxim. E clar un profit bun fata de cat investesc in seminte, turba de semanat si accesorii pentru palisare, mai ales ca am ales sa nu stropesc si mereu arunc o parte semnificativa din recolta pentru ca o distruge omida helicoverpa armigera. Nimeni nu s-a plans de pret, asa ca o sa dau la fel si anul viitor.
Asta a fost ideea de cand m-am apucat sa construiesc solarul, sa am rosii pe care sa le mananc cu placere si cu pofta. Sunt si soiuri mai gustoase decat ce plantez eu, dar nu am reusit sa le vand, oamenii vor gust dar nu le convine sa se fleoscaiasca rosia dupa 12 ore in frigider, asa ca am gasit hibridul perfect pentru gust si rezistenta la transport, Country Taste F1.

#111
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,040
  • Înscris: 04.09.2018
8 lei e ok, nici eu nu ma plang de pret. Macar sa fie bune, dar cred ca nu esti in Bucuresti. Nu ma int ca se flescaieste dupa 12 ore, eu le mananc pana trec alea 12 ore, gustoase sa fie.
Dar daca ai gasit si ptr gust si rezistenta, e f okey.

#112
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.04.2017
Pai nu te intereseaza pe  tine ca se fleoscaie repede, pe el, producator ,da. Nu e practic.

#113
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,360
  • Înscris: 08.01.2021

 Skyler-ftw, on 29 septembrie 2023 - 14:03, said:


dar nu le convine sa se fleoscaiasca rosia dupa 12 ore in frigider,

Btw roșiile nu trebuiesc ținute în frigider, își pierd gustul. Sau dacă nu ai de ales trebuie scoase cu câteva ore bune înainte de consum. Ca altfel nu mai au nu-știu-ce substanță care le da gust.

#114
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,040
  • Înscris: 04.09.2018

 SharonCollins, on 29 septembrie 2023 - 20:21, said:

Pai nu te intereseaza pe  tine ca se fleoscaie repede, pe el, producator ,da. Nu e practic.
Eu am zis sa ai set de clienti diferiti, unii care vor mai bune si le iau in timp util, ceilalti care vor sa tina 7 ani in detrimentul gustului.
Si pe alea mai bune le dai mai scump sa-ti acoperi si eventualele pierderi, deci daca esti inteligent stii ce sa faci ca sa castigi clienti. Ca mereu se gasesc unii mau cu bani care vor calitate si vin sa ia des.
Si uite asa la vecinu nu se duc aia cu bani, se duc la tine.
Si se si stie ca multi smecheri iau alimente din anumite locuri, unii iau de la producatorii individuali gen de la baba dochia din Ardeai branza, carnati, etc. Deci merge chestia asta.
Iar la legume or sa ia aia din zona probabil.

Dar asta inseamna publicitate sa stie ca ai si produse de alta natura.
Ca aia cu bani odata ce te-au descoperit vin la tine mereu, mai ales ca in alte parti nu gasesc asa ceva. Ai clienti asigurati a la long.
Si uite asa vor incepe si altii sa faca la fel si incepi sa ai legume si fructe cu gust, si daca ai ceva mai multi bani ai macar de unde sa le iei.

De ex eu uite ce as face, as face dulciuri ptr diabetici clona la celelalte, sa nu fie absolut nici o diferenta, nu cum e acuma ca dulceata ptr diabetici pare ca nici nu e dulceata, nu se compara cu Raureni care o face ca la  bunica acasa si cu fructe intregi.
Adica borcanu e 100 % la fel, gustul la fel, doar ca in loc de zahar pui fructoza sau xilitol, sorbitol.

Sau ciocolata, e Milka cu zahar, Milka fara, dar cand le mananci sunt identice ca gust. Iti zic eu ca m-as umple de clienti.  Plus ca le-as da la acelasi pret ca celelalte.
Ca ce mi-e cu pun fructoza, ce mi-e zahar, poate dau ceva mai scump ca fructoza e mai scumpa dar nu asa diferente cum e acum de diabeticii le evita multi si din cauza pretului.
Daca mai pun si Stevia in loc de fructoza, vin mai multi ! Ca or sa aiba si mai putine Kcalorii.
Si aici sunt oameni cu bani care ar da si mai mult, pai mi-a zis medicu "aha..nu stii tu, sunt politicieni, bogatasi, afaceristi cu diabet, au si ei, nu doar aia de rand".
Dar cand ala ia dulceata Raureni si e una, si cand ia din ailalta de mai bine mananca salata, nu o mai ia !

Asa si la legume, trebuie sa stii cum faci o afacere daca vrei clienti mai multi si din aia cu banu gros.
Ofera calitate ! Mereu vor fi oameni ce vor vrea calitate desi pretul e mai mare.
Si dupa aia te extinzi dupa ce faci capital, poti sa castigi mai mult.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate