Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 

De ce legumele si unele fructe nu au gust ?!

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#73
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
De ce sa nu vinzi sirop de zahar ( nonbio) la pret de miere ?

#74
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,875
  • Înscris: 15.06.2004

View Postiulian_1976, on 27 septembrie 2023 - 00:55, said:

Am gasit miere romaneasca Bio, placut impresionat
Eu m-as intreab cat la suta e miere in borcanul ala...

#75
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 03.01.2007
Sămânța de rosie gustoasa de acum 20 de ani cred ca s-a pierdut. La fiecare 1-2 ani mananc rosie de la tara, crescuta fara substante. N-are niciun gust.

Deci lipsa de gust nu e neaparat de la faptul ca sunt stropite cu diverse substante. Sămânța de acum e "alterata" (modificata genetic) si trebuie sa ne obisnuim cu noul "gust" chiar daca nu suntem de acord.

Edited by FeDaYin, 27 September 2023 - 08:47.


#76
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 19.03.2022

View Posteiffel, on 26 septembrie 2023 - 13:11, said:

Sunt culese verzi. Si se coc fortat.

Si asta , mai e si varianta serelor acoperite cu policarbonat, aceasta folie blocheaza radiatiile ultraviolete si infrarosii in mare masura .

#77
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,988
  • Înscris: 27.01.2016

View PostFeDaYin, on 27 septembrie 2023 - 08:44, said:

Sãmânța de rosie gustoasa de acum 20 de ani cred ca s-a pierdut. La fiecare 1-2 ani mananc rosie de la tara, crescuta fara substante. N-are niciun gust.

Eu mai am sãmânțã de-aia. Am avut si anul acesta niste roșii cu un gust excepțional.  Dar iau de zeci de ani samanta si primavara o pun in ghivece.

#78
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 28.02.2008

View PostAldulescu, on 26 septembrie 2023 - 21:22, said:

Si UE a impus tot felul de restrictii nu stiu daca la fructe si legume, dar acum nu mai poti sa cresti porci in batatura si sa-i tai in strada cum era traditia stramoseasca, esti fortat sa cumperi carne doar de la supermarket.
Cine ti-a zis ca nu poti sa cresti porci si sa-i tai? In fiecare an am taiat porc de Craciun, complet legal, cu analize pe carne apoi. Carne de vitel iau de la un prieten care creste vaci si taie si el in fiecare toamna cate un vitel, carne de oaie de la ciobani, taie oaia de fata cu mine.
De 4 ani am inceput sa ma ocup mai serios de agricultura, pe care o fac ca hobby. Am scos certificat de producator si anul asta am vandut in jur de 1000 de kg de rosii din solarul meu, a fost bataie pe ele. Nu am folosit seminte stramosesti, plantez hibrizi din seminte aduse din Olanda, dar rosiile ies extrem de gustoase si vecinii imi cumpara in fiecare an toata productia.

#79
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 10.08.2023
De fapt nu mai creste lumea la tara. Mai un ajutor social, mai un job fictiv la primarie, unde iei salariu, dar nu te duci acolo ci 2-3 ore pe zi la primar sa-i renovezi curtea, ba o naveta la oras la un job pe bune. Nu prea mai convine nimanui sa raneasca la porci. La mine la tara am si eu 4-5 betivi care se plang ca nu ii lasa UE sa creasca porci, dar ei nici macar gaini nu-s in stare sa tina, niste pramatii infecte de sub-oameni trogloditi. Daca ar creste toti, cam greu ar mai putea UE sa impuna reguli, dar nu se intampla. Si mai au obsesia cu bolile aduse la noi ca sa cumparam de la ei. Sa va amintesc de boala vacii nebune si ce daune a adus unor tari vest-europene?

Si mai e o chestie, la sate s-a marit densitatea, au divizat multi curtea si au vandut parcele, iar in conditiile astea devine mai greu sa cresti animale, mai ales daca nu le faci curat foarte des. De la unii din sat pute oribil catre vecini.

Iar referitor la rosii, nici taranii nu au mai pus rasaduri, ultima vreme iau majoritatea rasaduri din piata, apoi se plang. Oamenii ar trebui sa caute samanta buna, inima de bou, sa puna in solarii, si sa nu se mai planga. Iar aia care nu stau la tara, sa se planga ca nu pun taranii nostri, nu ca ne aduce UE, ca n-are UE vina ca le e lene la tarani sa creasca rasaduri sau cauta soiuri proaste ca sa reziste la transport sa faca profit.

Apoi, exista si problema ca nu prea se mai cultiva usor nimic. Se usuca, apar gandaci de tot felul, se ofilesc, se innegresc. Multi spun ca e poluarea, nu stiu ce sa zic. Poate pur si simplu a evoluat ecosistemul in directia asta si poate si solurile saracite contribuie.

#80
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,343
  • Înscris: 18.12.2007

View Postiulian_1976, on 27 septembrie 2023 - 00:55, said:

Cumparati bio produse romanesti atat cat se poate, avand in vedere pretul, sustineti o agricultura facuta cu bun simt.
...
Am gasit miere romaneasca Bio, placut impresionat

Fiindca bio, cel putin in Romania, nu inseamna mare lucru.
Mai bine gasesti niste producatori locali si iei direct de la ei daca poti.

#81
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 28.02.2008

View PostRaimondMacelaru, on 27 septembrie 2023 - 10:36, said:

Apoi, exista si problema ca nu prea se mai cultiva usor nimic. Se usuca, apar gandaci de tot felul, se ofilesc, se innegresc. Multi spun ca e poluarea, nu stiu ce sa zic. Poate pur si simplu a evoluat ecosistemul in directia asta si poate si solurile saracite contribuie.
Nu cred ca solul saracit are vreo treaba, eu nu pot sa mai plantez rosii in aer liber in aceeasi gradina in care am solarul, cu acelasi sol si acelasi rasad, afara se imbolnavesc de nu ai ce sa mai culegi si in solar nu are nevoie deloc de stropire.
Daca sunteti curiosi, aruncati un ochi pe aria de legumicultura si pomicultura, se discuta mereu despre ce soiuri si hibrizi sunt mai gustoase, mai productive, eu de acolo am luat toate informatiile cand m-am apucat de treaba. Problema nu e ca nu mai exista legume cu gust, doar ca nu prea sunt folosite. In primii ani plantam cate 5-6 hibrizi diferiti plus rasaduri batranesti, sa compar gustul si sa decid care ramane, unul singur a iesit castigator.

Am mancat acum cateva minute un mar luat din pomul din curte, soiul Ionatan, extraordinar de gustos, pomul a fost plantat acum mai bine de 30 de ani. Am vrut sa maresc livada si am luat de la o pepiniera renumita cele mai laudate soiuri de mar, am stat dupa ei 3 ani sa faca niste fructe si acum vreau sa ii scot pe toti, nici nu se compara cu clasicul Ionatan.

#82
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,715
  • Înscris: 29.03.2006
Mie imi displace ionatanul.
Sunt altele si mai rele, bot de iepure, etc., dar nu consum nici ionatan.

Imi place:
- golden usor verzui nu rascopt.
- mutu de Pietrari care la gust e mai fresh pare ca un hibrid dintre golden si mutu,
- mutu
- pionierul de Voinesti - doar proaspat.
- frumosul de Voinesti - doar proaspat.
Unele mere au gust oribil daca nu sunt proaspete, sufera mari modificari organoleptice la depozitare.

Edited by loock, 27 September 2023 - 11:30.


#83
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,343
  • Înscris: 18.12.2007
Totusi, nu e vorba despre preferintele noastre la mere :)

#84
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,072
  • Înscris: 04.09.2018

View Postiulian_1976, on 27 septembrie 2023 - 00:29, said:

Singura rezolvare sigura este asta, cea din poza.  Bio este scump stiu, incerc sa mananc mai putin si mai bun.
Nu e nici o rezolvare, am luat eu cartofi bio in 2009 si nu prea aveau gust. Din contra, aia din piata aveau unii. Si pana la urma nici nu stii tu unde-s facute alea, ai verificat tu ca, chiar is ca lumea bio ?

View PostAldulescu, on 26 septembrie 2023 - 20:40, said:

Pai ati vrut in UE, luati acum fructe si legume de la UE fara gust!
A descoperit asta si un ucrainian ce a facut un clip viral in Germania, dupa ce s-a refugiat crezand ca in Europa curge lapte si miere, dar apoi a inceput sa dea de pamant cu fructele dintr-un supermarket de nervi, cand a descoperit ca n-au gust, miros si sunt pline de chimicale.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fm10YlG2nug?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pai stai asa, si cine ne pune sa nu ne facem noi fructele si legumele ? Ca avem unde si cum. De ce sa importam mizeriile din UE ? Asta sa imi zici tu mie.
Tu vorbesti ca si cum noi nu putem sa ne asiguram mancare si suntem musai nevoiti sa luam de la aia ! Nici vorba.

View Postcrischir, on 27 septembrie 2023 - 07:21, said:

De ce sa nu vinzi sirop de zahar ( nonbio) la pret de miere ?
Pai cam la asta ma referam eu, de unde stim noi ca alea chiar is bio ?

Edited by MinettoMatoi, 27 September 2023 - 13:04.


#85
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 28.02.2008

View PostMinettoMatoi, on 27 septembrie 2023 - 13:10, said:

Pai stai asa, si cine ne pune sa nu ne facem noi fructele si legumele ? Ca avem unde si cum. De ce sa importam mizeriile din UE ? Asta sa imi zici tu mie.
Tu vorbesti ca si cum noi nu putem sa ne asiguram mancare si suntem musai nevoiti sa luam de la aia ! Nici vorba.
Pai asta sa ne spui si tu, ce te retine pe tine sa nu iti plantezi legume? De ce nu faci tu o ferma si sa scoti pe piata legume gustoase?

#86
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 10.05.2008

View Postcrischir, on 27 septembrie 2023 - 07:21, said:

De ce sa nu vinzi sirop de zahar ( nonbio) la pret de miere ?

View Posteiffel, on 27 septembrie 2023 - 08:12, said:

Eu m-as intreab cat la suta e miere in borcanul ala...

Eu m-as intreba daca aveti habar cum se obtine o cerificare Bio, desigur bagatori de seama va numiti.

M-as intreba cati stiu um se obtine

#87
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

View Postiulian_1976, on 27 septembrie 2023 - 14:39, said:

Eu m-as intreba daca aveti habar cum se obtine o cerificare Bio, desigur bagatori de seama va numiti.

M-as intreba cati stiu um se obtine

Dai un ban dar face sa ai certificat "bio", apoi Dumnezeu cu mila . Crezi ca suntem nascuti ieri ?

#88
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.12.2019

View PostSkyler-ftw, on 27 septembrie 2023 - 10:20, said:

Cine ti-a zis ca nu poti sa cresti porci si sa-i tai? In fiecare an am taiat porc de Craciun, complet legal, cu analize pe carne apoi. Carne de vitel iau de la un prieten care creste vaci si taie si el in fiecare toamna cate un vitel, carne de oaie de la ciobani, taie oaia de fata cu mine.
De 4 ani am inceput sa ma ocup mai serios de agricultura, pe care o fac ca hobby. Am scos certificat de producator si anul asta am vandut in jur de 1000 de kg de rosii din solarul meu, a fost bataie pe ele. Nu am folosit seminte stramosesti, plantez hibrizi din seminte aduse din Olanda, dar rosiile ies extrem de gustoase si vecinii imi cumpara in fiecare an toata productia.
vino si la noi in piata

#89
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 28.02.2008
Nici macar nu apuc sa ajung la piata, le vand direct de acasa, si tot trebuie sa refuz clientii periodic pentru ca nu se coc atat de repede cum le-ar cumpara ei.
Dar eu imi permit sa vand rosii bine coapte si fara stropiri pentru ca nu traiesc din asta, o fac de placere. Daca as stii ca mor de foame daca se usuca cultura pe anul asta, Cernobil as face din ele.

Agricultura e grea, nu stiu daca m-as apuca de asta in mod serios, dar mi-ar placea sa vad o lume in care predomina micii agricultori si legumele nu mai sunt aduse cu tirurile din alte tari.

#90
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 10.05.2008

View Postcrischir, on 27 septembrie 2023 - 14:51, said:

Dai un ban dar face sa ai certificat "bio", apoi Dumnezeu cu mila . Crezi ca suntem nascuti ieri ?
Esti nascut ieri si e pe smecherie boss se stie. Posted Image

Vezi despre conversie, certificare Bio si ca ti-o testeaza chimic "un habarnist" din raft nu din productie si pierzi toata afacerea.

Mierea din imagine era de mult Bio insa din pacate intre Lugoj si Caransebes sunt multe lanuri de rapita stropite de un italian.
Am sters satul si producatorul, este in curtea noastra, bussines de familie.

Attached Files


Edited by iulian_1976, 27 September 2023 - 16:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate