Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.
 

De ce legumele si unele fructe nu au gust ?!

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#91
Testosteron

Testosteron

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,011
  • Înscris: 27.01.2016

View PostSkyler-ftw, on 27 septembrie 2023 - 10:20, said:


Nu am folosit seminte stramosesti, plantez hibrizi din seminte aduse din Olanda, dar rosiile ies extrem de gustoase si vecinii imi cumpara in fiecare an toata productia.
Rosii din semințe olandeze gustoase.  Tu glumesti?

#92
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 28.02.2008
Nu glumesc. Voi credeti ca doar semintele dacice produceau rosii gustoase? Sunt chiar mai bune decat alea romanesti, au gustul rosiilor autentice.

#93
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,093
  • Înscris: 04.09.2018

View PostSkyler-ftw, on 27 septembrie 2023 - 13:44, said:

Pai asta sa ne spui si tu, ce te retine pe tine sa nu iti plantezi legume? De ce nu faci tu o ferma si sa scoti pe piata legume gustoase?
Eu stau la bloc si nu am inclinatie catre agricultura si nici nu imi place, insa pe banii meu as dori sa mananc ceva bun. Dar tu stii f bine de ce suntem in situatia asta, ca niste unii din afara au facut cumva sa nu mai producem mare lucru, ca sa vina ei sa ne vanda toate mizeriile lor, si nu doar eu stiu asta.
Sunt destui care ar face dar nu sunt lasati, ba nu-s subventionati ca in afara, ba li se baga bete in roate cu cine stie cate acte, conditii, etc, ba nu pot petrunde pe piata ca le fac ceilalti concurenta cu mizerii mai ieftine.
Si is mai ieftine alea ca asa se doreste, tocmai sa scoata de pe piata pe ai nostri care nu sunt sustinuti de stat sa faca ceva.

Tu sa nu ai impresia ca aia de sus sunt pusi de capul lor acolo asa cum pare. Politica ta nu se mai face de mult la Bucuresti.
Tu n-ai vazut ca a fost o mica tentativa sa incurajeze productia romaneasca, ce a zis UE ? "AAAA, incalcati dreptul la libera circulatie a marfurilor", deci e clar. Si in loc sa le dam cu flit, noi "sarumana domne".
Eu la ziceam "e treaba mea, daca nu am nevoie de marfa ta, am dreptul sa nu o mai cumpar sau cumpar mai putina ce n-am, sa circule pe la mine dar catre alte tari care o vor, iau doar cand nu am".
Libera circulatie a marfurilor nu inseamna ca is obligat sa ti le cumpar.

View PostSkyler-ftw, on 27 septembrie 2023 - 15:51, said:

Nici macar nu apuc sa ajung la piata, le vand direct de acasa, si tot trebuie sa refuz clientii periodic pentru ca nu se coc atat de repede cum le-ar cumpara ei.
Dar eu imi permit sa vand rosii bine coapte si fara stropiri pentru ca nu traiesc din asta, o fac de placere. Daca as stii ca mor de foame daca se usuca cultura pe anul asta, Cernobil as face din ele.

Agricultura e grea, nu stiu daca m-as apuca de asta in mod serios, dar mi-ar placea sa vad o lume in care predomina micii agricultori si legumele nu mai sunt aduse cu tirurile din alte tari.
Se mai gasesc pe unde rosii adevarate ? Din alea gustoase ca in anii 80 ? Nu stiu daca ale tale sunt chiar ca alea, ca nu stiu daca ai seminte de pe vremea aia perpetuate.

Edited by MinettoMatoi, 27 September 2023 - 17:29.


#94
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 10.05.2008

View PostSkyler-ftw, on 27 septembrie 2023 - 17:24, said:

Nu glumesc. Voi credeti ca doar semintele dacice produceau rosii gustoase? Sunt chiar mai bune decat alea romanesti, au gustul rosiilor autentice.

Lasa vrajeala, unii mai au rude la Matca, Corod...

View Postcrischir, on 26 septembrie 2023 - 19:27, said:

PS acum gradinaritul e intensiv si la casa normala dar cam ioc legume la noi chiar si udate intens , sunt mari sanse sa nu faci nimic bio chiar cu soiuri hibride.

Intensiv la casa normala...aberatia zilei.

Anul trecut s-a pus piatra vanata anul asta nici macar piatra vanata nu au pus.

Edited by iulian_1976, 27 September 2023 - 17:43.


#95
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 10.05.2008

View PostLeo2006, on 26 septembrie 2023 - 13:28, said:

La mine vin rosii din Matca si tot tari si crude sunt. Le cumpar de pe marginea drumului si tot nu sunt aromate. Va recomand sa cumparati rosii prunisoare ca doar astea mai sunt gustoase.

Oricine doreste samanta romaneasca, suficient sa bata la o poarta in sate, comune din zona  Lugoj - Caransebes, sate ca Belint, Chizatau, Sacu, Jena.

Zona Tecuci a fost odata ca niciodata, a fost suficient sa plece unu in Olanda sa "invete" cum se face.

Edited by iulian_1976, 27 September 2023 - 18:05.


#96
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 07.04.2017
Iata de ce nu au am incredere oarba in eticheta " bio" in Romania.    https://www.puterea....upermarketuri// si https://www.rador.ro...nterzise-in-ue/ plus https://observatorne...bio-538358.html

Edited by SharonCollins, 28 September 2023 - 07:34.


#97
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,758
  • Înscris: 08.01.2021

View PostFeDaYin, on 27 septembrie 2023 - 08:44, said:

Sămânța de rosie gustoasa de acum 20 de ani cred ca s-a pierdut.

Ia răsaduri de la stația aia de cercetare de lângă Buzău. Au mai multe soiuri, guști și vezi care îți place și anul următor le iei doar pe alea.
La mine se ocupa socra-miu și sunt bune.

Unele soiuri ies carton orice le-ai face, și indiferent in ce le cresti însă din fericire dacă ții musai încă exista opțiuni pentru răsaduri bune.

Edited by KiloW, 28 September 2023 - 07:37.


#98
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 28.02.2008

View PostMinettoMatoi, on 27 septembrie 2023 - 17:29, said:

Dar tu stii f bine de ce suntem in situatia asta, ca niste unii din afara au facut cumva sa nu mai producem mare lucru, ca sa vina ei sa ne vanda toate mizeriile lor, si nu doar eu stiu asta.
Sunt destui care ar face dar nu sunt lasati, ba nu-s subventionati ca in afara, ba li se baga bete in roate cu cine stie cate acte, conditii, etc, ba nu pot petrunde pe piata ca le fac ceilalti concurenta cu mizerii mai ieftine.
Se mai gasesc pe unde rosii adevarate ? Din alea gustoase ca in anii 80 ? Nu stiu daca ale tale sunt chiar ca alea, ca nu stiu daca ai seminte de pe vremea aia perpetuate.
Stii bine ca astea sunt povesti, nu a facut nimeni din afara nimic altceva decat sa dea locuri de munca pe bani mai multi si oamenii prefera sa faca altceva. Nu e nimeni care ar face dar nu e lasat, agricultura e grea si profitul e mic, de asta nu se apuca lumea. Aia care se apuca vand aceleasi mizerii care sunt aduse din Turcia sau Spania, ca alea produc cantitate mare la hectar, vor sa le fie si lor bine pentru munca depusa.

Toti cei care au cumparat de la mine au zis ca nu credeau ca o sa mai gaseasca vreodata rosii bune. Eu zic ca nu-s chiar atat de rele la gust daca oamenii prefera sa vina la mine acasa in loc sa mearga la piata sa ia, desi eu le-am dat mult mai scumpe ca la piata. Cu seminte perpetuate de pe vremuri nu mai incerc, am pus si din alea, dar sunt dezastru plantele si diferenta de gust e infima, nu merita efortul. Productia la ele e mica, sunt bolnavicioase, trebuie stropite des sa nu se maneasca.

View Postiulian_1976, on 27 septembrie 2023 - 17:35, said:

Lasa vrajeala, unii mai au rude la Matca, Corod...

Pai luati carton din ala de la Matca, de la rude, ce sa va zic...
Fiecare face cum crede, nu pot eu sa te fortez sa mananci gustos daca te-a spalat comunismul pe creier si crezi ca la noi s-a inventat rosia.

#99
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 10.05.2008

View PostSkyler-ftw, on 28 septembrie 2023 - 08:46, said:

Pai luati carton din ala de la Matca, de la rude, ce sa va zic...
Fiecare face cum crede, nu pot eu sa te fortez sa mananci gustos daca te-a spalat comunismul pe creier si crezi ca la noi s-a inventat rosia.

Cine a recomandat zona Tecuci?

V-am recomandat unde gasiti producatori cu samanta clasica si KiloW@ a dat o solutie.

In zona Lugoj - Caransebes inca lumea pastreaza samanta de la an la an, suficient cat sa bati la o poarta si esti indrumat.


Asta ca sa-ti duci smecheria pana la capat....

View PostSkyler-ftw, on 27 septembrie 2023 - 10:20, said:

plantez hibrizi din seminte aduse din Olanda, dar rosiile ies extrem de gustoase si vecinii imi cumpara in fiecare an toata productia.

Edited by iulian_1976, 28 September 2023 - 10:26.


#100
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMinettoMatoi, on 27 septembrie 2023 - 17:29, said:

Eu stau la bloc si nu am inclinatie catre agricultura si nici nu imi place, insa pe banii meu as dori sa mananc ceva bun. Dar tu stii f bine de ce suntem in situatia asta, ca niste unii din afara au facut cumva sa nu mai producem mare lucru, ca sa vina ei sa ne vanda toate mizeriile lor, si nu doar eu stiu asta.
Sunt destui care ar face dar nu sunt lasati, ba nu-s subventionati ca in afara, ba li se baga bete in roate cu cine stie cate acte, conditii, etc, ba nu pot petrunde pe piata ca le fac ceilalti concurenta cu mizerii mai ieftine.
Si is mai ieftine alea ca asa se doreste, tocmai sa scoata de pe piata pe ai nostri care nu sunt sustinuti de stat sa faca ceva.



1. Nu are nimeni treaba cu tine, daca vrei sa faci ceva, fa. Faptul ca nu ai subventii, nu e problema UE: In schimb iti ofera bani europeni sa faci o gramada de chestii si in agricultura.
Cunosc doi fermieri in Germania.
Unul dintre ei are doar vaci(tinute doar pt carne), gen 20 de vaci mature si vitei (vreo 12-15 acum). Are un teren mare unde le tine vara, si anul trecut a construit un grajd unde le tine iarna. Pe langa terenul ala mare unde stau vacile mai are un teren si mai mare unde creste iarba. Vara mananca un balot din ala mare si rotund de fan pe zi, iarna doua. Are doua tractoare relativ noi cu tot felul de instrumente : strans iarba, intors iarba, facut balotii, carat balotii, etc. Oamenii aia amandoi (sot+sotie) lucreaza non stop dupa servici, nu conteaza ca e duminica sau e Pastele.
A doua familie de fermieri are cereale, terenuri imense. Ce asemenea are vreo 4 tractoare cu remorci, tot felul de instrumente de semanat, cules, taiat paiele, impachetat paie, transportat paie, seceratoare, etc. Nimic nu se face cu mana, evident. Baiatul lor era coleg cu mine, cand era vremea de cules, gen mijloc de iulie isi lua aproape tot concediul pe anul ala  sa secere cerealele. Pe langa asta, mai are vaci si campurile cu iarba pt hrana vacilor.
Niciunul dintre cei doi fermieri nu foloseste nimic ca sa stropeasca cerealele, iarba, etc. si nu dau cacaturi la vaci, doar natural. Si nici nu cunosc pe cineva din regiune care sa faca asa ceva, si acolo toti se cunosc intre ei, fiind o regiune cu orase mici/sate imediat s-ar afla.

Acum te intreb eu pe tine: Stii cat de greu este sa te ocupi de asa ceva?  Aia care spui tu ca nu-s lasati, sunt ori puturosi, ori nu stiu sa se descurce.


Tu crezi ca astia doi din exemplele mele sunt mai ieftini decat concurenta din supermarketuri? Nici vorba. Stii care e diferenta? Ca aici lanturile de supermarketuri introduc produsele locale la vanzare: carne, oua, lactate, legume din regiune gasesti mereu. Eu gasesc chiar inghetata de la gelateria italiana din oras la supermarketuri, sau berea produsa in oras. Au cantitati mici, evident, dar exista. Sunt mai scumpe, evident, dar daca vrei sa mananci corect si sa sustii economia locala ai posibilitatea asta.

#101
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 10.05.2008

View PostSharonCollins, on 28 septembrie 2023 - 07:31, said:

Iata de ce nu au am incredere oarba in eticheta " bio" in Romania. https://www.puterea....upermarketuri// si https://www.rador.ro...nterzise-in-ue/ plus https://observatorne...bio-538358.html
Ai toata increderea in labelul Bio european. Atentie grefele, banane etc  tot ce este produs in afare UE au alte certificari Bio, nu sunt aceleasi norme.

Stirea 2 nu are legatura cu Bio nu se folosesc subtantele alea in culturile Bio este o derogare care a facut-o si Franta la presiunea Monsanto, Pioneer, Alcedo etc a fost scandal in parlament desigur nu in Romania stati linistiti, nu cred ca se ingrijeste cineva de asta Posted Image

Stirea 3 este Antena3 ?! , testele nu le-au facut ei, nu este clara stirea, salata bio in Romania  ?!   Bizar...

Bagati la cap, este foarte usor sa detectezi un produs care nu respecta norma, nu este nevoie sa mergi la producator sa testezi produsul si isi pot ruina afacerea.
Odata ajuns in raft produsul nu poti sa o joci cum vrei ca producator.

Stiu in Romania este nucleul dur conventional  hibrizi, stropiri cat cuprinde, cei mai agresivi sunt Alcedo in Romania.

Edited by iulian_1976, 28 September 2023 - 10:54.


#102
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 28.02.2008

View Postiulian_1976, on 28 septembrie 2023 - 10:22, said:

Asta ca sa-ti duci smecheria pana la capat....
Din ce pestera tot iesiti, bre? Posted Image Posted Image Posted Image

Asta e, o sa ma duc iar la final de zi la sefii mei de la oculta mondiala sa le zic ca un neica-nimeni de pe interneti s-a prins de planul nostru de a distruge dumnezeiasca samanta de rosie romaneasca crescuta in curte la Lugoj.

#103
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 10.05.2008

View PostSkyler-ftw, on 27 septembrie 2023 - 17:24, said:

Nu glumesc. Voi credeti ca doar semintele dacice produceau rosii gustoase? Sunt chiar mai bune decat alea romanesti, au gustul rosiilor autentice.

View PostSkyler-ftw, on 27 septembrie 2023 - 17:24, said:

plantez hibrizi din seminte aduse din Olanda, dar rosiile ies extrem de gustoase si vecinii imi cumpara in fiecare an toata productia.

View PostSkyler-ftw, on 28 septembrie 2023 - 10:56, said:

Din ce pestera tot iesiti, bre?
Asta e, o sa ma duc iar la final de zi la sefii mei de la oculta mondiala sa le zic ca un neica-nimeni de pe interneti s-a prins de planul nostru de a distruge dumnezeiasca samanta de rosie romaneasca crescuta in curte la Lugoj.

...de la Santoriz, BioCoop n-ai de unde sa fi auzit tu vreodata de astea.

Edited by iulian_1976, 28 September 2023 - 11:15.


#104
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 28.02.2008
Tu spui cuvinte si ti se pare ca vorbesti? Zi macar ceva coerent.
Santoriz si BioCoop sunt cumva taranii tai de la Lugoj sau strainii cei rai?

#105
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.07.2021
De obicei fiindca nu-s coapte suficient.

Multe sunt coapte fortat cu etilena sau cine stie ce, dar sunt coapte superficial, insuficient. Din pacate astea domina in supermaketuri. Poate prin piete mai gasesti ceva bun in perioada de sezon.

#106
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Fratele meu sta langa oras la casa , pana acum facea de toate in gradinita lui, anul asta f. putin, un prieten tot langa oras a facut legume dar in solar desigur rosii cam fara gust.

#107
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 07.04.2017

iulian_1976 said:

1695890843[/url]' post='30275872']
Ai toata increderea in labelul Bio european. Atentie grefele, banane etc  tot ce este produs in afare UE au alte certificari Bio, nu sunt aceleasi norme.

Stirea 2 nu are legatura cu Bio nu se folosesc subtantele alea in culturile Bio este o derogare care a facut-o si Franta la presiunea Monsanto, Pioneer, Alcedo etc a fost scandal in parlament desigur nu in Romania stati linistiti, nu cred ca se ingrijeste cineva de asta Posted Image

Stirea 3 este Antena3 ?! , testele nu le-au facut ei, nu este clara stirea, salata bio in Romania  ?!   Bizar...

Bagati la cap, este foarte usor sa detectezi un produs care nu respecta norma, nu este nevoie sa mergi la producator sa testezi produsul si isi pot ruina afacerea.
Odata ajuns in raft produsul nu poti sa o joci cum vrei ca producator.

Stiu in Romania este nucleul dur conventional  hibrizi, stropiri cat cuprinde, cei mai agresivi sunt Alcedo in Romania.
Stirea aia nu e Antena 3 , e Antena 1. Lucrurile sunt clare pt mine, controlul e sporadic si autoritatile isi paseaza intre ele responsabilitatea.  Nu ma protejeaza eticheta...In alte locuri cine face asa isi pierde urgent dreptul de a eticheta bio plus o amenda zdravana. In tara...se fac bani multi din dorinta cumparatorilor de a manca sanatos. Nu mai stiu acum, cand am fost in Franta nu erau diferente f mari de pret la legume/ fructe bio/ non bio.  Spre deosebite de Ro, unde scumpirile se simt rau pana si la cele mai banale chestii de cos zilnic.  Nu mai zic ca oferta produse bio(alimente ) e slabuta, putine  produse.

Edited by SharonCollins, 28 September 2023 - 22:31.


#108
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,093
  • Înscris: 04.09.2018

View PostSkyler-ftw, on 28 septembrie 2023 - 08:46, said:

Stii bine ca astea sunt povesti, nu a facut nimeni din afara nimic altceva decat sa dea locuri de munca pe bani mai multi si oamenii prefera sa faca altceva. Nu e nimeni care ar face dar nu e lasat, agricultura e grea si profitul e mic, de asta nu se apuca lumea. Aia care se apuca vand aceleasi mizerii care sunt aduse din Turcia sau Spania, ca alea produc cantitate mare la hectar, vor sa le fie si lor bine pentru munca depusa.

Toti cei care au cumparat de la mine au zis ca nu credeau ca o sa mai gaseasca vreodata rosii bune. Eu zic ca nu-s chiar atat de rele la gust daca oamenii prefera sa vina la mine acasa in loc sa mearga la piata sa ia, desi eu le-am dat mult mai scumpe ca la piata. Cu seminte perpetuate de pe vremuri nu mai incerc, am pus si din alea, dar sunt dezastru plantele si diferenta de gust e infima, nu merita efortul. Productia la ele e mica, sunt bolnavicioase, trebuie stropite des sa nu se maneasca.



Pai luati carton din ala de la Matca, de la rude, ce sa va zic...
Fiecare face cum crede, nu pot eu sa te fortez sa mananci gustos daca te-a spalat comunismul pe creier si crezi ca la noi s-a inventat rosia.
Daca rosiile tale-s bune, bravo, a facut ceva de calitate chiar daca le dai mai scump, ce inseamna mult mai scump ? Si se justifica pretul ?
Si eu as lua de la tine daca ai fi in Bucuresti, sunt curios cum sunt. M-am saturat sa mananc cauciuc cu fata de rosii.

Cu faptul ca nu ne lasa cineva sa face aici de mancare ce sa zic, am fi putut da si noi locuri de munca, ce, inainte de 80 cand se gaseau de toate luai de la altii pana si chifle congelate ?! Nu cred. Si avea lumea de munca.
Nu e nevoie sa vina altul sa-si vanda tampeniile ca sa ai loc de munca, sa vina sa-ti dea de munca unde tu nu poti face.
Auzi la tine "agricultura e grea", pai e peste tot grea, la nivel de stat se poate face fara probleme. Sau chiar la nivel privat daca sunt incurajati de stat cu privilegii, deci se poate.
Eu nu am zis sa fac eu sau nenea Vasile, ci la nivel mai inalt.

Ce, tu nu esti in stare sa faci chifle ? De ce dai graul in afara ca apoi sa cumperi scump produse facute din graul tau ?! Ceva de genul.
De ce sa mananci dulceata lor proasta, nu am vazut aproape nici o dulceata straina cu fructe in ea ! Doar romanii fac, Raureni, Topoloveni, etc, desi Raureni rules, face ca la bunica acasa.
Alea vestice sunt o pasta dubioasa chiar daca e mai ieftin.

Romanii au uitat cuvantul "calitate", ca nu e vb de bani, ca telefoane la an isi iau de mii de lei si haine.
Baga in supermachets produse romanesti cat se poate, da de munca la ai tai in agricultura asa cum dau si ei in vest la ei acolo.

Ce da de munca mai aia ? Tu nu vezi ca deja nu o sa mai fie casieri la supermarkets ?
Sa vad si eu 1-2 supermarkets romanesti cu produse romanesti, vin doar altii sa ia profitul sa-l duca in afara.

Importi ce nu ai, de ex cafea si altele, banane, ce poti fa aici.
Dar NU accepti produse imitatie vest facute pe vapor ptr tine cu gust de kakao (vezi cafeaua Jacobs, etc), comanzi produse care se vand la ei acolo, lucri cu producatorii de acolo sa-ti livreze direct de alea.

Nici ciocolata nu e ca aia de la ei ! De ex ciocolata aia cu alune intregi NussBeisser sau NussKnacker nu e asa buna ca aceiasi ciocolata din Germania.
Suntem niste prosti, aia e.
Nici macar din afara nu iei ce ar trebui sa iei pe banii tai.
Acuma vine cineva din Germania si i-am zis sa-mi aduca ciocolata din aia, pai e normal ? In loc sa o gasesc aici.

Nutella este la fel, acolo e okey.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate