Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Diabetul schimba vieți! În Bine!

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
asiral08

asiral08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 30.03.2012
Bună seara tuturor.
Cu voia dumneavoastră, as dori sa va împărtășesc experienta mea legata de aceasta boala, de care aud din ce în ce mai des.
Am 47 de ani, iar în martie 2022 la un banal control de medicina muncii, printre întrebările clasice și o tensiune, mi-a zis doamna doctor, hai sa va iau și o glicemie. M-am panicat puțin, eu fiind tratata toată viata de dr. Google și de farmaciști. După ce-am fost înțepata regulamentar în deget, o aud pe asistenta scoțând un hiiii! Ii arata doamnei doctor aparatul iar aceasta, scoate aceeași interjectie. Panicata întreb cât e. Doamna asistent îmi arata aparatul unde stătea scris 421. În ziua aia mâncasem de dimineață un croissant și băusem o cafea, cu zahar bineînțeles, dar totuși glicemia aia nu a putut fi influențată doar de aceste alimente. În momentul acela am conștientizat cât de grava este situația și-am decis ca trebuie sa renunț la mâncatul mult și haotic, la patiserii, la mezeluri și la dulciuri. Trebuie sa precizez ca în perioada pandemiei o luasem razna rău de tot. Nu mai știam ce e aia senzație de foame. Mâncăm orice, oricât, la orice ora. Începusem sa acumulez kilograme, îmi cumpărăm haine cu muuuulte x-uri în fata l-ului. Mișcare nu făceam deloc. Fac acum o mica paranteza, în luna iunie 2020, în plina pandemie, am început sa simt o oboseala acuta. Mi-era foarte greu sa merg, sa ma spăl pe cap, ma dureau bratele când le ridicam deasupra capului. Ma urcam în mașină din fata porții, coboram în fata biroului și retur. Lucrez în domeniul economic, asa ca munca mea implica statul în fund în fata unui calculator, la birou evitam pe cât posibil miscarea, acasă la fel, sa nu care cumva sa fac doua drumuri(vorba bancului). Și aceasta oboseala de care va spuneam n-a vrut deloc sa cedeze, cred ca atunci s-a declanșat diabetul, ulterior citisem ca printre altele îți dă și senzatia de oboseala. Revenind la ziua fatidica de 8 martie, după ce-am conștientizat gravitatea lucrurilor, am avut o discuție cu multe persoane care aveau habar de aceasta boala și care m-au trimis de urgenta la un medic diabetolog. În 13 martie mi-am făcut analizele de sânge, care mi-au ieșit praf, începând de la glicemie, colesterol, trigliceride, acid uric etc, și continuând cu hemoglobina glicozilata care mi-a ieșit 10.94. În 18 martie m-am prezentat la medicul diabetolog cu analizele listate. Bineînțeles ca mi-a făcut carnet de diabet, unde mi-a trecut toate masuratorile, inclusiv greutatea, care la acel moment era de 140 kg, da da, ați citit bine. Am rugat-o pe dna doctor sa aibă încredere în mine, ca eu pot sa slăbesc și sa nu ma treacă pe insulina. Psihicul meu nu putea duce povara asta. Asa ca pentru început am trecut pe siofor. Doamna doctor mi-a explicat ca nu trebuie sa iau acel meniu ca pe o dieta, ci ca pe un stil de viata sănătos. Și uite asa cu multa multa ambiție, m-am prezentat la control după o luna cu 6 kg mai puțin. Din 3 în 3 luni mergeam la control, de fiecare data glicozilata era tot mai buna, kilogramele mai puține, long story short, la controlul din 05 iulie anul acesta am avut 101 kg și glicozilata de 5.36 și restul analizelor în parametri normali. Cu alte cuvinte cu ambiție și disciplina am reușit sa dau 40 kg. A fost greu? Nuuuu! Pentru ca pe măsură ce kilogramele scădeau, aveam o alta energie, puteam sa merg kilometri întregi pe jos fără a avea nicio problema. Puteam sa urc scările fără sa se impacienteze lumea ca fac vreun stop cardiorespirator, de atunci din martie 2022 nu am mai avut picioarele umflate, nu mai sunt obosita! Asa ca pot spune ca acest diabet mi-a schimbat viata! În bine! Ma bucur și eu de o plimbare fără sa tragă cineva de mine.
Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea. Va doresc o seara frumoasa. Aveti grija de viata voastră.

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
felicitari si la..... mai mica (greutatea si glicata)! Posted Image

Edited by Fane, 14 September 2023 - 20:40.


#3
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004
Nu plicitisești, dimpotrivă!  
Este bine de aflat experiențele pozitive.  

Felicitări pentru putere și ambiție!!  

Încearcă să reduci cât mai mult stresurile din viața ta.  
Cât ești sănătos și în putere,  asta este,  dar odată ce ai diabet,  atunci totul se schimbă.  
Stresul continuu,  prelungit,  este un agravant important.

Am experiență (nedorită) în materie de diabet.  
Aș spune că am fost și sunt înconjurat de boala asta perfidă și mortală.  
Am văzut prea mult rău și prea multă suferință provocată de diabet pentru a nu mă bucura atunci când cineva arată că există și alte căi,  nu doar să te impregnezi cu medicamente.  

Dacă poți renunța complet la zahăr,  la glucidele ultraprocesate,  va fi un mare pas înainte.

Edited by antic, 14 September 2023 - 20:49.


#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002

 antic, on 14 septembrie 2023 - 20:46, said:

Dacă poți renunța complet la zahăr,  la glucidele ultraprocesate,  va fi un mare pas înainte.
cred ca deja a renuntat daca a reusit sa slabeasca atat.

#5
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Cel mai probabil erai prediabetica, daca scria nevasta-mea ce a facut in ultimii 2 ani ar fi fost cam acelasi lucru, un pic altfel, dar in mare la fel.
Felicitari, important este sa te simti bine si tot ce faci sa nu iti afecteze negativ organismul care deja nu mai este fericit. Vezi ca dupa slabiri atat de mari se fac pietre la rinichi, fii cu ochii pe ei. Un control, la fel ca cel de dinainte dar la urolog posibil sa starneasca tot un “hiiii”. Daca apar simptome digestive acute mergi la control, posibil sa nu fie digestive. Adica tu si cei din jurul tau dupa simptome puteti concluziona ca e gastrita etc. si cand iti faci un control ca nu mai poti sa fie o pietricica.

#6
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004
Mă tot documentez și pe măsură ce citesc mă crucesc de cât zahăr putem să îngurgităm fără sa știm.
Nu mă refer la zahărul pus în cafea,  ceai,  la dulciuri, înghețate, sucuri, la glucidele din produsele de patiserie.  Sau pâine.   Nope!  
Astea sunt simplu de eliminat din alimentație pentru că sunt dulci sau știi că au factor glicemic mare.  Îți propui să le elimini de tot și dacă ai ambâț, le dai deoparte

Problema este că se pune zahăr în aproape orice aliment procesat.  
Incredibil de stupid, dar real.

Răul cel mare vine atunci când dai la o parte și vezi că nu mai rămâne aproape nimic comestibil în comerț.
Vrei, nu vrei,  trebuie să revii la bucătărie tradițională,  să gătești sau să ți se gătească special pentru a elimina cât mai mult zahăr și ingrediente cu factor glicemic mare.
Dacă ai timp sau dacă are cine să aibă grijă de tine.
Dacă nu ai,  atunci ești în pom.

Edited by antic, 14 September 2023 - 21:20.


#7
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 10.11.2013
Felicitari pentru efortul depus si pentru rezultate. Sper ca povestea sa le fie folositoare si altor oameni.

#8
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Sioforul inițial era prescris ca antibiotic, cu efecte asupra ecologiei intestinului. Abia după aia a ieșit la iveală că scade și glicemia, și a fost reprofilat pentru diabet.
Deci este doar încă una din soluțiile foarte imperfecte oferite de medicina mainstream, fiindcă are și efecte autoimune, predispune către lupus, scade nivelul de B12.

Însă sunt alte metode, fără efecte secundare care scad glicemia, și chiar sunt nenumărate cercetări care demonstrează inversarea diabetului în doar 30 de zile. Adică tocmai carbohidrații din cartofi și cereale etc, schimbă microbiomul și inactivează vit B1, cu rol critic pentru procesarea carbohidraților. Ei, mai pot fi puse pe listă si epuizarea rezervelor de crom, magneziu samd.

Însă cum lucrează medicina pentru sclaveți? Psihiatrii de ex bagă mare cu antipsihotice. Astea alterează microbiomul și cresc rezistența la insulină, iar apoi vine diabetologul și zice, ia niște metformină (siofor adică), că te-ai făcut cât un tanc! Care la rândul ei schimbă microbiomul în altă direcție, iar oamenii iau din ce în ce mai multe hapuri, până la ziua de apoi Posted Image

Edited by NelsonMandravela, 14 September 2023 - 21:37.


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
NelsonMandravela, trebuia sa te faci medic!

 Dorel-Jefuitorul, on 14 septembrie 2023 - 21:14, said:

Cel mai probabil erai prediabetica….

la 410 glicemie si glicata aia??

Edited by Fane, 14 September 2023 - 21:38.


#10
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Ok, atunci a scapat de diabet intr-un an si un pic, nu a fost greu dupa cum spune, deci simplu.

#11
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004
Din ceea ce știu eu (nu sunt medic,  pot greși)  diabetul nu se vindecă.  
Odată instalat,  mori cu acesta.

Da,  îl poți duce,  îl poți controla prin dietă, prin rețineri prin medicație,  sport  alea alea.
Dar de vindecat,  să mai fii la fel ca-n tinerețe,  să poți mânca ce vrei fără să ai glicemie peste 100 la 2 ore după orice masă,  nu cred.

Aș vrea să mă înșel,  să știu greșit.

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007
si tu la varsta aia si 140 kg te credeai sanatoasa tun sau nu realizai ca e ceva in neregula cu tine?

#13
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006
Felicitari!
Cum ai reusit sa slabesti? Sunt curios ce pondere a avut miscarea si ce pondere alimentatia in opinia ta.

#14
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Si mie mi-a gasit 130 prima zi la medicina muncii, a 2-a zi dimineata dupa o cura cu apa si credeam ca o sa iasa ok 133 si 140.

M-au trimis la diabetolog, glicata 6.34, si dimineata in sange 113 glicemia.

Dupa 3 luni de spaima si keto, glicata 5.74 si 96 glicemia : ). de la 1.92 metri si 184 kg la 166 si continui cu One meal a dat 18-20 de ore fasting + keto : )

Keto si medicina muncii mi-a schimbat viata, medicul de medicina muncii mi-a salvat viata.

Singura mea problema ramane acum acidul uric...care da guta 9.48....de la keto a crescut si e greu sa consumi putine purine. NU UITA DE purine ai grija ce mananci gura e ireversibila daca dai in ea.

Edited by alexandrualexww2, 14 September 2023 - 22:34.


#15
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Felicitari si tie, insa vezi din cand in cand cum sunt rinichii, printre noi nu sunt oameni care sa fi slabit (cand spun slabit nu ma refer la 10 kile), cu keto si fasting (doar nevasta-mea este), ceilalti au slabit cu diverse (majoritatea cu operatii, injectii etc. ) toti au avut probleme cu rinchii si nevasta-mea si ceilalti.

#16
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 18.11.2021
as fi interesat de dieta abordata, daca poti sa ne spui...

#17
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019

 alexandrualexww2, on 14 septembrie 2023 - 22:32, said:

dupa o cura cu apa
De cura cu H2O inca nu auzisem. Multumesc, SP!

#18
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 __Dan__, on 15 septembrie 2023 - 00:05, said:

De cura cu H2O inca nu auzisem. Multumesc, SP!


Asa a recomandat doctora de la medicina muncii, sa mananc masa de pranz la maxim ora 18 19, si sa beau multa apa, deoarece a 2 a zi urma sa-mi ia glicemia din nou, a zis ca trebuia as fie mica totusi doctorii de la noi nu stiu ca insulino rezistenta se traduce in morning down syndrom, adica salturi ale glicemiei de dimineata. Totusi remarcile astea aparent m-au salvat din prediabet!

Edited by alexandrualexww2, 15 September 2023 - 00:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate