Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

Despre Șemineu electric !

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostValentin98, on 22 septembrie 2023 - 14:26, said:

Aerul condiționat după părerea mea e bun dar costul e pe măsură !  
Am doar o cameră de 30-35mp care nu are posibilități de montare a unei sobe pe gaz sau lemne !
pana la minus 5 grade face cald, testat de mine. Nu e o solutie.

#20
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,874
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am asa ceva. Foarte bun. L-am montat sus, ca un aer conditionat.
https://cdon.no/hus-...00-w-p119917058

#21
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostValentin98, on 22 septembrie 2023 - 14:31, said:



Am mai văzut Aerotermă de perete care ar putea fi eficientă mă gândesc pentru că dă aer cald dar rămâne de văzut ce alegere voi face !
nu
cauta un tun de caldura electric mai bine
https://sarcsudex.ro...ECABEgKZBfD_BwE

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Trecutul este un medicament

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,317
  • Înscris: 14.10.2008

View PostValy_User, on 22 septembrie 2023 - 14:19, said:

Eu aș pune un aer condiționat și să-l folosesc pentru încălzire. Consumă o treime față de celelate sisteme de încălzit electrice convenționale.
Și un calorifer de ulei suplimentar pentru zilele foarte geroase.
Eu prefer sa scutesc de uzura AC-ul iarna pentru ca il rup vara. Dar am gaze, dificil e unde nu sunt gaze.

#23
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,900
  • Înscris: 15.04.2007

View PostDannyHuwe, on 22 septembrie 2023 - 14:39, said:

pana la minus 5 grade face cald, testat de mine. Nu e o solutie.
Am si eu unul cumparat de la GEPA Electro Center si face exact cum spui tu.Tot de acolo l-ai luat ?

#24
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 02.08.2021

View PostNeaceasca85, on 22 septembrie 2023 - 15:05, said:


Eu prefer sa scutesc de uzura AC-ul iarna pentru ca il rup vara. Dar am gaze, dificil e unde nu sunt gaze.
Stiam.

#25
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 28.12.2012
Pentru a încălzi un volum de aer de t1 la t2 este necesara o anumita cantitate de căldură.
Aceasta nu depinde sursa de energie folosita,
puterea folosita poate fi diferita și implicit durata necesara.

#26
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 02.08.2021
Tu încălzești volumul respectiv de aer cu un delta t.
Dar cele mai importante sunt pierderile, dacă puterea sistemului de încălzire face față la a încălzi încăperea cu echivalentul energiei pierdute.

#27
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 28.12.2012

View PostValy_User, on 22 septembrie 2023 - 15:58, said:

Tu încălzești volumul respectiv de aer cu un delta t.
Dar cele mai importante sunt pierderile, dacă puterea sistemului de încălzire face față la a încălzi încăperea cu echivalentul energiei pierdute.
Pe un consumator pur rezistiv toată energia curentului electric se transforma în căldură. Posted Image

#28
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 02.08.2021
E vorba de pierderile locuinței, de transferul de căldură din interiorul locuinței către exterior.

#29
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 28.12.2012

View PostValy_User, on 22 septembrie 2023 - 16:14, said:

E vorba de pierderile locuinței, de transferul de căldură din interiorul locuinței către exterior.
Corect! Dar e o alta discuție.

#30
romgeo

romgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.12.2003
Mai intai un exemplu de calcul al necesarului de energie termica, formula luata de aici:
- Ca sa tii o camera de 30 mp la 20’C (de exemplu), daca afara sunt 10’C, ai nevoie de cca. 2kWh in fiecare ora, adica 24h/24h (valoarea este intre 1 … 3kWh, depinde de: grosimea peretilor, tipul de izolatie, marimea ferestrelor, orientare, etc, etc, etc…). Aceasta energie va acoperi pierderile - pereti, ferestre, usi, etc - si va pastra in incapere 20’C.

Ca raspuns la intrebarea initiala, daca folosesti orice sursa de energie electrica de tip rezistiv, cu o putere electrica de 2kW (resou, aeroterma, calorifer cu ulei, semineu electric, convector electric, panouri electrice radiante pe pereti, incalzitor cu infrarosu, radiator cu quartz), oricare dintre acestea, la setarea maxima, vor furniza intr-o ora de functionare aceeasi energie, adica 2kWh.

Diferenta intre ele consta in faptul ca distributia caldurii in camera se face diferit, unele transmit caldura la distanta mai lent, altele mai rapid. Dar oricare o folosesti, doar dupa cateva ore se va ajunge (aproape) peste tot la cele 20’C (practic vor fi unele mici diferente, sus-jos, stanga-dreapta, in functie de tipul de camera si pozitia sursei in incapere, central/lateral/colt). Adica:

- O aeroterma incalzeste rapid la distanta, dar in zona ei este mai rece, in plus agita praful
- Un calorifer cu ulei incalzeste mai lent la inceput, apoi caldura este mare langa el, insa mica la distanta
- Un convector incalzeste rapid langa el, dar mai putin la distanta
- Un radiator cu quartz (tuburi luminoase) incalzeste mediu langa el si mediu la distanta ('lumina' este insotita de radiatie infrarosie care incalzeste la distanta)
- etc …

Deci toate ofera aceeasi energie termica, doar distribuita diferit. Mai exista avantaje si dezavantaje, legate de fiabilitate, mobilitate, estetica, riscuri in operare, pret.

Referitor la AC, datorita principiului de functionare diferit (evaporare/condensare lichid), pentru a obtine aceeasi energie termica 2kWh, un AC relativ ieftin va consuma - in perioada de toamna, sau primavara - doar aprox. 0,7kWh de energie electrica din retea (3:1). Desi pretul de achizitie este mai mare, trebuie tinut cont si de consumul mai mic, plus posibilitatea de aer rece vara!

Daca facem un calcul comparativ al costului cu energia electrica, pentru generarea a 2kWh energie termica cu un radiator electric, sau oricare din cele de sus (2kW consum) si cu un AC (0,7kW consum), observam ca pentru 90 zile, 24h/zi, pret 1 Leu/kWh, un AC va genera un cost mult mai mic (4320/1512 lei, adica 3:1).

AC vs electric.jpg

Un AC de calitate buna si dedicat pentru temperaturi exterioare scazute (dar mai scump) poate face fata cu succes si iarna, cu un consum electric convenabil.
Sau, se poate lua in calcul o combinatie de AC mai ieftin (toamna, primavara) cu radiator electric (pentru o parte din iarna).

Sper sa fie de folos cele de mai sus. Valorile folosite sunt orientative, dar se pot usor adapta in functie de situatia fiecaruia si se poate trage o concluzie realista.

Attached Files


Edited by romgeo, 22 September 2023 - 23:05.


#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,201
  • Înscris: 20.10.2015
https://www.emag.ro/...1/pd/DRNYBZMBM/

e si aeroterma
Sunt multumit de el, da un aer special

#32
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 02.08.2021
La banii ăia își pune aer condiționat.

#33
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostDannyHuwe, on 22 septembrie 2023 - 14:39, said:

pana la minus 5 grade face cald, testat de mine. Nu e o solutie.
Cele dedicate pentru racire , incalzesc pana la minus 5 , unele mai rasarite pana la minus 15 si unele de top si la minus 27 ! Testat !

#34
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,275
  • Înscris: 17.01.2012

View Postadip1962, on 22 septembrie 2023 - 14:23, said:

Intre timp, lumea a evoluat si au aparut caloriferele tip convector duble sau triple, care au un randament cel putin dublu fata ce cele vechi. ...

te rog citește postul nr. #30
nenea de acolo explică excelent despre ce e vorba...!

#35
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu stiu la ce te referi.
In exemplul dat de mine, este o casa de vacanta, dar care este locuita preponderent in perioada aprilie-noiembrie.
Panourile electrice tip convector, puse pe pereti ajung pentru acele camere. Cat timp nu este frig in acele camere sunt foarte ok. In niciun caz, nu-mi poti argumenta varianta cu AC pentru ca ar fi mai economica. Pe acele panouri am dat 60/buc. - a fost o oferta acum cativa ani, parca in Brico. Ele incalzesc acele camere doar cand am musafiri, deci consuma energie cateva zile pe an. Un AC bun ar costa minim 1500 lei pentru a face fix acelasi lucru. In cati ani crezi ca as egala diferenta de costuri de la 0,7 kw la 1 kw? Sau, hai sa o iau altfel AC-urile mele de la bloc (2), ce-i drept sunt mai vechi, consuma fiecare 1 kw pe incalzire, fix cat convectoarele.
In ceea ce priveste faptul ca un convector incalzeste mai mult langa el, nu sunt de acord. Toate caloriferele din comert sunt pe acest principiu al convectiei.
BTW, conform dex, convectia inseamna miscarea ascendenta a aerului de natura termica sau mecanica.
Altfel, atrageam atentia ca designul pentru caloriferele cu ulei este neschimbat, bazat pe un model vechi si relativ comod de fabricatie, care incalzeste preponderent langa el. Daca aceste calorifere ar fi construite pe principiul convectiei (cu doua sau chiar 3 panouri ar incalzi mult mai eficient decat in forma actuala.

Edited by adip1962, 25 September 2023 - 10:03.


#36
romgeo

romgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.12.2003

View Postadip1962, on 25 septembrie 2023 - 10:02, said:

In ceea ce priveste faptul ca un convector incalzeste mai mult langa el, nu sunt de acord. Toate caloriferele din comert sunt pe acest principiu al convectiei.
BTW, conform dex, convectia inseamna miscarea ascendenta a aerului de natura termica sau mecanica.
Altfel, atrageam atentia ca designul pentru caloriferele cu ulei este neschimbat, bazat pe un model vechi si relativ comod de fabricatie, care incalzeste preponderent langa el. Daca aceste calorifere ar fi construite pe principiul convectiei (cu doua sau chiar 3 panouri ar incalzi mult mai eficient decat in forma actuala.

Quote

Intre timp, lumea a evoluat si au aparut caloriferele tip convector duble sau triple, care au un randament cel putin dublu fata ce cele vechi. Caloriferele cu ulei nu au facut aceasta trecere... sau nu am vazut asa ceva.

1) Ideea este ca un convector distribuie caldura mai rapid langa el, in special in sus spre tavan (datorita circulatiei aerului de jos in sus, prin corpul lui ca un horn) si mai lent la distanta, spre coltul celalat al camerei sa zicem asa, fata de o aeroterma, de exemplu. Dar aeroterma in schimb incalzeste mai putin deasupra ei... Insa in ambele cazuri, dupa un timp (functie de marimea incaperii si temperatura de afara) caldura va fi la fel si in colt.

Alegerea solutiei depinde de particularitatile situatiei. Astfel, de exemplu cine ar vrea sa incalzeasca mai mult locul din apropierea biroului dintr-o camera, doar pentru 1 ora zilnic, isi va lua un convector sau un radiator cu quartz de podea, nu ceva de perete.

Daca avem o incapere mai mare (30mp), de genul unui birou mare, nu ai timp sa astepti 3-4 ore, ca sa aduci de la 12'C la 20'C cu un convector de 2kW, ci o sa pui o aeroterma de 2kW, care in 30min se simte peste tot, adica 15-16'C, insa si asa doar dupa 3-4 ore ajungi la cele 20'C peste tot.
Insa indiferent ce sursa electrica rezistiva folosesti, daca toate au aceeasi putere electrica, dupa un timp vei obtine aceeasi caldura in toata incinta.

View Postromgeo, on 22 septembrie 2023 - 23:03, said:

Deci toate ofera aceeasi energie termica, doar distribuita diferit. Mai exista avantaje si dezavantaje, legate de fiabilitate, mobilitate, estetica, riscuri in operare, pret.

2) Cand vorbim de randament, in limbaj tehnic (de la fizica) se intelege un raport intre energia utila obtinuta (caldura) si energia electrica consumata. Iar in cazul incalzirii cu elemente rezistive (resou, aeroterma, calorifer cu ulei, semineu electric, convector electric, etc), acestea produc 2kWh energie termica (caldura) si consuma 2kWh energie electrica (curent), indiferent ce forma au.
Randamentul este: 2kWh / 2kWh = 1 (= 100%). Nu poti sa il dublezi, sau sa il cresti nici cu 1%... Poti doar sa modifici modul in care distribuie caldura in apropiere si la distanta (ex. ventilatorul de la aeroterma, aeroterma e un convector rasturnat cu un ventilator in plus).

Edited by romgeo, 26 September 2023 - 06:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate